.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení v roce 2022 

 16 února, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Povinnost této pojistky vyplývá již ze samotného názvu pojistného produktu. K tomuto kroku se zákonodárci uchýlili z důvodu ochrany zdraví člověka a jeho majetku. Povinné ručení se vztahuje k osobě odpovídající za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, které je zaneseno v pojistné smlouvě.

Proč je povinné ručení povinné, moc dobře vím

Moc dobře vím, že si dopravní infrastruktura za poslední dekády prošla výraznou proměnou. Přibývá počet řidičů s oprávněním i registrovaná vozidla. Každým rokem zaznamenávám zvyšující se hustotu provozu nejen ve větších městech a společně s tím se na silnicích objevuje i větší počet dopravních nehod.

V případě, že za nehodu nenesete odpovědnost, bude vám vyplacena škoda na majetku a případné léčebné výlohy z uzavřeného pojištění odpovědné osoby. V rámci povinného ručení mě na přelomu roku zajímají všechny trendy, změny a očekávatelný vývoj do budoucna. Podívejte se společně se mnou, co jsem zjistil.

Ceny budou stoupat až o 4 %

Při zpětném pohledu na rok 2020, kdy byl svět zahalen pod roušku globální katastrofy trvající dodnes – si nelze nevšimnout výrazného poklesu nehodovosti. Cena pojistných produktů tak mohla klesat, což pro mě bylo velice příjemné. Tento trend se začal měnit ke konci minulého roku a nyní se dozvídám, že lze očekávat další nevítaný nárůst.

Se sjednáním povinného ručení příliš neotálejte a sjednejte si ho co nejdříve. Já se rozhodl o včasné sjednání na portálu epojisteni.cz Právě v těchto virtuálních vodách mě přijde, že je srovnání nabídek pojišťoven přehledné a proces sjednání online srozumitelný i pro takového laika, jako jsem já.

O to větší radost z včasného sjednání mám, když zjišťuji, že se vývoj cen jen tak nezastaví a průměrná výše se v roce 2021 zastaví až pod hranicí 3 500 Kč. Nárůst cen je tedy o 3,5 a 4 %.

Na čem je cena pojištění závislá

Výpočet optimální cenové relace pro povinné ručení se neurčuje dle aktuální nálady pojišťoven nebo potřeb vyššího výdělku. Jak jsem se dozvěděl, tak cena vychází z předpokladu objemu náhrad škod. Tato proměnná se stává základním atributem sloužícím k odhadnutí i výpočtu optimální ceny povinného ručení.

Aktuálně se na ceně povinného ručení podepisuje epidemie, která snižuje stav motorových vozidel na silnicích. Nejezdí se tolik v nočních hodinách, do zahraničí, za zábavou a lidé jsou více doma. Náhlý skok a povolení opasku může mít za následek šokovou reakci. Spousta lidí si bude opětovně přivykat na jízdu ve vozidle, takže nehodovost vzroste a z důvodu zdražování cen napříč celým tržním spektrem bude cena oprav rovněž vyšší.

Nejnovější trendy u povinného ručení pro rok 2021

Povinné ručení a elektromobil

Lidský pokrok se stává odměnou za společenské snažení vytvářet kolem sebe lepší svět. Výroba elektromobilů a jejich uvedení na trh pro mě rozhodně velkým pokrokem a odměnou je. Ovšem otázkou zůstává, jak je to s povinným ručením. Elektromobily stále patří do kategorie žhavých novinek a na českých silnicích jsou ještě v tomto okamžiku vzácností. Elektromobily jsou tiché, ekologické a ke svému pohybu využívají udržitelnou energii.

Když si společně se mnou vzpomenete na první pokusy pojišťoven zkompletovat funkční pojistný produkt, nedopadlo to příliš dobře. Matoucí výklad legislativního ustanovení také nepomohl, proto musím pochválit, že se cena povinného ručení pozitivním způsobem odrazila od ceny elektromobilu. Povinné ručení a jeho cena je za elektromobil výrazně snížena v porovnání s cenou povinného ručení, s kterým se běžně setkáte u klasických motorových vozidel. Pro lepší představu je sazba povinného ručení u elektromobilu na úrovni cen automobilů s kubaturou do 1000 ccm.

Vývoj počtu bourajících řidičů

Vývoj ceny povinného ručení v posledních letech zaznamenává stoupající trend. Je to dáno přímou úměrou, jelikož se ze statistického hlediska stále více bourá. Na 1000 řidičů je to už celkem 36 motoristů, co se stanou odpovědní za škodu na majetku nebo zdraví z provozu vozidla.

Počet řešených dopravních nehod se pravidelně zvyšuje od roku 2014, cena tak vychází i z předpokladu, že tento trend zůstane i v roce 2021 a 2022 beze změny. Téměř u 90 % řešených dopravních nehod se do spisu zanesla informace poukazující na zranění přítomných v lehkém rozsahu. S těžkým zraněním se setkáváme u každého 8. případu ze sta a 3 případy ze sta jsou pak smrtelné pro jednoho a více účastníků.

Povinné ručení v roce 2021

Novinky a trendy v pojistném produktu od předních pojišťoven

Direct pojišťovna – společnost Direct přináší pro řidiče funkci zvanou klesající havarjjko, která jsou určena výhradně pro mladší vozidla. Cena za sjednání je pak u takových vozů snížena s každým dalším rokem o 7 %. Výpočet ceny je tak odrazem skutečného poklesu ceny vozidla v reálném čase.

Allianz, Uniqua a Pillow – tři jmenované pojišťovny vycházejí vstříc všem řidičům s nízkým nájezdem kilometrů. Pokud tedy patříte do skupiny svátečních jezdců, tak být vámi, popřemýšlím o pojistném produktu právě ze seznamu těchto pojišťoven. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Generalli Česká – přináší kompletně předělaný program asistenčních služeb s benevolentnějším rozsahem v rámci zachované cenové politiky. U všech variant se tak setkáte s výpomocí při autonehodě, záměně nebo nedostatku paliva, zabouchnutí klíčů nebo klasického vybití akumulátoru.

Česká podnikatelská pojišťovna  – nově nabízí limity s vyššími limity plnění povinného ručení. Díky tomu lze nabízených produktů od společnosti využívat s nadstandardní ochranou od 45 až do 200 milionů korun.

Kooperativa pojišťovna – na českém trhu již tradiční pojišťovna zvyšuje pro rok 2021 nejen limity plnění škod u všech svých čtyř nabízených variant, ale nově si lze u této společnosti sjednat mimořádnou asistenci MAX+, která se zaměřuje například na vyproštění nepojízdného vozidla a další nouzové situace.

Hasičská vzájemná pojišťovna – zahájila zcela nový model směřující k tzv. postačitelnému povinnému ručení, na který dosáhnou jen ti nejvzornější řidiči po uplynutí určitých let za volantem. Hasičská vzájemná se tak mnohem podrobněji zaměřuje na historii každého klienta zvlášť a upravuje cenu pojistného dle skutečných prohřešků.

Díky tomu si vytvářejí mnohem hospodárnější a efektivnější půdu pod nohama, jelikož se jejich klientela postupně přeměňuje v základu ukázněných řidičů, kteří chtějí využít této nabízené výhody a snížit tak svou cenu za pojistné. Naopak řidiči se špatnou historií raději přecházejí pod jiné subjekty, aby se jim cena pojistného nepodražila.

Zelenou kartu si už vytisknete i doma

Majitelé povinného ručení si sjednáním tohoto produktu zajistí ochranu osobního rozpočtu ve chvíli, kdy jsou za dopravní nehodu zodpovědní. Já jsem se při výběru povinného ručení zaměřil na tradiční pojišťovnu nabízející své služby více jak deset let. Je to pro mne kritérium, které vypovídá o správném přístupu ke klientům a jejich spokojenosti. K tomu jsem se zaměřil i na výši limitů. Raději se přikláním k vyšším limitům plnění, jelikož pak nemusíte mít žádné obavy z toho, že by se škoda nad tuto částku z pojistného produktu mohla vyšplhat.

Skvělým zjištěním pro mne byl fakt, že si zelenou kartu mohu vytisknout i na své černobílé tiskárně. Nově se policejní kontrola obejde bez jakýchkoliv potíží i s takto předloženým dokumentem. Zelená karta se tak stane minulostí, kterou bude připomínat už jen její název. Tuto listinu o platném pojištění můžete vytisknout na libovolné tiskárně, jen je důležité zachovat čitelnost a kvalitu tisku v odpovídajícím rozlišení.

V roce 2022 nový trend elektronizace

V roce 2022 se očekává, že tištěná podoba zelené karty se stane minulostí nadobro a naplno začne platit její již připravovaná elektronická verze. Konečně se řidič zbaví alespoň jedné z mnoha povinností a nebude muset tisknout a vozit sebou zbytečný kousek papíru, který se přenese do elektronické podoby a budete tak dohledatelný díky moderním technologiím.

Asistenční služby v roce 2021 a 2022

Standardní součástí každého povinného ručení se stává asistenční služba. Dříve spíše předražený benefit pro majetné klienty se dnes stále častěji stává nástrojem v boji o koncového klienta. Asistenční služby se tak vylepšují u všech nabízených variant drtivé většiny pojišťoven a přidávají se další služby bez navýšení ceny. Asistence se mnohdy dostává i za hranici klasické pojistné události a vypomáhá řidičům v nouzi a běžnou problematikou na cestách nejen po České republice, ale i v zahraničí. Asistenční služby se pro svou rozmanitost a rozdílnost nabídky stávají hlavním atributem při výběru pojišťovny, proto se na tuto část zaměřte pečlivěji. Při procházení jednotlivých nabídek jsem narazil na opravdu výrazné rozdíly, takže to, co naleznete u jedné společnosti takřka zadarmo, se u dalších pojišťoven může objevovat za nesmyslně vyšší poplatek.

Jak ušetřit za povinné ručení od stolu?

Při výběru nejlepší nabídky povinného ručení jsem využil kalkulačky a srovnání pojistných produktů na portálu epojisteni.cz. Mají to tam opravdu přehledně rozdělené a vždy vidíte, která nabídka je pro vás opravdu výhodná. Pro srovnání nabídek pojišťoven na českém trhu je dle mého názoru právě tento portál asi nejlepší. Vyzkoušejte ho také a ušetřete v dobách zdražování nemalou částku tak, že si vyberete ten nejlepší produkt šitý na míru vašim potřebám s odpovídajícím rozsahem služeb a bonusů.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}