.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Škoda Kodiaq [srovnání] 

 17 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Automobil v současné době představuje jeden z nejčastěji užívaných dopravních prostředků vůbec. Lidé se jím dopravují denně do zaměstnání a velmi často s ním najezdí stovky kilometrů za poměrně krátkou dobu. Také proto je silniční doprava považována za jednu z nejvíce rizikových – jelikož v automobilu tráví lidé denně velké množství času. Pro krytí těchto rizik slouží dva základní typy pojištění, které jsou vztaženy buď na škody, jež jsou způsobeny na samotném automobilu vlivem vnějších příčin, nebo na takové, které řidič provozem vozidla způsobí jinému účastníku silniční dopravy, případně na majetku jiných osob při zavinění dopravní nehody. Tyto produkty jsou charakterizovány jako havarijní pojištění a povinné ručení.

Kdy je potřeba sjednat povinné ručení a co pokrývá

Povinné ručení je nutné sjednávat vždy s koupí nového či ojetého vozu, jelikož se jedná o zákonné pojištění, které chrání jak provozovatele nebo majitele vozidla, tak ostatní účastníky silniční dopravy. Toto pojištění slouží k zajištění kompenzace škod, jež vzniknou v důsledku dopravní nehody lidem, kteří ji nezavinili, tzn., jedná se o druh pojištění odpovědnosti za škodu na cizím majetku, resp. zdraví. Povinné ručení si musí sjednat a pravidelně platit každý, kdo provozuje automobil, jeho sjednání je požadováno zákonem a má podobu tzv. zelené karty, která se na předkládání předkládá příslušným institucím zejména při šetření dopravní nehody.

V základním rozsahu povinné ručení kryje náklady na kompenzaci škod způsobených na cizím majetku nebo zdraví do stanovené výše limitu (minimální sazba tohoto limitu je 35 milionů Kč, ale často se doporučuje její navýšení) obvykle doplněné o právní služby. Nabídky jednotlivých poskytovatelů se pak liší jak v rámci produktu, tak v rámci celkového řešení. Kromě základního krytí, které tvoří jádro produktu, tak můžete povinné ručení sjednat i na další krytí, zahrnující například:

 • asistenční služby
 • dodatečná připojištění
 • související havarijní pojištění se zvýhodněnými podmínkami

Vedle připojištění je velmi zajímavou složkou povinného ručení havarijní pojištění, které lze získat od stejného poskytovatele zpravidla za výhodnější cenu. Důvodem je skutečnost, že se na rozdíl od povinného ručení jedná o dobrovolné pojištění, které nabízí krytí také na škody na vozidle způsobené zaviněnou dopravní nehodou, krádeží či například působením živlů, které je důležité především v případě, že pořizujete vůz nový.

Ceny pojistného povinného ručení

Pojistné u povinného ručení může dosahovat velmi rozdílných hodnot a závisí na několika specifických faktorech, mezi které se řadí především:

 • typ a model automobilu včetně užívaného paliva
 • stáří automobilu a délka užívaní
 • věk a zkušenosti řidiče včetně lokality, kde bude nejčastěji provozováno
 • typ povinného ručení a rozsah krytí

Chcete-li na povinném ručení maximálně ušetřit, pak můžete vybírat některou ze základních variant, která obsahuje minimální limit s vysokou spoluúčastí a bez nadstandardních složek či připojištění. Tento postup má ovšem řadu nevýhod, mezi které patří zejména opravdu vysoké náklady v případě zavinění nehody, které nezaručí, že nabídka, jíž si vyberete, je skutečně nejnižší. Chcete-li mít jistotu, že pro svůj vůz sjednáte nejvýhodnější či nejlevnější povinné ručení, obraťte se ideální na služby online platformy, která vám poskytne srovnání aktuálních nabídek.

Charakteristika automobilu Škoda Kodiaq

Automobily značky Škoda jsou v tuzemsku i v zahraničí velmi oblíbenou značkou, jelikož se jedná o vozy poskytující komfort a zároveň vysokou míru bezpečnosti při relativně nízkých provozních nákladech za poměrně rozumnou cenu. Jedná se vozy rodinného typu, jejichž design i technologické vybavení směřuje zpravidla k zajištění maximálního pohodlí uživatelů a minimalizaci rizik spojených s provozem. Automobily značky Škoda Kodiaq jsou vyráběny již od roku 2016 stále v první generaci – jedná se o větší SUV určené pro běžnou dopravu rodiny v provedení s dieselovým i benzínovým motorem. V současné době je možné Škodu Kodiaq pořídit v pěti provedeních dle výbavy a značky, a to:

 • Ambition – základní varianta s parkovacími senzory a pokročilým osvětlením
 • Style – s vylehčenými koly a technologicky vyspělou palubní deskou
 • Sportline – se sportovními sedadly a multifunkčním volantem
 • L&K – v základní řadě má nejrozšířenější výbavu s adaptivním podvozkem a virtuálním pedálem
 • RS – sportovní model (obdobně jako Sportline) s propracovaným designem a adaptivním podvozkem

Všechny modely značky Škoda Kodiaq se vyznačují implementovanými bezpečnostními prvky a je možné je pořídit v různých kategoriích motorizace zahrnujících mechanické či automatické převodové stupně. Škodu Kodiaq lze v jednotlivých výbavách pořídit jako diesel nebo jako benzín, a to v těchto motorizacích:

 • 2,0 TDI (diesel) se 7stupňovou automatickou převodovkou a možností náhonu 4×4
 • 2,0 TSI (benzín) se 7stupňovou automatickou převodovkou a náhonem 4×4
 • 1,5 TSI (benzín) s 6stupňovou mechanickou nebo 7stupňovou automatickou převodovkou

Podle typu motorizace a výbavy se pak pohybuje cena automobilu, která může dosáhnout v základním provedení a jednoduché výbavě přibližně 800 000 Kč, v rozšířené výbavě a s výkonným motorem až 1 300 000 Kč.

Povinné ručení pro Škoda Kodiaq

Povinné ručení pro vůz Škoda Kodiaq

Velikou výhodou vozů značky Škoda Kodiaq je jejich výbava, která vedle funkčnosti směřuje také k maximálnímu komfortu a bezpečnosti. I v základní výbavě jsou integrovány ochranné a asistenční prvky, které zvyšují spolehlivost vozu a plní funkci prevence dopravní nehody či jiné škody, která může být způsobena provozem vozidla jak na něm samotném, tak na majetku či zdraví dalších osob, které jsou účastny silniční dopravy. Také tato skutečnost se promítá do výše pojistného povinného ručení, které může být právě díky pokročilejší výbavě nižší.

Jaké povinné ručení pro Škodu Kodiaq sjednat

Nabídky povinného ručení pro automobily řady Škody Kodiaq se mezi sebou liší především rozsahem a implicitně tedy i cenou. Vždy záleží především na tom, co vše chcete do povinného ručení zahrnout a zda se jedná o automobil, který je zcela nový, nebo ojetinu. Při výběru poskytovatele povinného ručení se primárně orientujte na rozsah pojištění, ten může zahrnovat tyto složky:

 • pojištění rizik spojených se zaviněnou dopravní nehodou – se zvyšujícími se limity se obvykle zvyšuje i cena pojistného, základní pojištění je na 35 milionů Kč, nejvyšší hodnotu se pak pohybují kolem 300 milionů Kč, a to jak pro poškození cizího majetku, tak pro výlohy a kompenzace zdravotních problémů poškozeného, důležitou roli zde hraje také nastavená výše spoluúčasti, která může pojistné snížit s narůstající hodnotou
 • likvidace vozidla v případě totální škody
 • právní servis – spojený především s řešením škod vzniklých v rámci rizik, které pojištění pokrývá
 • asistenční služby – obvykle spojené s poradenstvím nebo odtahem v případě nehody

Kromě uvedených hlavních složek, může být povinné ručení doplněno o zvýhodněná připojištění, která by jako samostatná pojištění činila standardně větší náklad. Jedná se především o:

 • připojištění skel nebo jiných částí automobilu, které je nutné v případě poškození ihned vyměnit
 • úrazové pojištění – a to jak pro řidiče, tak pro spolujezdce
 • připojištění ztráty zavazadel nebo majetku uvnitř vozu
 • havarijní pojištění – nebývá v plném rozsahu jako samostatný produkt a umožňuje zpravidla zahrnutí pouze některých typů rizik
 • pojištění GAP

Kromě rozsahu pak hrají důležitou roli v předpokládané výši pojistného aspekty spojené s řidičem a regionem, kde bude auto provozováno, účelem provozu (soukromé jízdy, podnikání, autoškola – vše co ovlivňuje danou zátěž vozidla). Běžně se povinné ručení pro automobil Škoda Kodiaq pohybuje mezi 3000 Kč a 9000 Kč.

Co je pojištění GAP a pro koho je určeno

Pojištění GAP, tedy pojištění garantované ochrany majetku, je speciální typ pojištění, který zajišťuje, že stanovení pojistného plnění v případě škody způsobené na pojištěném automobilu bude vždy realizováno ze smluvní částky. Toto pojištění se obvykle využívá jako doplněk pojištění havarijního, proto má smysl si jej v rámci povinného ručení sjednávat především v případě, že jeho součástí je také pojistka havarijní. GAP ocení především majitelé nových vozů, kteří je nakupují na leasing a uzavřít jej lze také na omezenou dobu (obvykle se preferují 3 roky). Díky tomuto pojištění lze při totální škodě dosáhnout po stanovenou dobu na plnění v hodnotě nákupní nebo smluvní ceny.

Sjednání povinného ručení prostřednictvím epojisteni.cz

Hledáte-li vhodného poskytovatele povinného ručení pro váš automobil, nabízí se vám celá řada různých nabídek, a to i od jednoho subjektu. Posouzení jejich výhod a nevýhod ve návaznosti na výši pojistného je poměrně náročný úkol, proto je dobré v tomto směru využít služeb, které nabízí srovnávací platformy. Mezi ty nejoblíbenější patří i epojisteni.cz. Pomocí interaktivního formuláře na stránkách platformy si můžete nastavit základní podmínky povinného ručení, podle nichž s vámi pak budou telefonicky probrány možnosti pojištění, jejich rozsah a cena. Velikou výhodou tohoto portálu je přístup k detailům nabídek poskytovatelů, které umožňují přesné nastavení produktu na potřeby pojištěného.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}