.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Škoda Superb [srovnání] 

 10 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Škoda Superb je vlajkovou lodí tuzemské automobilky Škoda Auto. Čím je tento model zajímavý a jak si pro Škodu Superb můžete zajistit skutečně výhodné povinné ručení?

O Škodě Superb

Zařadit bychom Škodu Superb mohli k vozům střední až vyšší střední třídy. Vyrábí se od roku 2001, dnes už ve třetí generaci.

Za předchůdce moderních Superbů však můžeme považovat automobil, který vznikl už roku 1939. Tehdejší vozidla nabídla inovativní konstrukci s velmi prostornou karoserií. Elegantní čtyřdveřový sedan v moderní verzi si následně ze svého předchůdce uměl vzít to nejlepší a ohromil především místem.

Superby třetí generace se prodávají na trhu od roku 2015 a v roce 2019 si prošly modernizací. Její součástí se stalo i vůbec první plug-in provedení označené jako SUPERB iV.

Superby jsou mezi českými motoristy oblíbené v podobě nových, ale i ojetých automobilů. Dokládá to i počet více než milionu vyrobených vozů od roku 2001. Možná tak i vy máte toto vozidlo doma. Pak jistě přemýšlíte i nad vhodným povinným ručením. Jak se ho vyplatí dimenzovat a proč?

Kdo musí mít povinné ručení

Na úvod je nutné objasnit, k čemu vlastně povinné ručení slouží, kdo jej musí mít a také proč. Ze zákona se vyžaduje po všech majitelích automobilů a motocyklů.

Správný termín pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který je i oficiálním označením tohoto pojištění, lépe vysvětluje, k čemu toto pojištění slouží. Povinné je proto, že chrání majitele vozu před potenciálními škodami, které by mohl provozem svého vozidla způsobit třetí straně.

Jestliže tak budete mít auto bez povinného ručení, hrozí vám pokuta ve výši až 50 tisíc korun. Navíc budete muset zaplatit příspěvek do garančního fondu zhruba 30 korun za každý den v případě osobního auta.

Podle čeho se stanovuje cena povinného ručení

Aktuální statistiky z května 2021 hovoří o tom, že průměrně motoristé utratí za povinné ručení přibližně 6 300 Kč.

Zjistil to Broker Consulting POVIndex. Ten však současně poukázal na to, že cena se může znatelně lišit podle regionu. V Praze zaplatí motoristé kolem 7 000 Kč, zatímco v menších okresních městech to může být dokonce o 12 % méně.

Česká kancelář pojistitelů však podotkla k výsledkům průzkumu, že reálné průměrné sazby současného trhu mohou být až o 50 % nižší.

Rozpětí cen je tedy na trhu napříč tuzemskými pojišťovnami značné. Víte ale, z čeho se vlastně cena povinného ručení vypočítává a které faktory ji kromě již uvedeného místa bydliště řidiče mohou dále významně ovlivnit?

Kritérií existuje celá řada a napříč pojišťovnami se mohou lišit. Jednotliví poskytovatelé jich v současnosti využívají i více než dvacet. Povětšinou se klade důraz na:

Povinné ručení pro Škoda Superb

Faktory související s řidičem

Věk

Nejzásadnější je kromě místa bydliště motoristy jeho věk. Z pohledu pojišťovny se za nejrizikovější dají považovat jednak mladí motoristé, kteří ještě nepřekročili 21 let věku, ale současně i senioři starší 75 let. K tomu mají pojišťovny jako podklad statistiky, ze kterých vyplývá, že tyto skupiny více bourají.

Naopak nejvýhodnější mívají povinné ručení klienti od cca 50 let věku. Toho mladí motoristé využívají, neboť pojistník nemusí být totožný s vlastníkem vozu. Mladí řidiči proto nechávají často napsat povinné ručení například na své rodiče.

Bonus/malus

Výrazně může cenu povinného ručení ovlivnit existence bonusu, případně malusu. Bonus je zvýhodnění, které řidič dostává za dobu, během které nezpůsobí žádnou škodu. Počítá se vždy za jednotlivé měsíce tzv. bezeškodního průběhu.

Malus je opak bonusu, tedy v praxi znamená to, že pokud nehodu a s ní související škodu způsobíte, bude vám naopak cena povinného ručení zvýšena. Jedná se tedy o jasný motivační prvek pro řidiče, aby pokud možno jezdili zodpovědně.

Počet najetých kilometrů

V tuzemsku už se pojišťovny naučily rozlišovat i řidičské zvyklosti motoristů podle toho, kolik kilometrů vlastně ujezdí. Je vcelku logické, že sváteční řidič má menší pravděpodobnost, že ho na cestách potká nepříjemnost, oproti motoristovi, který je na cestách denně.

V Česku kilometrový nájezd významněji zohledňují především pojišťovny Allianz, Pillow a Uniqa. Uniqa navíc bude chtít přesně vyhodnotit váš styl jízdy s nainstalovaným zařízením SafeLine.

Faktory související s vozem

Typ vozidla

Typ vozidla souvisí s tím, zda se jedná o osobní automobil, motocykl či například nákladní automobil. Ani v případě osobního automobilu však nemusejí u totožného vozidla pojišťovny navrhnout cenu stejně. Záleží totiž i na tom, zda auto budete mít pro soukromé či služební využití.

Objem motoru

Platí tu jednoduché pravidlo, že čím má automobil větší objem motoru, tím vyšší bude i výsledná cena povinného ručení.

Typ paliva

Majitelé vozidel s dieselovým pohonem obvykle mohou počítat s dražším povinným ručením ve srovnání s vlastníky auta s pohonem benzinovým. Samostatnou kategorii pak představují elektromobily. Ty jsou běžně až o desítky procent levnější.

Stáří vozidla

Staří vozidla opět ovlivní cenu povinného ručení směrem nahoru. Čím je vůz starší, tím vyšší částku budete muset jako jeho vlastník zaplatit.

Jak si vybrat povinné ručení

Vhodné povinné ručení by nemělo být vybíráno pouze s ohledem na cenu. Důležité je pochopit jeho podstatu a vybrat si pojistný produkt s adekvátními parametry. Zejména si tak dejte pozor na:

Pojistné limity

Pojistné limity jsou základním parametrem povinného ručení. Upravuje je přímo zákon, který určuje, že minimální hranice činí 35 milionů korun na škodu na životě a zdraví na každého zraněného nebo usmrceného a 35 milionů korun na škodu na majetku pro všechny poškozené.

Volitelně si samozřejmě můžete nastavit i částky vyšší. Zejména škody na zdraví nebo dopravní nehody, jichž se účastní kamiony, hovoří pro limity násobně vyšší. Zpravidla se tak doporučuje nastavit si sumu nejméně na 50, lépe až 100 milionů korun.

Asistenční služby

Asistenční služby jsou velmi důležitou složkou povinného ručení. Všechny pojišťovny je nabízejí jako nedílnou součást tohoto pojistného produktu.

Liší se však rozsahem i výší limitů. Přesný rozsah je definován v pojistné smlouvě. A pochopitelně i tkví rozdíl i v ceně, základní asistence bývá zdarma. Ovšem ani precizněji navržené asistenční služby nejsou nijak přemrštěně drahé, vyjdou vás přibližně na několik set korun ročně.

Představují však neocenitelnou pomoc v krizové situaci. Při nehodě či poruše se můžete obracet na asistenční linku své pojišťovny, případně použít číslo 1224. asistenční služby jsou k dispozici nepřetržitě.

Zaměřte se při výběru asistenčních služeb hlavně na to, jaký je limit kilometrů pro odtah, zda jsou asistenční služby vztaženy i na poruchu, jestli je pojišťovna schopna zajistit vyproštění vozidla i na to, kam vlastně porouchaný nebo při nehodě poškozený vůz dopraví.

Možnosti připojištění

Nejprve se musíte podívat na to, co pojišťovna nabízí už v základním balíčku. Jednotliví poskytovatelé se od sebe liší a co má jeden již ve standardní nabídce, jiný přenechává spotřebitelům až formou připojištění.

Vyplatit se vám může například připojištění střetu se zvěří, krytí rizik způsobených živlem, případně ochrana čelního skla. U vyšších pojistných limitů, pozor, můžete typicky získat například úrazové pojištění řidiče nebo krytí střetu se zvěří do stanoveného limitu rovnou v ceně.

Naučte se chytře srovnávat

Pro porovnání můžete využít internetové srovnávače. Do těchto jednoduchých kalkulátorů zadáte požadované vstupní údaje a necháte si vygenerovat jednotlivé nabídky, které si pak podle ceny snadno porovnáte.

Díky tomu nemusíte jednotlivé pojišťovny kontaktovat sami, složitě si dohledávat informace na webu ani kamkoli chodit. Srovnání nabídek pojištění zvládnete během několika minut z pohodlí svého domova.

Srovnávačů je v současnosti v Česku dostupných řada. K těm nejoblíbenějším patří portál ePojištění.cz, který nabídne přehledné porovnání jednotlivých tuzemských pojišťoven.

Jak sjednat povinné ručení online

V současné době lze vzhledem k bezpečnosti uživatele doporučit sjednání přes internet. Pojišťovny navíc za tento způsob nabízejí slevu, a to až 20 %. Jak na to?

Sjednání prostředky komunikace na dálku je akceptovatelnou formou, která je plně v souladu s občanským zákoníkem. České pojišťovny ji proto již běžně umožňují. Sjednání touto formou vám přitom zabere jen přibližně cca 10 minut.

K ruce si vezměte svůj občanský průkaz a nejlépe velký technický průkaz, ať správně doplníte všechny informace o vozidle. Pokud jej k dispozici nemáte, zkuste najít alespoň malý technický průkaz. Dbejte na správnost vypisovaných údajů.

Co je zelená karta a kdy ji dostanu

Od své pojišťovny následně dostanete zelenou kartu. Již se též vydávají jednostranné bílé karty. Stále se však označují původním vžitým termínem zelená karta.

Jde o doklad, který potvrzuje, že jste si skutečně povinné ručení sjednali. Zelenou kartu dostanete e-mailem hned poté, co si smlouvu uzavřete. Má ale jen dočasnou formu.

Zelenou kartu trvalé platnosti dostanete posléze poštou. Společně s ní vám pojišťovna pošle i pojistku a formulář Záznam o dopravní nehodě.

A pozor, nezapomeňte pojištění i včas zaplatit. Teprve tehdy se pojištění stává platným. Nicméně okamžikem zaplacení zároveň pojistka nabývá platnosti od data, které je uvedeno ve smlouvě. Nemusíte se tak obávat, že zůstanete několik dnů nepojištěni.

Ovšem pečlivě si pohlídejte lhůtu pro zaplacení u konkrétní pojišťovny. Stanovováno totiž toto datum bývá různě. Minimálně je to však 7 dní od data sjednání smlouvy.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}