.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze: Havarijní pojištění od Direct 

 1 září, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Všechna auta standardně mají povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti v provozu vozidla. To kryje majetkové či zdravotní újmy, které jako řidič způsobíte při dopravě ostatním, už se však nestará o škody na majetku vašem, pokud nehodu způsobíte sami. Na to je zde už nepovinné, ale velice užitečné havarijní pojištění. Těch je ale v nabídce mnoho, jak si má člověk vybrat? Nedávno jsem tento problém řešila sama. Po důkladné prohlídce situace na českém trhu vám v dnešním článku popíši pojištění od firmy Direct, která láká na jednoduchost a srozumitelnost.

Recenze: Havarijní pojištění od Direct

Direct je pojišťovací akciová společnost, která na českém trhu působila v letech 2007-2012. Poté z důvodu nedostatečného množství předpokládaných objednávek skončila, v roce 2015 se však znovu vrátila již pod vlastnictvím VIGO Investments. Nabízí neživotní pojištění, základním mottem Directu je „konečně normální pojišťovna“. Jak jsem již zmínila, velmi si totiž zakládá na přehlednosti a uživatelském komfortu.

Co pojištění kryje?

Havarijní pojištění kryje škodu na vašem autě, motorce či jiném vozidle. Direct nabízí možnost přizpůsobit si výši plateb a rozsah krytí podle vašeho uvážení – jak často řídíte, kde se pohybujete, atd.

Možnosti jsou následující:

  • Dopravní nehoda
  • Střet a poškození zvířaty
  • Odcizení a vandalismus
  • Přírodní nebezpečí

Direct nabízí možnost libovolné kombinace výše uvedených částí, v případě kompletního havarijního pojištění (All risk varianta) nového vozu je v nabídce takzvané Zlevňující havarijko, které se týká nových aut. Tato možnost je úplnou novinkou na českém trhu a podrobně se na ní podíváme níže v článku, viz, Co jinde nenajdete.

Havarijní pojištění však již nekryje:

  • Škody způsobené nesprávnou obsluhou nebo údržbou
  • Škody způsobené úmyslně nebo hrubou nedbalostí

Celkově u pojišťovny Direct fungují 3 základní typy havarijního pojištění:

A – komplexní pojištění pro všechny výše uvedené případy.

B – pád/náraz věci, živelná katastrofa, dopravní nehoda

C – pouze odcizení vozu

Cena a porovnání s ostatními pojišťovnami

Když jsem poprvé začala vyhledávat ideální nabídku a zjišťovat, jak na havarijku ušetřit, zjistila jsem několik užitečných věcí.
Hlavní faktory ovlivňující cenu pojištění, jsou především typ vozidla, věk pojistníka a jeho bydliště, výše spoluúčasti a typ účelu vozidla.

Typ vozidla

Čím je model auta novější, tím bude pojištění dražší, to se odvíjí od ceny za případný servis auta, který je s přibývajícím stářím auta stále levnější. Dalším důležitým parametrem je například značka auta, některé se totiž kradou častěji než jiné, což pojišťovny rády zahrnou do výsledné ceny. Dále záleží na zabezpečení vašeho auta, zpravidla čím lépe je zabezpečené, tím nižší cenu si pojišťovna stanoví.

Věk a bydliště pojistníka

Oba tyto faktory vychází z logických předpokladů rizikovosti pojistníka. Čím mladší řidič, tím méně zkušený, tudíž se vám cena značně zvedne. Pokud bydlíte na vesnici, budete mít cenu mnohem nižší než například v Praze, jelikož s menším zalidněním souvisí i menší pravděpodobnost krádeže či vandalismu auta. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se napsat pojištění určitě na staršího člena rodiny.

Výše spoluúčasti

Možnost spoluúčasti nabízí většina pojišťoven, často se objevuje u varianty All risk. Výši spoluúčasti lze sjednat až do 20%, čím vyšší bude, tím méně zaplatíte za pojištění. Avšak veškeré škody do výše spoluúčasti si kryjete sami.

Typ účelu vozidla

Pojišťovny rozeznávají auta osobní versus služební. Pokud si pojistíte rodinný vůz, jenž využíváte především k dopravě do/z práce a nákupům, vyjde to určitě levněji, než pokud byste například vůz využívali jako taxi.

Jak je na tom ale Direct pojišťovna v porovnání s ostatními?
Momentálně se drží se svými nabídkami na vysoké krytí ublížení na majetku/zdraví zhruba uprostřed cenového trhu. Podrobné srovnání jednotlivých cen pojištění pro váš vůz můžete nalézt například na portálu www.epojisteni.cz

E-pojištění a jemu podobné weby nabízí možnost vyhledání maximálně personalizované a pokud možno přesné ceny pojištění. Zadáte veškeré informace o vozu, roku výroby, majiteli apod., stránka už za vás sama najde možnosti, uvede přibližné náklady a co všechno „balíček“ pojištění obsahuje. Doporučuji provést si srovnání cen tímto způsobem, je to velmi rychlé a nenáročné.

Výhody pojištění od Direct

Nemusíte nové auto fotit

Při sjednávání havarijka se většinou vůz nechává prohlédnout technikem, který zároveň pořídí i fotky aktuálního stavu auta. U Directu však nové auto (uvedení do provozu musí být méně než 5 dní) ani fotit nemusíte. Je tak možné zařídit si pojištění ještě před koupí auta.

Kombinací získáte výhodnější cenu

Čím více druhů krytí si pro své pojištění zvolíte, tím výhodnější jeho výsledná cena bude. Direct tak nabízí zájemcům lákavou nabídku v podobě „kup více, zaplať méně“. Varianta A vás tedy vyjde nejvýhodněji.

Zvláštní případy škody způsobené zvířaty

Běžným případem škody způsobenou řáděním zvířat je například srážka v noci. Průměrná škoda takového střetu se pohybuje kolem 26 000 Kč. Někteří škůdci však mohou například i překousat dráty u motoru, a na tohle zmíněné havarijko od Directu také myslí. Škody způsobené kunami/myšmi jsou součástí pojištění.

Různé pojišťovny

Pokud máte sjednané povinné ručení u jiné pojišťovny než je Direct, nevadí. Nepředstavuje to jakoukoli překážku pro uzavření havarijního pojištění zde.

Dovolená

Pokud auto využíváte párkrát do roka a chcete si pojistit pouze cestování na dovolené, dá se zvolit možnost krátkodobého pojištění, jak na území České Republiky, tak i po celé Evropě.

Nevýhody pojištění od Direct

Hlavní nevýhodou mi připadá cena, která není nejmenší nabízenou na trhu. Pokud vám jde však spíše o komunikaci, servis a schopnost rychle a efektivně řešit problémy, neměla by vás trochu vyšší cenovka odradit.

Co jinde nenajdete

Víte, že pojišťovna Direct byla průkopníkem online pojišťovnictví? V dnešní době stále větší digitalizace však tato výhoda rychle přešla mezi standard téměř u všech konkurenčních nabídek. Co má ale Direct unikátní?

Zlevňující havarijko

Tato možnost je na trhu momentálně  nová a ojedinělá. Má své výhody a zní lákavě, konkurence po ní však nesáhla a zjevně ji ani neplánuje zařadit do své nabídky. Pojďme si to probrat podrobněji.

Dle citování stránky Direct.cz je zlevňující havarijko „Pro každého, kdo si sjedná havarijní pojištění pro osobní auto, které ještě nedosáhlo věku 5 let.“. Cena pojištění každý rok klesne o 7% až do šesti let věku vozidla, jen pokud jste však nebourali, tam poté dojde dokonce i ke chvilkovému zvýšení pojistného z důvodu snížení bonusu. Direct odůvodňuje nabídku snižování ceny havarijka tím, že „hodnota aut se každý rok zlevňuje, přijde nám logické, aby se tak zlevnila i cena vaší pojistky“. Tato varianta je All-risk, zahrnuje tedy všechna možná rizika.

Kritici především poukazují na fakt, že „Nový blatník stojí stejně, ať už je na pětileté auto či dvouleté“. Dle mého průzkumu však zní tato nabídka výhodně pro majitele nových aut.

Pojištění na kupní cenu auta

Chytré připojištění, které garantuje, že při krádeži/úplném zničení auta dostanete tolik peněz, za které jste auto koupili. Bohužel nelze kombinovat se Zlevňujícím havarijkem, je možno pouze jedno či druhé, stejně jako to je ale s All-risk variantou, tudíž vás chrání proti všemu.

Podmínkou je buď auto nové, kde lze pojistit všechny značky, či auto do 5 let věku a maximálních 150 000 najetých km, u ojetých aut také záleží na značce. Na některé se nabídka nevztahuje.

Možnosti navíc

Asistenční služby

Nabízí se čtyři velikosti balíčku – S, M, L a XL, číslované podle velikosti oblečení – čím větší „cedulka“, tím více věcí služba nabízí. Především se jedná o odtahové služby v ČR i zahraničí, příjezd a práci mechanika či náhradní auto. Veškeré podrobnosti k jednotlivým balíčkům jsou uvedené přímo na stránkách www.direct.cz

Pojištění nezaviněné bouračky

Lákavá nabídka pouze za 1 Kč/den.V případě, že do vás někdo nabourá, veškeré papírování i proplácení škod se řeší s pojišťovnou, u níž má viník nehody zařízené povinné ručení. S tímto připojištěním se však nemusíte starat o nic z výše zmíněného, Direct zařídí dokumentaci a peníze dostanete proplacené přímo od nich. Další z nabídky pro-zákaznických vylepšení, starající se o váš komfort za rozumnou cenu.

Celkové dojmy

Pojišťovna na mě působí od první návštěvy jejich webové stránky kladně. Vše je opravdu přehledné a člověk najde všechny potřebné informace uvedené na webu, aniž by se musel nějak registrovat. Pokud chcete spočítat přímo na míru naceněné pojištění, je možné využít jejich službu Sjednavač, jenž za vás vyplní co nejvíce informací na základě SPZ vozu a následně navrhne nabídku pojištění. Možnost vše si sjednat online je velkým lákadlem, hlavně v dnešní době, kdy člověk nikdy neví, jak jeho život ovlivní nečekané události, např. karanténa.

Na trhu je však spousta stejně dobrých konkurenčních společností, a tak často záleží na drobnostech, jako jsou připojištění zdarma, aby se člověk rozhodl. Doporučuji určitě nechat si spočítat ceny nějakým specializovaným portálem, např. www.epojisteni.cz. Jedině tak máte jistotu, že jste prozkoumali všechny možnosti.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}