.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Volkswagen Golf (srovnání) 

 20 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění je skoro nedílnou součástí našich životů, stejně tak úzce souvisí i s životností vozidla. Každý vůz, který se pohybuje na pozemních komunikacích, musí mít vlastní pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, pro laika povinné ručení. Pojištění vám budou připomínat nejen pojišťovny, když budou chtít zaplatit pojistku, aby zaslaly novou „zelenou kartu“, ale také policejní hlídky, které vás zastaví na běžnou silniční kontrolu.

Jaká je charakteristika vozidla?

Základní charakteristikou každého druhu vozidla je jeho znak, Volkswagen má specifický znak v podobě jednoduchého V umístěného nad W, vše je v kruhu. Stejně jako každé vozidlo se postupně vyvíjelo v několik různých generací. VW je značka německé automobilky. Golf je všestranné vozidlo, ve kterém si najde zalíbení každý, neboť si může vybrat nejen generaci vozidla pro vlastní ježdění, ale také můžete sáhnout po rodinném voze nebo sportovní verzi. Golf patří mezi nejprodávanější modely značky Volkswagen, vyrábí se převážně ve verzi hatchback buď třídveřového, nebo pětidveřového provedení.

Jaký vybrat pohon vozidla?

Pokud jste si již ujasnili, že si budete kupovat Golf, máte před sebou ještě další rozhodnutí, čímž je pohon vozidla.

  • Elektrické vozy – mezi méně časté patří elektrické vozy, které se postupně dostávají do popředí veřejnosti. Nabít vozidlo je pak možné buď na veřejných nabíjecích stanicích, nebo běžně doma. Délka dojezdu je závislá na velikosti baterie.
  • Plug-in hybridní vozy – jedná se o druh vozidla, který je složen ze dvou druhů pohonů – spalovací a elektrický.
  • Hybridní vozy – hybridní vozy HEV a mild-hybridní mHEV slouží jako pomoc spalovacího motoru elektrickým motorem, máte tam jistou nižší spotřebu paliva. Na rozdíl od Plug-in hybridních vozů, u běžných hybridních není možné elektrický motor nabíjet z běžných externích zdrojů.
  • Naftové vozy – běžné naftové vozy využívají vznětový motor. Výhodou naftového motoru jsou dobře splňující podmínky emisních norem EU. Dále mají také nižší spotřebu paliva na delší vzdálenosti.
  • Benzínové vozy – vozy na benzín jsou levnější, i přesto mají své plusy i mínusy. Jejich činnost probíhá většinou při větších otáčkách, mají tak trošku vyšší spotřebu a obzvláště začátečníci musí být opatrní při rozjíždění, neboť se dost snadno stává, že vůz chcípne.
  • CNG – Compressed Natural Gas je stlačený zemní plyn, který je na principu zážehového spalovacího motoru. Čerpací stanice CNG jsou dost rozšířené i v ČR, pokud by se náhodou stalo, že byste někam nedojeli, máte jako zálohu benzínovou nádrž.

Jak se VW Golf vyvíjel s časem?

Jednotlivé generace jsou označovány velice jednoduše, aby si je každý zapamatoval, díky římskému označení číslis lze také snadno poznat, jak jdou generace po sobě. Každá generace přinesla něco nového, stejně tak si každý spotřebitel oblíbil jinou generaci. S jednotlivými generacemi se také vyvíjely různé podmodely vozidel.

VW Golf I.

První generace byla uvedena v roce 1974, jeho nástup byl velice zajímavý, Golf se totiž začal vyvíjet po modelu Brouka, který byl ve své době velice oblíbený. Postupně se Golf rozšiřoval do celého světa.

VW Golf II.

Tvarem se vozidlo skoro podobalo první generaci, mezi hlavní rozdíly bylo delší a širší vozidlo, ovšem nikoli o tolik, aby to někdo řádně zaregistroval. Vozidlo se na trhu objevilo od roku 1983 a postupně se vyvíjelo, neboť se na trhu objevovala vymoženost v podobě posilovače řízení apod.

VW Golf III.

U třetí generace už byla šířka a délka poměrně znát. Na trhu se začal objevovat ze začátku 90. let, ale jeho výroba neměla příliš dlouhé trvání, neboť trvalo jen pár let, než nastoupila nová generace vozu.

VW Golf IV.

Golf se stal prostornější uvnitř, což začalo konkurovat i ostatním značkám a kvalitnějším vozům. Už na první pohled má krásný tvar. Byla také poprvé použita platforma, která podepírala i vozidla dalších koncernů, mezi které patří Škoda Octavie, Audi A3 a Seat Leon. Již se také začaly dělat vozy s šestistupňovou manuální převodovkou.

VW Golf V.

Vývoj se posouval dopředu, a zatímco jednotlivé generace určitě poznáte, ani zde se není možné splést. Generace začala měnit čtvercový tvar na kruhový a vznikla pátá generace. VW měl z této generace tehdy velikou radost, zvládl vyladit všechny nedokonalosti, které měla předchozí generace a mohla se pochlubit třeba víceprvkovou nápravou, díky čemuž se zlepšila jízda a držení do zatáček.

VW Golf VI.

Prodej této generace se udržel na trhu nejméně, trvalo pouhé 4 roky, neboť byl často kritizován, že vše zůstalo při starém a výrobce se ničím nepoučil. Byla také vyrobena verzi GTI, která oslavila 35. výročí od uvedení první verze GTI.

VW Golf VII.

Jedná se o skoro poslední generaci vozu, která je neustále vylepšována. Vozidlo vypadá již na první pohled elegantně a můžete ho zakoupit jako třídveřový nebo rodinný pětidveřový vůz v kombíku. Na trhu se začal objevovat v roce 2012, kdy prošel mnoha výstavami a předváděčky v různých zemích.

VW Golf VIII.

Aktuálně se jedná o poslední generaci vozidla. Má již všechny náležitosti nejnovějších vozidel, vybrat si je můžete s manuální i automatickou převodovkou. Výrobce se také zaměřil na snížení spotřeby paliva a soustředil se na vyspělé motory.

Povinné ručení pro Volkswagen Golf - srovnání

Jaké lze zakoupit výbavové linie?

Golf lze zakoupit ve čtyřech různých liniích výbavy, čímž je linie vyšší, tím je vozidlo dražší. V základní verzi Golf naleznete vše, co potřebujete k pohodlnosti a řízení. Zatímco vyšší linie Life vám nabídne osobitější přístup, který vyhovuje jen některým. V porovnání nejnovější generace vozidla naleznete jiná kola, pomoc při řízení – rozpoznání dopravních značek, automatická úprava světel v terénu apod.

Další linií je Style, která má opět jiné a rozměrově větší kola, integraci s iPhony, vybrat si také můžete různé vnitřní osvětlení a součástí vozu je také bezpečnostní přednárazový systém. Vozidla jsou určena pro náročnější uživatele, kteří tráví za volantem většinu svého času a potřebují nejen pohodlí, ale také plní komfort. Nejvyšší linií je R-line, jedná se o sportovní styl vozidla, které je upraveno o speciální kola, nárazníky a celkový vzhled vozidla je poznat na první pohled. Vozidlo je postaveno na sportovním podvozku, v základní výbavě máte také tónovaná zadní skla.

Jak si vybrat nejlepší pojištění?

Při výběru pojištění je také důležitý věk osoby, která si vozidlo nechává pojistit. Jestliže osoba patří do rizikové skupiny řidičů do 30 let, poté bude pojištění dražší, je možné si nechat pojištění napsat na rodiče nebo jiné starší osoby, které mají vyježděny bonusy.

Volkswagen Golf je velice populární auto, denně jich na silnicích potkáte stovky, je tak běžné, že pojišťovny si takových pojištěnců váží a nabízí jim různé výhody. Golf má nižší ceny povinného ručení sjednaného od pojišťovny, neboť se jedná o bezpečné vozidlo, které je dobře chráněno před krádeží a nejedná se o nespolehlivé vozidlo, které by se „rozpadlo“ při jízdě. Některé pojišťovny také nabízí výhodnější pojištění pro řidiče, kteří mají najetý nižší počet kilometrů.

Pokud používáte vozidlo denně a strávíte v něm několik hodin denně, pak si od pojišťovny nechte sjednat pojištění podle vlastních parametrů. U starších vozidel bývá pojištění vozidel snadnější, jejich cena není tak vysoká, ale u novějších vozidel se často k povinnému ručení sjednává i havarijní pojištění, u kterého si můžete nechat u pojišťoven sjednat tzv. GAP – Guaranteed Asset Protection. Jedná se o službu, která se vyskytuje na českém trhu již několik let, ale zatím se příliš nedostala do povědomí široké veřejnosti. Dříve se jednalo pouze o službu, která byla součástí leasingových společností. Sjednává se jako součást havarijního pojištění, které je dobrovolné, ale doporučené pro všechna dražší vozidla.

GAP

Pojištění GAP se sjednává hlavně u nových vozidel, kterým rychle klesá pořizovací cena. GAP vám připojistí cenu, aby po určitou dobu neklesala. Kromě udržení ceny má také výhodu u dopravních nehod, respektive u totální škody. Pokud se z vozidla při dopravní nehodě stane „totálka“, pojišťovna viníka vám vyplatí běžnou tržní hodnotu vozidla, která je určena znalcem. Pokud máte však na dané vozidlo sjednané připojištění GAP, vaše pojišťovna vám dorovná rozdíl mezi tržní cenou a cenou drženou připojištěním. Bonusy připojištění se vztahují také na odcizené vozidlo, je-li to prokázáno policií a máte policejní protokol.

Jak využít srovnání cen pojištění?

Ceny se dají snadno srovnat na internetovém portálu www.epojisteni.cz, kde vám vyběhnou jednotlivé nabídky od různých pojišťoven. Máte-li vybráno, stačí opsat parametry vozidla, a začít hledat. U pojištění si vyberete limity pojistného plnění, které také ovlivňuje cenu. Na portálu si také můžete sjednat i havarijní pojištění a nechat si dopojistit vše, co vám k vozidlu chybí, abyste se cítili bezpečně. Levnější pojištění také zajišťuje sjednání online, nemusíte se bát, všechny dokumenty máte obratem ve vašem e-mailu ihned po potvrzení platby, takže můžete pojištění sjednat ihned v autobazaru, originální dokumenty přijdou doporučeně poštou.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}