.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení na měsíc – kolik stojí? 

 12 února, 2017

Kateřina Trousilová

5/5

Pokud jste se rozhodli uzavřít si povinné ručení na měsíc, nebo na kratší dobu než jeden rok, bude se vám hodit krátkodobé povinné ručení.

Komu se může hodit?

  • motorkáři – krátkodobé povinné ručení nejvíce využívají právě motorkáři. Tzv. sezónní povinné ručení, které si sjednají na letní měsíce. Ušetří tím tak pojištění za druhý zimní půlrok, protože v zimě svůj motocykl nepoužívají.
  • sezónní řidiči – platí totéž co u motorkářů. Ocení ho i řidiči, kteří např. z pracovních důvodů musejí po větší část roku pobývat v zahraničí a obecně na cestách po světě.
  • řidiči, kteří chtějí ušetřit – v celkovém součtu totiž pojistné na měsíc vychází lépe, protože nemusíme hradit pojištění za celý rok

Povinné ručení na měsíc může být také řešením pro ty, kdo chtějí své vozidlo prodat nebo jej vyřadit z registru, ale pohybují se okolo výročí uzavírání pojistky.

Při sjednání povinného ručení za nás pojišťovna zaplatí škody, které svým vozidlem způsobíme někomu jinému. Havarijní pojištění je naopak dobrovolné a při jeho sjednání nám pojišťovna zaplatí škody na vašem vozidle.

Povinné ručení se vztahuje na:

  • Újmu na zdraví nebo smrt, kterou způsobíme
  • Škody na věcech, které způsobíme

Co je třeba vědět před sjednáním povinného ručení

Vztahuje na každého, kdo vlastní motorové vozidlo. K povinnému ručení se doporučuje sjednat i havarijní pojištění. Tato dvě pojištění se totiž navzájem doplňují a některé pojištovny nabízejí pro jejich sjednání výhodné slevy.

Povinné ručení se vztahuje na osobní nebo užitkový automobil celkové hmotnosti do 3,5 t, které je registrované v České republice. Vztahuje se pouze na škody, které nastanou na území České republiky. Nevztahuje na zvláštní výbavu vozidla a na věci ve vozidle, které nejsou jeho součástí. Pojištění nelze sjednat pro kategorii historických vozidel, tzv. „veterány“, přívěsy, návěsy, vozidla taxislužby, autoškoly a autopůjčovny, a vozidla pro přepravu nebezpečných nákladů.

Kde ho sehnat?

Kooperativa

Krátkodobé povinné ručení u Kooperativy seženeme za 199 Kč na dva měsíce. Problémem však je, že po dvou měsících zaniká, čímž se vystavujeme riziku pokut. Za jízdu bez nehod nám nabízejí až 50% slevu na povinném ručení.

Allianz

Pojišťovna Allianz má v nabídce povinné ručení – Sezóna (klient si sám určí měsíce, které bude jezdit), ale i možnost sjednání krátkodobého povinného ručení na nejméně tři měsíce. Za každý měsíc, který nebude jezdit, mu Allianz pojišťovna přizná slevu 7 % z ročního povinného ručení. Může takto získat slevu až 63 %.

Uniqa

Uniqa pojišťovna nabízí 30% slevu z pojistného na vybrané automobily a motocykly, při sjednání sezónního povinného ručení. Rok rozděluje na dvě sezóny: letní sezóna 1. 4. – 31. 10. a zimní sezóna 1. 10. – 30. 4. Nabízí i krátkodobé pojištění, například pro cestu do zahraničí.

Česká podnikatelská pojišťovna

U České podnikatelské pojišťovny (ČPP) je nejkratší doba pojištění na tři měsíce. Nabízený extrabenefit Profi (pro dobré řidiče, kteří předpokládají, že nezpůsobí pojistnou událost v období 3 let), lze ale získat pro sjednání povinného ručení na dobu neurčitou.

AXA

Pojišťovna AXA nabízí pouze dlouhodobé povinné ručení a to na dobu nejméně jednoho roku. Získat slevu také můžete, pokud máte u vybrané pojišťovny sjednané i jiné smlouvy na pojištění.

Kolik stojí povinné ručení na měsíc

Co ovliňuje výši povinného ručení

  • Bydliště

Některé oblasti mají vyšší riziko dopravní nehody. Pokud bydlíte v hlavním městě, budete mít povinné ručení o mnoho dražší, než ridič z klidné vesničky.

  • Typ vozidla

Kategorie, zdvihový objem a výkon vozu. Čím větší, tím více peněz nás ročně bude stát. Z technického průkazu můžeme vyčíst přesné hodnoty o našem vozidle.

  • Limity pojistného plnění a připojištění

Minimální limit je stanoven na 35 mil. a 35 mil. za každou zraněnou a usmrcenou osobu. V případě dopravní nehody způsobenou účastníkem, se částka za škodu vztahuje na veškerý majetek, který byl poškozen.

  • Bonus a malus

Pokud partříte mezi řidiče, který jezdí bez nehod dostanete bonus – není malý, může totiž konečnou částku za povinné ručení snížit až o 60 %. Pokud ale patříte mezi nebezpečné řidiče, za povinné ručení si připlatíte – malus.

Většina pojišťoven nenabízí ve svých nabídkách, které jsou dostupné na internetu, přímo povinné ručení na měsíc. Musíme si proto zajít osobně na pobočku a zeptat se, zda by nám takové povinné ručení sjednali. Povinné ručení na měsíc si ale můžeme sjednat přímo, a to na kalkulačkách a srovnávačích pojištění. Nejen, že nám pojištění sjednají, ale můžeme si i spočítat přesnou sumu za měsíční povinné ručení. Ke srovnání nám postačí pár osobních údajů a údaje z technického průkazu. Po srovnání si jen jednodušše vybereme to nejvýhodnější a nejlevnější povinné ručení. Ušetříme spoustu peněz, ale i spoustu času. Při onlin sjednání navíc pojišťovny nabízení mnoho výhodných slev a bonusů.

Nevíte o žádné online kalkulačce? Nedávno jsem měla možnost vyzkoušet jednu skvělou a rychlou online kalkulačku, můžu jen doporučit.

Povinné ručení na měsíc - kolik stojí? - konečný obázek

 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}