Napadení auta vandaly je v dnešní době velmi častý a běžný problém, ovšem neznamená to, že byste ho neměli řešit, naopak vám poradíme, jak se v tomto případě zachovat, abyste za poškozené vozidlo získali odškodné.
Nejprve než vytočím číslo na policii a začnu propadat panice, je vhodné se zamyslet, zda jsem na poškození nebo dokonce na krádeži uvnitř auta nepřispěl tak trochu vlastní vinou. Většina řidičů si neuvědomuje, že pokud zaparkuje někde, kde není parkování vozidel, byť je na chvilku povoleno, nebo pokud špatně zaparkuje a auto překáží ostatním řidičům, je dost pravděpodobné, že se odškodného nedočkám a pravděpodobně mi bude řečeno, že si za to můžu vlastně sám. Stejně tak to platí, pokud se mi někdo auto pokusil vykrást. Nejčastější případy, kdy se zloději pokouší v autě něco ukořistit, je právě tehdy, pokud majitel vozidla nechá na viditelných místech například peněženku, kabelku nebo něco, co má nějakou hodnotu. Dnes je velmi malá pravděpodobnost, že byste se mohli setkat se zlodějem, který se pokusí z auta ukrást pouze rádio.
Je vhodné se nad těmito možnostmi skutečně zamyslet, protože v dalším kroku, až se vás bude policie nebo pojišťovna vyptávat, pravděpodobně zazní otázky tohoto charakteru.
Ale jak tedy přesně postupovat?
Většina odborníků radí, ať poškozené vozidlo ihned vyfotíte a případ předáte policii. Je dobré však zvážit, zda je případ tak závažný, že si zaslouží asistenci policie. Ta případ sepíše a pokusí se pachatele nalézt, v těchto případech je to bohužel i s kamerovými systémy nebo svědky velmi těžké. Pokud mi bylo vozidlo poškozeno na parkovišti, je vhodné ihned kontaktovat majitele nebo provozovatele. Ale pozor, škodu můžeme nahlásit maximálně do patnácti dnů, proto je nejlepší nenechávat vše na policii. Majitel či provozovatel vám za škodu ze zákona zodpovídá a měl by mi uhradit případnou škodu.
Pokud mám sjednané havarijní pojištění, nemusím čekat, až policie zadrží pachatele, a případ mohu ihned nahlásit. Dle smlouvy, ve které je dána hranice spoluúčasti na poškození či nehodě, mi bude vyplaceno odškodné.
Pokud jste si na místě všimli, že mimo vozidla je poškozen i soukromý majetek (např. parkoviště, sloup nebo jiný objekt), je nutností policii skutečně zavolat, aby škody sepsala. Pokud se policii nepodaří viníka škody identifikovat, pojišťovna je přesto povinná vám škodu uhradit.
Příklady vandalismu:
Poškrábání auta klíčem
Jedná se o jeden z nejčastějších druhů napadení vozidla vandaly. Pokud je auto na první pohled viditelně poškrábáno klíči, tzn. na autě se nachází jednotná čára, mohu si být téměř na sto procent jistý, že poškození bylo úmyslné. Ovšem může se stát, že se bude jednat o nehodu. Ačkoliv se jedná jen o malý škrábanec, pokud se rozhodnu, že chci nátěr opravit, pravděpodobně to nebude malá finanční záležitost. Poškozený lak nejde opravit jen na určitém místě, ve většině případů si vyžaduje přelakování celého dílu. Tedy pokud mám odřeninu na dveřích auta, bude potřeba přelakovat celé dveře. Pokud však mám sjednané pojištění proti vandalismu, mohu být klidný, protože pojišťovna škodu uhradí. Oprava laku se pohybuje okolo několika tisíc, ovšem přelakování celého auta v závislosti na značce a typu se může vyšplhat až na několik desítek tisíc.
Nejčastěji však dochází k poškození laku na autě při parkování na veřejných parkovištích u velkých nákupních center. Parkoviště jsou obrovská a zaparkovaná auta se rychle střídají. Odhalit viníka je téměř nemožné. K poškrábání laku na cizím autě přitom dojde velice snadno, avšak částka, která se za přelakování zaplatí, není malá.
Škrábance, oděrky a díry v laku auta vzniknou často při nárazu dveří o dveře. Stačí jedno špatně zaparkované vozidlo tak, aby druhé bylo těsně u něj, a škrábanec vznikne hned. Málokdo ale chce dobrovolně platit škodu na jiném autě, pokud nemusí. I přesto, že ji způsobil. Ke škodě dochází často při vyjíždění z parkovacího místa. Stačí chvilka nepozornosti a neopatrnosti a jeden vůz se otře o druhý. Není nic jednoduššího, než místo činu co nejrychleji opustit. Poškozený přijde k autu a nemá šanci dohledat viníka. Opravu poškozeného auta bude muset zaplatit ze svého, pokud nemá sjednané havarijní poškození zahrnující pojištění vandalismu.
Jak postupovat?
Nejprve se uklidním, tedy pokud mám pojištění. Seškrábaný lak na autě není konec světa. Mobil, kterým jsem se právě v afektu chystal zavolat policii, použiji pro vyfocení důkazů. Digitální fotografie obsahují GPS data a datum pořízení fotografie, takže mám v rukou dostatečné důkazy. Předtím, než zavolám policii a prosedím několik hodin na stanici, kontaktuji majitele či správce parkoviště, čím dříve to bude, tím lépe. Správce parkoviště pravděpodobně bude mít kamerové záznamy, protože tyto systémy jsou už téměř všude, ovšem nemusí to tak být. Správce není povinný mi tyto záznamy poskytnout, a proto je čas na vytočení policie, které je správce povinen tyto záznamy vydat.
Vykradení auta
V dnešní době už se bohužel jedná o velmi častý zločin. Zloději si zpravidla vybírají pracovní auta, v nichž se nachází nějaké nářadí, zaparkované karavany nebo se zloděj snaží ukořistit jen nějakou součástku. Velmi častým případem, který se v dnešní době však stává a pokud vlastním vozidlo, měl bych si na to dát velký pozor a nenechávat cenné věci na sedačkách. Pokud zaparkuji a chystám se jen byť na pár minut odskočit, musím si zapamatovat, že nikdy nesmím nechat kabelku, peněženku či mobil na sedačce. Tím dávám potencionálnímu zloději signál, že toto vozidlo se vyplatí vykrást. Navíc budu prohlášen na spoluúčasti a u některých pojištění je dost možné, že odškodné mi nebude vyplaceno.
Jak postupovat?
Samozřejmě vše nahlásím na policii. Jedná se o závažný trestný čin, obzvláště pokud bylo vozidlo poškozeno nebo se ve vozidle nacházelo něco cenného. Vše nafotím, abych měl případné důkazy a dokumentaci. Pokud se zločin stal na veřejném parkovišti, což není příliš častý případ, ale také se stává, že kontaktuji správce parkoviště a pokud má kamerový záznam, zajistím, aby byl předán policii. Je vhodné se taky zeptat kolemjdoucích a zajistit tak případné svědky, které by policie neměla šanci pak nalézt. Je potřebné si uvědomit, že tito zlodějové jsou zpravidla profíci a je opravdu těžké i za pomoci nejmodernější technologie pachatele identifikovat. Jediným řešením, jak získat odškodné, je mít sjednáno havarijní pojištění.
Pojistná událost vandalismus
Pojistná událost je termín, který se využívá při nahodilé události, jako je například poškození vozidla, vykradení či autonehoda. Pokud mám sjednanou povinnou událost, je mou povinností jakožto pojištěného škodu nahlásit. Likvidátor poté posoudí, zda mám nárok na kompenzaci pojistné události a případně vyčíslí sumu.
Pojistná událost se rozlišuje v závislosti na druhu sjednaného pojištění. V případě životního či úrazového pojištění se může jednat o úraz, ať už se jedná o krátkodobý či s trvalými následky nebo o smrt. U pojištění motorových vozidel se jedná zejména o dopravní nehody. U dopravních nehod je téměř vždy nutno přivolat policii.
Po nahlášení pojistné události probíhá likvidace pojistné události pojišťovnou, během které je posuzován nárok na pojistné plnění. Likvidace zahrnuje zpravidla i fázi šetření, která má za úkol zjistit, zda se nejedná o pouhý výmysl klienta.
Jak postupovat?
Pokud jsem viník, musím hlásit škodu, kterou jsem způsobil na svou pojišťovnu. Pokud jsem poškozený, musím kontaktovat a nahlásit škodu na pojišťovnu, u které má viník sjednáno povinné ručení. Pokud jsem poškozený, ale viník je neznámý nebo se jedná o střet se zvěří, škodu hlásím na pojišťovnu, u které mám sjednané havarijní pojištění.
Likvidace pojistné události z havarijního pojištění
- pokud je mé vozidlo pojištěno havarijně či mám připojištění (např. skel vozu, srážka se zvěří apod…)
- z havarijního pojištění se nejčastěji řeší poškození vozu vandalismem, srážka se zvěří
- škoda však musí být vyšší než sjednaná spoluúčast, protože ta se vždy z plnění odečítá
- mám-li sjednáno připojištění náhradního vozidla, mám nárok na jeho zapůjčení zdarma, a to po celou dobu opravy poškozeného vozu
Jak předejít případným problémům?
Nikdo z nás nevíme, co nám život přinese a je lepší být připravený i na to nečekané. V případě, že mám auto, je velmi podstatnou částí zvážit pojištění a dobře prostudovat všechny firmy, které mi budou pojištění nabízet, protože u každé jsou stanovené jiné podmínky. Čím novější a dražší auto, tím je lepší si dát pozor na to, jakou pojišťovnu vyberu.
Co se týká havarijního pojištění, jedná se o kupní cenu vozidla. Další je spoluúčast na nehodě. Čím vyšší ji zvolím, tím nižší pojistné budu platit.
Pokud si nevíte rady, jakou pojišťovnu vybrat, navštivte stránku epojisteni.cz, kde pohodlně srovnáte nabídky všech pojišťoven. Vyberete tu, která vám a vašemu vozidlu bude vyhovovat nejvíce a v případě nehody vás nic nepřekvapí.