.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní pojištění v roce 2021 – co můžeme očekávat? 

 11 května, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Snad každá pojišťovna se v dnešní době musí přizpůsobovat novým trendům. Konkurence je veliká, a proto se musí přicházet s novým inovativním řešením, které poskytne klientům nejen výhody ale také pocit spokojenosti. V dnešním digitálním světě je nutností elektronická komunikace a zjednodušení dnes už tak dost otravné byrokracie.  Svět se zrychluje a nároky klientů začínají být vysoké. Produkty společnosti se mění a s tím vším i automobilový průmysl. Nebude to tak dlouho trvat a na silnicích se budou prohánět převážně elektrovozidla a dnešní motorová vozidla budou pouhým přežitkem. I s tímto musí každá pojišťovna do budoucna počítat, protože každé zaváhání může mít na její působení tragický dopad.

Havarijní pojištění 2021

Co je to havarijní pojištění

Havarijní pojištění slouží k ochraně vozidla před jeho poškozením ať už vlivem havárie, vandalismu, odcizení, živelních událostí a dalších poškození sjednaných v uzavřené pojistné smlouvě. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. K pojištění je většinou nabízeno nepřeberné množství připojištění a každá pojišťovna láká klienty na různé druhy balíčků. Dalším rozdílem od povinného ručení je spoluúčast, která je většinou smluvní.

Co je to spoluúčast

Spoluúčast je finanční částka, kterou se pojištění podílí na pojistných událostech. Pojištěný ji hradí ze svých finančních prostředků a vždy se odečítá z výše pojistného plnění. Jedná se o konkrétní smluvní sumu, která je vždy učena v pojistné smlouvě. Její výše se liší a odvíjí se od ní i výše sjednaného pojištění. Je většinou vyčíslená jako pevná částka nebo procentuální např. 0% min. však 2000 Kč nebo 5% min. však 5000 Kč atd. Každá pojišťovna má zvolený jiný postup při uplatnění výše spoluúčasti a jejich metody likvidace pojistných událostí jsou rozdílné. Některé pojišťovny za nedodržení sjednaných všeobecných pojistných podmínek spoluúčast navyšují a rázem je pojistné plnění markantně nižší. Některé pojišťovny však už od tohoto upouštějí, a to v dobré víře zachování klienta. Dále je zde také možnost ve výjimečných případech sjednání nulové spoluúčasti.

Co je GAP pojištění

Když si zakoupíte nové vozidlo, už při výjezdu z autosalonu ztrácí na své hodnotě a jeho cena bude v dalších letech rapidně klesat. Právě pojištění GAP zajistí, aby cena vozidla zůstala zafixována po dobu tří let. Jestliže dojde k totální škodě nebo k odcizení vozidla je majiteli uhrazen i rozdíl mezi tržní a původní cenou vozidla, což je velmi výhodné. Za normálních podmínek totiž majitel vozidla prodělá někdy i polovinu pořizovací ceny vozidla. Pojištění hradí nejen takto vzniklý rozdíl ale i spoluúčast. Toto pojištění je platné pouze po dobu tří let a vztahuje se jen na nové vozidla. Pojištění je velmi výhodné pokud si berete vozidlo na úvěr.

Jaké připojištění si mohu sjednat

Na trhu je celá řada připojištění a není ani výjimkou sjednání povinného ručení a havarijního pojištění v jednom. Přece jen existuje celá řada připojištění, které si můžete na své vozidlo sjednat. Je dobré zvážit jaké pro vás bude výhodné a jaké opravdu využijete.

 • Připojištění všech výhledových skel,
 • připojištění čelního skla,
 • rozšířené asistenční služby,
 • připojištění zavazadel,
 • odcizení vozidla nebo jeho části,
 • živelní pojištění,
 • porucha vozidla,
 • asistence přípojného vozidla,
 • připojištění přívěsného vozíku,
 • právní asistence,
 • náhradní vozidlo,
 • sportovní výbava,
 • střet se zvěří,
 • úrazové připojištění,
 • přímá likvidace – nemusíte se o nic starat.

Některé pojišťovny dokonce varují před nepřízní počasí a mají zahrnuto i pojištění dětí do 15 ti let. Další výhodou některých pojišťoven je, že první nehoda nemá vliv na bonus a máme k dispozici už i cestovní pojištění v ceně, různé programy důvěry, pojištění proti poškození elektroinstalace kunou a slevy pro handicapované atd.

Co ovlivňuje výši pojistného

Výši pojistného ovlivňuje více faktorů jako je typ, značka a pořizovací cena vozidla. Samozřejmě limity pojistného plnění, zabezpečení vozidla, sjednané připojištění, frekvence platby a v neposlední řadě spoluúčast. Dalším faktorem je také kvalita služeb, která se prolíná s výběrem pojišťovny.

Jaké trendy můžeme očekávat v příštím roce

Současným trendem je životní prostředí a k tomu se váže i automobilový průmysl. Nárůst elektromobilů a jejich provoz stále stoupá. U ž dnes pojišťovny reagují na tento trend a nabízejí vhodné pojištění. Zatím co povinné ručení je velmi levné u havarijního pojištění zatím cena stoupá. V budoucnu bude nezbytné se na tento trh zaměřit a svým klientům nabídnout vhodné a pružné havarijní pojištění.

Komunikace a jednoduchost jsou na prvním místě, a proto je zapotřebí vymýšlet stále sofistikovanější mobilní aplikace dle požadavků klientů. Rychlost ale i preciznost v celém postupu likvidace by neměla být výjimkou a jít ruku v ruce s velmi dobrým klientským servisem. Už v této době pojišťovny vymýšlejí další a další pojistná rizika ke spokojenosti klientů nebo naopak sjednocují dosud nabízené a zbytečně rozsáhlé pojištění. Můžeme očekávat i snížení spoluúčastí nebo jejich omezení ale i nárůst cen havarijního pojištění.

Slučování pojišťoven

Ani rok 2021 nebude pozadu a velké fúze sebou ponesou jistě řadu změn. Už teď proběhlo velké sloučení Generali pojišťovny a České pojišťovny, která po spojení vystupuje pod názvem Generali Česká pojišťovna, a to Generali poj.  byla založena již v roce 1831 a Česká poj. v roce 1827. Její právní existence však začíná až od roku 1992. Dříve se spojila i Pojišťovna České spořitelny a Kooperativa pojišťovna a některé další pojišťovny. V dalších letech se předpokládají další fúze a další změny, které se však klientů markantně nedotknou.

Jak je na tom český trh

Jaké nároky má český klient na pojištění „za málo peněz hodně muziky“ méně papírování a starostí, digitální komunikace a servis fungující minimálně na 100 %. Tak jak je dnešní svět rychlý a automobily ekologické takové nároky budou muset splnit všechny pojišťovny a zefektivnit jak pojištění, tak likvidaci i servis pojištěných vozidel ke spokojenosti svých klientů. Dnešní trh disponuje velkou konkurencí a v pojištění si vede celkem dobře, ale má ještě co vylepšovat. Vývoj pojistného a statistiky mapující celkové objemy předepsaného pojistného můžete najít na stránkách České asociace pojišťoven.  Na vedoucích pozicích v autopojištění na českém trhu se dnes drží Česká podnikatelská, Kooperativa s Generali Česká pojišťovnou.

Internetové portály

Další inovací v roce 2021 budou jistě procházet i internetové portály na porovnání nabídek pojištění od různých pojišťoven. Už teď je nesmírnou výhodou tyto portály využít nejen pro srovnání pojištění a jejich cen ale i pro spousty kvalitních informací k pojištění. Jedním takovým portálem je třeba epojisteni.cz . Zde porovnáte cenu a vyberete to nejvhodnější pojištění a na víc můžete obdržet i nějaké ty výhody. Zadáte pouze typ vozidla, užití vozidla, značku vozidla, rok výroby vozidla, cenu vozidla, zabezpečení vozidla, jeho SPZ a údaje o vlastníkovi.  Portál Vám vybere aktuální nabídky na našem trhu a srovná je i podle ceny. V případě zájmu vás budou kontaktovat a uzavřou i pojistnou smlouvu. Nebo si tam prostě zavoláte a na vše se poptáte. Není nic jednoduššího a výsledek i informace získáte během chvilky. Takto uzavřená pojistná smlouva šetří čas, peníze a v neposlední řadě i návštěvy pojišťoven.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}