.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení na elektrokoloběžku 

 13 srpna, 2021

Jana Vochková

3.4/5

Elektrokoloběžky zažívají skutečně velký boom, který by se s nadsázkou dal přirovnat k takové menší revoluci v oblasti mobility. S velmi masivním nástupem zmíněných elektromotorů se také masivně zvedla poptávka po podobných stojích, které mají buď továrně zabudovanou pohonnou jednotku anebo ji mají dodatečně namontovanou. Se stoupajícím trendem elektromobility se tak začalo mnohem více na těchto přístrojích jezdit, a to takřka všude. Lidé se na nich prohánějí nejen na chodnících, nýbrž také na silnicích či cyklostezkách. Kdo ovšem při svých jízdách myslí na legislativu? Pouze málokdo.

Nejinak tomu nebylo ani v mém případě. Pořídila jsem si elektrokoloběžku a domnívala se, že se jedná pouze o takovou lepší koloběžku, která mě rychleji dopraví do zaměstnání či do obchodu. Opak byl ovšem pravdou. Elektrokoloběžka je totiž dopravním prostředkem jako každý jiný, a tak je třeba se bavit v jejím případě také o legislativě jejího provozu, tedy o tom, za jakých podmínek vůbec s podobným dopravním prostředkem může běžný člověk jako já, vyrazit na silnici, na chodník či na cyklostezku.

Pár tipů

V případě, že tedy na svém stroji budete zrovna venku a potkáte na své cestě zkušeného strážníka, který bude v oblasti elektrokoloběžek velmi dobře zběhlý, mohlo by se vám hodit několik postřehů, které při tomto setkání jistě využijete.

  • Po chodníku se na elektrokoloběžce můžete pohybovat maximální rychlostí jako samotný chodec, a sice zhruba 6km/h.
  • Pokud vyrazíte na cyklostezku, můžete počítat s rychlostí ve výši 25km/h.
  • V případě, kdy na chodníku či na cyklostezce ovšem překročíte rychlost 6km/h, můžete tak učinit výhradně vlastní silou anebo vlastní silou za podpory jiného pohonu a to do výkonu maximálně 500W. Nikdy ovšem tuto rychlost nemůžete překročit, aniž byste do samotného získání hybnosti nepřidávali svou vlastní sílu.

Z těchto bodů pro vás tak plyne naprosto zásadní sdělení, a sice že v případě, kdy na elektrokoloběžce překročíte na jedné ze zmíněných komunikací rychlost 6 km/h, nikdy nesmíte na elektrokoloběžce sedět. V praxi by to tak vypadalo tak, že v případě, kdy by vás při rychlejší jízdě zachytil policista, který by tuto informaci měl znát, bude od vás vyžadovat doklady o homologaci elektrokoloběžky či STK, a to stejně tak, jako státní poznávací značku a váš řidičský průkaz. V případě, kdy ovšem sedíte se tak ihned doznáváte k tomu, že ke svému pohybu nepoužíváte vlastní sílu a z vaší elektrokoloběžky se tak ve své podstatě stává moped.

Výkon elektromotoru

Důležité je také zmínit onen vlastní výkon elektromotoru. Skutečně je to totiž tak, že zákon definuje, že vaše elektrokoloběžka či elektrokolo nesmí mít pohon výkonější než je 500 W. V případě, kdy by vaše elektrovozítko tuto rychlost překročilo, má policista rovněž právo po vás vyžadovat doklady o homologaci vozidla, ST, státní poznávací značku a řidičský průkaz. V případě, že si tedy zakoupíte elektrokoloběžku, která bude mít pohon nad 500 W, musíte si být vědomi toho, že takováto elektrokoloběžka není rozhodně určena pro provoz na veřejných komunikacích.

Může elektrokoloběžka na silnici?

V České republice platí pro provoz elektrických koloběžek různorodá pravidla. Podle zákona totiž tyto dopravní prostředky mohou být považovány nejen za jízdní kola nýbrž také za motorová vozidla. Vždy o tom ovšem rozhoduje především maximální výkon stroje a také jeho maximálně možná rychlost. Ministerstvo také kvůli velmi častým žádostem a o jasné vymezení podmínek pro provoz těchto elektrokoloběžek vydalo jasná stanoviska, ze kterých vyplývá, že elektrické koloběžky nesmí za žádnou cenu jezdit na chodnících.

Elektrokoloběžka je samozřejmě určena primárně pro jízdu na silnici. To znamená, že jezdec na tomto stroji je účastníkem silničního provozu, a to stejně tak, jako například cyklista. Tudíž pro tohoto jezdce platí naprosto stejná pravidla jako pro cyklisty. Která to jsou:

  • Je nutné, aby měl jezdec na hlavě helmu, a to jezdec do 18 let.
  • Po chodníku smí za jistých okolností jezdit pouze děti mladší deseti let.
  • Na silnici se nemůže pohybovat jezdec mladší 10 let věku, a to sám bez doprovodu jakékoli osoby, která by byla mladší 15 let.

Nezbytné je rovněž disponovat potřebnou výbavou na koloběžku. Koloběžka musí být v první řadě technicky způsobilá, musí být bez závady, musí mít funkční tvar i konec řídítek, má mít zajištěné brzdy, odrazky atd. Nikdy také nezapomínejte na to, že musíte být řádně osvětleni, a to zejména za snížené viditelnosti. Rozsvícený světlomet vám totiž může zachránit život.

Kromě toho platí pro jezdce na koloběžce naprosto stejné dopravní značky, jako ty, které jsou určeny cyklistům. Je tedy nutné je respektovat.

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Homologace elektrokoloběžky

Nyní bych vám ráda přiblížila problém, který se týká homologace elektrokoloběžek. Na elektrokoloběžce je totiž možné se pohybovat na chodníku a to pouze v momentě, kdy stroj nepřesáhne 6km/h. Některé druhy elektrokoloběžek dokonce disponují speciálním režimem, který tuto rychlost reguluje. Po cyklostezkách je ovšem možné se pohybovat až 25km/h a po silnici samozřejmě rychleji. Ovšem je nutné, aby takováto koloběžka, která jezdí rychleji, byla také ze zákona homologovaná. To znamená, že musí mít svou vlastní poznávací značku, osvědčení o technické způsobilosti a její řidič potřebuje řidičský průkaz. Značná část elektrokoloběžek je tak právě z tohoto důvodu omezena na rychlost 25km/h. V případě, kdy je navíc elektrokoloběžka vybavena sedátkem, nesmíte při sezení přesáhnout rychlost 6km/h jinak zde opět platí, že je zapotřebí homologace elektrokoloběžky.

Jakým způsobem zabezpečit svou elektrokoloběžku?

Svou elektrokoloběžku si můžete nechat pojistit. Pokud by vám poté elektrokoloběžku ukradli doma, tedy třeba ze zahrady, je vaše koloběžka krytá v pojištění na zařízení domácnosti. Pojišťovny ovšem často rozlišují, zda vám koloběžka zmizela z bytu, ze sklepa či z vaší garáže, která se nachází mimo prostor vaší domácnosti.

Zdali se vám elektrokoloběžka ztratí z prostor domu či bytu, bude vám pojišťovna proplácet zpravidla takovou škodu, která bude do výše pojistné částky za zařízení vaší domácnosti. V tomto případě je zapotřebí, abyste si u dané pojišťovny pohlídali hodnotu pojištěných věcí. Třeba nad hodnotu 50 000 Kč je nutné veškeré věcí specifikovat do samotné smlouvy. Je nutné tedy uvádět výrobní číslo, kopii dokladu, popis věci a způsob jejího pořízení.

V nebytových prostorách, které ovšem patří k bytu je možné pokrytí omezeno svým maximálním limitem, který pojišťovna stanoví ve smlouvě.

Snažte se krádeži zamezit vhodnými bezpečnostními zásadami

Abyste ovšem nemuseli řešit krádež elektrokoloběžky vůbec, je potřeba ji dobře chránit před nájezdy vandalů, a to nejen doma, ale především venku. Elektrokoloběžka by tak měla disponovat skutečně dobrý zámkem, který není snadné z elektrokoloběžky sundat. Dále byste měli parkovat v zásadě na místech, která jsou určena právě pro parkování elektrokoloběžek a nikoliv tam, kde je třeba zvýšená kriminalita či nechráněný prostor. Otálet byste ovšem neměli ani s nákupem cykloalarmu, který v případě, kdy se k vaší koloběžce přiblíží zloděj, začne hlasitě houkat.

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Vedle takzvaných těžkých a také rychlých elektrokoloběžek budou nově povinné ručení také platit takzvané segwaye. Povinné ručení se také chystá zavést u elektrokol, která mají silnější motor. V případě, kdy tedy vlastníte segway či elektrokoloběžku, která je velmi rychlá a těžká, je možné na ni způsobit někomu dalšímu úraz, který může být velmi vážný. Právě z tohoto důvodu je nutné mít u těchto strojů uzavřenou pojistku, tedy povinné ručení stejně tak, jako u jiných motorových vozidel.

Povinnost uzavřít si povinné ručení se ovšem bude vyhýbat majitelům elektrických koloběžek, které jsou do rychlosti 25km/h. Stroje, které ovšem budou těžší než 25 kilogramů a budou umět překročit rychlost 14 km za hodinu, se to ovšem týkat rozhodně bude.

Někteří majitelé elektrokol si je přečipovávají, což je samozřejmě v rozporu s pokyny samotného výrobce. Tím pádem zvyšují svou rychlost a výkon v podstatě nelegálně. Díky tomu také riskuji, že v případě, kdy svým strojem způsobí nehodu, budou muset veškeré škody z nehody hradit ze svého.

Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro elektrokoloběžku?

Velmi osvědčeným internetovým on-line srovnávačem povinného ručení je portál www.epojisteni.cz, který vám nabídne srovnání všech dostupných pojišťoven a jejich nabídek. Díky tomu si tak můžete vybrat takové povinné ručení, které pro vás bude nejvýhodnější. Pokud tedy máte doma silnější elektrokoloběžku, toto povinné ručení si musíte chtě nechtě sjednat ještě předtím, než se vydáte se svým strojem na silnici. Pro mě osobně bylo nejvýhodnější pojištění od společnosti ČPP, které mě vycházelo na zhruba 224 Kč. Samozřejmě je třeba uvažovat také o rozšířené asistenci, o odškodnění po nehodě či o jiných benefitech, které se hodí do svého pojištění přihodit.

Povinné ručení na elektrokoloběžky samozřejmě není tak nákladné jako pro automobily, což je obrovská výhoda. Díky pojištění navíc budete moci jezdit klidněji, jelikož v případě, kdy dojde k nějaké nehodě, tak pro vás nebudou náklady na odškodnění tak vysoké, jako kdybyste pojištění neměli. Rovněž se vyhnete problémům se zákonem v případě, kdy by se zjistilo, že jezdíte bez povinného ručení.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Loun
Michal Loun
10.9.2021 16:16

Povinné ručení na elektrokoloběžku? Nikdo ho na elektrokoloběžku nenabízí. Ani ČPP. Podle legislativy ani nesmím na silnice (2,4 kW).

David
David
13.9.2021 16:40
Odpovědět  Michal Loun

Je třeba si promluvit přímo s operátorem, nějaké možnosti už dnes existují.
Netuším, jak moc je to ok z pohledu zákona, ale prakticky je to pojištění pro slabé elektroskútry se vším všudy, jen nemám SPZ. A to je podle mě hlavní problém. Registruje se jen značka výrobce a výrobní číslo koloběžky, jak mě ale chtějí identifikovat na silnici, to netuším….

cerpet1
cerpet1
5.10.2021 11:39
Odpovědět  Michal Loun

Informoval jsem se taky na pojišťovně a dozvěděl jsem se ,že pokud to nemá registraci,SPZ a techničák tak nedostanu žádné pojištění.

Dudek Ladislav
Dudek Ladislav
4.1.2022 21:56
Odpovědět  cerpet1

Mám ten samý problém, El. Kolo. GR10 X bez registr. Nemá číslo rámu aSPZ nikde nepojisti a bez hav. Poj. nesmíte na silnici co poradí prodejce, kdyby pravdivě informovaly tak to nikdy nekoupím na zahradu drahá hračka

Dudek Ladislav
Dudek Ladislav
5.1.2022 19:48
Odpovědět  Michal Loun

Máte pravdu mám ten samý problém.

Dudek Ladislav
Dudek Ladislav
22.1.2022 22:15
Odpovědět  Dudek Ladislav

Máte pravdu, mám 1500Wa problém, není č. rámu neniSPZ ani žádný doklad o tom že jsem majitel nic nedošlo a tak to nikdo nepojisti a policie chce zelenou kartu, jezdí to krásně ale jak jsem již psal na zahradu drahá hračka, nikdo z prodejců se mi na dotaz že potřebuji poradit jak koloběžku GR10x dostat na SPZ stále čekám.

Daniel S
Daniel S
12.11.2021 15:08

1) Povinné ručení na ekolobku nikdo nenabízí, pokud o někom víte, buďte konkrétní 
2) s koloběžkou na chodník nesmíte, žádný limit 6km/h není. Na chodník může cyklista pouze v případě, že je zároveň cyklostezkou.

Dudek Ladislav
Dudek Ladislav
22.1.2022 22:30
Odpovědět  Daniel S

Dokud nemáte SPZ nikdo Vám to nepojisti obvolal jsem pojišťovny a může se to pojistit jako babeta bez SPZ ale měla číslo rámu a motoru. To u našeho problému chybí, jinak bych to bez homologace nekoupil, chtěl jsem to dokoupit ale prodejce eccowhel říká že to nejde ale jiní prodejci tu samou 1500W dají na značky jsem zvědavý jestli nás bude víc jestli to bude něco platné, do 1000W tyto starosti nejsou ale zase mně to v kopcovytem terénu neuveze.

kori
kori
14.3.2022 16:27
Odpovědět  Dudek Ladislav

No já zvažoval 3200W verzi ale po tom všem, co jsem si pročítal, začínám pochybovat. Problémy s registrací a když se na to vykašlu tak problém s policií… Moc nám to ta legislativa neulehčuje.

Radomír Žák
Radomír Žák
8.3.2022 9:15

Přesně tato problematika mě zavedla k tomu, abych hledal e – koloběžku, která může mít SPZ a má homologaci. Takové modely existují a nejsou zrovna levné. Padesát tisíc za koloběžku určitě nedám. Nakonec asi skončím stejně u kola na „sádelný“ pohon.

Peter
Peter
29.3.2022 4:05

Já mám svoji elektrokoloběžku pojištěnou u ČPP od loňského roku včetně škod způsobených provozem a i proti poškození a krádeži..

Jiří
Jiří
1.5.2022 6:16
Odpovědět  Peter

Kolik jste zaplatil? Mám GR25,1500w rychlost až 46km. Dekuji

Vladimír
Vladimír
15.6.2023 15:50
Odpovědět  Jiří

Mam ten stejný typ koloběžky a stále nemám jasno jak to udělat. Papíry k tomu žádné nejsou ( CAC ). Už jste to vyřešil? Má to někde alespoň číslo rámu ? Nikde jsem ho nenešel.

Karel
Karel
2.9.2023 11:02
Odpovědět  Peter

Tak to s tebou pěkně vyjebali. Když se něco stane, tak dávají od tebe ruce pryč. Ale pro policii, když tě bude kontrolovat, tak to bohatě stačí + řidičský průkaz sk.B nebo A.

jakub
jakub
3.8.2022 14:24

ja teda nevim ale stranka uplne keca. pojistit me nechteji vubec nikde protoze nepodleham registraci. mam 800w mantise a pojisteni bych klidne rad platil pro klid duse

Tomas
Tomas
8.11.2022 13:33

Pojisteni i silnych elektrokolobezek a kol

mrazik666
mrazik666
3.3.2024 19:30

mam taky problem
cislo ramu nastest mam ale kolobezka nepresahuje 25 km ale bouzel vazi 45 kg je pro dva a ani vykon motoru je 450 kw
jako kdyby nestacila jen pojista na blbost

Last edited 6 měsíců před by mrazik666
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}