.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení elektromobilů 

 27 července, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Vývoj v automobilovém průmyslu stále pokračuje a na českých silnicích se stále více začínají objevovat elektromobily. Jak je na tom cena za povinné ručení a kde ho vůbec sehnat?

Auta na elektřinu začínají být in a hlavně jejich provoz je o mnoho levnější než u klasických benzínových či naftových automobilů. Málokdo ví, že elektromobily u byly ještě před vozidly se spalovacími motory. V té době o ně ale nebyl zájem. Své místo si elektromobily našly až v době ropných krizí.

Automobily s pohonem na elektrický motor se můžou v současné době pyšnit značky jako jsou Citroën, Fiat, Peugeot, BMW a nejznámější Tesla. Na elektromobily nejčastěji narazíme na silnicích severských národů, kde je každé dvacáté auto na elektřinu.

Na auta na elektřinu se vztahuje nejnižší možná sazba povinného ručení  sazba pro vozidla s objemem menším než 1 000 ccm.

Výhody elektromobilů

 • na jedno nabití až 400 kilometrů
 • téměř bez údržby
 • cena za 100 km vychází zhruba na 60,-, kdežto u automobilů se spalovacími motory zhruba na 280,- (spotřeba 8l/100km)
 • tichý chod

Nevýhody elektromobilů

 • nejsou vhodné na dlouhé vzdálenosti
 • nízká hustota dobíjecích stanic
 • vysoká cena baterií

Jak je to s elektromobily Tesla

Historie

Automobilka Tesla Motors byla pojmenována po slavném fyzikovi Nikolovi Teslovi. Na trhu působí už od poloviny roku 2009.

Jejich prvním elektromobilem byl Tesla Roadster s výkonem 215 kW. V současné době se už ale nevyrábí. Místo něj přišel model Tesla S s neuvěřitelným výkonem 310 kW a zrychlením 0-100 km/h za 3,2 vteřiny. V roce 2015 uvedli do prodeje plně elektrické SUV s názvem Tesla X. V roce 2018 se chystají uvést na trh nový elektromobil s názvem Tesla 3, který bude stát $35,000.

Povinné ručení

Pokud vlastníte Teslu, měli byste si pořídit povinné ručení už jen z důvodu vašeho pohodlí. Jelikož je povinné ručení pro automobily s pohonem na elektrický motor nejlevnější, neměl by to být žádný problém. Povinné ručení pro elektromobil Tesla pořídíme u pojišťovny Slavia za 2800,- s limity plnění 100/100 mil. (řidič 40 let, Karlovy Vary).

Povinné ručení pro elektroskútry

Elektroskútry jsou tiché a bez zápachu. Nevyžadují tak častý servis, jako klasické skútry. Pokud se rozhodneme pro koupi elektroskútru, musíme se zaměřit na nejdůležitější součástku  akumulátor. Vybírejte si elektroskútry s vyjímatelnou lithiovou baterií. Můžete si tak akumulátor dobít doma nebo v kanceláři.

Povinné ručení elektromobilů - elektroskútr

Problém může nastat u nově zavedených značek na trhu. Je pak totiž obtížné skútr přihlásit nebo na něj sjednat povinné ručení a  sehnat náhradní díly. Mezi nejznámější výrobce elektroskútrů patří Akumoto, Govecs a E-Max.

Elektrický skútr seženeme v současné době za cenu okolo 30 000,-. Můžeme si tak všimnou, že je cena srovnatelná s klasickými benzinovými skútry.

Povinné ručení pro elektroskútr od značky Akumoto pořídíme u pojišťovny Direct za 200,- , u pojišťovny HVP za 230,- (řidič 40 let, Karlovy Vary).

Online kalkulačky a srovnávače

Stejně rychle jako vývoj automobilů, se vyvíjí i online pojišťování. Už nějakou dobu jsou tu s námi online kalkulačky a srovnávače, tak proč je nevyužít? Pokud si chceme sjednat nějaké pojištění, stačí zadat pár osobních údajů do kalkulačky a ta nám najde nejvýhodnější nabídky všech pojišťoven. My si pak jen vybereme tu nejlepší a je hotovo!

Například u povinného ručení zadáme údaje s málého či velkého technického průkazu a necháme konat za sebe. Nemusíme tak trávit čas úporným hledáním na internetu. Navíc nám pojišťovny nabízí za internetové sjednání pojištění spoustu skvělých slev. K povinnému ručení si tak můžeme sjednat ještě například pojištění skel.

Jak vyplnit formulář na online kalkulačce

 1. V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Elektromobil“ a v případě elektroskútru ,,Elektromoto“.
 2. V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „běžný provoz“.
 3. V kolonce ,,Objem motoru“ zvolte ,0′, jelikož se jedná o vozidlo na elektrický pohon.
 4. Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
 5. Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
 6. Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Pozn.: U kolonky ,,Výkon motoru“ číslo uvádějte pouze v celých číslech, bez desetinných míst a bez údajů za lomítkem. Tedy např. 75. U kolonky ,,Orientační cena vozidla“
cenu udávejte ve tvaru bez mezer a symbolu Kč. tedy např: 40000.

Povinné ručení elektromobilů - konečný obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}