.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak pojistit auto z dovozu 

 25 dubna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Auto je nedílnou součástí pro každého, kdo potřebuje pravidelně cestovat za prací a nevyhovují mu dopravní prostředky, které jezdí jen v omezený čas. Využití si auto najde samozřejmě i v každé další domácnosti lidí, kteří bydlí daleko od civilizace, odkud by se museli dostávat pěšky nebo jen pro pohodlnost každého, kdo nemá rád dopravní hromadné prostředky.

Koupě auto bývá velice specifická, vždy záleží na tom, zda si kupujete vozidlo, které je nové nebo ojeté, ani tak není žádný nákup stejný. Výběr vozidel v ČR je velice omezený, proto se můžete poohlédnout i po vozidlech, které jsou ze zahraničí. Dovoz je poměrně náročný na papírování, je však možná alternativa, jak si vozidlo ze zahraničí pořídit. V ČR je mnoho specialistů a různých mechaniků, kteří se tímto zabývají a následně vozidla prodávají. Často můžete vozidla z dovozu vidět na předváděcích akcích, kde si vyberete nebo se domluvíte s danou osobou a udáte parametry vozidla, které byste chtěli, v takovém případě však musíte počítat s tím, že výběr takového vozidla bude trvat delší dobu. Velice důležitý parametr pro výběr je také skutečnost, z jaké země je vozidlo dotažené, obzvláště pokud se jedná o země, které nejsou v EU.

Jak přepravit vozidlo ze zahraničí do ČR?

Při nákupu vozidla ze zahraničí si vždy nezapomeňte řádně přečíst kupní smlouvu. Ukažte ji raději někomu, kdo plynule mluví daným jazykem, neboť samovolný překlad za pomoci online překladače nemusí být přesný. Před převozem je také nezbytné, aby bylo vozidlo v zahraničí odhlášeno.

K převozu vozidla máte dvě možnosti:

  • Převoz na podvalu – převoz vozidla na podvalu je jednodušší a levnější, neboť není nutné sjednávat dočasné povinné ručení a nemusíte platit za převozní značky. Podval se dá snadno zapůjčit na mnoha místech, budete tak potřebovat vozidlo, které má tažné zařízení. Nutností pro převoz vozidla na podvalu je také řidič, který má příslušné řidičské oprávnění B+E, jestliže máte tedy jen řidičské oprávnění na řízení osobního vozidla, pak nesmíte vůz s podvalem řídit.
  • Po vlastní ose – jestliže jste vybrali tuto možnost, připravte si na převoz vozidla přibližně dalších 10 tisíc korun, neboť nebudete muset zaplatit za převozní značky, jejichž cena se pohybuje okolo 3 – 5 tisíc korun a povinné ručení, které vás vyjde kolem 3 tisíc korun. Vozidlo musí mít také platnou technickou kontrolu, což u některých vozidel z dovozu neplatí.

Co znamená dovozová STK, jak jí zařídit a koho se týká?

Při převozu vozidla jste povinni navštívit stanici technické kontroly, máte-li vozidlo dotažené ze zemí EU, Norska, Islandu, Švýcarska a Lichtenštejnska, pak se nemusíte podrobovat celé technické kontrole, ale pouze evidenční prohlídce, která vás vyjde přibližně 1 000 korun českých. V rámci evidenční kontroly dochází ke kontrole dokladů a vozidla. Pracovníci STK také musí vytvořit podklady, aby vám na úřadě mohli vystavit české papíry – velký a malý technický průkaz, je tak nezbytností vzít všechny doklady, které k vozidlu máte. Jestliže nemáte vozidlo z EU ani z jiné vyjmenované země, budete muset podstoupit celou dovozovou technickou kontrolu, která obnáší nejen evidenční prohlídku, ale také měření emisí a kompletní kontrolu vozidla – brzdy, řídicí jednotka, světla, podvozek apod.

Jestliže jste na STK dovezli vozidlo na podvalu a zpět už chcete vozidlo konečně vyzkoušet, nezapomeňte také s předstihem sjednat povinné ručení, které je povinností pro vstup na pozemní komunikace.

Jak probíhá přihlášení vozidla z dovozu, jak dlouho trvá a kolik vás bude stát?

Abyste mohli své vozidlo přihlásit, budete muset navštívit dopravní inspektorát, pod který spadáte podle trvalého bydliště. Před návštěvou si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné dokumenty, které po vás budou požadovat, je také dobré si okopírovat veškeré dokumenty, neboť zahraniční doklady vám nebudou vráceny, zůstávají uloženy na úřadě. S sebou tedy budete potřebovat:

  • Dokumenty z evidenční kontroly – jedná se o všechny dokumenty, které vám na STK vystaví.
  • Převozní SPZ – pouze v případě, že jste své vozidlo vezli po silnici a SPZ jste si zaplatili, jestliže bylo vozidlo převezeno na podvalu, tato povinnost se na vás nevztahuje.
  • Doklady totožnosti – za doklad totožnosti se považuje občanský průkaz. Není potřeba dokládat řidičský průkaz, neboť majitel vozidla nemusí být jeho provozovat.
  • Mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení – jedná se o doklad, kterým se prokážete při silniční kontrole, lidově se mu také říká „zelená karta“.
  • Potvrzení dokládající odhlášení vozidla v zahraničí – při převozu vozidla do ČR je nutné, aby bylo vozidlo odhlášeno v zahraničí, jinak nebude možné jej přihlásit.
  • Vozidlo – i když máte doklady z STK, některé úřady vyžadují i vozidlo, aby si mohli prohlédnout, že se opravdu jedná o totéž vozidlo, které je psané v dokladech. Buďte však obezřetní, přivézt vozidlo k úřadu není vaší povinností, neboť pokud nemáte převozní SPZ, nemůžete na pozemní komunikaci s vozidlem vstoupit.
  • Kupní smlouvu – pro kontrolu vlastnictví je také důležité doložit kupní smlouvu.

Jak pojistit auto z dovozu

Přihlášení osobního vozidla na úřadě stojí 800 Kč. Může být doprovázeno i dalšími poplatky:

  • DPH za vozidlo – v některých případech na vás může připadnout i platba DPH, jedná se o nová vozidla, jejichž tachometr nepřesáhl 6 000 km nebo od první registrace neuběhlo více jak 6 měsíců.
  • Ekologická daň – jestliže vozidlo nesplňuje mezní normy emisí EURO 3, vztahuje se na vás ekologická daň, ceny těchto daní jsou rozděleny podle tříd – EURO 0 (10 000 Kč), EURO 1 (5 000 Kč), EURO 2 (3 000 Kč), EURO 3, 4, 5 (0 Kč).

Dopravní inspektorát má 30 dnů na vyřízení vaší žádosti, což je maximální lhůta, většinou jsou doklady vyřízeny dříve, pracovníci vám mohou říct přibližně, jak dlouho to bude trvat, záleží na aktuálním množství žádostí. Po vyřízení vám budou vydány registrační značky, malý a velkých technický průkaz. Bez těchto náležitostí není možné užívat vozidlo na pozemních komunikacích. Úřady však nabízí možnost i urychleného vyřízení dokumentů, o které musíte požádat, na výběr máte buď 5 pracovních dnů, nebo vyřízení do 24 hodin. Přesné ceny jsou uvedeny vždy na webových stránkách nebo přímo na úřadech.

Jaké informace přináší portál mobile.de a jak s ním zacházet?

Jestliže dáváte přednost vlastnímu výběru vozidla a chcete si v klidu prohlédnout fotografie a popis vozidla, aniž byste poslouchali souhrnný text na všechna vozidla najednou, pak jděte právě na portál mobile.cz, což je největší německý portál, kde denně naleznete více jak milion vozidel všeho druhu. Kromě osobních vozidel zde vyberete také obytné a komerční vozy, ale také motorky.

Po otevření portálu vás čeká několik otázek, podle kterých se vám budou generovat vozy, které nejvíce odpovídají vašemu hledání – volit budete druh vozidla, značku a model vozidla, dále maximální hranici pořizovací ceny a poslední datum registrace. Máte-li vyplněno, stačí kliknout na „zobrazit výsledky“ a máte přehled. Nakupovat budete buď od různých autobazarů, autosalonů nebo od soukromníků. Portál funguje bezplatné, můžete také bezplatně komunikovat s prodejcem ohledně vozu, který jste si vybrali.

Portál je přeložen do českého jazyka, bez problému tak můžete vybírat. Komunikovat s prodejcem budete také v českém jazyce, stačí vyplnit příslušný formulář, který se zobrazí a případně připsat vlastní text. Některá vozidla mají i hodnocení uživatelů, kteří se na něj již dotazovali, můžete si tak projít i postřehy jednotlivých zájemců. Jestliže vás zaujalo více vozidel a chcete si vybrat, stačí u jednotlivých inzerátů kliknout na tlačítko „zaparkovat vozidlo“. V pravém horním rohu máte k dispozici parkoviště, kam se vám všechna vybraná vozidla ukládají.

Druhy pojištění vozidla a jak je zařídit?

Vozidlo musí mít ze zákona sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích neboli povinné ručení. Pojištění zahrnuje nejen škody na majetku, ale také újmy na zdraví, léčbu, psychickou újmu, trvalé následky a v některých případech i ušlý zisk. Toto pojištění se vztahuje na každé motorové vozidlo, aby mohlo být užíváno na pozemních komunikacích. Z povinného ručení jsou hrazeny škody na vozidle poškozené v případě dopravní nehody. Jestliže nemáte sjednané povinné ručení a zaviníte dopravní nehodu, dostanete nejen pokutu, ale veškerá škoda bude hrazena z vaší kapsy.

Dobrovolně si také nad rámec zákona můžete sjednat i havarijní pojištění, které nechrání druhou osobu jako povinné ručení, ale chrání škody na vašem vozidle. Při sjednání těchto pojištění buďte velice obezřetní, neboť každá pojišťovna nabízí nejen odlišné podmínky, ale také zcela odlišné ceny. Abyste si vybrali tu správnou pojišťovnu, která vám připraví pojištění přímo na míru, můžete se obrátit na portál epojisteni.cz, kde si zadáte parametry vašeho vozidla a vlastníka vozidla a vygenerují se vám jednotlivé nabídky pojištění. U pojišťoven si také můžete navýšit pojištění o různé připojištění, zvolit můžete např. pojištění čelního skla, pojištění při srážce se zvěří, pojištění odpovědnosti za škodu apod.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}