.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění čelního skla – vyplatí se? 

 17 září, 2018

Jana Vochková

Ohodnotit

Zná to téměř každý, a sice být ve špatnou dobu na špatném místě. Zejména pak, pokud sedíte ve svém voze a stane se vám nějaká nepříjemná kolize, která nemusí být ani tak vaší vinou, jakou vinou nepozorného řidiče či řidičky jiného vozidla. Máte například v plánu odcestovat na dovolenou či si pořídit novou kuchyňskou linku a najednou zjistíte, že musíte zaplatit nemalé peníze za opravu vašeho čelního skla, které se stalo terčem nemilé dopravní nehody či jiné kolize na vozovce. Domníváte se, že platbu za čelní sklo vyřeší vaše havarijní pojištění? Mýlíte se. U havarijního pojištění si totiž sjednáváte i takzvanou spoluúčast, což je částka, kterou budete muset uhradit za opravu kupříkladu v tomto případě čelního skla, ze svého. Ve většině případů se tato částka pohybuje v rozmezí 5.000 Kč. Pokud se tedy budete snažit uplatnit poškození vašeho čelního skla z tohoto havarijního pojištění, popravdě se vám to příliš nevyplatí. Výměna čelního skla není rozhodně žádnou levnou záležitostí a tudíž, pokud se jeho cena vyšplhá na 10.000 Kč, vy budete muset uhradit zbylých 5.000 Kč z vlastní kapsy. Opačná situace ovšem nastává tehdy, máte-li sjednané pojištění čelního skla. V tomto případě se totiž z havarijního pojištění neuplatní spoluúčast a vy tak dostanete od pojišťovny naprosto celou částku. Pojištění čelního skla se tak rozhodně vyplatí.

Každá pojistná událost zvyšuje cenu havarijního pojištění  

Jistě mi dáte za pravdu, že ceny havarijního pojištění nejsou zrovna malé a to zejména tehdy, nemáte-li dostatek bonusů na to, aby se cena pohybovala v příjemnějších číslech. Dalším dobrým důvodem, proč mít sjednané pojištění čelních skel je rovněž fakt, že pokud budete chtít tuto závadu řešit právě zmíněným havarijním pojištěním, zakládáte si do budoucna na to, že se jeho cena nebude snižovat, nýbrž zvyšovat a to s každou další nahlášenou pojistnou událostí. Výměna čelního skla, která tak bude, hrazena právě z vašeho havarijního pojištění může, ovšem rovněž i nemusí, ovlivnit cenu vaší budoucí platby za havarijní pojištění. Pokud si ovšem sjednáte zmíněné připojištění skel, na aktuální výši havarijního pojištění tato věc nebude mít absolutně žádný vliv.

čelní sklo - pojištění

Přední sklo vám může prasknout kdykoliv

Kdo by se alespoň jednou za svůj motoristický život nesetkal s tím, že mu přední sklo prasklo na základě toho, že do něj uhodil malý a nepatrný kamínek, který například vylétl z pod kolo auta jedoucího před ním anebo takovýto kousek kamene či jiného předmětu vypadl například z nákladu většího vozidla, za kterým jste jeli. Tyto situace často vypadají velmi nevinně, ovšem v případě, kdy takto malou prasklinu na skle neřešíte, nejenže si zaděláváte na problémech s policií, která tyto nezodpovědné řidiče za poškozené přední sklo pokutuje, ale rovněž si zahráváte i s tím, že se prasklina bude neustále zvětšovat a vám tak například bude naprosto bránit ve výhledu a podobně. V těchto případech je bohužel výměna čelního skla neodkladná a na vás je si zejména v první řadě zjistit, jak vypadá vaše havarijní pojistka. Někdo totiž ani netuší, v jaké částce má ve smlouvě sjednanou spoluúčast či zda dokonce má sjednané i připojištění čelního skla. Při vyšší sjednané spoluúčasti u havarijního pojištění a nesjednaném připojištění, se vám totiž výměna autoskla nemusí finančně vyplatit a vás tak může postihnout nemilé překvapení.

prasklé sklo auta

Vyšší spoluúčast a připojištění autoskel vás vyjde rozhodně výhodněji, nežli havarijní pojištění bez spoluúčasti. Dříve, kdy se platila téměř stejná výše povinného ručení u každého motoristy, se často v pojišťovně dalo setkat s případy, kdy se takto nevinně vypadající „pavouček“ na předním skle hodil na hodného kamaráda ze sousedství, který potvrdil, že kámen odlétl z pod, jeho kol, když je před svým známým a celá věc byla vyřešena bez ztráty kytičky. Dnes je tato cesta rovněž jednou z možností, jelikož pokud chytnete toho, kdo vám prasklinu na autě způsobil a domluvíte se s ním, že je obvinění platné, on ho stvrdí svým podpisem do záznamu o nehodě a bez policie a dalších machinací je celá věc takřka vyřešena. Jenže dnes, když si své bonusy u pojištění každý hlídá jako oko v hlavě, jelikož každý záznam znamená budoucí zvýšení pojistného plnění, již není zrovna tak jednoduché přimět někoho k souhlasu a přiznání viny. I takový nevinný „podvod“ s kamarádem či sousedem, by pro dotyčného mohl znamenat nemilé zvýšení jeho pojistného plnění a s tím by rozhodně dobrovolně nesouhlasil. Proto se velmi vyplatí doplňkový produkt v podobě připojištění čelního skla, který je zcela nezávislý na výročí dané pojistné smlouvy.

Cena za připojištění skel

Samozřejmě si každá pojišťovna účtuje rozdílnou cenu za připojištění skel. Obvykle se ovšem výše tohoto připojištění pohybuje v rozmezí od 700 Kč do 1.500 Kč ročně. Tyto ceny obvykle platí pro stanovené limity pojistného plnění, které se pohybují okolo 10.000 Kč. Ovšem je možné sjednat i vyšší limity. Vždy záleží na konkrétní pojišťovně. Pokud vám bude zajímat srovnání konkrétních pojišťoven a jejich cenových nabídek, zkuste se podívat na portál e-pojisteni.cz, který vám může při hledání být velmi ku pomoci. Pokud si ho sjednáte, bude vám posléze stačit celou situaci s čelním sklem fotograficky zdokumentovat, následně vyhledat nejbližší smluvní servis, který vám s opravou pomůže, s čím vám může pomoci i vaše pojišťovna a podepsat plnou moc, k zastoupení vaší osoby. Ve většině případů se totiž samotný servis postará o veškerou komunikaci s danou pojišťovnou za vás.

Jak lze stanovit pojistnou částku za rozbité přední sklo?

Pokud se domníváte, že tehdy, máte-li sjednané pojistné plnění na čelním skle v hodnotě 25.000 Kč, je bláhové se domnívat, že vám pojišťovna celou tuto částku na čelní sklo vyhradí i tehdy, máte-li například starší typ vozidla. Všechny pojišťovny mají totiž své expertní systémy, které jim dokážou skvěle vypočítat danou škodu včetně prací na vozidle. Pokud se vám tedy situace, kdy například potkáváte vozy převážející štěrk a jedoucí před vámi příliš nevyhýbají, sjednejte si raději vyšší částka u svého připojištění čelního skla. V potaz rovněž musíte ale brát, že se částka nevztahuje například na nákup nové dálniční známky, místo té, která zůstane na vašem starém předním skle.

Srovnejte si nabídky pojišťoven

Velmi dobře se zorientovat v nabídkách vám může portál ePojisteni, který přehledně vyhodnocuje nabídky, které jsou na našem trhu dostupné. Stačí vyplnit pouze údaje o vašem vozidle, tedy o jeho užívání, značce, roce výroby, ceně, jeho zabezpečení a podobně. Na základě všech potřebných informací vás poté bude portál provázet srovnávačem pojistek všech možných pojišťoven, ze kterých si budete moci bez větších problémů vybrat tu pro vás zcela nejvýhodnější. V dnešní době, kdy je trh přesycen velkou spoustou nabídek, je mnohdy velmi těžké se v tomto moři zorientovat a vybrat si tu nejvhodnější a také nejvýhodnější variantu vůbec. V případě, kdy tedy sáhnete po tomto promyšleném srovnávači, budete mít téměr dokonalou jistotu v tom, že jste si již lepší připojištění čelního skla, nemohli zvolit. Není tedy třeba utrácet zbytečně za služby, které na kterých lze u mnohých pojišťoven ušetřit a to se netýká pouze připojištění čelního skla. Na tomto portálu si totiž můžete srovnat i ceny havarijního pojištění, povinného ručení a podobně.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}