.st0{fill:#FFFFFF;}

Sazby povinného ručení 

 3 června, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Že platíme všechno možné i nemožné, víme všichni. Mnohdy většinu naší výplaty ani nevidíme. Proto není divu, že se snažíme šetřit, kde se dá. Pokud se dobře orientujete a umíte hledat, najde se i pro vás výhodné povinné ručení. Někdy se vyplatí si připlatit, ale nenechme ze sebe tahat peníze zbytečně!

Když sednete k internetu, v podstatě každá stránka s nabídkou povinného ručení, jinými slovy také „Zákonné pojištění odpovědnosti vozidel“, vám už rovnou nabízí kalkulačku, která vám spočítá vše přímo na míru. Pokud se ale chcete jen obecně porozhlédnout, vlastníte-li ku příkladu dvě rozdílná vozidla a zajímá vás v čem se od sebe budou jejich ručení lišit, nic nenajdete. Právě proto vznikl tento přehled, který, jak pevně věřím, vám orientaci v těchto záležitostech trochu přiblíží, osvětlí a snad i usnadní váš výběr.

Co to je povinné ručení?              

Jak už sám název napovídá, povinné ručení musí mít každé vozidlo, které se vyskytne na pozemní komunikaci. Jedná se o druh pojištění, které zajistí finanční úhradu škod při případné dopravní nehodě, nebo i jiné nešťastné situaci, kdy používáním vašeho vozidla způsobíte majetkovou škodu. Nezapomeňte, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které způsobíte někomu jinému, na vše vlastní auto ne!!! To musíte pojistit zvlášť tzv. havarijním pojištěním.

Uzavřete-li povinné ručení, dostanete tzv. zelenou kartu, která slouží jako potvrzení, že jste tuto zákonem stanovenou normu dodrželi a můžete se tedy se svým vozidlem stát aktivním účastníkem silničního provozu.

Co musím vědět, abych mohl zažádat o povinné ručení?

Než vůbec začnete s hledáním a výběrem, je nutné si zajistit všechny informace, které k tomu budete potřebovat. Takové věci jako tovární značka a model vašeho vozidla patrně budete znát z hlavy. Pokud ne, tak se styďte, ale je potřeba do dotazníku uvést také objem motoru, jeho výkon či jiné technické údaje. Taktéž by bylo dobré vědět, jak dlouho vozidlo máte, jak dlouho je používáno a k jakým účelům ho používáte. Ovšem každý zprostředkovatel (nejčastěji pojišťovna) má svůj vlastní dotazník a požaduje jiný druh i počet údajů. S těmito je však rozhodně dobré počítat.

Velmi důležitým faktorem je také to, jako kdo (z právnického hlediska) si chcete povinné ručení zjednat. Jinak na tom bude fyzická osoba než podnikatel a odlišné ručení budete platit jako firma.

Co ovlivňuje cenu?

Těchto faktorů je několik:

  1. Jaký výkon, popřípadě jaký objem, má váš motor – platí, že čím je objem či výkon větší, tím samozřejmě dražší pojištění. A to klidně o částky v řádech tisíců korun.
  2. Adresa trvalého bydliště – ve velkých městech je riziko dopravních nehod či jiných nepříjemností na silnici vyšší než v menších městech či obcích. Toto je důvod, proč lidé z velkých měst zaplatí více.
  3. Věk osoby, která si vyřizuje povinné ručení – je pravda, že věk zase tak moc s ciframi nezahýbe na rozdíl např. od již zmíněného výkonu, ale i tak se v řádu stovek korun dostanete s vyšším věkem na nižší cenovou hranici.
  4. Bonusové měsíce – tento bod je velmi zajímavý. Tzv. bonusovými měsíci pojišťovna zjišťuje, jak moc je pravděpodobné, že způsobíte nějakou škodu. Proto odměňuj klienty, kteří se ještě nesetkali s dopravní nehodou či pouze velmi ojediněle. Tito řidiči budou mít povinné ručení pochopitelně levnější.
  5. Velikost vozidla – souvisí také s výkonem a objemem motoru. Pokud potřebujete povinné ručení pro nákladní vůz, počítejte s tím, že budete platit několikanásobně víc než řidiči osobních aut či motocyklů. Jestliže se u osobních vozů pohybujeme v průměru kolem 7000-8000 Kč, u nákladních aut se cena odhaduje na přibližně 20 000 Kč.

Co rozhodně nesmíme vynechat, hovoříme-li o faktorech ovlivňujících tu nepopulární cifru označující sumu, o kterou přijdeme, je to, co všechno vlastně vaše nové povinné ručení bude zahrnovat. Velmi klíčový je tzv. pojistný limit, kterým se rozumí maximální částka, kterou je ochotná za vás pojišťovna zaplatit v případě, že způsobíte nějakou škodu. Toto číslo se celkem očekávatelně různí v rámci rozdílných tarifů i zprostředkovatelů, ale většinou neklesne pod 35 milionů. Naopak vyšší limit jak 100 milionů korun se také moc uvažovat nedá, pokud nemluvíme skutečně o prémiových službách.

Sazby povinného ručení

Než vyhodnotíte nabídku povinného ručení jako „zbytečně drahou“, musíte uvažovat, jaká doplňková připojištění váš „tarif“ skrývá. I toto se mimo jiné mění v závislosti na faktorech výše zmíněných, především velikosti vozidla a různí se také podle pojišťoven. Ovšem nejčastěji jsou součástí povinného ručení připojištění typu asistence při nehodě, pojištění skel, poškození zvěří, poškození způsobené živelnou pohromou, úrazové připojištění atd.

Příklad

Uvažujme průměrného Čecha se Škodou Octavia žijícího v Brně, ve věku cca kolem 40 let, bez žádných bonusových měsíců. Přesně takový člověk by mohl využít např. tarif DObrý základ pojišťovny Direct, za nějž by platil 3 883 Kč a měl by základní asistenci, úrazové připojištění řidiče a možnost náhradního vozidla. Za příplatek by mohl získat i pojištění skel, poškození zvěří,, přírodní nebezpečí a pojištění zavazadel.

U koho hledat? Co nabízí jedinečného?

V našich luzích a hájích máme nabídku celkem rozšířenou. Tak jako u jakýchkoli jiných pojištění, i u povinného ručení se inzerenti snaží vytáhnout nejen s příznivou cenou, ale i s výhodami, které si zajistíte. Také proto je velmi těžké srovnávat ceny těchto povinných ručení.

Krom konkrétních pojišťoven můžete využít také tento srovnávač, do kterého zadáte vaše údaje a ten vám následně nabídne řadu možností velmi přehledně srovnaných jak s cenami, tak s výhodami jednotlivých tarifů a zprostředkovatelů. Určitou nevýhodou může být, že ne všechny pojišťovny chtějí tato pro ně možná až příliš citlivá data zveřejňovat, tudíž vás u některých může čekat přesměrování na jejich webové stránky s širší nabídkou, či pouze telefonický kontakt.

Allianz

Pojišťovna Allianz patří k těm odvážnějším, poněvadž její maximální hrazená částka za nehodu může sahat až ke 200 milionům korun, přičemž opravdu sází na poctivé klienty, kteří nebourají. Za jízdu bez nehod si u nich můžete vysloužit až 50% slevu. Zelenou kartu dostáváte okamžitě po zřízení povinného ručení a to cestou internetovou – mailem. Pokud se ale něco přece jen stane, tato pojišťovna je ochotna vám zapůjčit náhradní vůz na jeden den zdarma. Nabízí také havarijní pojištění, pojištění skel, úrazové pojištění, asistenční služby, přímou likvidaci, pojištění zavazadel a pro nová vozidla pojištění GAP, což se týká odcizení či zdemolování vozidla.

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna nabízí 4 varianty povinného ručení, přičemž na jejích stránkách najdete krásnou přehlednou tabulku s tím, jakých výhod se vám dostane při jaké výši maximální částky. Ve hře jsou výhody jako právní ochrana, asistence při nehodě i poruše, úrazové pojištění jak řidiče, tak i ostatních cestujících a tak podobně. Některé z uvedených připojištění nejsou součástí původního tarifu, ale dají se doplatit, u jiných tato možnost není. Česká pojišťovna  v rámci nejvyššího limitu 3 roky garantuje cenu!

Generali

I tato pojišťovna s maximálním limitem 200 milionů korun disponuje rozsáhlou nabídkou služeb. Asistenční služby, pojištění střetu se zvěří, náhradní vozidlo, úrazové připojištění řidiče, hlodavci i tříletá garance slevy na 3 léta najdeme v základní nabídce  podle výše maximální částky je můžete získat. Nezávisle na nich si ale můžete připlatit pojištění skel, úrazové připojištění, náhradní auto, pojištění živlů, hlodavce nebo pojištění asistenčních služeb.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}