.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot 508 [srovnání] 

 27 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 508 reprezentuje další vozidlo v nabídce známé automobilky se lvem ve znaku. V čem je mimořádný a jak si pro tento automobil snadno srovnat to nejvýhodnější povinné ručení?

O automobilu Peugeot 508

Peugeot 508 patří mezi automobily střední třídy. V portfoliu nahradil starší modely Peugeot 407 a Peugeot 607.

První generace se vyráběla mezi lety 2010 a 2018. Automobil sdílel platformu a většinu motorů s druhou generací modelu Citroën C5. Peugeot 508 začala automobilka produkovat v provedení čtyřdveřového sedanu a pětidveřového kombi s označením SW.

Nástupnickým modelem původního automobilu se stal Peugeot 508 II. Druhou generaci na trh Peugeot dodává od roku 2018.

Oproti svému předchůdci nabídne modernizovaná verze výrazně sportovnější pojetí. Pětidveřové provedení i nezvykle nízká karoserie reflektují aktuální automobilový trend, kdy se zákazníci v Evropě odklánějí od typické střední třídy a dávají přednost SUV.

Automobil je postaven na modulární platformě EMP2. Co se týče motorizací, nabídne jak benzinové provedení, tak i dieselové motory. Oba zážehové motory disponují objemem 1,6 litru a přeplňováním turbodmychadlem. Celkem si mohou dále zájemci vybrat hned ze tří variant turbodieselů. A k dispozici je vůz samozřejmě i jakožto plug-in hybrid odhalený v roce 2019.

Na první pohled na vozidle zaujmou hlavně dva charakteristické znaky v podobě šachovnicové masky chladiče a především svítilny s opalescenčními LED denními světly.

Nízký dynamický profil poněkud kazí celkový dojem, protože pohodlí zajistí hlavně na předních sedadlech. Posádka v zadní části vozu se musí smířit s menším množstvím místa. Jinak ale v interiéru narazíme i na zajímavé detaily. Od svých předchůdců si „pětsetosmička“ převzala především koncepci tzv. i-Cockpitu.

Potěší dobrá celková vyváženost i bohatá výbava. Peugeot 508 je však zajímavý nejen jako aktuální vůz, ale velmi dobře se etabloval i v segmentu ojetých automobilů. Není tak divu, že se s nimi potkáte i i na tuzemských silnicích. Pokud se pro tento vůz rozhodnete, potřebujete i povinné ručení. Jak na jeho srovnání?

Podle čeho srovnávat povinné ručení

Většině motoristů záleží primárně na ceně povinného ručení. Ostatně nelze se tomu příliš divit, toto pojištění je výdaj, který vás při provozování vozidla jednoduše nemine. Řádově vás bude stát několik tisíc korun.

Měli byste se však zaměřit i na další důležité parametry, má-li vaše pojistka správně plnit svou funkci. Zejména jsou to:

Pojistné limity

Zásadní veličinou v povinném ručení jsou bezesporu pojistné limity. Zákon stanovuje minimální pojistné limity pro škody na zdraví i majetku na 35 000 000 Kč. Maximální limity určuje částka 250 000 000 Kč.

V sazebníku vaší pojišťovny najdete tento údaj zaznamenán jako dvě hodnoty, tedy základní limit bude jednoduše zapsán jako 35/35.

Zůstat u základních limitů se obvykle nedoporučuje, byť tím můžete bezesporu ušetřit. Finální částka u nehody, do které se „připlete“ kamion převážející náklad o vysoké hodnotě, bude mnohem vyšší. Vše, co se nachází nad limitem, však pojišťovna nezaplatí. To musíte uhradit ze svého. Doporučit tak lze vždy alespoň limity ve výši 100 000 000 Kč.

Připojištění

Povinné ručení v současné době již dávno přesáhlo rámec povinné položky vyžadované zákonem, která má chránit pouze protistranu, potažmo vás před finančními dopady vašeho jednání. Nabídne i celou řadu dalších užitečných služeb, které chrání primárně vaše vozidlo i před vznikem škody.

V rámci povinného ručení si tak například můžete sjednat připojištění skel. Což se vyplatí hlavně motoristům, kteří nechtějí havarijní pojistku. Mít jeden produkt s vhodně nastavenými připojištěními je nejen levnější, ale navíc i jednodušší.

Některé typy ochrany vašeho vlastního vozidla se, pozor, mohou s havarijním pojištěním vyloženě shodovat. Týká se to kupříkladu využití krytí proti živlům, ale také pojištění proti krádeži či totální škodě, případně situace, kdy se pojistíte i na střet se zvěří.

V případě, že havarijní pojištění budete samostatně chtít sjednat, podívejte se na to, co obě pojistky obsahují a pečlivě si jednotlivá rizika rozlište, ať neplatíte za jednu stejnou položku zbytečně dvakrát.

Povinné ručení pro Peugeot 508

Asistenční služby

Stejně tak pro vás na cestách opodstatnění určitě mají asistenční služby. Jejich rozsah se obvykle odvíjí od limitu, čím vyšší bude, tím rozmanitější asistenční služby můžete očekávat. Využít můžete například odtah nebo zajištění ubytování.

Pokud si pořizovat vyšší limity nechcete, vždy vám zůstane alespoň základní balíček služeb. Další asistenci si můžete zaplatit sami. Doporučuje se to opět zejména motoristům, kteří si nebudou sjednávat havarijní pojištění.

Nadstandardní asistence není přitom nikterak přemrštěně drahá, ceny se pohybují v řádech nižších stovek korun. Mohou vám však vytrhnout příslovečný trh z paty, až se ocitnete v nouzové situaci, jako je například to, že vám dojde benzin nebo ztratíte klíčky od vozu.

Havarijní pojištění

Jak už bylo řečeno, uvažovat budete i to, zda pro svůj vůz potřebujete havarijní pojištění. Z finančního hlediska se vám obvykle vyplatí vyřešit obě pojistky najednou u téhož poskytovatele. Sjednání formou balíčku obou pojištění patří proto k obvyklým řešením.

Samotné havarijní pojištění je ale otázkou dobrovolného rozhodnutí. V současné době ho využívá přibližně třetina majitelů vozů. Podle statistik České asociace pojišťoven počet řidičů, kteří po havarijní pojistce sáhnou, narůstá, přestože se jedná o vzestup pozvolný. V loňském roce tak pojišťovny zaznamenaly meziroční nárůst o 1,1 %.

Havarijní pojištění se vyplatí primárně majitelům nových vozidel. Odborníci však upozorňují, že i pro starší vozy může mít smysl, a to až do stáří dokonce 15 let. Jste-li na svém dopravním prostředku existenčně závislí, je „havárko“ téměř nutností. Myslete při jeho nastavování v první řadě na to, že pojistná částka měla odpovídat ceně vašeho auta.

Pro nové vozy je také vhodným řešením pojištění GAP. Zjednodušeně se nazývá také jako pojištění pořizovací ceny. GAP v podstatě vykrývá rozdíl mezi cenou obvyklou a tou pořizovací. V případě totální škody nebo odcizení vám tedy pojišťovna vyplatí stejnou částku, kterou jste vy sami vydali za svůj vůz v době, kdy jste si ho kupovali.

Jaký je vývoj cen povinného ručení

Jak už bylo řečeno, závisí cena povinného ručení na mnoha faktorech. Průměrná cena činí pro letošek 3 212 Kč. Stoupla tedy o 91 Kč, což odpovídá nárůstu o 2,9 %. Potvrzuje se tak růstový trend patrný i v předcházejících letech.

Ruku v ruce s nárůstem cen pojistného však kráčí i vzestup průměrné výše škody. Výše škody na majetku stoupla o 8 % a růst nároků újmy na zdraví zaznamenali statistici ve výši 4,3 %. Aktuálně se tak průměrná výše škody pohybuje kolem 35 000 Kč. Současný stav navíc komplikuje inflace.

Experti předvídají proto v tomto segmentu další zdražování. Dáno je to nárůstem cen automobilů, a to jak těch nových, tak i ojetých. To předpokládá opět hlavně zvýšení průměrné výše škod. Což musí zpětně reflektovat právě i sazby za povinné ručení.

Pojišťovny se snaží kvůli konkurenci zatím ceny držet na stabilní úrovni. Jak však v současnosti přiznávají jejich zástupci, zřejmě tento stav nebude do budoucna udržitelný.

Jak získat nejlepší povinné ručení

Musíme se tedy připravit na to, že povinné ručení může z našich kapes odčerpat poměrně dost peněz. Na druhou stranu mnozí platí paradoxně více, než by museli.

Nejvýhodnější povinné ručení vám zajistí pouze důkladné srovnávání. To zvládnete sami i jako absolutní laik, ovládat složité zákonitosti pojistné matematiky nemusíte. Navíc můžete snadno porovnávat i v pohodlí domova.

Stačí využít internetové srovnávače. Jde o jednoduché virtuální kalkulačky, kam pouze zadáte požadované vstupní informace. Jejich algoritmus už se o ostatní postará sám. Vygeneruje vám dostupné nabídky a seřadí je podle ceny. Na vás už je vybrat si tu nejvhodnější, případně si pojistku rovnou přes internet i uzavřít.

Srovnávání produktů i služeb zažívá v Česku pravý boom. To zároveň otevřelo cestu celé řadě srovnávacích webů. Mnoho jich je i v segmentu pojištění. K těm stabilně nejvyhledávanějším se řadí portál ePojištění.cz.

Ani výhodné smlouvy nezapomínejte revidovat a aktualizovat

Možná jste si před lety vybrali s plnou zodpovědností tu „svou“ pojišťovnu a domníváte se, že povinné ručení máte jednou provždy v pořádku.

Tak tomu však není, svému pojištění byste se měli věnovat pravidelně. Pojistné limity nemusejí být po čase dostačující a mění se i cena za pojistku. Proto si pravidelně smlouvu vezměte k ruce a zamyslete se, zda by se vám nevyplatilo odejít k jinému poskytovateli.

Smlouvu můžete vypovědět nejpozději 6 týdnů před jejím výročím. K datu výročí smlouvu jednoduše oficiálně ukončíte a můžete si pojištění uzavřít jinde.

Obdobně je nutné aktualizovat havarijní pojištění. Zde hraje stěžejní roli pojistná částka, což je suma vyjadřující aktuální hodnotu vašeho automobilu. Ovšem pozor, ta se v čase prudce snižuje. Pro vás to značí prakticky povinnost každý rok pojistnou částku snížit. Jen tak budete mít jistotu, že pojištění zbytečně nepřeplácíte.

Bonus si podle svých potřeb obvykle přenesete, takže pokud vám část výhodné ceny vytváří právě on, určitě o tuto možnost u nového poskytovatele nepřijdete. Některé pojišťovny jsou navíc ochotné uznat i bonus na více automobilů.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}