.st0{fill:#FFFFFF;}

Životní pojištění nejen v roce 2021 – co můžeme očekávat? 

 26 března, 2020

Jana Vochková

5/5

Životní pojištění patří mezi stálice na pojišťovacím trhu. Jaké novinky nás v tomto segmentu v blízké době čekají?

K čemu životní pojištění (dnes) je

Primárně plní životní pojištění roli ochrany v tíživé životní situaci způsobené nemocí, úrazem, případně úmrtím pojistníka, kdy pak prostředky nedostane pochopitelně pojistník, ale tzv. obmyšlená osoba.

Toto pojištění se dělí na:

    • pojištění s rezervotvornou složkou
    • pojištění bez rezervotvorné složky

Pojištění bez rezervotvorné složky slouží primárně k zabezpečení pojištěnce podle definice výše. Pojištění s rezervotvornou složkou má za cíl i vytvoření finanční rezervy. Trendem posledních let je však ústup investičního pojištění.

Životní pojištění má svůj význam, odborníci však varují, že musí být dobře nastaveno vzhledem k tomu, že se sjednává na dlouhou dobu. A to řada tuzemských klientů nemá. Často se navíc v minulosti prodávalo v rámci husté poradenské sítě v duchu jednoduché myšlenky „čím více, tím lépe“. Klienti mimo to byli pojištěni za ceny, které jejich potřebám neodpovídaly.

To vedlo k deformaci trhu a k tomu, že nevýhodné pojistky se také se stejnou razancí začaly vypovídat. V konečném důsledku tak životní pojištění dostalo nelichotivé přídomky „drahé a nevýhodné“.

Loňský rok se tak nesl ve znamení zjednodušování, kdy se některé subjekty sloučily a počet dostupných produktů na trhu klesl. Co dalšího zajímavého se ve sféře životního pojištění odehrálo a ještě odehraje? Máme pro vás stručný přehled trendů, novinek a zásadních kauz.

životní pojištění v roce 2021

Sloučení pojišťoven Generali a České pojišťovny

Oficiálně působí obě instituce již pod jediným názvem, a to Generali Česká pojišťovna. K tomu došlo 21. prosince 2019, kdy Česká pojišťovna koupila kmen klientů Generali.

K fúzi došlo i přes protesty spotřebitelských organizací Asociace občanských poraden a Podvedení klienti v kauze, která se týkala právě investičního životního pojištění. Ti na pojišťovny podali žalobu za neoprávněné vybírání poplatků. Obě pojišťovny však svorně ve svých vyjádřeních trvají na tom, že jejich postup je v souladu se zákonem.

Sloučení proto bylo nakonec realizováno. Obě organizace apelovaly na to, že se tak má stát rozhodně až v okamžiku, kdy bude očividné, že zájmy klientů nebudou touto změnou nijak dotčeny.

Rok 2020 ve znamení aplikací

Je budoucnost životního pojištění v aplikacích? Například podle českého startupového projektu Mutumutu to tak vypadá. Mutumutu je poskytovatelem, který se zaměřuje právě na životní pojištění. Garantem produktu je Komerční pojišťovna.

Sebevědomý technologický projekt ohlásil po svém vstupu na trh revoluci v životním pojištění. To mělo být konečně orientované primárně na klienty, nikoli na zájmy pojišťoven. Tomu odpovídají také jednoduché pojistné podmínky o rozsahu pouze 6 stran.

Pojištění si můžete uzavřít online, jakékoli změny později nastavit přes internet a využít právě i zmiňovanou mobilní aplikaci. Mutumutu totiž své klienty motivuje k tomu, aby se o sebe starali. A právě v mobilní aplikaci můžete sledovat svoje pokroky.

Prvotní zprávy o působení nového hráče na pojišťovacím trhu s lehkým zklamáním referovaly, že Mutumutu nenabízí možnost získání chytrých hodinek. Což se naštěstí v čase změnilo. Dnes tak máte možnost spolu s uzavřením pojištění a po splnění sportovní výzvy získat chytré hodinky značky Apple nebo Garmin.

Nová pojišťovna Simplea

Pojišťovacím trhem se pokusil zamíchat i další nový subjekt, kterým se v létě loňského roku stala pojišťovna s názvem Simplea.

Za tou stojí finanční skupina Partners. Stát se má nejrychleji rostoucí fi-tech společností v Evropě. Zároveň si Simplea klade za cíl vrátit životnímu pojištění transparentnost a v očích klientů jej znovu uvést jako něco potřebného, co má sloužit především jejich zájmům.

Nová pojišťovna si stanovila coby hlavní vizi změnit image životního pojištění jakožto produktu, který je nepotřebný, mnohdy nežádoucí a krajně podezřelý, neboť pojistné podmínky jsou komplikované a obsahující celou řadu výluk.

Klíčové atributy nové pojišťovny tak jsou technologická vyspělost, jednoduchost nastavení vůči klientům a současně nízkonákladovost jednotlivých procesů na straně pojišťovny. Start nového poskytovatele neprovázela proto ani žádná výrazná reklamní kampaň.

Návrat Direct pojišťovny

Někdejší pojišťovna Direct se sice z tuzemského trhu stáhla, pod obnovenou značkou se však vrátila.

A také ona by měla svým působením přispět k oživení trhu životního pojištění. Pojišťovnictví je samo o sobě oborem konzervativním, vyšší konkurence tak přispěje k tomu, že stávající poskytovatelé budou reagovat na nováčka a začnou nabízet nové produkty, případně modifikují ty stávající. V konečném důsledku to pro klienty znamená významné plus.

Nově příchozí značky se silným postavením se v tuzemsku příliš neobjevují, stávající subjekty trh také neopouštějí, české prostředí zůstává proto dlouhodobě beze změn. I statistiky České asociace pojišťoven dokazují, že životní pojištění v posledních letech stagnuje.

A právě to je šance pro nově příchozí značky. Jak uvádějí analytici, klíčové bude pro nastupující pojišťovny především to, zda nabídnou inovace, dokáží zapojit moderní technologie, případně se rozhodnou vrátit pojištění jednoduchost podobně jako se k tomu uchýlila zmiňovaná Simplea.

Konec daňové výhody u investičního životního pojištění

Tato novinka souvisí s neustále klesající popularitou investičního životního pojištění. Klientům se jednoduše v čase nevyplatí, proto ho v krátkém časovém úseku ruší. A to i přesto, že svým nastavením by se mělo jednat o dlouhodobý produkt.

Proto Předseda poslaneckého Podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher uvedl, že se chystá prosadit zrušení daňového zvýhodnění na tento typ pojištění. Zároveň označil tento typ pojištění za v dnešní době už prakticky nefunkční, což reflektují i reakce spotřebitelů. Na produkt byly uvaleny už tisíce žalob.

Poslanec si klade za cíl podpořit svým návrhem pojištěnce, neboť současná situace podle něj nahrává spíše pojišťovnám. Šéf sněmovního podvýboru namísto podpory životního pojištění prosazuje podporování stavebního spoření nebo penzijního připojištění. Stát do pojištění přitom vkládá zhruba půl miliardy ročně.

ČNB chce finální stanovisko ponechat v kompetencích vlády a parlamentu. Ale například viceguvernér banky Tomáš Nidetzký vyjádřil návrhu svou podporu.

Jak zjistím, které pojištění je pro mě nejlepší

Nejprve je nutné upozornit, že výluky se nacházejí ve všech typech pojištění. Předem byste se s nimi proto měli seznámit.

Druhým podstatným problémem řady Čechů je to, že jsou podpojištěni. Za hlavní rizika jsou považována invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost a úmrtí. A právě v těchto případech se mnozí klienti pojišťují na příliš nízké částky. Odborníci doporučují pro tyto situace pojistnou ochranu dokonce v řádech milionů. Reálně má však nejeden pojištěnec sjednanou částku třeba jen ve výši 100 000 Kč.

Dalším kritickým bodem bývají nejrůznější připojištění. Ta jsou v mnoha případech zcela zbytečná. Drobné úrazy rozhodně pojištěnce neohrožují tak významně jako například citovaná invalidita, ačkoli se proti nim někteří připojišťují.

Uvažujete o tom, zda se životní pojištění vyplatí právě vám? Jednoduše vyzkoušejte tuto kalkulačku, co vám pomůže připravit nabídku na míru.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}