Pojištění automobilu, co to vlastně je?

Když hledáme výhodné pojištění automobilu, musíme si nejprve uvědomit, co vlastně od pojištění očekáváme a stanovit si, o který druh pojištění máme zájem. Existují dva základní druhy pojištění jedním je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které známe pod pojmem povinné ručení a druhým je havarijní pojištění. Následně každá pojišťovna nabízí řadu připojištění, které zahrnují různé faktory.

Které pojištění slouží k čemu?

Povinné ručení hradí:

 1. způsobenou škodu na zdraví nebo usmrcením,
 2. způsobenou škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat,
 3. ušlý zisk,
 4. účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení podle písmen a) až c); v souvislosti se škodou podle písmene b) nebo c) však jen v případě marného uplynutí lhůty 3 měsíců ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění nebo spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků při neoprávněném odmítnutí anebo neoprávněném krácení plnění pojistitelem povinného ručení. pojistného plnění pojistitelem.

Jestliže to tedy řekneme zjednodušeně, povinné ručení hradí škody, které jsme způsobili dalším účastníkům nehody.

povinné ručení vozu

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Pokud budete mít uzavřeno havarijní pojištění, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte. Přestože havarijní pojištění není povinné, jeho uzavření je třeba vždy zvážit. V některých případech, například pokud využíváme leasingového financování na automobil je dokonce toto pojištění povinné, pro poskytnutí daného financování nákupu vozidla.

havarijní pojištění vozu

Při dopravní nehodě slouží havarijní pojištění ke krytí škod na vlastním automobilu. V případě zavinění druhou osobou je škoda hrazena z povinného ručení viníka. Plnění tedy nelze uplatnit ze svého havarijního pojištění, ale dojde k vyplacení náhrady z pojistné smlouvy povinného ručení osoby, která Vám způsobila škodu na vozidle.

Základní rizika havarijního pojištění

V podstatě existují čtyři rizika proti kterým se můžete pojistit.:

 • Havárie
 • Krádež
 • Zničení či poškození živlem
 • Zásah cizí osoby (vandalismus)

Pojišťovny nabízejí různé kombinace uvedených rizik a klient se může rozhodnout, proti kterým se chce pojistit. Jednotlivá rizika lze uzavírat buď jako komplexní pojištění takzvaný Allrisk (havárie, živel, odcizení), a nebo v kombinaci (havárie + živel) nebo (odcizení + živel).

Připojištění k havarijnímu pojištění

Kromě základních existují i další vedlejší rizika, která je možné připojistit:

 • čelní sklo
 • zavazadla a věcí osobní potřeby
 • úraz přepravovaných osob
 • mimořádná výbava
 • náklady spojené s náhradním vozidlem

Jak získat výhodné pojištění na automobil ?

Každého z nás zajímá cena a obsah produktu, který si u pojišťovny sjednáváme. Nejčastěji nás zajímají parametry jako výše pojistného plnění, spoluúčast, asistenční služby, dále také recenze o rychlosti výplaty pojistného plnění a mnoho dalšího. Kromě toho, že existují srovnávací portály povinného ručení, které nám nabídnou rychle a přehledně jednotlivé nabídky, nalezneme také srovnávací portály na havarijní pojištění. Výslednou cenu havarijního pojištění, ale ovlivňuje více faktorů než u povinného ručení. Je to samozřejmě logické, protože v případě, kdy chceme pojištění proti krádeži automobilu, bude pojišťovnu zajímat zabezpečení vozu apod.

Rozhodli jsme se, že chceme uzavřít i havarijní pojištění, jak tedy postupovat ?

Nejprve bychom měli kontaktovat naši stávající pojišťovnu, u které máme uzavřené povinné ručení. Proč ?

Protože většina pojišťoven, které nabízejí povinné ručení, nabízí havarijní pojištění jako doplněk k pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla za zvýhodněných podmínek. Je proto výhodné pořizovat obě pojištění současně a zvážit možnost jejich sjednání u jedné pojišťovny. Uzavřením havarijního pojištění spolu s povinným ručením získáte nejen slevu na toto pojištění, ale lepší asistenční služby a další výhody.

Cenu, kterou nám pojišťovna na základě našeho věrnostního bonusu nabídne si následně můžeme pomocí srovnávacích portálů zkontrolovat a případně využít jiné nabídky. Je také nutné počítat s tím, že pojištění uzavřené po internetu bývá většinou levnější. V kalkulaci se vám tato sleva objeví, jako sleva za sjednání on-line. Tato sleva se většinou pohybuje okolo deseti procent. Což u několika tisícových až desetitisícových částek, rozhodně není k opomenutí.

Jestliže již máte uzavřenou pojistnou smlouvu a zdá se vám nevýhodná, navštivte vaši pobočku nebo kontaktujte zákaznickou linku, protože s částkou se dá většinou pohnout směrem dolů, jen se člověk musí ozvat. Příkladem je má situace, která se mi stala zhruba před rokem u povinného ručení.

Jak na slevu při pohrození odchodem

Znáte to, na něco si zvyknete a už to dál nesledujete. Prostě si jedete to své blues a poctivě platíte své složenky, mnohdy se ani nezamyslíte a rovnou je vezmete na poštu či odešlete platbu z internetového bankovnictví. Taky se mi to stalo, před pár měsíci jsem si ani nevšimla, že platím za elektřinu o sto korunu více. Zeptala se mě na to až babička, když viděla složenky připnuté na lednici. Vám zase zdražili elektřinu? Až v té chvíli jsem se zamyslela a zkontrolovala všechny platby…

Překvapením bylo, že za poslední rok se nezdražila jenom elektřina, ale také povinné ručení. To mě opravdu překvapilo, protože jsem nebyla na změnu ceny upozorněna. Navíc už nyní jsem věděla, že se nejedná o nejvýhodnější povinné ručení, ale na danou pojišťovnu jsem si zvykla. Pobočka pár kilometrů od domu, otevřeno šest dní v týdnů a slušné asistenční služby. Zdražení povinného ručení jsem chápala o to méně, protože jsem věděla, že konkurence na trhu je opravdu velká.

Pár dní na to jsem zašla za svou kamarádkou a zeptala jsem se jí, jak se jí za poslední dobu změnila cena, že mě cena stoupla. Koukala na mě a pak mi odpověděla, že cena jejího povinného ručení se nezvedla, naopak při posledním výročí smlouvy jí klesla.

Jasně, každá máme jinou pojišťovnu, tak jsem zkusila zavolat na zákaznickou linku, kde mi na danou situaci nebyli schopni odpovědět tak, abych pochopila, zdražení o několik desítek procent. Byla jsem rozhořčená a tak jsem si sedla k internetu a použila srovnávací portál epojisteni.cz. Kde jsem zjistila, že u konkurenční pojišťovny bych platila o více jak padesát procent méně při srovnatelném pojistném plnění a asistenčních službách.

Další den jsem tedy vzala ústřižek složenky z loňska a ten poslední a šla jsem na pobočku. Na pobočce mi bylo vysvětleno, že došlo ke zvýšení ceny a že jsem musela být dopisem informována. Trvala jsem na svém, že jsem žádný dopis neobdržela, odkázali mě, abych si stěžovala na poštu. Rozhodně nevěřím bezúhonnosti pošty, ale zde mi bylo naprosto jasné, že jsem žádný dopis ani obdržet nemohla. Následně jsem totiž byla přesvědčená, že žádný neodeslali, jelikož od odeslání dopisu mi prý běžela měsíční lhůta, kdy jsme mohla od smlouvy odstoupit na základě nesouhlasu s novou cenou za služby. Samozřejmě, že jsem chtěla zrušit povinné ručení, kdo by chtěl platit nevýhodnou službu. Nyní prý už musím platit a můžu povinné ručení zrušit až ke dni výročí smlouvy.

Usmála jsem se a nadhodila, že prostě další splátku neuhradím a smlouva mi pak přeci bude zrušena z jejich strany a upomínky mi za tři měsíce zpoždění podle jejich pojistných podmínek nehodí takovou sumu, jakou při tomto kroku ušetřím. Navíc, že se velmi ráda o vyděračské techniky pojišťovny podělím s přáteli, aby se dané pojišťovně obloukem vyhnuli. Požádala jsem o adresu na centrálu na PR oddělení, abych mohla zaslat stížnost.

Paní za přepážkou ztuhla a začala propočítávat, že by mi možná se svým osobním bonusem za zprostředkování mohla dát větší slevu a cena by mi šla dolů. Při tom mě neustále vyzývala, ať ještě počkám a naklikávala do počítače rozhodující parametry. Stále se mnou mluvila a snažila se získat čas. Následně jí z počítače vypadla částka, která byla mnohem více podobná srovnatelným produktům.

Proč tedy pojišťovny zdražují, pokud mohou poskytnout mnohem nižší cenu? Jednoduše řečeno, spoléhají se na to, že se jako jejich stávající zákazník neozvete. Je mnoho dalších odvětví, kde to funguje stejně, třeba u dodavatelů energií či mobilních operátorů.

Takže se nebojte zvednout hlavu a ozvat se.

Tipy, jak získat co nejlevnější pojištění auta

Štítky:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na