.st0{fill:#FFFFFF;}

Zákonné pojištění vozidel – co to je? 

 24 února, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Jak už název vypovídá, jedná se o pojištění, které je nutné ze zákona. Zákonné pojištění vozidel je povinné ručení. Každý kdo chce své vozidlo používat na pozemních komunikacích, musí mít zákonné pojštění vozidel sjednané. Zákonné pojištění vozidel se vztahuje na automobily, motorky, nákladní automobily, autobusy, skútry a vůbec vše, co je určeno k převozu osob, věcí nebo zvířat.

Nejdříve ale musíme každé vozidlo zaregistrovat.  Zaregistrování ale proběhne až na základě platného povinného ručení. Dnes už u nás nabízí povinné ručení každá pojišťovna, liší se ale cenou. Na každém z nás je, zda chceme obcházet pojišťovny a zjišťovat si ceny pojištění, nebo zda je pro nás příjemnější dohledat si ceny na internetu. O povinném ručení platí, že čím větší pojišťovnu si zvolíme, tím lepší bude pojistné krytí. Cena ale pak může být o něco vyšší. Menší pojišťovny většinou nabízí cenu nižší, odráží se to pak ale na pojistném krytí.

Pokud si povinné ručení nesjednáme, vážně porušujeme zákon a může nám být vystavena pokuta ve výši až 40.000,-  a nevratné vyřazení vozidla z registru.

Co (ne)hradí zákonné pojištění

√ Je určeno ke krytí škod, na majetku či zdraví cizích osob, které řidič způsobí provozem vozidla. Tyto škody jsou ale hrazeny jen do výše limitů pojistného plnění. Zákonem je stanovena minimální výše těchto limitů 35 000 000,-Kč. Některé pojišťovny nabízejí různé varianty, může se tedy stát, že se výše těchto limitů vyšplhá až na 150 000 000,-Kč. To se ale významně promítne na celkové výši pojistného.Pokud škody, které způsobíte, tento limit překročí, musíte tento rozdíl doplatit z vlastních zdrojů. Z povinného ručení jsou se hradí újmy na zdraví, odškodné v případě usmrcení, poškození majetku a mimo jiné i ušlý zisk.

× Základní povinné ručení není určeno ke krytí újmy na zdraví nebo škod majetku pojištěného, který zavinil nehodu. Pokud jste nezavinili havárii, dostanete úhradu svých škod z pojištění majitele nehodu zavinivšího vozu. Pokud ale jste viníkem, budete muset veškeré škody a výdaje uhradit z vlastní kasičky. Existuje ale možnost, jak ochránit sebe i své vozidlo. Většinou je k zákonnému pojištění nabízeno nepřeberné množství doplňkových připojištění. Pokud se tedy chceme opravdu chránit, měli bychom si zřídit i havarijní pojištění. To náš ochrání nejen pokud se staneme viníkem havárie, ale i při odcizení vozidla nebo třeba při živelných pohromách. Pokud si toto pojištění sjednáme dohromady s povinným ručením, získáme u většiny pojišťoven slevu.

Co může ovlivnit cenu zákonného pojištění vozidel?

Cenu může ovlivnit zejména objem a výkon motoru nebo také stáří vozidla. Co se týká majitele vozidla, cenu může ovlivnit jeho věk, místo bydliště a počet měsíců jízdy bez nehod. Díky těmto faktorům nám ale pojišťovna může udělovat bonusy a díky nim se může konečná cena povinného ručení snížit až o 60%.

Počet sedadel ve vozidle, model a značka vozu, druh paliva, hmotnost vozu, datum první registrace, užití vozu nebo rozdělení majitelů vozů na fyzické osoba a podnikatele, také hraje při výpočtu ceny roli.

Užití vozu se totiž dělí na:

Jak najít nejlevnější zákonné pojištění vozidel

Pokud vás nebaví hledání na internetu nebo obcházení poboček pojišťoven, mohla by se vám hodit tzv. online kalkulačka. Kalkulačky slouží ke srovnání pojištění. Ceny pojišťoven rychle přetřídí a my tak ušetříme jak čas, tak peníze. Faktem také je, že pojišťovny ceny svým pojištění rok co rok mění a dohledávat i aktuální ceny nemusí být vždy zábavné. Cena povinného ručení se odvíjí od toho, zda člověk měl či neměl dopravní nehodu, kolik má najetých bonusů podle kanceláře českých pojistitelů a podobně, ovšem vždy k  nějakému navyšování dochází.

Do srovnávací kalkulačky stačí zadat jen pár osobních údajů, bez kterých to bohužel nejde a údaje z velkého či malého technického průkazu. Během chvilky se nám ukážou ta nejvýhodnější řešení, která nám usnadní výběr, ale dokážou nám i ušetřit jmění. Narazila jsem na jednu velmi spolehlivou a přehlednou kalkulačku, se kterou jsem spokojena nejen já, ale i znamí, kterým jsem kalkulačku doporučila. Snad vám poslouží stejně tak dobře, jako posloužila mně.

Výhody

Některé kalkulačky mají u pojišťoven vyjednané zvýhodněné sazby, proto nám můžou zařídit to nejvýhodnější povinné ručení online.

Online porovnání povinného ručení zdarma.

Sjednání a porovnání z pohodlí domova.

Rychlost porovnání.

Můžeme ušetřit – průměrná úspora je okolo 1.500,-.

Nevýhody

Pro lidi, kteří neumí příliš zacházet s internetem, může být porovnání povinného ručení složité. Proto bychom jim jako ti zkušenější měli pomoci.

Možnost zvolení podvodné kalkulačky.

Doufám, že se Vám podaří najít to nejvýhodnější zákonné pojištění vozidel!

Zákonné pojištění vozidel - konečný obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}