.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění v roce 2021 – srovnání, trendy, ceny 

 12 května, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Cestovní pojištění je služba, jejíž hodnoty jsou si Češi vědomi a aktivně ji využívají. V současné době do zahraničí alespoň jednou ročně vycestují více než tři čtvrtiny Čechů. Naprostá většina z nich si sjednává cestovní pojištění a zpravidla na něm nešetří. Pouze 3% Čechů si v roce 2019 vybrala jen základní verzi pojištění, celá třetina zvolila standardní verzi a prakticky dvě třetiny cestovatelů si připlatily za prémiovou verzi, z čehož 10% si ještě přiobjednalo autoasistenci.

Nicméně více než polovina cestovatelů zapomíná, že výjezd na adventní trhy či eurovíkend jsou také výjezdem do zahraničí a tak vyjede na tyto krátké cesty nepojištěna. Častokrát se jedná o cesty neplánované a tak si lidé neuvědomí riziko, které podstupují, a to především, když se jedná o víkend do rakouských Alp za lyžováním. Celoročního pojištění tomuto riziku předchází a do dalších let můžeme očekávat jeho nadále rostoucí oblibu.

Připojištění

Trendem posledních let je, že cestovatelé spíše snižují sjednané limity a více se zajímají o různá připojištění, čímž se pojištění stává více “šité na míru”. I odborníci se shodují, že při cestách do Evropské Unie je limit 5 milionů více než dostatečný. Každým rokem si více klientů připojistí odpovědnost za škodu či újmu, protože zavinění zranění druhé osobě může vyjít mnohem dráž než zranění vlastní. V roce 2019 si toto připojištění sjednalo 48% klientů a trend je vzrůstající. Oblíbené je toto připojištění především pro rodiny s dětmi.

cestovní pojištění 2021

Kromě připojištění odpovědnosti, zavazadel či storno poplatku, pojišťovny přichází s novými nabídkami. Zákazníci si mohou připojistit svůj byt či dům proti krádeži či proti škodám zaviněným sousedy v době jejich nepřítomnosti. Dalšími možnostmi jsou v případě onemocnění či úrazu dítěte, ubytování pro rodiče, kteří jej doprovázejí, anebo pokud dítě cestuje samo, doprava a ubytování jednoho z rodičů za dítětem. Je možné si též zvolit připojištění domácího mazlíčka a to i v případě, že s majitelem necestuje. A zdaleka nejoblíbenější je již zmíněné připojištění autoasistence či připojištění půjčeného auta či motorky a můžeme očekávat, že tomu tak bude i v následujících letech.

Pojištění při cestách po ČR

Novým trendem je též pojištění pro cesty po České republice, které jsou každým rokem oblíbenější. Jejich obliba stoupá i v závislosti na dění v zahraničí, jako jsou teroristické útoky či, jako v současné době, nakažlivá onemocnění. V minulosti se cestovatelé pro cesty po ČR zpravidla nepojišťovali a spoléhali pouze na obvyklé povinné zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu ale, že cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti za škodu, cestovní zavazadla či storno, tak jeho obliba stále stoupá.

Fintech v cestovním pojištění

Fintech (technologie ve finančních službách) je cokoliv od bankomatů, mobilních aplikací, systémů automatizujících interní procesy, až po technologie, které umožňují bezdotykový platební styk. Již jen málokdo je nepoužívá a nacházejí svou cestu i do pojišťovnictví.

Sjednání smluv online a mobilní aplikace

Trendem s největším nárůstem v posledních letech je možnost sjednání smluv online bez nutnosti jít na pobočku a zpravidla je klientům nabízena i sleva za vyřízení pojistky přes internet a to jak přes srovnávací portály, tak i přes internetové stránky dané pojišťovny.

Mnohé pojišťovny nabízejí i možnost spravovat pojištění prostřednictvím mobilní aplikace. Tyto aplikace nabízejí přímý kontakt s asistenční službou, všechny informace k sjednanému pojištění, možnost jeho prodloužení, či připojištění se a umožňují i nahrát všechny důležité dokumenty, které je potřeba mít v případě nouze u sebe.

Srovnávací portály

Srovnávací portály jsou úžasným pomocníkem, který dokáže zpřehlednit prakticky jakoukoliv situaci. Například epojisteni.cz umožňuje srovnání produktů nabízí s ohledem na jejich cenu a limity pro léčebné výlohy, úrazové pojištění, odpovědnost a zavazadla.

Kromě základních informací o pojištění přináší i informace, které jsou v dané chvíli pro klienty relevantní, jako je v roce 2020 postoj jednotlivých pojišťoven k nákaze exotickými viry a případné krytí v případě vycestování do ohrožených oblastí. Největší výhodou, kterou nabízí je sjednání si pojištění přímo prostřednictvím jejich portálu a to až s 50% slevou.

Tyto portály ale nezohledňují to, co je důležitější než limity – komunikace s danou pojišťovnou. Mnohdy důležitější než vysoký limit je kvalifikovaný personál, který dokáže pojištěnce provázet po celou dobu řešení krizové situace a poté jejich vstřícnost a rychlost při plnění pojistné události, či existence mobilní aplikace, která dokáže tyto úkony usnadnit.

Hlavní hráči na trhu cestovního pojištění

Tradiční pojišťovny

Pojišťovnický trh je ovládán velkými pojišťovnami, které se stále více spojují. Poslední velikou fúzí byla pojišťovna Generali a Česká Pojišťovna, která zanechala novou společnost s téměř 29% podílem na trhu, a stala se tak novou českou jedničkou. Podobné tahy nejsou ojedinělé. Pojišťovna České Spořitelny, původně Živnostenská pojišťovna, k 1.1.2019 zfúzovala s Kooperativou. U Wȕstenrot životní pojišťovny a Wȕstenrot pojišťovny došlo k fúzi s Allianz v roce 2016.

Pojišťovnický trh se tak skládá pokaždé z méně a méně subjektů a to především kvůli značným konkurenčním tlakům. Pro stávající klienty se situace nikterak nemění a nové subjekty přejímají stávající smlouvy tak, jak byly sjednány. Dle vyjádření mluvčích Generali České Spořitelny by tento tah měl být pro klienty pouze výhodou a měl by jim nabídnout širší služby a rychlejší řešení při pojistném plnění. Ušetřené náklady chtějí věnovat do digitalizace a zlepšení stávajících služeb. Zda tomu tak opravdu bude ukáže pouze čas.

Ostatní finanční instituce na pojišťovacím trhu

Rozvíjí se též zájem ostatních finančních institucí o participaci na pojišťovacím trhu. Jedná se především o banky, které nabízejí cestovní pojištění ke svým cestovním kartám, a zajímavé jsou především inovativní společnosti jako Twisto a Revolut, které se poskytují svým klientům široké spektrum služeb usnadňující život v mezinárodním prostředí.

Pojištění k platební kartě

Cestovní pojištění k platebním kartám nabízí internetové banky jako je mBank či Fio bank, ale dá se najít i u velkých kamenných bank jako je ČSOB. Jsou buď zcela zdarma anebo za malý celoroční poplatek. Jsou neocenitelné v tom, že snižují riziko nepojištěnosti při krátkých víkendových cestách do zahraničí, zároveň je ale krytí zpravidla nízké a není flexibilní. Plné cestovní pojištění nenahradí, ale u zvrtnutého kotníku při neplánované cestě do Německa může být velice vítané.

Twisto

Twisto je elektronická peněženka, která slouží podobně jako kreditní karta a kromě toho ještě i slevy při nákupu v cizí měně, výhodné směnné kurzy a právě cestovní pojištění pro celou rodinu (v režimu Premium). Nejedná se tedy pouze o pojištění, ale o celý souhrn služeb, které člověk pohybující se častěji v zahraničí potřebuje.

Cestovní pojištění, které v rámci Twisto klient získá, je poskytováno pojišťovnou UNIQA a je tak výrazně lepší než pojištění, která se nabízí k platebním kartám. Klient je kryt do výše 3 milionů CZK léčebných výloh a jsou zahrnuta i ostatní běžné složky jako odpovědnost za škodu či újmu, asistenční služba, právní pomoc, či zimní sporty.

Revolut

Je britská společnost, která se specializuje na inovativní platební metody. Je svou podstatou podobná Twistu, či Twisto je podobné Revolutu. Jednou z nejdůležitějších výhod Revolutu je zaměření se na lidi, kteří se často pohybují v zahraničí. Nabízí vést účet v několika měnách a má na trhu nejlepší směnný kurz.

Cestovní pojištění, které nabízí, je zajímavé především tím, že se platí pro ty dny, kdy je klient v zahraničí a může si jej aktivovat, i když se v zahraničí už nachází. Pro klienty, kteří hodně cestují, existuje varianta platit si pojištění roční, anebo stejně jako u Twistu, jej v rámci plánu Premium mají zdarma. Pojištění zajišťuje irská společnost White Horse Insurance Ireland dac a stejně jako v případě Twistu se tak jedná o zaběhlou pojišťovnu a je to tedy plnohodnotné cestovní pojištění.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}