.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní ručení pro vozy Škoda 

 27 srpna, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Vozy značky Škoda Auto vídáme na našich silnicích nejspíš nejčastěji a není proč se divit. Kvalitní a pořád tak trochu naše. Při pořízení automobilu je ale nutno počítat i s jištěním v případě rizik, které nás na silnicích mohou potkat. Pokud právě řešíte havarijní pojištění vaší škodovky, věnujte pozornost některým poznatkům a zkušenostem.

Něco málo z historie

Mladoboleslavská Škoda je největším producentem automobilů v České republice. Historie společnosti Škoda Auto sahá až do roku 1895, kdy Václav Laurin a Václav Klement zakládají v Mladé Boleslavi společnost Laurin & Klement. Začali výrobou motocyklů, později představili i nový automobil, který nazvali Voiturette A. Ihned se model těšil velké popularitě nejen u nás, ale i v zahraničí. Během první světové války se v automobilce vyráběly vozy pro potřeby války. Roku 1925 se Laurin a Klement spojili se společností Škoda Plzeň, a tak vzniká koncept tak, jak jej známe dnes. Světová hospodářská krize ve 30. letech postihla i automobilku, která ji skoro nepřečkala. Mnoho lidí přišlo o pracovní místo. Díky dobrému manažerskému vedení se však roku 1934 podařilo úspěšně uvést na trh model Škoda 420, lehký a na tu dobu výkonný automobil, díky kterému se automobilka mohla dále rozvíjet. Po tomto impulsu se vyvinuly první řady modelů Superb, Rapid nebo Favorit.

Během druhé světové války spadala Škoda pod německý koncern Reichswerke Hermann Göring a vyráběly se zde vozy, motory, dokonce i zbraně a nábojnice pro Wehrmacht. Během tohoto období čelila automobilka náletům spojenců a většina výrobních prostorů byla zničena. Po válce zde probíhala reorganizace a nějakou dobu se Škoda soustředila jen na výrobu některých modelů, než se opět výroba rozjela ve velkém. V 50. letech přišla na trh Octavia a Škoda 1202 nebo 450, později známá jako Felicia. Ani během 40 let komunistického režimu se však neobešla bez různých problémů, například nutné reorganizace výroby, neschopnosti motorizovat celé Československo apod. I přes tyto nesnáze se ale automobilka dokázala udržet a dodnes je oblíbená po celé Evropě. Největším milníkem moderní historie Škoda Auto je bezpochyby rok 1987 a uvedení nového vozu Škoda Favorit s motorem vpředu. O jeho kvalitách ostatně svědčí to, že se s Favoritem můžete potkávat na silnicích dodnes. Ačkoli měla Sametová revoluce přinést automobilce výhled na lepší časy, nebylo tomu tak. Společnost se nedokázala přetransformovat do nové tržní ekonomiky a chvílemi se zdálo, že Škoda zkrachuje. V současnosti je Škoda Auto součástí koncernu Volkswagen. V roce 1991 získal Volkswagen 30 % podíl, nyní je podíl již 100 %.

Už 125 let jsou vozy Škoda poháněny touhou.

Havarijní ručení pro vozy Škoda

Známé modely

V současnosti se automobilka specializuje na výrobu a rozvoj devíti základních modelů aut. Například dlouhodobě nejoblíbenější model Octavia, vůz nižší střední třídy, nebo malý vůz Fabia, která se vyrábí od roku 1999. Na popularitě získává také model Citigo, hlavně v jeho elektronické verzi. Jak už název vypovídá, je to malý automobil, vhodný hlavně do města. Do roku 2019 se vyráběl vůz nižší střední třídy Rapid, který posléze na evropském trhu nahradila Scala. V tomto roce byl také uveden crossover Kamiq. Mezi kompaktní SUV vozy pak patří modely Kodiaq Karoq. Jako taková ozdoba se dá vnímat Superb, vůz střední třídy.

Havarijní pojištění u Škoda Auto

Při výběru pojištění pro své auto mě nejdříve napadlo zřídit si Škoda Pojištění přímo na pobočce automobilky. Jako největší výhodu totiž vidím komplexní krytí. V rámci Škoda Pojištění jsem byl také oproštěn od složitého papírování přímo na pojišťovně a se vším mi pomohli přímo pracovníci na pobočce. Kromě havarijního pojištění je zde zahrnuto také povinné ručení.

Výhody Škoda Pojištění

Při odcizení automobilu je vám poskytnuto náhradní vozidlo až na 60 dní. Pokud je vůz nepojízdný kvůli působení vnějších vlivů, můžete tuto službu využít také, a to na 20 dní. Každé pojištění také nabízí pojištění proti živlům. Jakmile bylo mé auto poškozeno vlivem zvěře, toto ručení pokrylo mé náklady. Obecně je auto pojištěno proti živlům (vichřice, kroupy, zemětřesení, nebo zvěř atd.) až do částky 100 000 Kč, přičemž co se následného servisu týká, můžete využít zvýhodněných služeb Škoda servisu. Celý balíček obsahuje také úrazové pojištění pro řidiče, pokud nebyla škoda zaviněna jeho přičiněním. Jako u pojišťoven je vám k dispozici nonstop asistenční linka a odtahová služba.

Pojištění pro škodovky

Jako druhou možnost jsem zvažoval havarijní pojištění pro škodovky u ČSOB, které se vyplatí hlavně jejich klientům. Podobné krytí nabízí i více bankovních společností. Zkuste se poradit se svým bankovním poradcem, třeba je vaše banka schopna poskytnout ještě výhodnější pojištění právě pro vás.

Výhody havarijního pojištění pro škodovky

Jako stálý klient dostanete nabídku na pojištění s 20% slevou, navíc můžete dostávat různé bonusy za určitý časový interval bez nehody. Pokud je vaše vozidlo staré maximálně 2 roky, vyplácí pojistné až do výše pořizovací ceny vzhledem k okolnostem. Taktéž nabízí nonstop asistenční a odtahovou službu a navíc můžete bez starostí cestovat po celé Evropě, bez nutnosti doplňkového pojištění.

Na rozdíl od Škoda Pojištění ale není v ceně balíčku komplexní povinné ručení. Pro klienty ČSOB může být toto krytí ale velice výhodné.

Havarijní pojištění Kooperativa

Samozřejmě máte možnost sjednat si ručení přímo u pojišťovny. Mne zaujala nabídka Kooperativy, se kterou spolupracuje i Škoda Auto jako taková.

Výhody havarijního pojištění Kooperativa

Výhody tohoto pojištění jsou prakticky stejné jako u balíčku Škoda Pojištění. Pojištění proti živlům do 100 000 Kč, nonstop asistenční a odtahová služba, krytí při odcizení vozidla nebo v případě vandalismu.

Toto pojištění ale není komplexní. Na všechno ostatní se však dá bez problému připojistit, například na spoluúčast, výměnu poškozených skel, pojištění zavazadel a cenných věcí při odcizení vozu a další. Co mne zaujalo, byl doplněk pod názvem Výmol. Ten kryje drobné poškození vozidla při neplánovaném opuštění vozovky, nebo vady zapříčiněné špatným stavem silnice.

Čteme smluvní podmínky

Než si sjednáte ručení u jakékoli společnosti, pozorně si přečtěte smluvní podmínky, klidně se poraďte i s někým zkušenějším, nechcete přece koupit zajíce v pytli. Mezi nejdůležitější body, které by vás měly zajímat, patří například, co se stane v případě škody, kterou si způsobíte sami, tedy kolik procent kryje pojištění v případě spoluúčasti. Dále dbejte na to, jak se na váš vůz pojistka vztahuje vzhledem k jeho stáří. U některých společností může časem krytí klesat mnohem více, než u jiných. Pokud v obecných podmínkách chybí něco, co vyžadujete, informujte se o případném doplňkovém pojištění. Do toho může spadat například ono pojištění poklesu hodnoty vozidla. Nechcete však na doplňcích zaplatit více, než za základní balíček.

Podmínkám věnujte zvýšenou pozornost v případě, že se chystáte pořídit třeba novou Octavii na leasing. V tomto případě si totiž společnost, u které chcete vůz pojistit, nevybíráte sami.

Vše jde dneska online

Pro někoho může být jistější zajistit vše osobně s pracovníkem, jako tomu tak bylo u mě. Pokud ale nemáte čas na sjednání osobní schůzky, vše můžete vyřešit z pohodlí domova. Než si sjednáte havarijní pojištění u jakékoliv společnosti, doporučuji provést menší analýzu online. Existuje více srovnávačů těchto služeb, kde můžete zadat, o jaký typ krytí máte zájem, nebo si vyfiltrovat pojistné podmínky, které jsou pro vás nezbytné k podpisu smlouvy. Srovnávač vám pak nabídne několik možností, které si pozorně pročtete. Následně se můžete vydat na schůzku do dané společnosti, která se vám zamlouvá nejvíce, nebo využít dnes velice oblíbené a pohodlné sjednání online. V tomto ohledu se mně a mým blízkým velice osvědčilo ePojištění.

Čeho si cením u epojisteni.cz je online kalkulačka, která vám rychle pomůže vyčíslit výši havarijního pojištění pro vaše auto. Stačí zadat typ vašeho automobilu, jeho aktuální cenu, vaše základní údaje a hned vám vyjede to pravé krytí pro vás. V rychlých odkazech na liště se proklikáte přes obecné smluvní podmínky nebo jiné užitečné věci, jako třeba slovník pojmů, který vám pomůže dokonale se zorientovat, zvláště v případě, nejste-li odborník.

Stručné shrnutí

Než jsem si sjednal vyhovující havarijní ručení pro svůj vůz, pokusil jsem se hlavně zjistit, co mi kde nabídnou. To udělejte i vy. Určitě není příjemné po sjednání pojištění zjistit, že jinde mají nabídku lepší a levnější. U některých modelů, jako je například nový Superb, se mohou částky vyšplhat opravdu vysoko. Na druhou stranu je samozřejmé, že chcete hlavně ušetřit, ale nevybírejte si levnější balíček, který bude mít minimální krytí, neboť nikdy nevíte, co se vám může na silnici přihodit. Nebojte se využívat online srovnávače, ale také je dobré poradit se osobně s odborníky. Zjistěte si, zda se dá ručení sjednat i přes instituci, u které jste již klientem, mohou z toho plynout různé výhody. Před sjednáním ručení si pozorně přečtěte smluvní podmínky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}