Doba jde dále a s ní i povinnosti, které se týkají povinného ručení na rok 2019. Již dávno totiž odzvonilo dobám, kdy k určení výše povinného ručení stačil pouze věk řidiče a objem motoru jeho vozidla. Dnes se totiž při určování výše našeho povinného ručení budeme seznámit i s celou řadou dalších aspektů, které ovlivní konečnou cenu za naše povinné ručení. Pojišťovny se v současné době předhání v tom, jakou cenotvorbu vytvoří na základě nových povinností, které ovlivní každého žadatele o povinné ručení. Ceny povinného ručení tak nenápadně rostou směrem nahoru a to takřka u všech dostupných pojišťoven vůbec. Na tento trend zvyšování cen již zareagovalo značné množství pojišťoven, tudíž lze očekávat velmi nemilé prozření v případě, kdy se pro povinné ručení budete muset u některé z nich rozhodnout. Za trend zdražování může především fakt, že pojišťovna na povinném ručení již řadu let spíše než získávají, tratí. Škody, které totiž na autech u zákazníků šplhají k horentním sumám, neustále rostou a ceny povinného ručení se až doteď drží na své standardní úrovni. Zejména tento problém je posléze onou příčinou toho, proč se v roce 2019 budeme muset připravit na razantní změny v cenách povinného ručení, kterému se, jak všichni dobře víme, nelze žádným způsobem vyhnout.

povinné ručení v roce 2019

Opatření, která budou mít vliv na výši povinného ručení

Aby se zamezilo oné ztrátovosti jednotlivých pojišťoven tratících právě na povinném ručení, přistoupily samotné pojišťovny k několika zásadním opatřením, která budou mít na konečnou cenu velký vliv. Která to budou.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

  • Hmotnost automobilu
  • Styl jízdy
  • Roční nájezd vozidla
  • Výkon vozu namísto objemu motoru
  • Rodičovství

Všechny výše vyjmenované faktory budou mít v konečné fázi vliv na výši povinného ručení. Cenu povinného ručení tak můžete ovlivnit již při jeho koupi a to tak, že se budete více u vozidla zajímat o jeho výkon či hmotnost. Dále si rovněž v průběhu užívání vozidla rozmyslíte, jak s vozem budete jezdit a rovněž i to, jaký bude roční nájezd vašeho vozidla. V každém případě ovšem cenu ovlivníte i tak, že se před návštěvou konkrétní pojišťovny podíváte třeba na portál ePojistění a budete tak moci srovnat nabídky stovek pojišťoven a to během několika málo minut. V klidu si tak porovnáte jednotlivé nabídky a na základě toho si budete moci vybrat takové povinné ručení, které vám, co možná nejvíce padne.

Věk řidiče a objem motoru jeho vozu již nestačí

Jak již bylo řečeno, nově již nestačí k výpočtu výše povinného ručení pouze věk konkrétního řidiče a objem motoru jeho vozu. K vyhodnocení rizikovosti daného řidiče se nově bude přistupovat na základě nových parametrů, které ovlivní konečnou cenu povinného ručení. Zásadní změnou tak pro řidiče budou zejména změny v technických parametrech. Objem motoru již pojišťovny nebude nově až tak zajímat, jako výkon daného vozidla. Pokud tedy budete patřit mezi řidiče, kteří si potrpí na velkých výkonech u svých motorových broučků, budete se rovněž muset smířit i s tím, že povinné ručení u vašeho vozidla nebude zrovna dvakrát levné. Tlak emisních norem na automobilový průmysl je totiž značný a ty na něj odpovídají snižováním objemu svých vozidel na úkor zvýšení jejich výkonu. Nové technologie navíc dávají výrobcům aut hned celou řadu možností, jak se s vyšším výkonem vozu popasovat. Starý osmiválec tak již nebude moci šlapat na paty dvoulitrovému hatchbacku, ustát totiž jízdu s takovýmto vozem bude mnohem obtížnější díky jeho „našlapanému“ výkonu.

Hmotnost vozidla hraje rovněž svou velkou roli

V současné době se u cenotvorby povinného ručení na hmotnost vozidla ohlíží pouze pojišťovna AXA  a také Hasičská vzájemná pojišťovna. Je ale velmi pravděpodobné, že bude pouze otázkou času, kdy se o objem vozidel budou zajímat i jiné pojišťovny. Důvod je zcela naprosto logický a sice, čím těžší vozidlo, tím větší šance, že někdo neubrzdí svůj vůz a vyletí například rovnou ze silnice.

Ušetřit na ojetém vozidle nebude tak jednoduché

Mnoho lidí se kvůli výhodnější pojistce či například finančnímu stropu své domácnosti rozhodne pro nákup již ojetého vozidla například z autobazaru. Tam se snaží zejména o to, aby byl vůz, co možná nejlevnější a také aby jeho stav nebyl tak špatný, že by mohlo časem dojít k jeho naprostému konci. Nyní, když ovšem začínají u povinného ručení, kterému se nelze nikterak vyhnout a je třeba ho platit po celou dobu životnosti vozidla, platit nová a přiznejme si, že přísnější pravidla, než tomu bylo doposud, je logické, aby se zákazník při výběru ojetého vozidla řídil také tím, jakou má vozidlo hmotnost či jaký je objem jeho motoru. I tyto aspekty mu, jak sami můžete vidět, mohou ušetřit až několik tisíc korun ročně. To samé platí ovšem i při nákupu nového vozidla, u kterého je třeba rovněž si pořádně prohlédnout jeho technické parametry, abyste posléze platili za své povinné ručení, co možná nejpřijatelnější cenu.

Přísnější segmentace řidičů

Mladí nezkušení řidiči logicky vždy budou platit vyšší povinné ručení, než ti, kteří mají již své roky řízení za sebou. Je to logické, neboť s mladým nezkušeným řidičem je riziko nehody či jiné kolize mnohem více pravděpodobné, než u zkušenějšího řidiče. V případě nehody si tak mladý řidič připlatí mnohem více. Ovšem rizikovost řidičů se nově bude posuzovat na daleko propracovanějším systému, než jen podle věku řidiče. Svou roli budou při cenotvorbě hrát i kupříkladu nové technologie.

Pojišťovna AXA nabízí slevu na povinném ručení při používání jejich aplikace

Moderní technologie vládnou světu, tudíž se není čemu divit, že je k vyhodnocování rizikovosti řidičů používají i některé pojišťovny. Kupříkladu pojišťovna AXA svým klientům nabízí možnost využívání aplikace a to buď do mobilního telefonu či do samotného vozu, která monitoruje bezpečnost jízdy daného řidiče. Dává řidiči i tipy na to, jak se při jeho příští cestě vyhnout jistým krizovým místům či jak obecně mnohem bezpečněji na silnici jezdit. Pojišťovna má posléze na základě této aplikace přístup k tomu, jak samotný řidič vůbec jezdí. Vyhodnotí tak, zda je jeho jízda bezpečná či naopak neuvážlivá a tím pádem, mu může hrozit jistá dopravní kolize. Tento systém, který je velmi propracovaný posléze dá pojišťovně možnost zvážení toho, zda řidiči poskytne slevu na povinném ručení či nikoliv a naopak ho poučí o správné a bezpečné jízdě.

Allianz a Uniqa stanoví ceny podle toho, kolik času trávíte na silnicích

Pojišťovna Uniqa a také Allianz stanoví cenu svým klientům zejména podle toho, kolik času stráví na silnici. Logicky čím méně řidič jezdí, tím méně i platí a naopak. V případě, kdy na silnici tráví více času, zvedá se i rizikovost nějaké dopravní nehody, tudíž jeho povinné ručení vzroste. U tohoto principu se opět očekává reakce ostatních pojišťoven, která na sebe nejspíše nenechá dlouho čekat.

Další chystané změny

Aby bylo vůbec možné si v moři všech pojišťoven vybrat právě tu, která momentálně nabízí velmi přijatelné povinné ručení, které by se vám zamlouvalo, je vám k dispozici portál ePojistění, který slouží pro srovnávání jednotlivých nabídek povinného ručení, mezi kterými si posléze můžete vybrat svého favorita. Každá pojišťovna totiž na změny v povinném ručení reaguje jinak. Kupříkladu Allianz pojišťovna zvažuje, že řidičům s malými dětmi bude poskytovat levnější povinné ručení, než bezdětným párům. Vychází se opět z logického vyústění, že pokud řidič veze v autě své dítě, bude jeho cesta autem daleko opatrnější. Zatím se pouze a jen spekuluje, jak se bude chovat nová pojišťovna, která projde v roce 2019 fúzí a kterou je nynější Kooperativa a Pojišťovna České spořitelny.

Povinné ručení na rok 2019

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
C.V.Doin Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
C.V.Doin
Host
C.V.Doin

Všechny pojišťovny nabízející komerční pojištění i zákonné pojištění vozidel jsou zloději