.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Ford Edge 

 27 října, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Automobily, které jsou standardně využívány v běžném silničním provozu, jejich majitelé nebo provozovatelé pojišťují dvěma základními pojišťovnickými produkty s ohledem na to, jaké případné škody by měla tato pojištění krýt. Prvním typem tohoto pojištění je povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, druhým pak havarijní pojištění. Povinné ručení je ovšem na rozdíl od havarijního pojištění vyžadováno zákonem a je nutné jej sjednat vždy a pro každé vozidlo, které se účastní silničního provozu. Jeho hlavním cílem je zajistit, že v případě zaviněné dopravní nehody nebo jakékoliv škody na majetku či újmy na zdraví u jiné osoby způsobené právě provozem daného vozidla, bude tato škoda či újma náležitě kompenzována. Výše pojistného povinného ručení se liší s ohledem na jeho parametry, které zahrnují mimo jiné také stáří a typ vozidla.

Co ovlivňuje výši pojistného u povinného ručení

Povinné ručení i havarijní pojištění jsou pojišťovnickými produkty, které se zaměřují výhradně na krytí škod spojených s vlastnictvím a provozem automobilu. Zatímco havarijní pojištění si majitelé vozidel sjednávají dobrovolně, a především v případě, že kupují nový (ale i ojetý) vůz vyšší hodnoty, u nějž předpokládají, že ztráta nebo větší opravy v prvních letech používání by mohla být výraznou finanční zátěží. U povinného ručení je situace sice trochu jiná, jelikož odpovědnost za škody vzniklé provozem vozidla musí jeho majitel přebírat vždy, charakter a krytí tohoto typu pojištění se ovšem zpravidla závisí na následujících faktorech:

  • rozsah pojištění a krytí
  • stanovené limity krytí a míra spoluúčasti
  • historie a schopnosti řidiče
  • způsob a místo užívání vozidla
  • typ a stáří vozidla

Rozsah pojištění a krytí

Základním specifikem každého pojišťovnického produktu je krytí, které určuje, co vše lze vlastně v jeho rámci uplatňovat. Základní rozsah povinného ručení zahrnuje především krytí újmy na zdraví nebo škody usmrcením, újmy na majetku nebo ušlého zisku. V tomto kontextu je tedy v každém povinném ručení zahrnuta kompenzace uvedených škod pro jiné osoby v případě, že provozem vozidla k takové škodě či újmě dojde. Povinné ručení ovšem nepokrývá škody na vlastním vozidle či újmu na zdraví řidiče nebo jeho ušlý zisk, pokud není rozšířeno i o prvky havarijního pojištění. Komplexně pak může povinné ručení dosáhnout tohoto rozsahu:

  • pojištění újmy na zdraví či majetku do stanoveného limitu
  • pojištění škody v podobě ušlého zisku
  • asistenční služby a právní poradenství
  • připojištění poškození vybraných dílů vozidla (předního skla, rozvodů elektroniky apod.)
  • úrazové pojištění řidiče a spolujezdců, pojištění převáženého majetku
  • doplňkové havarijní pojištění (v různém rozsahu vztahující se buď k jednomu, nebo více typům krytí)

Limity a míra spoluúčasti

Rozsah povinného ručení určuje obvykle celou škodu, na kterou se krytí vztahuje. Výše pojistného i skutečná hodnota, která bude ovšem v případě pojistné události vyplacena poškozenému, vyplývají ze stanovených limitů krytí. Na rozdíl od havarijního pojištění je spodní hranice limitu pro povinné ručení přesně stanovena, a to na 35 milionů Kč, horní hranice v podstatě omezená není. Limit představuje maximální hodnotu škody, která je povinným, ručením kryta, pokud řidič způsobí škodu vyšší, je po něm obvykle požadováno doplacení rozdílu hodnoty limitu a skutečně vyčíslené škody.

Kromě limitu pak výši pojistného ovlivní také nastavená spoluúčast, tzn. podíl z částky (obvykle stanoven pevnou a procentuální hodnotou, které se aplikují podle smluvních podmínek), která má být vyplacena, jež hradí pojištěný. Nastavené limity a míra spoluúčasti tak ovlivňují výši pojistného v protichůdném směru – čím vyšší limit je nastavený, tím je obecně pojistné vyšší, vyšší spoluúčast však pojistné snižuje.

Řidičská historie

Výše pojistného se odvíjí také od řidičských zkušeností majitele, resp. provozovatele automobilu. V tomto směru se zohledňuje nejen věk řidiče/majitele nebo počet roků praxe (uvádí se doba držení řidičského oprávnění), ale zejména doba, po kterou nezpůsobil žádnou nehodu (neuplatnil krytí z jakéhokoliv povinného ručení). S přibývajícím počtem let bez nehody se obvykle navyšují bonusy povinného ručení a může docházet ke snižování pojistného.

Způsob a místo užívání vozidla

Kromě řidičské historie u povinného ručení mnohdy také záleží na tom, jaký subjekt automobil provozuje. Lze narazit na rozdíly v nabídkách pro automobily určené k soukromému užití a pro automobily využívané k práci. Vytížení vozidla pak způsobuje jeho zrychlené opotřebení a zvyšuje také pravděpodobnost zavinění nehody. K tomu navíc přispívají regionální poměry – v městských oblastech či vyšších územních jednotkách s vyšší nehodovostí nebo vyšším výskytem jiných druhů škod na vozidle či majetku (přírodní katastrofy, vandalismus) zaplatíte za povinné ručení stejného typu vozidla a rozsahu pojistky zpravidla víc než v oblastech klasifikovaných jako nízkorizikové. Tento aspekt se promítá především do povinného ručení, které je rozšířeno o prvky havarijního pojištění.

Typ a stáří vozidla

Výši pojistného v neposlední řadě ovlivňují charakteristiky vozu. Obvykle nejvyšších hodnot dosahuje pojistné u vozů nových a zvyšuje se s jejich kupní cenou. U ojetých vozů pak závisí přímo na kupní ceně nebo ostatních faktorech. Pro nová vozidla se hodí sjednávat povinné ručení kombinované s havarijním pojištěním ideálně v režimu GAP (Garance ochrany majetku). Pojištění GAP zaručuje, že v případě nehody bude pojistné plnění stanoveno z fixní částky (obvykle se jedná o kupní cenu), nikoliv z ceny tržní, jež u nových vozů v prvních letech používání velmi rychle klesá. Zejména u automobilů koupených na leasing je možné se tímto způsobem vyhnout nepříjemnostem vyplývajícím z nutnosti splácet úvěr i v případě totální škody.

Povinné ručení pro Ford Edge

Povinné ručení pro vůz Ford Edge

Značka Ford má ve svém portfoliu celé spektrum velmi spolehlivých vozů, které se těší velké oblibě díky kvalitnímu provedení a dlouhé životnosti. Pod touto značkou jsou automobily vyráběny již od začátku 20. století, je tedy spojena s dlouholetou tradicí v daném průmyslovém odvětví. S ohledem na tuto skutečnost lze vozy Ford Edge považovat za poměrně mladé – první generace byla představena v roce 2007, druhá pak v roce 2015. Druhá generace vozů Ford Edge prošla kompletním redesignem v roce 2019 a v této podobě je v současné době nabízena. Jedná se o větší SUV určené pro rodiny s dětmi.

Charakteristika současné generace vozů Ford Edge

Vozy značky Ford Edge jsou sice vyráběny již od roku 2007, na evropský trh se dostaly ovšem až s druhou generací. V současné době jsou nabízeny SUV této značky pouze v jedné motorizaci, a to:

  • 0 EcoBlue Bi-Turbo – naftový motor se dvěma turbodmychadly – s automatickou až 8stupňovou převodovkou

Tato motorizace je velmi spolehlivá a aktuálně je kombinovaná s poměrně unikátní 8stupňovou automatickou převodovkou. Automobil Ford Edge je možné pořídit ve dvou výbavách:

  • ST-Line – jedná se o standardní výbavu s kompletní elektrifikací funkcí, parkovacím asistentem, dvouzónovou klimatizací, kvalitním osvětlením i celkovým provedením interiéru
  • Vignale – s pokročilými designovými i funkčními prvky

Obě výbavy automobilu Ford Edge jsou považovány v rámci kategorie vozidel za nadstandardní. Cena nových automobilů se pohybuje mezi 1 200 000 – 1 250 000 Kč.

Výběr povinného ručení pro vozy Ford Edge

Vozy Ford Edge jsou relativně veliké a hlavně výkonné, proto je dobré si pro jejich provoz zajistit nákladnější povinné ručení a také havarijní pojištění, a to i v případě, že budete pořizovat vůz ojetý, který se cenou vyrovná novým vozům nižší kategorie. U povinného ručení je dobré se zaměřit na zvýšené limity jak pro škody na majetku, tak pro újmu na zdraví, havarijní pojištění je dobré sjednat na všechna rizika, jelikož opravy těchto vozů jsou často velmi nákladné. V případě, že budete automobil kupovat na leasing, rozhodně jej nechte připojistit také v režimu GAP, alespoň na několik prvních let užívání. Zatímco cena povinného ručení u tohoto typu vozů se sice pohybuje ve vyšších částkách, při rozumném rozsahu pojištění je možné dosáhnout i na částky pohybující se kolem 5 000 Kč.

U havarijního pojištění se však vyplatí si v prvních letech raději připlatit – zde se může roční pojistné vyšplhat až na 20 000 Kč a více. Chcete-li mít jistotu, že si vyberete ten správný produkt, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám i možnostem, ideální způsob pro nalezení vhodné nabídky povinného ručení je využití některé ze srovnávacích platforem, které operují s kompletním portfoliem různých pojišťoven zabývajících se také pojišťováním vozidel. Jednou z takových platforem je i portál epojisteni.cz.

Tento portál disponuje poměrně jednoduchým a intuitivním interaktivním formulářem, po jehož vyplnění jsou vám zprostředkovány potřebné informace, a také poradenství v oblasti pojišťovnických produktů. Platforma operuje vždy s aktuální nabídkou na trhu a na základě uvedených vstupních dat vám bude nabídnuto několik variant pojištění i možnost okamžitého uzavření smlouvy s vybraným poskytovatelem.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}