.st0{fill:#FFFFFF;}

Nejlevnější cestovní pojištění v roce 2019 

 17 listopadu, 2018

Jana Vochková

1/5

Cestovní pojištění bychom při cestách do zahraničí měli mít sjednané vždy. K čemu je tento typ pojištění dobrý a jaké novinky se v této oblasti chystají?

K čemu je cestovní pojištění

Cestovní pojištění slouží ke krytí léčebných výloh. I v zahraničí se vám totiž může stát, že onemocníte nebo si přivodíte úraz. Rozdíl tkví v tom, kde se vám podobný problém přihodí. Pokud cestujete v rámci Evropy, tak už jako občan ČR vlastníte Evropský zdravotní průkaz (EHIC). Ošetření by se vám tedy mělo dostat i na základě něj, ale pozor, jen ve veřejných zdravotnických zařízeních, ne v těch soukromých.

A celá situace má ještě jeden háček: Zdravotní péče se vám dostane jen do té míry, do které je poskytována také místním obyvatelům. V ostatních státech je přitom v mnoha případech nastavena různě vysoká spoluúčast pro pacienta. Z toho vyplývá, že část ošetření je potřeba si doplatit. A právě tady přichází ke slovu cestovní pojištění. Pokud ho máte, jakékoli léčebné výlohy za vás zaplatí pojišťovna.

EHIC mimo to nekryje všechny případy, typickým příkladem je repatriace, ať již je nutné navrátit do vlasti z libovolného důvodu přímo pacienta nebo se jedná o převoz tělesných ostatků. Samozřejmě má cestovní pojištění velký význam také tam, kde Evropský zdravotní průkaz jednoduše neplatí. Exotické (a v posledních letech stále oblíbenější) destinace jako například Bali představují přitom z tohoto hlediska značné riziko. Ošetření je zde velmi nákladné.

Jak se v pojištění orientovat

V tuzemsku dnes neexistuje pojišťovna, která by ve svém portfoliu tento produkt neměla. Celkem si mohou zájemci vybírat z přibližně dvou desítek institucí. Nabídka je tedy poměrně pestrá, pro spotřebitele však může být mimořádně složité se v jednotlivých typech pojistek vyznat.

Základní podstatou cestovního pojištění je tedy krytí rizik spojených s újmou na zdraví. Tuzemské pojišťovny však nabízejí i celou řadu dalších připojištění. Můžete si tak připojistit třeba ztrátu zavazadel nebo storno poplatky, stále častěji se přitom cesty stornují nejen z důvodů zdravotních a pojišťovny na tuto skutečnost „slyší“. V rámci cestovního pojištění jsou stejně tak dostupné asistenční služby.

cestovní pojištění 2019

Konečnou cenu za pojištění ve výsledku určuje výše pojistného krytí, případná připojištění i rozsah pojištění. Samozřejmě totiž záleží i na tom, kam se chystáte, na jak dlouho a co tam budete dělat. Některé cesty jsou totiž přirozeně z pohledu pojišťovny pokládány za rizikové a jiné méně, nepředpokládá se třeba, že se budou turisté schopni hromadně zranit při plavání nebo třeba plážovém volejbalu. Jednotlivé nabídky se od sebe liší a například Slavia pojišťovna již v základním pojištění má zahrnuty zimní sporty.

Pokud chcete na pojištění ušetřit, máte hned několik možností. Zdarma ho můžete dostat ke kartě, a to jak ke kreditní, tak k debetní. Se slevou se dá cestovní pojištění získat tehdy, pokud si ho sjednáte online.

Jak si vybrat nejvýhodnější pojištění

Jak již bylo řečeno, na cenu má vliv mnoho faktorů. Všechny je tak potřeba si uvědomit, a to s dostatečným předstihem. Uzavírat si pojištění přímo v zahraničí se nedoporučuje a často to ani nemusí být možné, jako je tomu aktuálně například u pojišťovny AXA. Vždy si tak pojistku zařiďte ještě před cestou.

Jakmile budete mít jasno o programu vaší cesty, je na místě co nejpřesněji tyto informace zadat do internetové kalkulačky. Potom už se nemusíte starat o nic, jednotlivé nabídky se porovnají samy. Srovnávač ePojisteni.cz tak představuje jednoduchou a snadno použitelnou pomůcku, kterou můžete využít před každou cestou.

V průměru se u základních variant balíčku lze dostat na denní sazby už cca okolo 20 Kč pro dospělého. Za tuto částku pořídíte cestovní pojištění třeba u České podnikatelské pojišťovny nebo u AXA pojišťovny. Nízká cena ale znamená logicky také nízký pojistný limit. Nejlevnější alternativa u zmiňované AXA pojišťovny je tak pro ilustraci nastavena na sumu 2,5 milionu korun.

Rozhodně tím pádem pečlivě zvažte, ve které situaci si můžete dovolit šetřit a ve které nikoli. Chystáte-li se například na pracovní konferenci, riziko úrazu je v takovém případě malé oproti lyžování v Alpách a nižší limity mohou stačit. Obyčejná zimní dovolená vám může nepříjemně zkomplikovat život. Velmi draho vás mohou prázdniny vyjít i tehdy, když se na horách nezraníte, ale „jen“ ztratíte. Zásah horské služby, která po nepozorném návštěvníkovi pátrá, totiž nebývá v pojistném krytí často zahrnut.

Krátkodobé nebo dlouhodobé pojištění

Klasické cestovní pojištění se sjednává pouze na příslušnou dobu, po kterou se v zahraničí budete reálně nacházet. Na vzestupu je ale cestovní pojištění celoroční. To si uzavíráte, jak už vyplývá z jeho názvu, na dobu celých 12 měsíců. Po tuto dobu pak můžete vyrazit na neomezený počet cest s tím, že se nesmíte v zahraničí většinou zdržet déle než 45 dní.

Pojištění má tak smysl hlavně pro ty, kteří musejí častěji vyjíždět do zahraničí, například v rámci služebních cest. Standardní cestovní pojištění využijí zase zejména ti, kteří se chystají na dovolenou.

Trochu jiný případ je dlouhodobý pobyt v zahraničí, kdy se chystáte odcestovat na delší čas. Pak si zájemci mohou sjednat roční cestovní pojištění.

Budoucnost pojištění

Cestovní pojištění si prošlo poměrně prudkým vývojem. To je nevyhnutelně dáno rozvojem cestovního ruchu jako takového i změnou zájmů klientů, kteří stále raději svůj čas na dovolené tráví aktivně, což je ale zároveň vystavuje určitým rizikům.

Zatím ale stále všichni poskytovatelé lpí spíše na tradičním konceptu již vzpomenutých balíčků. Klient tak ale v zásadě nemá příliš možností volby z hlediska toho, na co se pojišťuje. Často dostane zkrátka i to, co nechce a nepotřebuje.

V budoucnu by zcela jistě bylo na místě více tento produkt individualizovat a snažit se lépe porozumět potřebám spotřebitelů. V průběhu letní sezóny se totiž profil „dovolenkářů“ značně mění: Zpočátku vyrážejí hlavně rodiny s dětmi a častěji se objevují úrazy. Později se na dovolenou vypravují hlavně starší lidé. Úrazy už jim příliš nehrozí, jsou do značné míry zodpovědnější. Řeší se ale zase často problémy se zavazadly.

Problematické je na cestovním pojištění také to, že se velmi málo aktualizuje. Jak se proměňuje svět a společnost, je nutné myslet na to, která rizika jsou v dané době ještě aktuální a která už ne. Cestovní pojištění si ovšem přílišnými inovacemi neprochází a důvod je vcelku prozaický: Z hlediska pojišťovny se jedná o produkt, který není tak úplně zajímavý. Klient totiž platí maximálně řádově pouze několik set korun.

Potenciál přitom v cestovním pojištění tkví značný. V očích veřejnosti je totiž vnímáno jednoznačně pozitivně, neboť je spjato hlavně s chvílemi odpočinku, většina z nás si jej zařizuje hlavně na dovolenou.

A že mezi klienty panuje o cestovní pojištění reálný zájem, to dokládají i statistiky, které shromažďuje Česká asociace pojišťoven. Analytici přisuzují vzestup popularity cestovního pojištění hlavně zájmu mladších klientů.

Pro ty je navíc typické i to, že jsou schopni se lépe pohybovat v prostředí internetu, který do oblasti cestovního pojištění taktéž velmi výrazně zasáhl. Proto tato věková skupina umí na velmi dobré úrovni používat i vzpomenuté srovnávače. Starší generace naproti tomu upřednostňuje maximální jednoduchost a používání toho, na co je zvyklá. Proto řada lidí víceméně nepřemýšlí a zamíří k té pojišťovně, kterou už zná. I když se tím znatelně ochuzuje o možnost sehnat výhodnější nabídku.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}