.st0{fill:#FFFFFF;}

Srovnání: povinné ručení pro Hyundai i30 

 8 února, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Hyundai i30 je oblíbený model z dílny jihokorejské automobilky. Čím vším je zajímavý a jak si na tento vůz sjednat to nejvýhodnější povinné ručení?

O modelu Hyundai i30

Model Hyundai i30 vyrábí automobilka nepřetržitě od roku 2007. Patří k zástupcům nižší střední třídy. Ve své době si tento vůz kladl za cíl nabídnout široké veřejnosti solidně vybavený automobil s příznivou cenovkou.

Vyráběl se původně jako třídveřový hatchback. V současnosti je automobil dostupný jakožto pětidveřový hatchback, pětidveřové kombi a pětidveřový liftback.

První generace se vyráběla až do roku 2011, v roce 2012 Hyundai přišel s druhou generací. Od roku 2016 se pak vyrábí generace již třetí. Na některých trzích se třetí generace Hyundai i30 Hatchback prodává také pod označením Hyundai Elantra GT.

Postaven je na platformě Hyundai-Kia K2. V základu je tento vůz poháněn atmosférickým řadovým čtyřválcem o objemu 2,0 l, který dosahuje výkonu 120 kW. Tento motor je společný se standardním modelem Hyundai Elantra Sedan.

Pozoruhodný je automobil také tím, že vozidla produkovaná pro trh v Evropě vyjíždějí z továrny ve slezských Nošovicích, což je obec u Frýdku-Místku. Československá stopa je zde patrná ještě v jednom směru. Na designu elegantního automobilu se ve třetí generaci dokonce podílel slovenský designér Michal Kačmár.

Uvnitř vůz nabídne příjemné materiály i kvalitní zpracování. Na podsádku čeká dostatek prostoru, což je zvláště patrné také ve verzi kombi i variantě liftback, kterou ovšem samotný výrobce nazval fastback.

Komfort se nijak nevytrácí ani při jízdě. Hyundai i30 sází na předvídatelné chování, které se projevuje zejména v zatáčkách.

Cílení na evropský trh je poznat, Hyundai i30 patří v České republice k vůbec nejprodávanějším automobilům. Kromě Česka je tento automobil populární i v sousedním Německu, ale významný odbyt tvoří korejské automobilce i Španělsko a Velká Británie.

Proč je důležité mít povinné ručení

Automobil se objevuje hojně nejen jako novinka, jde také o vyhledávaný model mezi ojetými vozy. Ať už si pořídíte nejnovější model Hyundai i30 nebo upřednostníte léty prověřený vůz ojetý, vždy budete potřebovat povinné ručení.

Tímto pojištěním musejí být vybaveni všichni motoristé, bez ohledu na to, jak často s vozem na silnice vyrážejí. Se zdůvodněním, že jste „sváteční“ jezdec, který se odváží maximálně několik kilometrů od domova, v případě kontroly neuspějete.

Pokud se se svým vozem pohybujete na pozemní komunikaci, můžete být za jízdu s nepojištěným autem citelně postiženi. Hrozí vám pokuta ve výši až 50 000 Kč a příspěvek do garančního fondu zhruba 30 Kč za každý den v případě osobního auta.

Povinné ručení však není pouze rozmařilou vymožeností státního aparátu. Jeho vyžadování zákonem má své opodstatnění. Chrání totiž jak poškozeného, tak i samotného viníka nehody. Poškozená strana si totiž oprávněně bude nárokovat úhradu škody. A to jak škody charakteru hmotného, tak i škod na zdraví či na životě. Zejména v případě poškození zdraví či života se přitom můžeme běžně pohybovat v řádově milionových sumách, což prakticky není v silách běžného smrtelníka zaplatit.

Co je garanční fond

Přestože povinné ručení je skutečně povinné, existují i motoristé, kteří tuto svou povinnost zkrátka zanedbávají.

Od toho existuje právě garanční fond, ze kterého se hradí škody způsobené nepojištěnými motoristy. Z fondu se také hradí jiné specifické typy škod, které v principu nemůže uhradit žádná pojišťovna, tedy například újmy na zdraví způsobené nezjištěným pachatelem nezjištěným vozidlem.

Spravován je tento fond Českou kanceláří pojistitelů. Nepojištění motoristé jsou zároveň povinni do garančního fondu přispívat. A aby nedošlo k popření toho, že povinné ručení zkrátka má smysl, pochopitelně se přispívání do garančního fondu po finanční stránce v porovnání s povinným ručením zkrátka nevyplatí a je citelně dražší.

Kdy se může stát z klienta neplatič

I poctiví motoristé však mohou získat status neplatiče povinného ručení. Příčinou bývá administrativní pochybení a výjimkou není ani to, že k němu dojde přímo na úřadě.

Samostatnou kapitolou jsou pak omyly, jichž se z neznalosti dopustí přímo řidič. Pokud automobil definitivně zničíte, prodáte ho nebo se stane terčem zájmů zlodějů, musíte ho bezpodmínečně odhlásit. To znamená, že provedete úkon v řeči úřední zvaný „zánik vozidla“. S příslušnými dokumenty vyrazíte na libovolný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Pozor, jednou zaniklé vozidlo už znovu nelze zaregistrovat, jde tedy skutečně jen o řešení v případě, že jste se se svým automobilem definitivně „rozloučili“.

Ani jednorázové vyřazení pouze na určité období ovšem není problém. Registrační značky společně s malým technickým průkazem můžete odevzdat do tzv. depozitu. To je řešení, pokud nechcete vůz dočasně provozovat, a tedy ani platit povinné ručení. Uložení značek do depozitu je možné nejdéle na 18 měsíců, poté si je opět vyzvednete.

Srovnání: Povinné ručení pro Hyundai i30

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

Nejvýhodnější povinné ručení většina motoristů vybírá prioritně podle ceny. Nicméně cena by jednoznačně neměla být určujícím faktorem.

Je důležité si uvědomit, že za vynaložené prostředky od pojišťovny získáváte službu. V zájmu podnikatelské činnosti pojišťovny tedy příliš není nabízet komplexní služby za nízké ceny. Nabízí-li poskytovatel extrémně levné povinné ručení, může to upozorňovat na nedostatečnou pojistnou ochranu.

Jak výběr povinného ručení na úkor ceny nepodcenit? Zaměřte se primárně na výši limitů. Ty základní vám stačit určitě nebudou, odborníci doporučují nejméně limity ve výši 100 000 000 Kč pro škody na zdraví i na majetku. Za vyšší limity si naštěstí nemusíte připlatit nijak výrazně.

Běžně nabízejí tuzemské pojišťovny ještě vyšší limity, a to v maximální výši až 250 000 000 Kč. To může pro motoristu mít další benefity. Většinou jsou postaveny na asistenčních službách, s vyššími limity se dostanete na rozsáhlejší asistenci.

Díky povinnému ručení však vyřešíte i řadu jiných nepříjemností na cestách. Pojišťovna vám může pomoci při záměně paliva, se zabouchnutými klíčky ve vozidle nebo se zajištěním náhradní dopravy, ať už vlakem nebo letadlem.

Jak porovnat nabídky povinného ručení

Ačkoli máte jasno v tom, co na trhu hledáte, nemusí pro vás ani tak být vysloveně jednoduché se v jednotlivých nabídkách zorientovat.

Naštěstí si povinné ručení můžete napříč jednotlivými pojišťovnami jednoduše porovnat. A to aniž byste museli opustit pohodlí svého domova. Rychlý průřez trhem vám umožní internetové srovnávače. To jsou jakési jednoduché internetové kalkulátory, do kterých zadáte požadované vstupní informace, a ony vám během několika vteřin nabídnou výsledky.

Projít můžete tímto způsobem až desítky nabídek, což by vám za běžných okolností zabralo neúměrně mnoho času. Internetové srovnávače tedy kromě peněz šetří i čas. Jedním z nejznámějších takovýchto projektů je například portál ePojištění.cz.

Jakmile si vyberete vhodnou nabídku, můžete si povinné ručení rovnou i přes internet sjednat. To se vám rovněž po finanční stránce vyplatí, neboť pojišťovny nabízejí za tento způsob sjednání atraktivní slevy.

Jak vybrat nejlepší havarijní pojištění

Vhodným doplňkem k povinnému ručení je havarijní pojistka. Ta řeší situace, na které se běžné povinné ručení nevztahuje. Pokryje tedy škody způsobené jednak havárií, ale i řáděním živlu, vandalismu, vzniklé v důsledku neoprávněného užívání, ale může vám přijít vhod také v případě odcizení automobilu.

Havarijní pojistku je samozřejmě možné si sjednat pro různé typy vozidel. Kromě těch osobních také pro nákladní nebo i pro přívěsný vozík.

Obvykle se vám vyplatí sjednat si havarijní pojištění společně s povinným ručením najednou. Tuzemské pojišťovny běžně nabízejí slevu za tzv. propojištěnost. Například UNIQA motoristům přináší slevu až 10 %.

Co je GAP pojištění

Pod zkratkou GAP se ukrývá původně anglické označení Guaranteed Asset Protection neboli česky garantovaná ochrana majetku.

Potřebná je k tomu, abyste skutečně v případě pojistného plnění dostali plnou částku. Běžně totiž pojišťovna vyplácí pojistné plnění pouze ve výši tržní (obecné) ceny, od které odečte spoluúčast. A ta jednoznačně neodpovídá ceně pořizovací.

GAP tento rozdíl vykrývá a vy prakticky dostanete sumu, která reálně odpovídá pořizovací ceně vozidla. GAP vám tedy může významně ušetřit starosti, pokud splácíte půjčku na automobil, případně jste si vůz vzali na leasing.

Co je spoluúčast

Součástí havarijního pojištění bývá spoluúčast. Jde o sumu, kterou se budete vy jako řidič podíle na náhradě případné škody.

Spoluúčast je běžně sjednávána u havarijního pojištění. U povinného ručení se s ní setkáte jen ojediněle. Povinná nicméně v havarijním pojištění není, můžete si navolit spoluúčast také 0 %. Běžně se pohybuje do 30 %. Nejčastěji si řidiči volí spoluúčast ve výši 3 až 5 %, pojistka pak nabízí relativně rozumný poměr ceny a užitné hodnoty.

Nízká spoluúčast vám havarijní pojištění prodraží, vyšší spoluúčast jej sice zlevní, ale stát se může i to, že se vám drobnou škodu pak ani nevyplatí hlásit pojišťovně, neboť by vám ji stejně neproplatila. Přemýšlejte tak nad tím, jak rizikové vaše auto z tohoto pohledu je.

Všechny nabídky současných pojišťoven nejsou navíc navrženy shodně a mohou se lišit jak cenou, tak i dalšími parametry. Ani u havarijního pojištění se jednoznačně nevyhnete pečlivému porovnání jednotlivých nabídek.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}