.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze a názory na Cebia 

 14 července, 2023

Jana Vochková

5/5

Cebia je ryze česká společnost, která působí na trhu již více než 30 let. V jejím čele stojí od založení v roce 1991 až do dnešních dnů Ing. Martin Pajer. V roce 2021 se Cebia stala součástí holdingu EAG, spadajícího pod českou investiční skupinu Portiva. Hlavním zaměřením společnosti je od samého počátku prověřování a zabezpečování všech druhů vozidel, a to jak pro koncové zákazníky, tak i pro obchodní partnery, jako jsou prodejci ojetých vozidel, importéři či pojišťovny. Systém AUTOTRACER pro prověřování vozidel představuje s více než miliardou záznamů největší databázi svého druhu ve střední Evropě.

Mezi klíčové služby, které Cebia svým klientům nabízí, patří online prověření historie vozidla pomocí VIN, GPS satelitní zabezpečování vozidel, oceňování vozidel, pomoc s registrací při dovozu vozidel ze zahraničí či kontrola exekucí. Cebia nabízí motoristům rovněž praktickou mobilní aplikaci Carolina, umožňující uložit důležité doklady, sledovat historii automobilu a jeho provozní náklady, kromě toho řidičům pomůže také s oceněním vozidla nebo optimalizací pojistného. Při své činnosti Cebia spolupracuje s tisícovkami partnerů, především z řad výrobců a prodejců automobilů, leasingových společností autoservisů a pojišťoven.

Co je to VIN a kde ho najdu? 

VIN – Vehicle Identification Number, neboli identifikační číslo vozidla (osobního, nákladního, autobusu či motocyklu), je jedinečný 17místný kód, který je složen jak z čísel, tak i z písmen. Některé znaky se v rámci VIN nevyužívají, aby se předešlo jejich vzájemné záměně – příkladem je 1 a I nebo 0 a O. VIN se zapisuje do technického průkazu vozidla a do zelené karty.

Pomocí VIN je vozidlo nejen identifikováno, ale lze díky němu také dohledat užitečné informace, které je při nákupu ojetého auta dobré znát, jako je počet najetých km, servisní historii či předchozí poškození. 

Kód VIN bývá umístěn buď na štítku trvale připevněném ke karoserii, nebo je vyražený přímo do karoserie samotné. U moderních vozů jej ve voze nalezneme hned na několika místech – typicky pod čelním sklem, na karoserii v motorovém nebo zavazadlovém prostoru nebo na typovém štítku na předních dveřích či sloupku. Pokud u bazarového vozidla narazíme na více různých VIN kódů, jedná se o vrak složený z několik částí.

Jak si prověřit vozidlo online? 

Pořízení automobilu, i když ojetého, představuje pro rodinný rozpočet poměrně značnou zátěž a vždy je dobré před nákupem získat co nejvíce informací, abychom měli jistotu, že peníze nevynaložíme zbytečně. Abychom se při nákupu bazarového auta nestali obětí podvodu a získali opravdu takový vůz, jaký si zaplatíme, pomůže nám právě ověření společností Cebia. Díky němu získáme komplexní a podrobný přehled doslova na pár kliků. Vůz lze zkontrolovat snadno, rychle a plně online z pohodlí domova. Postup je jednoduchý a sestává jen z několika málo kroků:

 • Do formuláře na webových stránkách společnosti Cebia zadáme VIN vozidla (jedná se v podstatě o mezinárodně unikátní rodné číslo vozidla uvedené v technickém průkazu, na zelené kartě a také na karoserii, typicky pod čelním sklem).
 • Cebia dohledá v databázi dostupná data k prověřovanému automobilu a následně zobrazí základní informace o vozidle a přehled všech záznamů, které jsou pro něj dispozici. Pro získání přístupu k nim je nutno provést úhradu příslušné částky, která se liší dle rozsahu informací a začíná na 199 Kč.
 • Platbu lze provést okamžitě pomocí platební karty, služeb Google Pay nebo Apple Pay či klasickým bankovním převodem (popř. také v hotovosti na pobočce Cebia).
 • Výsledek prověření databáze vygeneruje ihned po připsání platby, obdržíme jej i e-mailem a lze jej zobrazit po dobu 30 dní.

Co vše Cebia u vozidla prověřuje? 

Najeté kilometry 

Jak všichni víme, počet ujetých kilometrů je parametrem ovlivňujícím zásadním způsobem cenu ojetého auta. S menším počtem najetých kilometrů cena vzrůstá, takže pokud chce původní majitel automobilu jeho cenu trochu nadsadit, stačí pár set kilometrů ubrat. Přetočení tachometru je s trochou zkušeností hračka.

Díky prověření automobilu v databázi Cebia si však můžete případnou úpravu stavu tachometru snadno prověřit. Ve výpisu jsou ujeté kilometry zobrazeny přehledně podle jednotlivých let. Pokud prodávající uvádí jiné údaje, není radno mu důvěřovat.

recenzce a názory na Cebia

Odcizení vozidla 

Zakoupení odcizeného vozidla může znamenat značné nepříjemnosti, je proto žádoucí před koupí auta jeho původ důkladně prověřit. I tuto informaci snadno získáte v rámci prověření vozidla společností Cebia, a to nejen pro krádeže na území ČR, ale i v zahraničí.

Záznamy inzerce 

V této části jsou zobrazeny historické inzeráty s nabídkou vozidla a související fotografie.

Historie poškození 

Velmi užitečné informace poskytuje přehled všech větších poškození, ke kterým na vozidle za dobu jeho provozu došlo. Jedná se především o ty škody, které byly řešeny v servisu nebo hrazené z pojištění. Drobné oděrky, kosmetické vady nebo menší opravy nemusí být zaznamenány. Poškození jsou seřazena chronologicky, uveden je u nich vždy stručný popis (doplněný případně i o grafické znázornění), datum vzniku události a výše škody.

Servisní historie 

Jsou zde uvedeny záznamy o tom, kde bylo vozidlo kontrolováno v rámci běžného servisu nebo v souvislosti s rozsáhlejšími opravami. 

Využití jako taxi 

Cebia ve svých databázích také prověřuje, zda vozidlo v minulosti bylo (či dokonce stále je) provozováno jako taxi. Takové využití sice není v rozporu se zákonem a nemusí nutně znamenat problém, nicméně je na místě minimálně důkladnější kontrola technického stavu takového automobilu, neboť vozidla taxislužby bývají vystavena větší zátěži a najedou výrazně vyšší množství kilometrů než běžná osobní auta.

Kontrola financování a ocenění automobilu

Cebia v rámci kontroly prověřuje také, zda vozidlo není předmětem financování formou leasingu, úvěru nebo zástavy. Kromě toho získáte také informaci o běžné tržní ceně daného automobilu, vycházející z dlouhodobého monitoringu prodejů ojetých aut v ČR i v zahraničí. Můžete si tak udělat představu, zda je cena za daný vůz adekvátní, nebo zda byste se měli raději poohlédnout u jiného prodejce.

Recenze a názory na Cebia
Recenze a názory na Cebia

Kolik korun prověření stojí a jak za něj můžu zaplatit? 

Cena prověření je stanovována individuálně a odvíjí se od rozsahu informací, které jsou dostupné ke konkrétnímu vozidlu. Začíná od 199 Kč, konkrétní částku se vždy dozvíte ihned po zadání VIN kódu automobilu, nečekají vás tedy žádná nepříjemná překvapení. Částka za kontrolu vozidla představuje opravdu zanedbatelnou sumu v poměru k nákladům a starostem, které vám může ušetřit díky tomu, že vás ochrání třeba před nákupem opakovaně havarovaného, odcizeného, nebo prostě jen předraženého automobilu.

Zaplatit můžete jednduše online pomocí platební karty, v internetovém bankovnictví, bankovním převodem či prostřednictvím Google Pay nebo Apple Pay. Úhradu lze provést i v hotovosti v sídle společnosti Cebia, které se nachází na Praze 4. 

Za jak dlouhou dobu obdržím výsledek prověření? 

Ihned po zadání VIN vašeho vozidla zjistíte dostupný rozsah informací. Kompletní informace získáte po provedení platby. Jak rychle se k nim dostanete, záleží tedy především na zvoleném typu platby. Online platba kartou je téměř okamžitá, tudíž i výsledek velmi rychlý, převod peněz na bankovní účet trvá déle, takže si na výsledek musíte počkat třeba i dva dny.

Nemusíte se však bát, že pokud zaplatíte bankovním převodem, tak po zavření stránky na telefonu či počítači o výpis prověření přijdete. Není to tak, výsledek vám přijde na email, který jste předtím zadali.  

Odkud Cebia čerpá informace ohledně vozů?

Jsou shromažďovány všechny údaje o vozech celkem z 32 zemí. Záznamy nejčastěji pocházejí z oficiálních registrů, autoservisů, policejních databází, databází poškozených vozidel, pojišťoven či z inzertních portálů.

Jak vypadá výsledek ověření? 

Již chvíli po zaplacení máte k dispozici ověření v rozsahu, který jste si zvolili. Pokud se nad koupí této služby teprve rozhodujete, na stránkách Cebia si můžete prohlédnout ukázku prověření. Můžete si tak uděla přesný obrázek o rozsahu a formát informací, které za své peníze získáte.

Jak dlouho je výsledek prověření pro uživatele dostupný? 

Jakmile vám dorazí výsledek ověření na email, získáte odkaz na výsledek a i číslo kupónu pro přihlášení na stránkách Cebia. Odkaz a celkový výsledek je k nahlédnutí po dobu 30 dní. Pokud byste si tedy chtěli výsledek ponechat po delší dobu, budete si muset každou část zvlášť uložit s využitím snímků obrazovky, oficiální cestou to po vypršení 30denní lhůty už možné není.

Jaké jiné služby Cebia nabízí?

Ačkoli prověřování vozidel tvoří vlajkovou loď v nabídce společnosti Cebia, nejde zdaleka o jedinou nabízenou službu. Cebia svůj záběr s ohledem na vývoj v automobilovém světě neustále rozšiřuje. Motoristům kromě online prověření nabízí také:

 • fyzickou kontrolu identifikátorů vozidla
 • prohlídku vozidla a pořízení fotodokumentace pro účely uzavření pojistné smlouvy
 • zabezpečení vozidel ve formě pískování nebo leptání kódu do skel
 • satelitní zabezpečení umožňující vyhledání odcizeného vozidla
 • administrativní pomoc při dovozu vozidel vybraných značek

Recenze zákazníků

Již jen letmé nahlédnutí na recenzní weby a do zákaznických referencí na portálu Google, jejichž počet se aktuálně pomalu přibližuje tisícovce, napovídá, že u klientů společnosti Cebia jednoznačně převažuje spokojenost s kvalitou a rozsahem poskytovaných služeb. Průměrné hodnocení na Googlu aktuálně činí 4,6 hvězdiček z 5. Klienti si pochvalují především přehlednost webu, rychlost a snadnou dostupnost služby a v recenzích najdete zmíněnou celou řadu případů, kdy prověření společností Cebia lidem pomohla odhalit havarované automobily, upravované stavy tachometrů a další pochybné praktiky prodejců – a ušetřila jim tak nemalé peníze a starosti.

Mezi recenzemi samozřejmě nalezneme i některé negativní zkušenosti, ale tvoří výraznou menšinu. Častým důvodem nespokojenosti je absence některých informací při prověření nebo příliš vysoká cena služby (která se pohybuje v řádu několika set korun).

Pozitivně kvituji fakt, že Cebia zpětnou vazbu od zákazníků sleduje a čerpá z ní náměty pro zkvalitňování a rozšiřování služeb. V případě negativních referencí se společnost Cebia snaží získat k problematickým případům dodatečné informace, zjistit příčiny nesrovnalostí a vyřešit je ke vší spokojenosti. Společnost Cebia projevuje pochopení a vstřícný přístup také tehdy, když potíže vzniknou v důsledku chybného zadání VIN nebo jiného parametru ze strany klienta. V takových případech umožňuje prověření bezplatně zopakovat se správnými údaji.

„Po mé vlastní chybě, kdy jsem si nevšiml před zaplacením, jaké informace mi budou poskytnuty, mi byly vráceny peníze. Skvělé chování pracovnice a podrobné vysvětlení, jak si správně ověřit daný vůz.“ 

Závěr a shrnutí

Pokud uvažujeme o pořízení bazarového vozidla, určitě se vyplatí jej předem důkladně prověřit. Ušetříme si tak nemalé výdaje za případné opravy i čas a administrativní starosti související třeba s pořízením ukradeného auta. Největší databází se záznamy potřebnými pro takové prověření disponuje právě česká společnost Cebia, která na trhu působí již několik desítek let a může se chlubit řadou spokojených zákazníků.

Cena prověření ojetého automobilu společností Cebia začíná na částce 199 Kč, a tato v poměru k ceně auta drobná investice se nepochybně vyplatí, protože vám v případě odhalení problémové ojetiny může ušetřit i desetitisícové výdaje.

Kromě klíčové služby v podobě prověřování vozidel v ČR i zahraničí nabízí Cebia motoristům pomoc i v řadě dalších oblastí – především satelitní zabezpečení vozidel a označení jejich skel pískováním, administrativní pomoc při dovozu a homologaci vozidel, fyzickou kontrolu automobilů nebo pořízení jejich dokumentaci pro účely uzavření pojistné smlouvy.

Společnost provozuje také mobilní aplikace Cebia Foto a Carolina, které pomáhají s pořízením fotodokumentace vozidla kvůli pojištění, umožňují sledovat výdaje související s provozem automobilu, ocenit ho v případě prodeje, hlídají důležité termíny (platby pojistného, technické prohlídky apod.), umožňují optimalizovat výši povinného ručení apod.

Při letmém probrouzdání zákaznickými referencemi v internetových diskuzích nebo na portálu Google narazíte v drtivé většině na pozitivní hodnocení spokojených klientů, z nichž řada využívá služeb Cebia opakovaně. Negativní recenze se Cebia nesnaží zamést pod koberec, ale bere je jako zpětnou cennou vazbu a snaží se vždy najít příčinu konkrétního problému a pokud je to možné, nalézt spolu s klientem řešení tak, aby panovala na všech stranách spokojenost.

VÝHODY PROVĚŘENÍ VOZIDLA S CEBIA.CZ

 • Poměr cena/výkon 
 • Dostatečná šířka i hloubka informací 
 • Největší databáze údajů ve střední Evropě
 • Přehlednost a okamžitá dostupnost služby
 • Prověření zcela online z pohodlí domova
 • Možnost zobrazit výsledek prověření po dobu 30 dnů
 • Využití údajů od zahraničních partnerů a ze zahraničních databází
 • Aktivní práce se zákaznickou zpětnou vazbou
 • Široké zkušenosti získané během několika desítek let působení na trhu

NEVÝHODY

 • Nepřesnosti vzniklé chybným zadáním na straně klienta
 • Nedostupnost údajů o opravách a poškození, které nebyly řešeny v oficiálních servisech

Zdroje

Cebia. O nás [online]. ©2024 [cit. 2024-04–15]. Dostupné z: https://www.cebia.cz/o-nas
ČSN ISO 3779 – Silniční vozidla – Identifikační číslo vozidla (VIN)

Cebia. Ukázka prověření náhodného vzidla [online]. ©2024 [cit. 2024-04–15]. Dostupné z: https://cz.cebia.com/payed/detail/example
ČSN ISO 3779 – Silniční vozidla – Identifikační číslo vozidla (VIN)

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}