.st0{fill:#FFFFFF;}

SPZ na přání: jak zařídit a kolik stojí 

 2 února, 2021

Jana Vochková

4.3/5

Když jsem si kupoval nové auto, chtěl jsem to se vším všudy. To v praxi mimo jiné znamenalo také zařízení vlastní SPZ na přání. A protože během celého procesu je potřeba zařídit několik důležitých věcí a za splnění požadavku na vlastní SPZ si něco připlatíte, připravil jsem tento text jako jednoduchý návod pro všechny, kteří také uvažují o státní poznávací značce vozidla ve víceméně libovolném znění.

Co je to SPZ na přání?

Jestli si nemůžete vybrat z běžně dostupných a náhodně vytvořených registračních značek a chcete se odlišit, vyplatí se zařídit si SPZ na přání. Díky tomu si navíc snadno zapamatujete potřebnou kombinaci, což se určitě hodí v mnoha různých situacích. Jen si teda za toto odlišení něco málo připlatíte.

Můžete si tak klidně vytvořit SPZ se jménem nebo vlastním nápisem podle nejrůznější kreativity. Já osobně jsem sice musel z některých návrhů upustit kvůli omezením při vymýšlení názvu, ale i tak mi na výběr zůstala pěkná spousta možností, za které se i vzhledem k nedostupnosti některých z nich konečně povedlo vybrat jednu konkrétní variantu. A musím říct, že jsem se svou registrační značkou na přání skutečně maximálně spokojený, protože jde o klíčovou součást mého snu o vlastním vozidle naprosto bez kompromisů a omezení. Je tedy skvělé, že je v naší zemi povoleno objednat si specifickou prémiovou kombinaci písmen a číselných znaků.

Proč si nechat zhotovit registrační značku na přání

Důvodů, proč si nechat zhotovit značku podle konkrétního přání a nespokojit se s nic neříkající kombinací náhodných čísel a písmem, je hned několik. V první řadě se jasně odlišíte od ostatních. Taková prémiová značka možná může budit trochu závisti či obdivu, ale to hodně záleží na tom, jakou kombinaci si připravíte a jak moc budete kreativní v rámci nejrůznějších pravidel a omezení.

Dalším důvodem je v zásadě lepší ochrana před zcizením vozidla. Kvůli velmi dobře zapamatovatelné značce totiž případní zloději riskují dřívější a rychlejší odhalení. Samozřejmě jde také o dotvoření jakési image, kterou chcete budit se svým vozidlem. Většinou tak registrační značky na přání potkáte na dražších a luxusnějších vozidlech. Originální poznávací značka na přání se může hodit i v případě firemního vozidla, kdy může být uveden název firmy či specifická značka a jde tak v podstatě o nějakou formu propagace a reklamy najednou.

Jak si zařídit registrační značku podle vlastního přání

A kam se vypravit pro žádost o vlastní registrační značku? Vašemu přání vyhoví na každém úřadu obce s rozšířenou působností. V první řadě dochází ke schválení znění značky a prověření, jestli neobsahuje například některá za zakázaných slov. Žádost můžete samozřejmě podat přímo osobně na úřadu, ale dá se to také s pomocí poštovního spojení nebo přes datovou schránku, pokud ji máte funkční.

Cestě na úřad by měla předcházet důkladná příprava a seznámení se s pravidly pro vymýšlení registrační značky. Vyzkoušejte si také ověření dostupnosti a pro jistotu si připravte hned několik možných návrhů.

Ověřte si dostupnost vybrané kombinace

Jenže pravidla pro vytvoření vlastní registrační značky na přání nejsou jediným omezením, se kterým se během výběru potkáte. Další čáru přes rozpočet ohledně konkrétní vysněné kombinace vám totiž může udělat její nedostupnost. Na internetu najdete možnost ověřit si dostupnost poznávací značky na několik kliknutí. Jednoduše tak zjistíte, jestli je konkrétní kombinace stále volná, nebo budete muset přemýšlet dále a připravit si zcela nový návrh.

V ověření dostupnosti nemusí být některé nově zadané registrační značky, takže si stejně do zásoby připravte i jeden až dva záložní návrhy. I když je to velmi nepravděpodobné, může se stát, že vám na úřadu řeknou, že zvolenou kombinaci registroval již někdo před vámi. Tak ať nemusíte zbytečně stát další frontu. Vzhledem k tomu, že máte na výběr téměř z celé abecedy a číslic, které můžete protočit na 8 různých pozicích, existuje možností skutečně velké množství. I přes velký zájem o tuto možnost vytvořit si vlastní registrační značku na přání hned po uvedení této novinky v platnost tak stále jistě přijdete na pestrou škálu kombinací.

Pravidla při návrhu vlastní registrační značky

I přesto, že si na SPZ s vlastním nápisem můžete vymyslet téměř cokoliv, existuje několik omezení, která je potřeba dodržet pro možnost úspěšné registrace vaší volby. Tato pravidla slouží hlavně pro udržení jakéhosi pořádku a pro nejlepší rozlišování jednotlivých poznávacích značek.

SPZ na přání musí mít 8 znaků v případě klasických automobilů. Pro motorky platí 7 znaků a na mopedy se umisťují značky jen s 5 znaky.

Aby byla poznávací značka vozidla originální a snadno odlišitelná, musí obsahovat minimálně jednu číslici. Zbytek mohou klidně tvořit písmena, ale i zde jsou některé výjimky. Pro svou registrační značku zapomeňte na písmena G, CH, O, Q a W. Je to z toho důvodu, že jsou poměrně snadno zaměnitelná, a tak nemají na registrační značce co dělat.

Vynechat musíte také zkratky veřejných orgánů, jako například PCR, MVCR a podobně. Jednotlivá písmena však samozřejmě použít můžete, případně můžete tyto zkratky proložit číslicí a vytvořit tak naprosto jinak vypadající kombinaci.

Když se rozhodnete pro vlastní registrační značku s originálním slovem, nejdříve si zkontrolujte, jestli není uvedeno v seznamu zakázaných slov. V takovém případě vám totiž znění SPZ neschválí a budete muset vymýšlet znovu. Na tomto seznamu slov, která na poznávacích značkách opravdu nepotkáte, jsou slova hanlivá, urážející, s rasistickým podtextem a podobně. Tento seznam slov, která se nesmí objevit, najdete volně na internetu, takže si svůj návrh můžete pečlivě připravit ještě předtím, než půjdete na úřad.

Barvu textu či tabulky si určitě vybrat nemůžete. Pro automobily běžných lidí totiž slouží černé písmo na bílém podkladu. Modré písmo na bílé značce mají automobily diplomatických úředníků. Zelené písmo zase patří pro testovací automobily, které nejsou plně schválené pro provoz na silnicích a řídit je mohou pouze specializovaní řidiči. Značky jen s pouhými číslicemi zase patří Armádě ČR, takže alespoň jedno písmeno budete muset do svého návrhu zakomponovat.

Kolik stojí SPZ na přání?

Když si necháte zhotovit registrační značku vozidla na přání, připravte si částku 5 000 Kč za jednu tabulku. Jestli tedy jde o přidělání značky k vleku, bude tato cena konečná. Když ale potřebujete přední a zadní tabulku se značkou na osobní automobil, připravte si rovnou 10 000 Kč.

Pokud máte promyšlenou speciální kombinaci a nechcete, aby vás o ní někdo připravil, připravte si 500 korun za možnou rezervaci po dobu až třech měsíců. To je dostatečně dlouhá doba pro vyřízení koupě vozidla, na kterou budete chtít značku umístit.

Jak dlouho trvá vytvoření SPZ na přání

Obvyklá doba, s jakou je potřeba počítat pro vytvoření registrační značky vozidla na přání, je 15 dnů. To je maximální termín a mnohdy jsou značky připraveny ještě o něco dříve. Jestliže tak máte nový automobil, během doby vytváření registrační značky s ním nebudete moci jezdit. Pro vyřešení tohoto hluchého okna si však můžete nechat nejdříve přidělit běžnou značku a až poté upravit registraci na vysněnou SPZ na přání v době, kdy již bude připravena pro používání.

I tak ale nejde o nijak dlouhý časový úsek a musíte prostě počítat s tím, že si zadáváte výrobu věci na přání, což nějakou dobu trvá a nezískáte takovou značku ihned v porovnání s klasickou SPZ, které jsou připraveny ihned k použití.

V případě ztráty si musíte nechat zhotovit nové značky

Když se vám stane, že svoji milovanou značku na přání ztratíte, máte bohužel smůlu a budete si muset objednat novou. Nedostanete tak žádnou náhradní. Pokud si navíc rozmyslíte, že vozidlo chcete prodat, značku si nechat nemůžete, protože patří přímo k vozidlu. Pro své nové auto si tak budete muset vymyslet jinou kombinaci a tu stávající prodat případně spolu se starým vozidlem.

Teď zbývá vozidlo pojistit

Z registrační značky na přání jsem měl skutečně velkou radost, když jsem ji poprvé uviděl a připevnil na automobil. Najednou jako kdyby se vozidlo úplně proměnilo a stal se z něj výrazně osobitější a originálnější kousek. Pro maximální ochranu tak zbývá vyřešit ještě pojištění.

Samozřejmostí bylo sjednání povinného ručení, kde jsem vybral vyšší limity plnění a některé doplňkové služby pro lepší asistenci a možnost ochrany například i při poškození čelního skla, jehož oprava také není nic levného. Pro krytí dalších poškození jsem si dále sjednal pojištění proti srážce se zvěří a kompletní havarijní pojištění. Přeci jenom u nového auta se tato investice do pojištění vždy vyplatí pro případné opravy, že omylem něco provedete.

A i přesto, že jsem chtěl snad všechny dostupné varianty pojištění a mít svého nového motorového mazlíka s vlastní poznávací značkou co nejlépe chráněného, nechtěl jsem při platbě pojištění platit nic navíc zbytečně. Pro srovnání nabídek pojišťoven tak doporučuji portál epojisteni.cz, kde najdete všechno důležité přehledně na jednom místě. S výběrem nejvýhodnější varianty tak strávíte minimum času a přesto máte jistotu, že budete spokojeni.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}