Jako rodina jsme propadli kouzlu cestování v obytném autě. Na sezónu jsme si jej vždy několikrát vypůjčili. Později jsme se rozhodli, že si pořídíme levnější variantu a zakoupili jsme karavan. Než vyrazíme za dobrodružstvím, musíme vyřešit několik úkolů. Tím prvním je najít výhodnou cenu povinného ručení.

Krása cestování s karavanem

Domek na kolečkách, co umožní navštívit nespočet míst během letních prázdnin poskytuje úplné pohodlí. Někdy je možné zaparkovat i ve volné přírodě, ale největší pohodlí najdete v kempech. Připojíte se k elektrické síti a nemusíte se starat o doplňování vody, a odpadá také časté čištění odpadních nádrží a toalety.

Karavan je sice o něco menší než obytný vůz, ale můžete jej připojit za různé typy osobních automobilů. Také dává možnost ponechat jej zaparkovaný v kempu a na výlet vyrazit autem. Snadněji jej odstavíte v mimosezónním období na zahradě. Rovněž nevyžaduje tak náročný servis a údržbu. Pokud se vám motorově porouchá obytný vůz, ohrozíte celou dovolenou. U karavanu je riziko poruchy, co by jej vyřadila z provozu, minimální.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

karavan pojištění

Právě poruchy jsou tím, co dokáží vidinu krásné rodinné dovolené značně zkomplikovat, proto se při výběru pojištění zaměřte i na to, jaké asistenční služby jsou u povinného ručení nabízeny.

Nutnost povinného ručení na karavan

Při zakoupení karavanu jsme zjišťovali, jak co nejméně platit za povinné ručení. Kromě toho, jak najít nejlevnější cenu pojištění jsme uvažovali i o tom, zda by nebylo možné platit povinné ručení jen ve chvíli, kdy jsme s karavanem na cestách. Protože jej využíváme jen jeden měsíc v roce po dobu letních prázdnin, zdálo se nám zbytečné, abychom platili pojištění i za zbývajících jedenáct měsíců.

U karavanu můžete platit pojištění jen na část roku, ale znamená to, že musíte odevzdat značku do depozitu a vozidlo po zbytek roku nepoužívat. To zahrnuje i povinnost parkovat s ním mimo veřejnou komunikaci, například na zahradě u rodinného domu. Tímto způsobem můžete získat pojištění mnohem levněji.

Pojištění karavanu

Vybavení karavanu může být velmi jednoduché a v ceně několika tisíc. Stejně tak se může jednat o luxusní interiér s moderními spotřebiči. Zároveň na karavanu přepravujete i jízdní kola nebo motocykl, můžete jej mít doplněný o solární panely nebo bojler. Veškeré další doplňkové vybavení pak představuje vyšší investici, kterou chcete ochránit. Proto se k povinnému ručení nabízí i celá řada doplňkových pojištění pro krytí ztrát způsobených v interiéru karavanu.

Asistenční služby

U pojištění karavanu si ohlídejte především rozsah asistenčních služeb. U osobního automobilu je zřejmé, že v rámci povinného ručení máte nárok na asistenční službu. U karavanu už to takovou samozřejmostí nemusí být. Můžete se dostat do naprosto patové situace ve chvíli, kdy odstavíte osobní automobil na dálnici z důvodu poruchy a asistenční služba se s odtahem dostaví jen pro váš vůz. Karavan nechá ponechaný na místě. A řešit takto náročnou situaci nechcete ani během dovolené ani kdykoliv jindy. Proto myslete předem na nástrahy silničního provozu.

Jak je to s bonusem

Některé pojišťovny nabízejí uplatnit bonus i na pojištění karavanu. Bonus může velmi výrazně ovlivnit výslednou cenu pojištění, proto si předem zjistěte cenu a porovnejte si mezi sebou nabídky různých pojišťoven.

Jak hledat pojištění

Jakmile začnete hledat pojištění, musíte v online kalkulačkách zadávat položku ostatní vozidla a vybrat přípojné vozidlo. Pak už jen vyplníte typ vozidla, značku a ostatní údaje. V případě, že budete chtít zároveň sjednat havarijní pojištění, budete moci čerpat nejrůznější slevy.

Karavan a obytný vůz, pojištění

Pokud budete sjednávat pojištění online, dejte si pozor zejména při hledání nejvýhodnějších nabídek a správného zadání typu pojištění. Mezi občany panuje povědomí, že karavan je totéž jako obytné auto. Pro účely pojištění jsou ale tyto dvě skutečnosti naprosto zásadní. Při pojištění karavanu budete vybírat nabídku pro pojištění přípojného vozidla. Zadávat budete značku vozidla a celkovou hmotnost. U obytného automobilu byste hledali pojištění přímo označené jako obytný vůz. Tato dvě pojištění se liší velmi výrazně cenou.

Nabídky povinného ručení

Hledáním nejlevnějšího povinného ručení rozhodně nechcete strávit dlouhé hodiny, a proto sáhnete po informacích, které nabízí nejrůznější srovnávače pojištění. Zadáte údaje o řidiči a typ vozu a srovnávač vám nabídne několik variant pojištění včetně ceny.

Výhody od České pojišťovny

Česká pojišťovna nabízí výhodné pojištění pro obytné vozy a karavany. Nabízí i pojištění na několik měsíců v roce. V rámci pojištění máte pojištěny i movité věci jako je kuchyň, toaleta nebo topení. Také je možné sjednat připojištění pro osobní věci uložené ve vozidle. Toto připojištění se ale bohužel nevztahuje na výpočetní techniku. V pojištění jsou zahrnuty i jízdní kola, ty jsou chráněna proti poškození, živelné škodě a odcizení.

Nejvýhodnější nabídky pojištění

Allianz Limity plnění pro škodu na majetku a zdraví 35 miliónů,

Základní asistence, právní poradenství. Možnost připojištění za přímou likvidaci, pojištění skel, úrazové pojištění.

Cena pojištění bez bonusů 1 480 Kč.

Slavia Limit pojistného plnění na zdraví a majetku 35 miliónů. Doplňková pojištění skel, zavazadel, úrazu řidiče, střetu se zvířetem. Doplňkové pojištění pro asistenční služby Slavia Assistance.

Cena pojištění bez bonusů 901 Kč.

Hasičská pojišťovna Limit plnění pro škodu na zdraví a pro věcnou škodu 35 miliónů. Základní asistence, úrazové pojištění osob ve vozidle. První škoda bez vlivu na bonus. Možnosti připojištění čelních skel nebo všech skel vozidla. Připojištění proti živlům a střetu se zvěří. Připojištění dodatkových asistenčních služeb.

Cena pojištění bez bonusů 599 Kč.

ČPP Limity krytí pro škodu na zdraví a majetku 111 miliónů. Úrazové krytí řidiče. První nehoda bez vlivu na bonus. Rozsáhlé asistenční služby.

Cena pojištění bez bonusů 571 Kč.

Direct Limity krytí pro škodu na zdraví a majetku 50 miliónů. Volitelná připojištění.

Cena pojištění bez bonusů 239 Kč.

Kooperativa Limity krytí pro škodu na zdraví a majetku 35 miliónů. Volitelná připojištění.

Cena pojištění bez bonusů 892 Kč.

Jak sjednat výhodné pojištění co nejrychleji

Pokud budete hledat podmínky pojištění na jednotlivých stránkách pojišťoven, budete úspěšní jen částečně. U některých pojišťoven se vám totiž nepodaří zobrazit konkrétní nabídku. Budete muset zadat osobní údaje a počkat na zavolání pracovníka pojišťovny. To jsme samozřejmě nebyli ochotni podstoupit, raději jsme si údaje vyhledali prostřednictvím srovnávače. Z důvodu rozsáhlých asistenčních služeb jsme se rozhodli pro variantu pojištění od ČPP.

Srovnávačů pojištění je dnes už k dispozici celá řada, prověřte si však, kolik nabídek vám porovnávač zobrazí. Některé srovnávače zobrazí nabídky jen dvou pojišťoven. U těchto dvou pojišťoven vám navrhnou několik typů pojistných smluv.

Velmi dobře fungují služby srovnávače ePojištění. Díky přehlednosti stránek a jednoduché orientaci si snadno zobrazíte několik nabídek od různých pojišťoven. Na začátek zadáte pouze základní údaje. Kalkulace se vám zobrazí rychle a nemusíte se k ní složitě „proklikávat“ a dávat k dispozici několik citlivých údajů o vaší osobě. Jakmile se seznámíte s detaily nabídek, máte možnost uzavřít pojištění. Vše vyřídíte online.

Povinné ručení na karavan – kde najít za nejlepší cenu?