Volkswagen Tiguan pochází z dílny německé automobilky, kde drží jedno prvenství: Šlo o první malé SUV, která měla tato značka v nabídce. Setkat se s ním můžete i na českých silnicích. Jaké má tento vůz přednosti a jak si pro něj zařídit nejlepší povinné ručení?
O značce Volkswagen a jaký je Tiguan
Volkswagen AG, známý též pod zkratkou VW, je automobilka, která má své sídlo v německém městě Wolfsburg.
Založena však byla v Berlíně, a to již v roce 1937. Model Tiguan byl poprvé představen v roce 2007 coby zástupce třídy malých SUV. V době nástupu na trh tvořila základní motorizaci na svou dobu technicky přelomová jednotka 1.4 TSI. Ta kombinovala kompresor s turbodmychadlem.
V současnosti automobil nabízí tři verze s označením Trend&Fun, Track&Field a Sport&Style. Motory má značka Volkwagen v nabídce aktuálně dva, a to přeplňovaný benzínový 1.4 TSI a naftový 2.0 TDI. Ten je vůbec prvním motorem Volkswagenu s technologií Common-Rail.
Oba motory jsou poháněny systémem 4Motion. Díky rovnoměrnému rozdělení síly mezi všechna čtyři kola se mohli řidiči zaznamenat několik zásadních změn, především vylepšení trakce, zrychlení a zlepšení off-road vlastností.
Ceněný je Volkswagen Tiguan i mezi zájemci o bazarový automobil. Ani Tiguan přitom v zásadě nemá specifické potíže. Neduhy, kterým auta zpočátku trpěla, se v čase podařilo vyřešit. Zejména se to týká obtíží s motory.
Zůstal tak pohodlný a kompaktní vůz, po kterém je stále poptávka. Zásadní výhodou je zejména to, že řidič za volantem má vyšší pozici a díky tomu i velmi dobrý přehled. Potěší i příjemná ergonomie řízení. Je navíc pravděpodobné, že i jako ojetý automobil si Tiguan udrží svou hodnotu. Na tuzemských silnicích se tak s vozem této značky můžeme poměrně hojně potkat.
K čemu slouží povinné ručení
Každý automobil vyžaduje v první řadě sjednání vhodného pojištění. Takzvané povinné ručení je skutečně povinné. Havarijní pojištění je dalším užitečným druhem pojištění. To je ale ryze dobrovolné a jeho užitečnost proto musíte rozsoudit sami.
Povinné ručení, správným označením pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je povinné pro všechny majitele, respektive provozovatele vozidel. Jeho prostřednictvím se řeší škoda, kterou jako motorista na silnici způsobíte třetí osobě.
Pokud si povinné ručení nesjednáte, hrozí vám pokuta v maximální výši až 40 000 Kč. Zároveň je nutné, abyste škodu eventuálně uhradili z vlastních prostředků. Škody se mohou týkat jak majetku, tak i zdraví dalších osob.
Co povinné ručení nepokryje
Důležité je si i uvědomit, která rizika povinné ručení nekryje. Toto pojištění vám nezaplatí škodu na vašem vlastním vozidle a nepokryje vám ani jeho odcizení. Proti těmto rizikům se však můžete chránit již vzpomenutým havarijním pojištěním.
Podle čeho vybrat povinné ručení na Tiguan
Povinné ručení pro váš Volkswagen Tiguan je nutné vybrat podle několika základních parametrů. Zejména se jedná o:
Pojistné limity
Do limitů pojistné ochrany částečně vstupuje zákon. Ten určuje, že minimální výši limitů je nutné nastavit na 35 000 000 Kč v případě škod na zdraví i na majetku. Nižší limity proto pojišťovny nenabízejí.
Vyšší však ano a nezůstat u limitů základních je doporučeno. Především s ohledem na ceny nových automobilů radí experti nejméně limity 50 000 000 Kč, ale ještě lépe 100 000 000 Kč. Nejvyšší limity začaly tuzemské pojišťovny nabízet až na hranici 250 000 000 Kč.
Asistenční služby
Asistenční služby jsou rovněž důležitou složkou povinného ručení. Pomohou vám v případě, že se nabouráte, případně dojde k poruše na autě.
Za předpokladu, že máte povinné ručení sjednáno, obvykle v něm alespoň základní verze asistenčních služeb je zahrnuta. Je však nezbytné se ujistit, jaké služby vám pojišťovna může aktuálně nabídnout zdarma a co je případně již za doplatek. Ten je, pozor, navíc nutné uhradit přímo na místě v hotovosti.
Dostupné benefity
Pojišťovny se snaží o přízeň svých klientů usilovat i širokou škálou nadstandardních služeb. Zajímejte se tak, co vám může konkrétní poskytovatel předložit jako benefit.
Připraveny mívají pojišťovny možnost získat zdarma náhradní vozidlo, nabídnou vám i úhradu drobné škody na vašem vozidle nebo pojištění úrazu dopravovaných osob a další výhody.
Možnosti připojištění
K základnímu povinnému ručení si lze sjednat i připojištění. Řada z nich bývala dříve výsadou havarijního pojištění. Pokud však motoristé tuto pojistku nechtějí, nejčastěji z důvodu ceny, získali v čase možnost si sjednat vhodná připojištění k povinnému ručení, která ji mohou dobře suplovat.
Týká se to například pojištění střetu se zvěří nebo pojištění proti odcizení. Dále je možné si připojistit například riziko přírodních živlů, úrazové připojištění řidiče, případně celé posádky. Stejně tak je možné si sjednat pojištění čelního skla, případně i skel všech.
Četnost placení
Dokonce i nad četností placení povinného ručení se před jeho sjednání vyplatí se zamyslet. Může se vám to totiž vyplatit z finančního hlediska.
Klient může pojistné platit čtvrtletně, pololetně a ročně. Obvyklé je, že pojišťovny zvýhodňují ty klienty, kteří platí pojistné ročně ve srovnání se zákazníky, kteří preferují méně časté platby pojistného.
Cena
Podle statistik dokonce 7 z 10 řidičů své povinné ručení přeplácí. Cena povinného ručení bývá pro řadu motoristů stěžejní. Je však zásadní si uvědomit, že levné povinné ručení vám na oplátku nemusí poskytnout vhodnou pojistnou ochranu. Je proto na místě nesnažit se za každou cenu šetřit.
Které pojišťovny mají v současné době v ČR nabídku povinného ručení
Protože povinné ručení je pro motoristy přímo jako povinné ustanoveno zákonem, prakticky všechny pojišťovny již v současné době tento typ pojistky ve svém portfoliu mají.
Orientovat se v nabídce může být hlavně pro laika poměrně složité. Ke zpřehlednění jednotlivých pojistných produktů slouží srovnávače. Do internetového srovnávače zadáte požadované parametry a poté si můžete jednotlivé služby snadno porovnat.
Důležité je uvědomit si, že čím přesněji zadáte požadované informace, tím konkrétnější výsledky obdržíte. Nejčastěji po vás internetové kalkulačky budou požadovat kubaturu, výkon motoru v kw, stáří vozidla a vaše bydliště.
Internetových srovnávačů v tuzemsku působí řada. K těm mezi uživateli nejoblíbenějším patří web ePojištění.cz.
Co ovlivní cenu povinného ručení
Kalkulovat cenu povinného ručení je poměrně komplikované, neboť pojišťovny pro své interní účely využívají řadu parametrů.
Výslednou částku ovlivní jak parametry vozidla, tak také motorista samotný. Mezi faktory, které pojišťovny do výpočtu obvykle zahrnují, patří zejména:
- druh vozidla
- objem motoru
- reálný výkon
- věk majitele auta
- pohlaví
- délka řidičské praxe
- typ klienta
- stáří vozidla
- velikost obce
Dá se tak říci, že rizikový řidič, který bydlí v lokalitě, kde je značná pravděpodobnost nehody, může za povinné ručení zaplatit i kolem 10 000 Kč. Pokud však řidič bude jezdit bez nehod a bydlet naopak v obci, kterou nepovažuje pojišťovna za rizikovou, může se částka pohybovat dokonce kolem 6 000 Kč.
Bonus nebo malus
Zcela specifickým prvkem, se kterým se v kalkulaci povinného ručení vyplatí počítat, je bonus nebo malus.
Bonus totiž dokáže povinné ručení značně zvýhodnit. Týká se řidičů, kteří jezdí bez nehody, jde o bonus za tzv. bezeškodní průběh, tedy za příslušný počet měsíců, během nichž jste nezpůsobili žádnou škodu.
Maximální sleva, kterou můžete na bonus získat, činí 60 %. Ve výjimečných případech se sleva může vyšplhat až na 65 %. Pro představu se takový bonus týká motoristů, kteří nejméně 10 let nezpůsobí žádnou dopravní nehodu.
Naopak obrácená logika se uplatňuje na tzv. malus. Jde o opak bonusu. To znamená, že řidič, který dopravní nehodu způsobí, bude naopak mít celé povinné ručení adekvátně dražší.
Sjednejte si povinné ručení online
Online si můžete povinné ručení nejen porovnat, ale také si ho sjednat. Zpravidla se vám to opět vyplatí, a to nejen z hlediska času, ale i financí. Tuzemské pojišťovny běžně nabízejí až 20 % slevu, pokud se rozhodnete pro tento způsob pořízení povinného ručení.
Vyplatí se mi havarijní pojištění?
Jak již bylo řečeno, o havarijním pojištění si musí každý majitel automobilu rozhodnout sám. Motoristy proto nejvíce zajímá, zda se jim vynaložené peníze vyplatí, tedy zda jsou v příznivém poměru ke službám, jichž se jim dostane.
Experti na tuto problematiku uvádějí, že se vyplatí primárně pro vozy nižší a střední třídy. A to v maximálním stáří 5 až 6 let.
Počítejte s tím, že investice do havarijního pojištění se pohybuje v řádech desítek tisíc za rok. Lze tak říci, že majitelům starších aut havarijní pojistka mnoho benefitů nenabídne. Pro představu, statistiky uvádějí, že si havarijní pojistku platí přibližně třetina majitelů vozidel.
Co je to GAP
GAP zamezuje tomu, aby pro účely pojištění vozidlo ztrácelo na hodnotě. Kryje totiž rozdíl mezi cenou pořizovací a cenou obecnou. Tedy mezi tou, za kterou vy jste automobil koupili, a tou, za kterou byste si vozidlo mohli koupit ve stejné kvalitě, na stejném trhu a s ohledem na opotřebení v době těsně před pojistnou událostí.
GAP alias Guaranteed Asset Protection se vztahuje na případy odcizení nebo tzv. totální škody při poškození automobilu. Vyplatí se tedy majitelům nových automobilů a sjednává se většinou na dobu 3 let.