Dacia Sandero je populární automobil stejnojmenného rumunského producenta. Jaký je a jak se snadno a rychle vypořádat s pojištěním pro tento vůz?
O modelu Dacia Sandero
Automobil se vyrábí nepřetržitě již od roku 2008. Pravidelně sjíždí z výrobních linek v Brazílii, Kolumbii i domovském Rumunsku.
Vůz náleží do segmentu tzv. malých automobilů, které se též označují se jako segment B nebo nižší třída. Vozy z této kategorie patří stabilně na evropském trhu k těm vůbec nejprodávanějším. Jejich typickou karoserií jsou třídveřové a pětidveřové hatchbacky. Což potvrzuje i Dacia Sandero vyráběná právě jako pětidveřový hatchback.
Aktuálně je tento automobil nabízen již ve třetí generaci, která je dostupná od roku 2020. Na trh byla tehdy uvedena společně s novou verzí Dacie Logan. Nové Sandero je k dispozici výhradně s tříválcovými motory.
První dostupnou motorizací je atmosférický motor 1,0 l o výkonu 65 k (66 k; 48 kW) s pětistupňovou manuální převodovkou. Nejvyšší výbavy dostaly přeplňovaný motor 1,0 l s výkonem 90 k (91 k; 67 kW) a možností volby mezi 6stupňovou manuální převodovkou nebo CVT. Výkonnější verze motoru označená jako ECO-G 100 Bi-Fuel disponuje výkonem 100 k (101 k; 75 kW) a 6stupňovou manuální převodovku.
Vozy nižší specifikace dostaly do výbavy multimediální systém nazvaný „Media Control“, který využívá prakticky dokovací stanici, do které zapojíte svůj mobilní telefon. Vyšší výbavy už mají integrovaný 8palcový dotykový displej s podporou Android Auto a Apple CarPlay.
Ve výbavě se rovněž nachází elektrický posilovač řízení, vyhřívaná přední sedadla, LED světlomety nebo parkovací asistent. Výbava zůstává poměrně skromná, byť si některé prvky můžete dokoupit za příplatek.
Jak vybrat povinné ručení pro Dacia Sandero
Pro české motoristy zůstává Dacia Sandero v nejnovější generaci lákavá hlavně svou příznivou cenovkou.
Mnoho těchto vozů se tak ocitá i na tuzemských silnicích. A jako pro každé jiné auto i zde platí, že z provozu vám plynou určité povinnosti. Jde zejména o pravidelné podrobování se technické kontrole a platbu povinného ručení.
Naprostá většina motoristů je s touto nezbytností srozuměna a svým povinnostem se snaží řádně dostát. Někteří se však často ne zcela vlastní vinou dostanou do problémů. I v povinném ručení však platí přitom známá zásada „neznalost neomlouvá“.
Nejčastější chyby a omyly ohledně povinného ručení
Motoristé se tak v dobré víře dopouštějí chyb a omylů, kterými si mohou značně zkomplikovat život. Které to jsou?
Nezaplacené povinné ručení
Nemusíte zrovna patřit mezi řidiče-rebely, kteří se rozhodnou zcela vědomě povinné ručení jednoduše nezaplatit. Někdy zkrátka jen zapomenete.
Pokud šlo skutečně jen o drobné opominutí, nic fatálního se samozřejmě nestalo. Pojišťovna vám pojistku okamžitě nezruší. Dokonce se s chybou lidského faktoru tak trochu počítá a vy obdržíte upomínku, která vás dostatečně důrazně upozorní, že je potřeba platit.
Pokud tak zaplatíte několik dní po splatnosti, žádným způsobem to platnost smlouvy ani vaši řidičskou historii nepoškodí. Druhá a další upomínka už ale obvykle znamená nutnost uhradit penále. Vaše pojišťovna může chtít i to, abyste zaplatili úrok z prodlení.
Nezaplacené povinné ručení se, jak uvádí ČKP, definitivně promlčí za 3 roky. Lhůta se počítá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného. Na to byste se ovšem příliš spoléhat neměli. ČKP totiž pravidelně porovnává informace z registru vozidel a údaje pojišťoven.
Pokud s autem neplánujete jezdit, měli byste prioritně odevzdat obě registrační značky a malý technický průkaz do depozitu. Pak se vás povinné ručení netýká.
Pozor, pokud způsobíte dopravní nehodu s nepojištěným vozidlem, půjdou veškeré škody za vámi. V takovém případě se nebude rozlišovat, zda za nehodu můžete nebo ne.
Sklo mi zaplatí pojišťovna v povinném ručení
Většinou se sklo z povinného ručení viníka zaplatit nedá. Škoda způsobená typicky odlétnuvším kamínkem se totiž mimořádně těžce prokazuje.
A řidiči si za tuto neblahou změnu mohou podle zástupců pojišťoven do značné míry i sami. V dobách minulých se totiž na zbloudilý kamínek často pokoušeli svést i takovou škodu, která jím způsobena určitě nebyla.
Musíte mít pro tento účel zvláštní připojištění. To u některých pojišťoven už skutečně může být součástí povinného ručení. Týká se to ale většinou pojistek s vyššími limity. Pro klid v duši proto v tomto směru odborníci doporučují si skla raději připojistit.
A pozor, pokud se rozhodnete prasklé sklo považovat za drobný kosmetický defekt, který nechcete řešit, policie s vámi tento flegmatický přístup sdílet nebude. Jezdit s prasklým čelním sklem totiž nesmíte, pokud je ve stírané ploše prasklina širší než 20 mm. Jinak vám hrozí pokuta ve výši až 10 000 Kč a hned 5 trestních bodů.
Výpověď, kterou jste nepodali včas
Pakliže smlouvu o povinném ručení výslovně nevypovíte, prodlouží se sama automaticky o další rok. Jestliže ji vypovědět chcete, například proto, že jste si našli jiného poskytovatele s levnější pojistkou, musíte pamatovat na včasnou výpověď.
Do podobné situace se dostávají i majitelé, kteří svého plechového miláčka hodlají prodávat. Povinné ručení je vhodné převést na nového vlastníka, případně zrušit.
Výpověď může mít řadu důvodů. Vypovědět lze dále povinné ručení:
- dohodou
- z důvodu vyřazení vozidla z evidence
- do dvou měsíců po uzavření smlouvy
- z důvodu nové ceny pojistného
- do tří měsíců od pojistné události
- z důvodu vyřazení vozidla z evidence
Nejčastěji pak motoristé vypovídají svou pojistku ke konci pojistného období. To konkrétně znamená minimálně 6 týdnů před jeho koncem.
V praxi to obnáší jednoduchý úkon, kdy výpověď pošlete na adresu své pojišťovny. U většiny z nich navíc můžete dorazit na pobočku. Po vyplnění příslušného formuláře vám tady povinné ručení zruší i na počkání.
Proč se vyplatí změnit pojišťovnu?
Zdá se být vaše pojistka funkční? I tak zvažte, že věnujete několik minut zrušení stávající smlouvy a nalezení nového poskytovatele ručení. Výpověď totiž může být v mnoha případech překvapivě mocným nástrojem, který vám pomůže ušetřit až několik tisíc ročně.
Stačí vědět, ke kterému poskytovateli přejít. V rozhodování vám mohou pomoci tzv. internetové srovnávače. To jsou jednoduché weby, které fungují jako kalkulačky. Spočítají za vás, kolik budete konkrétně za povinné ručení platit.
Díky tomu si můžete napříč jednotlivými poskytovateli snadno porovnat nabídky. Povinné ručení sjednané přes srovnávače je navíc výhodnější. Tyto portály mají smlouvy s pojišťovnami a pro klienty proto tvoří výhodnější nabídky.
V Česku máme poměrně rozmanitý „srovnávačový byznys“. Podobných webů existuje mnoho, ne každý ale splní svůj slib a skutečně vám pomůže ušetřit. Spolehněte se tak na osvědčený portál ePojištění.cz.
Bonusy cenu vždycky „zachrání“
Bonus může cenu povinného ručení skutečně příznivě ovlivnit. Vygenerovat vám zvládne slevu ve výši až 60 %.
Neznamená to ovšem, že vám pojišťovna už nikdy vaši pojistku nezdraží. Pojišťovny musejí vyplácet stále vyšší sumy za pojistné události a Česká kancelář pojistitelů varuje, že prostředky vybrané na povinném ručení určitě v dnešních poměrech již nestačí k pokrytí škod při nehodách. Stejně tak se z povinného ručení financuje příspěvek pro hasiče a zdravotníky.
České pojišťovny se tak alespoň do určité míry snaží vyhýbat plošnému zdražování tím, že sazby zvedají hlavně rizikovým skupinám, tedy mladým řidičům a právě i motoristům s nepříliš dobrou řidičskou historií, kteří za sebou dopravní nehody již mají.
To ovšem ani tak nezaručuje, že se sazby povinného ručení nebudou zvyšovat. Konkrétně v roce 2022 se ovšem zatím předpovědi vypadají poměrně příznivě. A to i navzdory tomu, že stoupají ceny samotných automobilů, náhradních dílů na ně i práce technika. Alespoň pro letošek tak mohou zřejmě být řidiči poměrně v klidu.
„Havárko“ nepotřebuju
Mýty opředené není jen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Mnoho motoristů ho považuje za poměrně zbytný produkt, který je užitečný pouze pro pojišťovny samotné, neboť jim generuje nemalé výdělky.
Základní pravidlo, které je nutné dodržovat, je chovat se zodpovědně. Jakkoli to může znít paradoxně u pojistky, která vám má pomoci právě za situace, která pro vás není příznivá, jezdit „bez ztráty kytičky“ se vám i u havarijního pojištění jednoduše vyplatí. Pojišťovna totiž přihlíží k tzv. bezeškodnímu průběhu.
Dobře dimenzované havarijní pojištění vám tak v konečném důsledku může ušetřit i stovky tisíc korun. Nezapomeňte si tak při sjednávání zjistit, s čím vším vám pojistka pomůže. Rozsah pojistného krytí je stanoven v pojistných podmínkách.
Dávno také neplatí, že havarijní pojištění má smysl jen pro nová vozidla. Zejména uvažujte v měřítkách toho, jak citelnou ztrátou by pro vás bylo, pokud by vám bylo vaše auto odcizeno nebo zcela poničeno. Některé pojišťovny nabízejí už i produkty zaměřené na starší vozidla.
V tomto ohledu by měli zodpovědnou úvahou projít i majitelé novějších automobilů. U těch je totiž zvláště markantní propad jejich hodnoty v prvních letech používání. Totální škoda nebo odcizení proto mnohým přinášejí nepříjemné překvapení: Pojišťovna nevyplácí adekvátní sumu odpovídající hodnotě nového vozu. To snadno řeší GAP připojištění.