.st0{fill:#FFFFFF;}

Spoluúčast u povinného ručení: pravda a fikce 

 25 listopadu, 2018

Jana Vochková

4/5

Každý z nás si jistě přeje sjednat si pro sebe to nejvhodnější, ale také nejlevnější povinné ručení. Jak je to se spoluúčastí v případě, že způsobím škodu vlastním vozem? Je to u všech pojišťoven stejné, nebo se jejich nabídka různě liší? I já jsem se snažila najít nejvýhodnější řešení, a tak se nyní s vámi podělím o zjištěné skutečnosti.

Jelikož mám při rozhodování vždy ráda dostatek informací, nejprve jsem se rozhodla prozkoumat nabídky jednotlivých velkých pojišťoven působících na českém trhu. K tomu jsem využila internetové stránky těchto pojišťovacích společností. Informace lze získat snadněji například prostřednictvím různých shrnujících článků, ovšem zde nemusí být informace vždy aktuální a platné, a tak se vyplatí čerpat u primárního zdroje.

AXA

Povinné ručení od pojišťovny AXA vypočítává sazby nejen dle objemu, ale také dle reálného výkonu motoru a dalších parametrů a tak je sazba vypočítána spravedlivěji než tomu může být u jiných pojišťoven. Klient si může vybrat ze tří variant pojistných limitů plnění nebo z výhodných balíčků zahrnujících také různá připojištění. Zákazník může získat odměny za bezpečnou jízdu a také slevy za věk, slevy pro ZTP či slevy za další sjednané smlouvy u AXY. K tomu má možnost si sjednat až 8 typů připojištění, které lze vzájemně různě kombinovat dle individuální potřeby zákazníka. Povinné ručení od AXA uhradí celou škodu, která je způsobena pojištěným vozem a není zde tedy žádná spoluúčast.

ČPP

Povinné ručení od pojišťovny ČPP nabízí zdarma poskytnutí asistenčních služeb s vysokými bezplatnými limity při nehodě, ale také při pouhé poruše vozidla. Pokud v období 3 let od sjednání smlouvy nevznikne žádná pojistná událost, může klient čerpat extra slevu ve výši 15 %.  V nabídce jsou samozřejmě i doplňková pojištění a přenos bonusu z povinného ručení na havarijní pojištění. Výši spoluúčasti si klient sjednává při podpisu smlouvy.

povinné ručení a spoluúčast

Česká pojišťovna

Povinné ručení od České pojišťovny nabízí možnost výběru 4 variant pojištění, nadstandardní asistenční služby, úrazové pojištění nebo škodu bez vlivu na bonus klienta. Při jízdě bez nehod má klient možnost získat bonus až 55 % a zároveň také první škoda nebude mít vliv na výši bonusu. Možnost sjednat doplňková připojištění jako pojištění skel, pojištění proti střetu se zvěří nebo pojištění při odcizení vozidla je samozřejmostí.  Povinné ručení se sjednává bez spoluúčasti.

ČSOB pojišťovna

Povinné ručení u ČSOB pojišťovny v sobě zahrnuje také úrazové pojištění řidiče do výše až 300 000 Kč, vysoké limity, krytí škod i na vozidle klienta, úrazové pojištění řidiče a jeho osobních věcí a asistenční služby pro případ nehody i poruchy vozidla. Můžete si vybrat ze tří variant, z nichž jedna je bez spoluúčasti, u dalších dvou je již spoluúčast sjednána. K základnímu povinnému ručení lze sjednat i další připojištění dle standardní nabídky.

Generali pojišťovna

Povinné ručení u Generali pojišťovny lze sjednat ve třech limitech pojistného plnění dle služeb, které preferujete. Samozřejmostí je možnost využít asistenční služby a to jak v případě havárie či poruchy, tak i v případě zamrznutí pohonných hmot. Dle zvolené varianty má zákazník k dispozici rozšířené asistenční služby, náhradní vozidlo na 5 dnů, úrazové pojištění řidiče nebo pojištění proti hlodavcům. Povinné ručení od Generali se sjednává se spoluúčastí.

UNIQA pojišťovna

Povinné ručení od UNIQA pojišťovny je možné sjednat ve třech variantách a limitech. Již nejlevnější varianta hradí škody na majetku i zdraví až do výše 35 milionů korun a sjednává se bez spoluúčasti, takže veškeré škody hradí v případě nehody pojišťovna. U vyšších tarifů pojištění je úrazové pojištění dětí ve voze zdarma, první zaviněná škoda bez vlivu na váš bonus a také fixní pojistné po celou dobu pojištění. Dalšími výhodami je například bonus 5 % za každý rok beze škod, asistenční služby v zahraničí nebo široká nabídka doplňkového pojištění.

Direct pojišťovna

Povinné ručení u Direct pojišťovny má nejvyšší limity plnění na trhu a lze k němu připojistit nejrůznější asistenční služby, pojištění skel, zavazadel, úrazové pojištění řidiče i cestujících a také garanci ceny pojištění na 3 roky. V rámci povinného ručení dostanete zdarma právní poradenství, jak postupovat v případě uplatňování nároku na odškodnění či na co se připravit, pokud jste viníkem nehody vy. V základních asistenčních službách máte k dispozici asistenci v případě dopravní nehody, ale lze ji rozšířit i na poruchu a zároveň si zvolit územní rozsah asistence – jen ČR nebo ČR a Evropa. Samozřejmostí je také připojistit jednotlivá rizika jako například vandalismus či přírodní nebezpečí. Informace o případné spoluúčasti nejsou na internetových stránkách k dispozici.

Kooperativa

Povinné ručení od Kooperativy za vás uhradí škody, v případě, že někoho nabouráte. Při jízdě bez nehod můžete získat slevu až 50 %, máte-li u Kooperativy i další smlouvy, získáte slevu až 8 % a při roční frekvenci placení slevu dalších 5 %.  Kooperativa nabízí i některá netradiční doplňková pojištění. Jako příklad uvedu pojištění nezaviněné nehody. To znamená, že pojišťovna vyplatí 100 % nákladů při nezaviněné nehodě – nemusíte nic řešit, pojišťovna zaplatí náklady na nájem náhradního vozidla u smluvní autopůjčovny a garantuje 100 % proplacení nákladů na opravu vozidla a jako bonus získáte živelní pojištění vozidla a nadstandardní asistenční službu.

Slavia pojišťovna

Povinné ručení u Slavia pojišťovny nabízí 3 limity pojistného plnění. U vyšších limitů plnění je v ceně také netradičně pojištění proti vandalismu, pojištění pneumatik či pojištění ztráty a odcizení klíčů od auta. Je možné získat velké množství slev – bonus za jízdu bez nehod až 50 %, sleva za nové vozidlo až 2 %, sleva za roční platbu až 20 % nebo sleva za jízdu pouze po ČR až 10 %. Informace o výši spoluúčasti u povinného ručení na internetových stránkách pojišťovny nejsou k dispozici.

Pokud shrnu nabídky uvedených pojišťoven, tak je nabídka povinného ručení se spoluúčastí a bez ní zhruba půl na půl. Každý tedy musí zvážit všechny parametry konkrétní nabídky a rozhodnout se, v jakém případě je pro ně vhodné sjednat si povinné ručení s určitou spoluúčastí nebo bez ní.

Pokud nemáte čas a chuť prokousávat se nabídkami jednotlivých pojišťoven, mohu doporučit portál ePojištění, na který jsem narazila při hledání nejvýhodnějšího povinného ručení pro své auto. Na těchto webových stránkách můžete získat povinné ručení snadno, rychle a levně přímo dělané na míru pro vás. Po zadání základních údajů o vozidle (typ vozidla, užití vozidla, značka vozidla, SPZ vozidla, rok výroby vozidla), údajích o vlastníkovi (jméno, příjmení, věk, bydliště a kontakt) a doplnění počtu měsíců pojištění a počtu pojistných událostí vám budou vygenerovány výsledky analýzy. Z těchto výsledků zjistíte nabídky na míru od největších českých pojišťoven. V případě, že si vyberete vhodnou pojišťovnu a nabídku, která je jako dělaná právě pro vás, můžete rovnou uzavřít pojištění, potvrdit a zaplatit. To vše jednoduše online během několika málo minut. Zelenou kartu obdržíte ihned na vámi zadanou emailovou adresu, stačí ji vytisknout. Ušetříte si spoustu času, ale také nákladů. Já si již své povinné ručení na míru vybrala. A co vy?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}