.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Hyundai i40 – kde vyjde nejvýhodněji? 

 7 února, 2022

Jana Vochková

5/5

Hyundai i40 je modelem v portfoliu oblíbeného korejského výrobce automobilů. V čem vyniká a kde pro něj zařídit to nejvýhodnější povinné ručení?

O automobilu Hyundai i40

Vůz Hyundai i40 je velkým rodinným automobilem a další sázkou korejské automobilky na evropský trh.

Vyráběl se od roku 2011 a na trhu vydržel až do roku 2020, kdy „padl za oběť“ odklonu zákazníků od automobilů střední třídy. Ale například v Austrálii a na Novém Zélandu potkal Hyundai shodný osud už o rok dříve.

I přesto se stal nejdéle prodávaným modelem střední třídy. Během té doby si přitom prošel pouze dvěma dílčími modernizacemi.

Vůz byl naprojektován v Německu a na trh se dodával ve variantě čtyřdveřového sedanu, případně jako pětidveřové kombi. Po designové stránce vozidlo nezapře asijský rukopis, který jednoznačně nesedne každému.

K dispozici byl v celkem pěti motorizacích, nabízel tři benzínové motory a dva dieselové. Šlo o varianty:

  • 1.6 L Gamma GDI I4 133hp
  • 2.0 L Nu I4 164hp/150hp
  • 2.0 L Nu GDI I4 176hp/162hp
  • 1.7 L U2 CRDI I4 diesel 113hp/137hp/139hp

Na konci roku 2018 se motory přizpůsobily novým emisním normám a oblíbený automobil se dočkal také faceliftu.

Z postu žhavých novinek už tak Hyundai sice vytlačily jiné značky, přesto má co říci i jako ojetý automobil. Dlužno také zmínit, že „do karet“ mu hrají i v tomto segmentu i poměrně příznivé pořizovací ceny.

Ve své době nabízel Hyundai bohatou základní výbavu a xenonové světlomety představují ostatně lákadlo pro zloděje ještě dnes. Dominantní motorizací, která v bazarech dnes převažuje, je diesel neobvyklé kubatury 1,7 litru.

Ostatně co se týče jízdních vlastností, získal si právem nejvýraznější pozitivní ohlasy. V sortimentu ojetin potěší rovněž značná spolehlivost samočinných převodovek. Právě spolehlivost a nenáročnost je hlavním důvodem, proč se Hyundai i40 dodnes udržel v motoristickém povědomí.

Co byste měli vědět, pokud si kupujete ojetý automobil

Stále ještě tak můžete tento model sehnat i u nás. Jakmile si vyberete správný automobil pro své potřeby, musíte s ním ještě myslet na povinné úřední formality, jako je převod auta na nového majitele nebo povinné ručení.

A pozor, se zařizováním povinného ručení není radno otálet. Mít ho musíte už při přepisu auta. Sjednat byste si jej měli už při přechodu vlastnických práv, tedy prakticky v okamžiku, kdy podepisujete kupní smlouvu. Na registru vozidel už předkládáte platnou zelenou kartu.

Neexistuje tedy žádná ochranná lhůta, během níž byste měli čas na to si povinné ručení vyřídit. To patří k často tradovaným omylům mnoha motoristů. Riskujete tím však, že budete jezdit s vozem nepojištěným.

A pozor, ačkoli samozřejmě k automobilu, který nevlastníte, nemusíte dál platit pojištění, je důležité vědět, že povinné ručení prodejem určitě nezaniká automaticky. Původní majitel auta by měl u své pojišťovny řádně podat výpověď, k níž přiloží kopii kupní smlouvy nebo kopii velkého technického průkazu.

Řešením pochopitelně není ani přestat povinné ručení platit, řádná výpověď je jedinou oficiální cestou, jak při prodeji auta povinné ručení zrušíte. Přepis dále musíte stihnout do 10 pracovních dnů ode dne podpisu kupní smlouvy.

Proč je povinné ručení důležité

Povinné ručení si tedy musíte sjednat ihned, jakmile si koupíte jakýkoli vůz (i nový) a platné ho musíte mít nejen doma, ale i v zahraničí.

Toto pojištění je skutečně extrémně důležité, neboť v případě dopravní nehody vás chrání před důsledky škod různé povahy. Může se jednat o:

  • škodu na zdraví nebo životě
  • majetkovou škodu
  • škodu mající povahu ušlého zisku
  • náklady na právní zastoupení

Povinné ručení pro Hyundai - kde vyjde nejvýhodněji

Co povinné ručení nekryje:

Nemůžete jako motorista počítat s tím, že povinné ručení zaplatí jakoukoli škodu. Existuje i řada výjimek a výluk. Zejména jsou to:

  • škody vzniklé ze střetu dvou vozidel, která vlastní jeden majitel
  • škody způsobené řízením pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek
  • škody, které vzniknou mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem
  • škody vzniklé provozem technicky nezpůsobilého vozidla, která nemá platnou technickou kontrolu
  • škody, které způsobíte jízdou v okamžiku, kdy nemáte platné řidičské oprávnění

Jak si vybrat kvalitní povinné ručení

Zodpovědný motorista tak získává v povinném ručení velmi dobrou ochranu. Faktem zůstává, že pro většinu majitelů automobilů je toto pojištění zároveň i poměrně citelným výdajem. Snaží se na něm proto ušetřit. Někdy to však naopak paradoxně může být i na vlastní úkor.

Příliš levné povinné ručení totiž značí i nízkou pojistnou ochranu. Není však ovšem nutné ani povinné ručení zbytečně přeplácet. To podle statistik potká dokonce 7 z 10 lidí. Správným dimenzováním pojistky můžete ušetřit řádově tisíce korun.

Cena povinného ručení se může pohybovat na částkách už pod hranicí 1 000 Kč. Samozřejmě ale záleží na konkrétní kalkulaci. Přesnou částku ovlivní jak parametry vozu, jako je typ vozidla, výkon, rok výroby nebo zdvihový objem válců, tak detailní profil motoristy, zejména jeho věk, místo bydliště a také bonus.

Výpočet ceny povinného ručení provádí každá pojišťovna odlišně. Z toho pak plynou i cenové rozdíly. Naštěstí nemusíte být profesionálním pojistným matematikem, abyste částky dokázali jednoduše spočítat a srovnat.

Pomohou vám tzv. srovnávače, tedy jednoduché internetové kalkulačky, do kterých zadáte několik důležitých cenotvorných parametrů, a ony se o vygenerování nabídek postarají sami. V Česku platí za nejoblíbenější web tohoto druhu portál ePojištění.cz.

Jak si sjednat povinné ručení

Pokud si vyberete konkrétní nabídku, můžete si ji sjednat i rovnou. Zvládnete to i sami prostřednictvím internetu a tento způsob bývá doporučován i kvůli finanční úspoře. Pojišťovny nabízejí za tento způsob sjednání slevu ve výši až 20 %.

Vyřešit povinné ručení vám přitom zabere přibližně 10 minut. Potřebovat budete pouze svůj občanský průkaz a velký technický průkaz vozu.

Zelená karta aktuálně

Zelená karta slouží jako důkaz, že jste skutečně pojištění. Tento doklad se uznává mezinárodně. U sebe ji musíte mít vždy. Není to přitom nutné v podobě papíru, postačí i elektronická zelená karta ve formátu PDF, kterou máte nahranou v chytrém telefonu.

Už tedy nemusíte čekat, až vám pojišťovna pošle poštou originál tohoto dokumentu. Verze, kterou vám zašle vaše pojišťovna e-mailem, je plně platná a nemusíte ji ani tisknout. To významně snižuje riziko postihu, který vám může hrozit, pokud nejste při kontrole schopni doklad předložit příslušníkům policie. Pokuta může činit až 3 000 Kč.

V dobách minulých měla tato karta skutečně listinnou podobu zelenou. To se změnilo od léta 2020, kdy začala platit i bílá verze. Motorista je tak již v tomto směru závislý jen sám na sobě, což je výhodné například v případě ztráty či poškození dokladu.

S tradičním termínem „zelená karta“ se však budete setkávat i nadále, neboť jeho používání je zvykem. A zakotven je stále oficiálně i v právních předpisech, jako je například zákon č. 168/1999 Sb.

Proč si sjednat i havarijní pojištění

Mnohým motoristům se vyplatí doplňkově uvažovat i o havarijním pojištění. Přestože dnes již lze povinné ručení jako produkt přizpůsobit tak, aby do velké míry chránilo váš vlastní automobil skrze různá volitelná připojištění, samostatné havarijní pojištění je stále důležité.

Stručně bychom mohli poznamenat, že pokud máte vozidlo nové a hezké, jednoznačně se vám tento druh pojištění vyplatí. U starších vozů, které již jsou neprodejné, naopak tento typ pojištění prakticky postrádá význam.

Uvážlivě je potřeba přistoupit ke kombinaci rizik, které bude „havárko“ krýt. Pokud například pravidelně vyrážíte na chalupu nebo jezdíte na výlety, může se vám hodit pojištění střetu se zvěří. Pozor, tím se myslí zvěř lesní. Širší je pojistka pro střet se zvířetem, která vykrývá i poškození kabeláže kunou.

U starších vozidel naproti tomu klesá riziko odcizení, pojistka na něj proto postrádá smysl. Stejně tak pokud parkujete ve vlastní garáži, příliš vás vidina, že s vaším vozem nečekaně odjede někdo jiný, trápit nemusí.

Podobný případ, v němž je potřeba kalkulovat s faktem, že havarijní pojištění není levná záležitost, je poškození čelního skla. Toto riziko lze vykrýt běžně i připojištěním k povinnému ručení, což může být lepší. Ideální je pojistit si i všechna výhledová skla. V tomto případě totiž není nastavena žádná spoluúčast, případně je jen nízká. Navíc by se vám na havarijním pojištění snížil bonus.

Co je to GAP

Jak už bylo řečeno, čím novější automobil, tím spíše má smysl začít přemýšlet nad havarijním pojištěním. V některých případech může být důležité si k havarijnímu pojištění sjednat tzv. GAP, což je specifický typ připojištění.

Kryje rozdíl mezi obvyklou a obvyklou cenou vozu. Prakticky vás tedy chrání před rizikem toho, že váš majetek v podobě auta ztrácí na hodnotě.

Určeno je pro případ totální škody nebo odcizení automobilu. V takovém případě by vám pojišťovna běžně vyplatila pouze pojistné plnění ve výši právě obvyklé ceny, zatímco s GAP vám zaplatí cenu pořizovací. Zároveň GAP většinou vykrývá taktéž sjednanou spoluúčast na havarijním pojištění.

Zvláště se tak GAP vyplatí u vozu, který jste si pořídili na splátky. Ty byste totiž v případě poškození či odcizení pochopitelně museli doplatit. Sjednat si jej však můžete většinou pouze na nová auta do maximálního stáří 3 roky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}