.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě  

 9 srpna, 2023

kovarova.nelli2

Ohodnotit

Ocitnout se v dopravní nehodě může znamenat pro většinu lidí šok a v té chvíli si vůbec nemusíte uvědomit, co dělat a jak postupovat. Pro případ, že by vás tato nemilá událost zasáhla, přečtěte si tento článek, ať víte, jak postupovat. 

Důležitost okamžité reakce po dopravní nehodě

V případě, že se ocitnete v dopravní nehodě, hlavní je, abyste postupovali rychle a efektivně. 

Auto je pouze věc, kterou si můžete znovu koupit, ovšem své spolucestující nenahradíte. 

Ačkoli můžete být ze všech událostí, co se zrovna staly, v šoku, snažte se tento šok překonat a snažit se co nejrychleji reagovat, protože to může zachraňovat životy. 

Kontrola zranění a volání záchranné služby

Je velmi důležité, abyste co nejdříve zjistili stav vašich spolucestujících, délka doby, než to zjistíte, může mít vysoké následky. 

Jako první zjistěte, zda jsou všichni pasažéři v pořádku a zda jim je dobře.

V případě problémů volejte záchrannou službu. 

Po chvíli se znovu zeptejte účastníků nehody, zda jsou v pořádku, jelikož se jim může udělat nevolno až po chvíli. 

Pokud vám jeden nebo několik cestujících neodpovídá nebo mu není dobře, neprodleně volejte záchrannou službu.

Popište záchranné službě, co se děje, a následně vám budou radit, jak postupovat. V případě nutnosti budete muset provést první pomoc a počkat do příjezdu sanitky. 

Postup při zastavení vozidla a vymezení místa nehody 

Pokud je automobil provozuschopný, snažte se ho odstavit na krajnici vozovky, abyste předešli dalším nehodám. 

Pokud motor stále běží, vypněte jej, a pokud je vůz alespoň částečně funkční, zapněte výstražná světla. 

Všem lidem ve vozidle oblékněte reflexní vesty a vyšlete jednoho člověka, aby donesl výstražný trojúhelník za vůz. Na běžných komunikacích 50 metrů od vozu, na dálnici 100 metrů. 

V jakém případě vyplnit záznam o dopravní nehodě? 

Záznam o dopravní nehodě se vyplňuje v případech, kdy není třeba volat policii k nehodě a jde tedy o menší nehodu. 

Jedná se tedy o nehody, kdy nedojde ke zranění nebo usmrcení, škody nejsou vyšší než 100 tisíc korun, nedojde ke škodám na majetku třetích osob (jako jsou svodidla nebo značky) nebo v případě, že se účastníci shodnou, kdo je viníkem nehody. 

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Kde najít formulář na záznam o dopravní nehodě? 

Ve většině případů formulář na záznam o dopravní nehodě obdržíte od své pojišťovny při uzavírání povinného ručení. Také si ho můžete vyzvednout na pobočce své pojišťovny nebo jednoduše stáhnout na internetu a následně vytisknout. 

Ovšem pokud si vyzvednete nebo dostanete formulář přímo od pojišťovny, získáte samopropisovací verzi. Pokud si budete formulář sami tisknout, vytiskněte si jej rovnou třikrát. Jeden si ponecháte vy, druhý dáte pojišťovně a třetí dalšímu účastníku nehody. 

Vyplnění záznamu o dopravní nehodě krok za krokem 

Je dobré mít vždy v autě s sebou formulář na záznam o dopravní nehodě, nikdy nevíte, co se může stát a mohl by se vám hodit. 

Zajistěte si tedy formulář, zelenou kartu obou vozidel, malý technický lístek a řidičský průkaz obou řidičů. Tyto všechny dokumenty se vám ještě budou hodit.

Postupně postupujte formulářem a vyplňujte potřebné informace. 

Podepište se a můžete kontaktovat své pojišťovny. 

Podrobný průvodce postupem vyplnění záznamu o dopravní nehodě. Vyplňte co nejpřesněji datum a čas, kdy došlo k nehodě 

 • Vyplňte co nejpřesněji, kde došlo k nehodě, město, ulice, číslo popisné domu, u kterého jste se zrovna nacházeli, směr, ze kterého jste jeli, určitý kilometr silnice. Prostě co nejpřesnější údaje. 
 • Pokud někdo byl zraněn, uveďte to. Je nutné volat policii. 
 • Pokud došlo ke zničení majetku třetích osob, také to uveďte. Je nutné volat policii. 
 • Měla nehoda nějaké svědky? Snažte se je zdržet na místě nehody a zjistěte si na ně kontakt. Jméno, telefon a adresa by byly ideální. 
 • Pro vozidlo A i B vypište informace ze zelené karty – celé jméno, adresu trvalého bydliště a kontaktní telefon. 
 • Opět pro vozidlo A i B vypište tovární značky aut, registrační značky a stát registrace. Všechny informace naleznete na malém technickém lístku. 
 • Informace o pojistiteli, to jsou informace o vašich pojišťovnách. Uveďte názvy, čísla pojistných smluv, čísla a platnost zelených karet. Pokud má vozidlo zřízeno havarijní pojištění, zaškrtněte tuto kolonku. 
 • Uveďte informace o řidičích, kteří se účastnili nehody. Požadované údaje jsou jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště a kontaktní údaje. Vyplňte také čísla řidičských průkazů obou řidičů, a to i s jejich platností a skupinou řidičského oprávnění.
 • Bude potřeba tužkou vyznačit body, kde se automobily vzájemně střetly. 
 • Vypište, jaké viditelné škody jsou na vozidlech. 
 • Do určeného prostoru, který nejčastěji bývá uprostřed formuláře, vyznačte, jak proběhla nehoda, jaká vozidla jela kterým směrem. Nezapomeňte silnice popsat i jejich názvem, aby bylo vše přehlednější. Také zakreslete dopravní značky a semafory. 
 • Nezapomeňte formulář nechat podepsat oběma řidičům. 

Důležité informace o dokumentaci a fotografii

Vše, co vám přijde jen trochu vhodné, je dobré zdokumentovat, například jak vozidla zůstala, škody na majetku osobním i na majetku třetích osob. Pokud jste například na rušné silnici a musíte automobily odklidit, je dobré naznačit, jak automobily zůstaly a jakým směrem jely. Pokud by se pojišťovny nebo policie jeli podívat na místo nehody, usnadníte jim tak práci. 

Zdokumentovat si místo nehody a poškození vozidel je velmi důležité jako podpůrný materiál pro pojišťovací společnost či jiné orgány činné v trestním řízení. Tato dokumentace může pomoci i vám, především v tom, že to urychlí celý proces vyšetřování nehody a následné proplacení škod. 

Jak může havarijní pojištění pomoci vyřešit mé problémy? 

Na rozdíl od povinného ručení, které kryje škody na cizím vozidle, havarijní pojištění kryje vozidlo vaše. Například před přírodními živly, vandalismem nebo již zmíněnou dopravní nehodou. V dnešní době není havarijní pojištění výrazně větším nadstandardem, je levné a opravdu se může vyplatit. 

Pokud se tedy ocitnete v autonehodě, havarijní pojištění financuje většinu škod na vašem vozidle. 

Jak vybrat správné havarijní pojištění? 

Aby se člověk zorientoval ve všech nabídkách, které se dají najít, musel by si na to udělat čas na několik hodin. Ovšem nabízí se jedna mnohem rychlejší a určitě i účinnější varianta, jak havarijní pojištění vybrat. 

Jedná se o srovnání pojišťoven na online srovnávačích pojištění. Jedním takovým srovnávačem je epojisteni.cz

Díky tomuto srovnávači ušetříte čas i peníze. Stačí zadat údaje o vašem vozidle a do 2 minut se vám najdou výsledky, ale dle předchozích zkušeností získáte výsledky do pár sekund. 

Budete potřebovat znát svou SPZ, pokud ji neznáte nebo ještě ji nemáte, budete muset zadat údaje o vozidle ručně. Budete muset zadat i údaje o sobě, jelikož to je jen z faktorů, který odvíjí cenu pojištění. 

Recenze na epojisteni.cz

Epojisteni.cz je opravdu kvalitní stránka. Abyste věřili, že to není pouze můj názor, stačí se podívat na recenze od klientů. Kladné recenze jednoznačně převažují nad těmi negativními. Jednu z recenzí vám sem i vložím. 

„Za mě spokojenost, vše srozumitelně vysvětlené, do ničeho netlačí, cena za nejvyšší možné povinné ručení s připojištěním skel, zvěří, živlu, tak jak jsem to doposud měl, mi klesla zhruba o 1200 Kč za rok – sice u jiné pojišťovny než u staré pojistky, ale nemusím dokládat omezení v počtu najetých km. Výpověď staré pojistky jsem si zařídil předem sám. Další dotazy na možnost pojištění něčeho jiného beru tak, že zaměstnanec má toto v popisu své práce a nějak mi to nevadí.“       

                                                                                            František Kulhánek, Google recenze

Závěr

Špatně vyplněný záznam o dopravní nehodě vás může stát dost peněz, mohlo by to zapříčinit to, že by se špatně rozhodlo, kdo nehodu způsobil. Pokud se již do dopravní nehody dostanete, snažte se zůstat v klidu a postupujte dle našeho návodu. 

Hlavní prevencí, jak předejít dopravní nehodě, je dodržování pravidel silničního provozu. Kdyby jej každý dodržoval, počet dopravních nehod by se výrazně snížil. 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}