V tomto článku se budeme věnovat povinnému ručení a havarijnímu pojištění. Popíšeme si základní rozdíly mezi těmito druhy pojištění a zjistíme ceny pojištění u předních českých pojišťoven, které následně srovnáme v online kalkulačce s konkurencí.

Povinné ručení, nebo-li pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, je ze zákona povinný uzavřít každý majitel motorového vozidla, které bude užíváno na pozemní komunikaci. Přes to se najde mnoho řidičů, kteří jej uzavřené nemají. Při tom toto pojištění chrání právě zmiňované řidiče před úhradou škod, které způsobí svým vozem na majetku nebo zdraví druhé osoby. Pokud nemáte uzavřené povinné ručení, vystavujete se riziku velké pokuty, a navíc při nehodě budete muset veškeré náklady uhradit ze své kapsy. Věřte, že škody (zejména na zdraví) se mnohdy vyšplhají do astronomických částek.

Povinné ručení lze uzavřít u mnoha pojišťoven a jeho cena se často liší. Ta zároveň závisí na roku výroby vozidla, výkonu motoru, počtu vámi pojištěných měsíců bez nehod či s nehodami. Často také roční výše poplatku za povinné ručení, závisí na výši pojistného krytí. Pochopitelně, čím vyšší krytí škod, tím více za pojištění zaplatíte.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Oproti tomu havarijní pojištění není pro majitele vozidla závazné, není nutné mít jej uzavřené, ale v mnoha případech se určitě vyplatí. Dalo by se říct, že jde o ideální doplnění povinného ručení Nejvíce se asi hodí pro nová vozidla či vozidla starší, u nichž bývají velké částky za opravy. Nabídky pojišťoven se opět liší a každá má své služby jinak rozšířené. V zásadě ale platí, že toto pojištění slouží ke krytí škod vámi způsobené havárie, chrání před působením přírodních živlů, odcizením či poničením automobilu. Některé pojišťovny dokonce nabízí několik druhů havarijního pojištění, které jsou rozšířené třeba i na pouhé poškrábání laku od kočky či překousání kabeláže hlodavcem.

V současné době nelze v jednom balíčku sjednat jak povinné ručení, tak havarijní pojištění. Některé pojišťovny však při sjednání obou pojištění najednou, nabízí určitou procentuelní slevu. Balíček jako takový však neexistuje. Musíte tedy sjednat zvlášť každé pojištění.

Nabídka pojištění u předních českých pojišťoven

Pro porovnání cen povinného ručení a havarijního pojištění, jsme vybrali tři největší české pojišťovny – České pojišťovna, Kooperativa a Allianz. Pro výpočet použijeme modelový příklad a kalkulačky, které má každá z pojišťoven na svém webu.

Jsme čtyřicetiletým řidičem, který vlastní starší automobil značky Seat Cordoba, jež byl vyroben roku 2002 a jeho výkon motoru je 55 kW. Naše předchozí pojištění trvalo 10 let (120 měsíců) a za tuto dobu jsme zavinili 2 pojistné události.

Povinné ručení

Česká pojišťovna nabízí 4 druhy povinného ručení lišící se limity pojistného krytí a nejrůznějšími bonusy. Pojištění se pohybuje od 4 700 Kč do 5 600 Kč. Jak sami vidíte, cenový rozdíl tu není nijak zásadní. Základní pojištění Start, které kryje škody na zdraví a majetku do 35 milionů stojí 4 760 Kč, oproti tomu druhé pojištění Standart obsahuje navíc úrazové pojištění řidiče a kryje škody do 50 milionů Kč. Za něj zaplatíte 4 856 Kč. Vybrat si můžete i pojištění Exclusive kryjící škody do 100 milionů Kč, za nějž zaplatíte 5 127 Kč. To zároveň obsahuje úrazové pojištění pro řidiče i pro osoby, které s ním cestují. Poslední pojištění Comfort kryje škody do 150 milionů Kč, obsahuje všechny výhody předešlých pojištění a navíc vaše první škoda nebude mít vliv na váš bonus, a cena vám bude garantovaná na 3 roky.

Oproti tomu pojišťovna Kooperativa nenabízí ve své nabídce povinného ručení nic speciálního. Pojištění s limitem plnění do 35 milionů Kč stojí 4 855 Kč, do 70 milionů 5 004 Kč a do 100 milionů Kč 5 255 Kč. Jde tedy čistě jen o povinné ručení bez bonusů či výhod jaké má předešlá pojišťovna.

U pojišťovny Allianz vidíme i bonus, který získáváme z předchozího pojištění. Ten náš činí 34%. Pokud bychom neměli žádnou pojistnou událost, činil by 50%. Zde lze vybírat pouze ze 2 variant povinného ručení a to pojištění s limitem krytí do 35 milionů Kč, za které zaplatíte 2 815 Kč ročně a s limitem krytí do 70 milionů Kč za 2 956 Kč.

Jak sami vidíte, z předních českých pojišťoven, má nejlevnější nabídku rozhodně Allianz. Na škodu jí však může být, že poskytuje nejvyšší možné krytí pouze do 70 milionů Kč.

Havarijní pojištění vs. povinné ručení

Havarijní pojištění

Česká pojišťovna nabízí několik typů havarijního pojištění. Jedním z nich je pojištění Havárie a živel, které nekryje žádné jiné škody a stojí 11 574 Kč. Druhé s názvem Odcizení a živel, slouží mimo to také k neoprávněnému užití vozu a zaplatíte za něj 2 160 Kč. Komplexní pojištění ALLRISK za 12 861 Kč kryje škody způsobené havárií, živlem, odcizením, vandalismem, neoprávněným užitím a navíc obsahuje úrazové pojištění pro řidiče i spolujezdce. Pokud vlastníte veterána, je pro vás pojištěníStarší vůz, které obsahuje vše jako pojištění ALLRISK, ale zaplatíte za něj pouze 3 152 Kč.

U Kooperativy nelze sjednat havarijní pojištění u vozidla staršího 10 let, takže jsme museli změnit v tomto případě rok výroby vozu na 2008. U této společnosti se ceny pohybují od 5 000 Kč výše, nelze říci s přesností, protože pro přesný výpočet, musíte zadat údaje z technického průkazu, takže konečná suma se bude lišit dle typu a parametrů vozidla.

Allianz nabízí dva typy pojištění a to ALLRISK, jehož limit plnění dosahuje až výše tržní ceny vozu v době škody a MINIRISK, u něhož je limit plnění do 50 000 Kč. ALLRISK kryje veškerá možná rizika a stojí 1 792 Kč, za MINIRISK zaplatíte 960 Kč.

Porovnání cen s konkurenty

Pokud byste ale přeci jen chtěli o něco levnější pojištění, ale nechce se vám složitě hledat jednotlivé pojišťovny a zjišťovat ceny, stačí použít online kalkulačku epojisteni.cz, která kromě povinného ručení a havarijního pojištění, dokáže srovnat ceny jednotlivých pojišťoven, ať už jde o pojištění cestovní, úrazové či důchodové.

Jako první se opět zaměříme na ceny povinného ručení. Stačí vyplnit údaje o voze a majiteli. Kalkulačka je velice jednoduchá. Pro náš výpočet znovu použijeme stejný vůz jako v předešlých příkladech. Jako první nejlevnější nabídku má pojišťovna Direct, u které zaplatíte v rozmezí od 2 300 do 2 500 Kč. Limity pojistného krytí se pohybují od 50 milionů Kč do 150 milionů Kč. Druhou nejlepší nabídku má ČPP a to od 3 000 do 4 500 Kč, s nejvyšším možným limitem plnění do 111 milionů Kč. Podobnou nabídku povinného ručení má i pojišťovna Slavia, ale zde jsou nízké limity plnění. Následuje ČSOB s velmi výhodnou nabídkou za 3 700 Kč s limitem plnění až 200 milionů Kč. Potom jsou již zmiňované pojišťovny jako Kooperativa a Allianz. Nejdražší pojištění nabízí pojišťovna HVP a to od 5 500 Kč.

U cen havarijního pojištění rozhodně dominuje Allianz se svými nejlevnějšími nabídkami. Následuje již zmiňovaná Kooperativa a za nimi ČSOB, která nabízí havarijní pojištění od 4 500 Kč. U tohoto pojištění si však dejte pozor na spoluúčast, což znamená, že při určité události část platíte vy sami a zbytek pojišťovna. To se však samozřejmě dozvíte před podpisem smlouvy.

Můžete si povšimnout, že ceny povinného ručení i havarijního pojištění se opravdu liší. Základní přehled již máte a nyní si stačí pouze vybrat či znovu porovnat podle typu vašeho vozu. Ať vyberete tu nejlepší!

Povinné ručení a havarijní pojištění

Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *