Moderní přívěsné vozíky jsou užitečnými pomocníky mnoha motoristů. Češi jako národ chalupářů si bez nich skoro neumí představit život, jak dokazují statistiky o jejich počtu. Čekají vás s nimi ale také klasické formální povinnosti v podobě jeho přihlášení a pojištění. Jak postupovat a jak za pojistku zaplatit co nejméně?
Přívěsné vozíky a zákonné povinnosti pro majitele
Jak vozík přihlásit do evidence
Každý přívěsný vozík se nejprve musí zapsat do evidence vozidel, abychom ho mohli začít legálně používat na silnicích. Co budeme potřebovat?
Od prodejce byste měli dostat fakturu, velký technický průkaz a dočasnou převozní značku. Ta vám platí 10 dnů, takže byste v optimálním případě měli přihlášení vozíku do této doby stihnout. K přihlášení vozíku budete potřebovat kromě velkého technického průkazu a převozní značky zelenou kartu. Ta stvrzuje, že máte platné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení. S těmito doklady se vypravíte na dopravní inspektorát. Od roku 2018 je jedno, na které pracoviště se vydáte, místem trvalého bydliště už vázáni nejste.
Odtud si odnesete registrační značku. V případě, že svůj vozík navíc máte od autorizovaného výrobce a pořídili jste ho od autorizovaného prodejce, tak s ním ani nemusíte ihned jít na technickou kontrolu. Tu dostanete přidělenou právě momentem zápisu do registru vozidel.
Kolik bude přihlášení do evidence stát
Zaregistrování vozidla není zdarma, zaplatit musíte správní poplatek. V závislosti na tom, do které kategorie vozík patří, zaplatíte buď 500 Kč nebo 750 Kč.
Jak často musím na technickou kontrolu
Pakliže si pořídíme přívěsný vozík, musíme s ním ale v čase STK absolvovat. Frekvence technické kontroly je přesně daná. Poprvé tak s vozíkem musíme na technickou čtyři roky od prvního přihlášení a posléze každé dva roky, máme-li vozík brzděný. Případně jdeme až šest let po registraci a pak každé čtyři roky s vozíkem nebrzděným.
V rámci kontroly se řeší hlavně stav pneumatik, rámu a osvětlení a také jeho funkčnost. U brzděného vozíku ještě budete muset absolvovat měření brzd.
Povinné ručení na přívěsné vozíky
I na přívěsné vozíky a přívěsy se vztahuje povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jedná se totiž z pohledu zákona taktéž o registrované vozidlo, jako je třeba osobní automobil, jelikož má vozík registrační značku a technický průkaz.
Pohybujete se s ním po silnici a můžete s ním způsobit dopravní nehodu, a tedy potenciálně někomu jinému i škodu. Proto zde platí stejný mechanismus jako u zmíněného auta. Z vaší pojistky se poškozené protistraně uhradí případné náklady.
Když pojistku mít nebudete, může na vás čekat pokuta. A to pozor, i když omylem například zapomenete splátku poslat. Pojistka je v takové chvíli neplatná a způsobenou škodu budete muset nahradit ze svého. A to nově do výše 1/3 z celkového nároku, maximálně však 300 000 Kč. Je to proto, že taková částka je dle ČKP reálně vymahatelná. Jak dále upozorňuje ČKP, problémy s nezaplaceným ručením nejsou výjimkou, řada lidí si není vědoma toho, že by se dopouštěla jakékoli chyby a zapomíná si své povinnosti řádně ohlídat.
Mám ručení na auto i na vozík a způsobím škodu
Vozík se vlastní silou sice pohybovat nezvládne, nicméně může dojít k situaci, kdy s ním způsobíte škodu i tak. Třeba v situaci, kdy s ním manipulujete ručně a on se vám rozjede nebo vlivem technické závady dojde k vytečení provozních kapalin. Právě v takovém okamžiku se škoda zaplatí z uzavřeného povinného ručení k vozíku. Ten se totiž v inkriminované době nepohyboval silou tažného vozidla.
Trochu jiný případ ovšem nastává z pohledu zákona tehdy, když ke škodě dojde například při standardní dopravní nehodě, protože řidič vozidla nedal poškozenému přednost. Viníkem je, v přeneseném slova smyslu, automobil, proto náhrada škody plyne právě z jeho pojistky.
Velmi sporné pak mohou být momenty, kdy se dá říci, že je chyba tak trochu na obou stranách, tj. jak na straně vozíku, tak i auta. Jeden praktický příklad za všechny: Objeví-li se nám technická závada na jedoucím vozíku, vzniklá škoda se rovnoměrně rozdělí mezi obě pojištěná vozidla.
Jak sjednat povinné ručení
V některých případech vám pojišťovny nabídnou tuto službu jako jakýsi bonus zdarma k povinnému ručení na auto. Vesměs si ale budete muset pojistku vyjednat zvlášť. Kolik vás pojistka bude stát, to bude záviset na kategorii, do které vozík patří.
Obecně se rozdělují takto:
-
- přípojný vozík do 750 kg
-
- přípojný vozík nad 750 kg
-
- návěs k tahači
Technicky lze vozíky rozdělit ještě jinak. V první řadě se můžete setkat s termínem nebrzděné vozíky. Nebrzděné proto, že zpomalování ponechávají na tažném automobilu. Hmotností nepřevyšují právě oněch 750 kg. Ty brzděné naopak odlehčují brzdám tažného auta. To tak nemá problém uvézt i vyšší zátěž – až čtyřnásobnou.
Velmi zjednodušeně lze říci, že čím vyšší kategorie, tím víc si za povinné ručení zaplatíte. Přívěsy do 750 kg se právě často objevují v oné sféře sjednávání zdarma. Naproti tomu povinné ručení k návěsu majitelům z kapsy vytáhne i několik tisícovek.
Jak za povinném ručení ušetřit
V praxi se samozřejmě nejběžněji setkáme s prvními dvěma kategoriemi. Nejlevnější hobby vozíky pro občasné použití naprosto dostačují. Zde se ceny pohybují zhruba mezi 100 až 250 Kč. V porovnání s osobními automobily se tedy v zásadě jedná o částky spíše symbolické. Konečná cena vždy ale záleží na variantě pojistky, na tom, zda může řidič využívat bonus, který si vyjezdil za období bez nehod atd.
Rozhodně se vám tak vyplatí si jednotlivé nabídky napříč provozovateli důkladně porovnat. Jsou mezi nimi rozdíly a motorista tak může srovnáním výrazně ušetřit. Jedním z užitečných pomocníků jsou internetové srovnávače. Ty vám na základě definovaných parametrů vyfiltrují jednotlivé nabídky a seřadí je podle ceny. Jedním z takových webů je i populární portál ePojištění.cz.
Cena by ale neměla být jediným kritériem. Služby je potřeba si vhodně nastavit. Zdarma se už většinou dnes nabízejí v rámci pojistky asistenční služby. Například u Allianz můžete rovněž počítat i s právním poradenstvím. Dokoupit si pak můžete taktéž pojištění havarijní, obdobně jako u osobního automobilu. Tento typ pojistky je vhodný pro případ, že potřebujete uhradit škodu na svém vlastním vozidle.
Kdy za přívěsný vozík platit nemusím
Za všechny přívěsné vozíky není nutné platit pojistku. Ze zákona se povinnost vztahuje konkrétně na vozíky, přívěsy a návěsy k osobním, nebo užitkovým vozidlům. Netýká se to však přívěsů určených za motocykly, pokud nemají přidělenu samostatnou registrační značku.
Jestliže klasický vozík použijete jen příležitostně, může pro vás povinné ručení znamenat zbytečně vydané finanční prostředky. Nehodu opravdu nemůže způsobit vozík, který po většinu roku stojí v garáži. Co s tím, když povinné ručení po dobu, kdy vozík nevyužijeme, platit nechceme a současně nemíníme riskovat pokutu kvůli tomu, že se nepojistíme? Jednoduše odevzdáme registrační značky a osvědčení o registraci vozidla alias malý technický průkaz. Tím vozidlo vyřadíme z registru vozidel. V tomto případě to samozřejmě nechceme udělat trvale, ale pouze dočasně. Jakmile to bude aktuální, vozidlo opětovně uvedeme do provozu.
Pozor, nepleťte si vyřazení a zánik vozidla. Jedná se o dva různé úkony. Vyřazení slouží právě k dočasnému vyřazení vozidla z evidence. Zánik vozidla je právní úkon, jehož vlivem dojde k trvalému zrušení vozidla.