.st0{fill:#FFFFFF;}

Co dělat, když na auto spadne strom 

 23 února, 2021

Jana Vochková

3/5

S touto situací se asi příliš často nesetkáváme, avšak nikdy nevíme, co se může přihodit. Může být bouřka, která strom shodí, soused může kácet strom, což se mu nemusí vůbec povést, no prostě může nastat tolik nečekaných událostí, které tuto situaci doprovodí. Je mnoho nehod, které mohou nastat nejen u lesíčků, ale třeba i na parkovištích, kde je tolik nezodpovědných lidí, že to není ani možné. Proto je dobré se takovým problémům vyhnout a jak na to? To si řekneme v tomto článku.

Typy závad, které mohou nastat

Nejčastější příčinou, která strom může shodit, nebo jen větev, je vítr. Vítr dosahuje někdy až 120 km/h a slabý nebo starý strom se tomu nevyhne. Ani střecha není bezpečná natolik, aby nemohla na auto spadnout. Když se podívám na stromy okolo mě, vidím, že ne všechny jsou tak bezpečné, aby pod nimi mohla stát na parkovišti auta. Přijde mi, že je důležité a že by mělo být samozřejmostí služeb, které ve městech většinou máme a které jsou pro takové činnosti určeny, aby se o stromy a keře v okolí parkovišť a různých areálů staraly a pravidelně je zastřihovaly.

Keříky, které jsou v zatáčkách, jsou největší hrozbou pro řidiče. Do zatáček většinou není pak vidět a vidíme zde několik bouraček, které jsou způsobené pouze takovým problémem. To snad ani nestojí za to. Podle mého je určitě nejlepší své auto ukládat do garáže, ale je mi jasné, že někdo garáž k dispozici mít nemusí nebo naopak může mít garáž, ale má špatný strop. Ten se může zhroutit. Tím si pak přinášíme další a další problémy. My se dnes ale budeme bavit právě o spadnutí stromu na auto.

  • Pád větve na auto.
  • Pád celého stromu.

Pád větve

I když se zdá, že je to lepší varianta, někdy to tak vůbec nemusí být. Když se podívám na větve u stromů, některé mi přijdou o dost silnější, než je samotný strom, tak mi přijde, že to představuje také obrovskou hrozbu. Nejdůležitější je, abychom se snažili své auto neparkovat pod stromy, v případě, že očekáváme nějaký silnější vítr nebo bouřku. Vím, že není lehké to odhadnout, a také není jednoduché toto pravidlo vždy dodržet, protože stromy jsou dnes doopravdy všude, ale alespoň se o to snažit. Tím můžete předejít takovým problémům.

Pád celého stromu

Je to jedna z těch horších variant, která se vám může přihodit. Nikdo neodhadne, co se může stát, nikdo neví, jaké bude přesně počasí. Takovým problémům často nemůžeme předejít, avšak je několik drobných detailů, jak můžeme nad přírodními živly vyhrát. Takové problémy se ale řeší trochu jinak než obyčejná nehoda a my si povíme, co vlastně dělat, když se nám tohle neštěstí stane.

Jak a kde žádat náhradu škody

Pokud máte sjednané pouze povinné ručení, nemáte tolik možností. Pokud máte auto pojištěné havarijním pojištěním proti živelným pohromám nebo povinné ručení s pojištěním proti živlům, pak můžete volat pojišťovnu. Nemusíme volat na policii, jak voláte u jiných nehod, které na silnici mohou nastat.

Nejdoporučovanějším postupem je si zkontrolovat potřebné pojištění, zda-li ho vůbec máte. Pokud totiž nemáte sjednané to havarijní pojištění nebo povinné ručení s pojištěním proti živlům, pojišťovna vám s tímto problémem moc nepomůže. Důležité je škodu důkladně zdokumentovat ihned poté, co ji objevíte. Je nutné vyřešit i nezbytné papírování, pro někoho otravné, ovšem v tomto případě velice důležité. Pozor bychom si měli dát také na to, jak konkrétní společnosti definují poškození způsobené živly.

Co dělat, když na auto spadne strom

Společnost Allianz třeba uvádí, že živelnou událostí se rozumí poškození nebo zničení vozidla nahodilým způsobením fyzikálních sil, jako je vítr, vichřice, krupobití, úder blesku nebo požár. Každá společnost může mít definici poškození způsobenou živly totiž úplně jinou a někdy u jedné společnosti můžeme najít, že je tam zařazeno i poničení auta větrem. Ovšem, u společností není povinnost tam toto mít. Na to bychom si měli dát pozor a důkladně si projít všechny potřebné materiály, které díky dnešní době a internetu můžeme najít opravdu všude.

Čím více fotek, tím lépe

Je vhodné mít hodně pořízených fotek objeveného poškozeného auta, protože čím víc budete mít fotek a dokumentace, tím to pro pojišťovnu bude jednodušší a pro vás méně časově náročné. Pokud strom, který spadl na vaše auto, patří sousedovi, tuto situaci pak řeší pojištění odpovědnosti. Pokud ho tedy má soused sjednané. U tohoto případu je lehčí určit viníka, než třeba u poškrábaného auta na parkovišti nebo u rozbitého zrcátka.

I přesto si ale musíte říct, že soused za to ani třeba ani nemůže. Jeho strom může srazit třeba právě vichřice nebo vítr může shodit jeho větev. Najdou se i případy, kdy už je strom starý, a tak je velká pravděpodobnost, že taková nehoda může rázem nastat. I tak mi ale přijde vhodné, že když takové stromy vlastníte, měli byste se na ně mrknout a uvážit, zda-li není potřeba s nimi něco udělat. Zabere vám to sice nějaký čas, ale pořád lepší než pak koukat na souseda, kterému spadl na auto váš strom a zařizovat, co je třeba. Staré stromy jsou nevyzpytatelné!

Může se stát, že strom na vaše auto může spadnout i při jízdě do práce. Tyto situace jsou jedny z těch častějších. Stromy u lesíků podle silnic nebo dálnic nejsou většinou nijak chráněny. A kdo vlastně poté zaplatí škodu?

Škoda způsobená spadnutím stromu na silnici

Za škodu způsobenou spadnutím stromu na dálnici je odpovědný vlastník dálnice, silnice nebo chodníku. Toto ustanovení můžeme najít v 2. zákoně č. 13/1997 Sb. – o pozemních komunikacích. Najdeme zde například to, že vlastník dálnice nebo silnice odpovídá za vzniklé škody majitelům v případě, že neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit.

Pokaždé se něco může stát a na silnicích to není jinak. Řidič může najet na kmen stromu, který spadl na silnici, a tím si může poškodit podvozek. Toto je jen příklad toho, co se může stát. Mohou se stát mnohem závažnější věci a je lepší, pokud víte, že je na silnici určitý problém, se mu vyhnout. Nehoda se může odehrát buď v noci, nebo ve dne. Na to se dívají ve vyšetřovaní toho, co se vlastně stalo. I zde je ale pár podmínek, které jsou velmi důležité a fungují jako první přesvědčení o tom, kdo za celou nehodu může. A to:

  1. zda-li řidič nemohl spadlý strom na silnici předvídat – např. nebyla na silnici značka upozorňující na riziko, nebo neměl ohlášení od kolegů, známých,
  2. zda-li byla jízda řidiče přizpůsobena situaci na silnici a na charakteru silnice, po které řidič jel.

Pokud se prokáže, že řidič jednu z těchto podmínek nedodržel, např. pokud jel řidič po silnici, která měla prudkou zatáčku 120 km/h místo určených 70 km/h, těžko se mu bude poté někdo věnovat. Tato situace je velmi složitá na vyšetřování a mnohdy ji doprovází i soudy. Do telefonu si můžeme stáhnout plno aplikací, které nám nejen že ukazují cestu, kudy máme jet, ale upozorňují nás také na nejrůznější problémy, které na komunikaci, po které jedete nebo po které plánujete jet, se kterými se můžeme setkat.

Takovou aplikaci je výhodné mít i z toho důvodu, že vás varuje např. před vysokou rychlostí, před schovanými hlídkami nebo také před tím, že se nedaleko od vás nachází přechod pro chodce a měli byste tím pádem zmírnit svoji rychlost. U dětí, které se na silnicích běžně pohybují, totiž nikdy nevíte, jak rychle vám do silnice mohou vběhnout a nikdo z nás nestojí o problémy.

Jak to řeší pojišťovny a jaké je dobré sjednat proti pádu stromu pojištění? 

Když se nám taková nehoda stane, je důležité, abychom si o tom zjistili co nejvíce informací. Strom souseda na vaše auto může spadnout hned z několika důvodů. Může být vítr, který strom nebo jen větev z něj shodí. Naopak se ale může stát, že strom souseda je starý a může za to v podstatě on. Na toto bychom si měli dát pozor, abychom neobvinili někoho, kdo za to vlastně ani nemůže. Pokud tedy strom spadne z viny souseda, je dobré se s ním domluvit osobně. Jestli má sjednané pojištění odpovědnosti, může se tato situace řešit pomocí této pojistky.

Pokud ale k pádu stromu dojde kvůli větru, není to tedy vina souseda, nýbrž živelné pohromy, tak pak tuto  věc pak řeší pojišťovna. Pouze ale, pokud máte sjednané havarijní pojištění proti přírodním živlům! Plyne z toho tedy poučka, prostudovat si pořádně smlouvu na pojištění a podívat se, zda-li ho máte předem sjednané. Havarijní pojištění si můžete i za poplatek dokoupit. Ten, kdo ho nemá a váhá, zda-li má na tuto možnost přistoupit či ne, neváhejte, vážně nikdy nevíte, co se vám může stát a je lepší být na to dopředu připraven.

Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například stránku epojisteni.cz.

Závěrem

Dnešní doba je plná zvratů a nečekaných komplikací. Na silnicích se setkáváme s neohleduplnými řidiči a chodci. Potkáváme se s tím téměř všude a jak koukám, někdy není jednoduché tomu předejít. Hodně lidí si nedokáže nastudovat materiály potřebné pro takové nehody. Myslí si, že se jim stát nic nemůže, jenže opak je pravdou. Taková nečekaná událost vás může stát spousta nervů a peněz a i vašeho času. Je lepší být na všechno připraven. To mi věřte!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}