.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na pojištění auta proti krádeži 

 15 července, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Pojištění auta přináší jejich majitelům klid

Pojištění auta proti krádeži je poslední dobou velmi žádané a není divu. Vždyť policejní statistiky hovoří jasně – každých 40 minut je ukraden jeden automobil. A netýká se to jen nových vozů, ale v ohrožení jsou i ojetá vozidla. Proto se stále více řidičů snaží před tímto rizikem se co nejvíce ochránit.

Občas podléhají majitelé vozidel mylným představám, že stačí mít uzavřenu smlouvu o povinném ručení, ale to je omyl. Samozřejmě, že je možné si v rámci povinného ručení doplatit připojištění proti krádeži. Některé pojišťovny také nabízí možnost samostatného pojištění proti krádeži, běžnější je však situace, že je tato varianta součástí havarijního pojištění.

Na co se vztahuje pojištění auta?

Pojištění vozidel proti krádeži a odcizení kryje škody nejen v případě krádeže samotného automobilu. Řidiči si mohou v rámci pojistné smlouvy zajistit klid i v případě vloupání do vozidla a odcizení drahého vybavení, jako například autorádia, zabudované navigace, kamery. Pojištění se může v některých případech vztahovat i například na odcizení předního skla či rezervní pneumatiky.

V mnoha případech se pojistka vztahuje také na krádeže součástek motorových vozidel, takže v případě, že máte uzavřenu plnou variantu pojištění, nemusíte být nervózní pokaždé, když parkujete mimo uzavřené a zabezpečené prostory.

Rovněž by bylo omylem domnívat se, že pojistit proti krádeži lze pouze nová vozidla. Většina pojišťoven nabízí i varianty pro pojištění starších vozů, dokonce až do 20 let stáří.

Kolik stojí klid? 

Kolik bude stát jistota, že v případě, že se váš automobil zalíbí nějakému nenechavci, nezůstanete bez náhrady? To záleží na celé řadě faktorů. Výše ceny pojistného je dána jednak stářím vozidla a jeho pořizovací cenou, ale významnou roli hraje i značka vašeho vozu, mimochodem nejrizikovější a nejčastěji zcizované značky vozů jsou Škoda, Volkswagen, Ford a Audi, tedy současně značky aut, která jsou u nás nejoblíbenější. Z policejních statistik totiž vyplývá, že některé značky jsou častěji středem zájmu zlodějů než značky jiné. Proto i toto hledisko je podstatným ukazatelem pro výslednou cenu. Dále pak záleží i na místě bydliště, protože opět některé lokality, jako například velká města či pohraničí, jsou více ohroženy. A zapomenout nelze ani na to, zda je vozidlo vybaveno nějakými zabezpečovacími prvky či alarmem.

zloděj auta

Nabídka pojištění vozidel proti odcizení

     Naskýtá se logická otázka, které pojišťovny nabízí pojištění auta proti krádeži a za jakých podmínek.

  • Alianz pojišťovna – do nabídky pojištění zahrnula variantu bezplatného pojištění pro případ krádeže pro klienty, kteří mají u této pojišťovny uzavřeno kromě povinného ručení i jinou pojistku, například životní, majetkové nebo penzijní pojištění, a to až na dobu jednoho roku. Toto pojištění je určeno hlavně majitelům starších vozidel a platí nejen v České republice, ale i po celé Evropě.
  • Kooperativa – nabízí havarijní pojištění Odcizení, které zahrnuje kromě krádeže automobilu i vybavení, jako je zabudovaná navigace, autorádio nebo autosedačky či rezerva. Možné je také rozšíření o další prvky, jako je střešní box. Toto pojištění je platné po celé Evropě.
  • AXA pojišťovna – součástí havarijního pojištění je již v základní variantě nabídka pojištění proti krádeži vozidla, přičemž při základní pojistce nejsou vyžadovány žádné složité zabezpečovací mechanismy.
  • Česká pojišťovna – nabízí pojištění proti odcizení vozidla v rámci havarijního pojištění a také v rámci komplexního pojištění automobilu. Vztahuje se pouze na Českou republiku a sjednává se se spoluúčastí 5000 Kč.
  • Česká podnikatelská pojišťovna – pojištění proti krádeži auta je součástí havarijního pojištění, které platí v rámci Evropy nebo je lze sjednat jako doplňkovou službu ovšem s limitovanou platností pouze na území České republiky, maximálně do 30 km od hranic, přičemž lze vybírat z 6 možností v limitech od 25 000 Kč do 200 000 Kč.
  • ČSOB pojišťovna – umožňuje výhodně sjednat připojištění proti odcizení vozidla k povinnému ručení. Pojištění proti krádeži je také součástí variant havarijního pojištění Dominant a Premiant. Výhodně lze pojištění uzavřít s 20% slevou online.
  • Generali – Havarijní pojištění Kasko nabízí pojištění odcizení vozidla, které se vztahuje na auta až 11 let stará. Pro majitele starších vozidel (6-20 let) je vhodné havarijní pojištění Retro, které se srovnává pouze se spoluúčastí.
  • Hasičská vzájemná pojišťovna – havarijní pojištění ve variantách Jistota, Komfort a Max zahrnuje pojištění odcizení vozidel s platností po celé Evropě a s možností výhodných slev za zabezpečení automobilu.
  • Slavia pojišťovna – nabízí doplňkové pojištění odcizení celého auta k povinnému ručení, které patří k nejvýhodnějšímu na trhu. Rovněž havarijní pojištění šité na míru zahrnuje možnost pojištění proti krádeži s volitelnou spoluúčastí 5 % nebo 10 %. Lze je zřídit pro vozidla stará až 13 let.

Většina pojišťoven nabízí možnost sjednání pojištění proti odcizení vozidel online. Sjednáte-li si toto pojištění jako doplňkové k havarijnímu pojištění nebo povinnému ručení, získáte ve většině případů příznivé slevy a zvýhodněné podmínky.

Pro výběr nejvýhodnějšího pojištění lze využít řadu internetových kalkulaček a srovnávačů produktů, kde je možné pomocí nastavení požadavků zvolit nejlepší variantu. Jednou z webových stránek, kde je možné porovnávat jednotlivé nabídky různých pojišťoven, je www.epojisteni.cz.

Prostřednictvím tohoto portálu lze srovnávat více než 500 variant pojištění vozidel. K dispozici je rovněž celá řada pojišťovacích specialistů, kteří čekají na telefonu na dotazy klientů a pomohou zvolit nejvhodnější produkt či kombinaci produktů. Vybírat lze z řady renomovaných pojišťoven, které garantují kvalitní služby a vysokou úroveň servisu.

Co v případě krádeže

V případě vzniku pojistné události je ve všech případech zapotřebí přivolat policii a sepsat protokol. Pokud dojde ke krádeži vozidla v zahraničí nestačí pouze oznámit toto místní policii, ale po návratu je nutné opět nahlásit tuto skutečnost i Policii ČR. Následně pak je potřeba co nejdříve kontaktovat vaši pojišťovnu a tuto událost nahlásit a dodat policejní protokol.

Pokud jde o pojistné plnění, tak obvyklou praxí je, že v případě odcizení vozidla pojišťovna poskytuje náhradu ve výši ceny vozidla v době krádeže.

Pochopitelně, kromě uzavření pojistky proti odcizení vozidla, je silně doporučeno vyhýbat se při parkování nebezpečným a rizikovým oblastem, jako jsou okrajové neosvětlené části měst. Rovněž se nevyplatí zapomínat zamykat auto či nechávat viditelně na sedadle drahé předměty, jako telefony, notebooky nebo fotoaparáty. Nedoporučuje se ani nechávat v autě technický průkaz či náhradní klíče, protože to může být jeden z důvodů, proč pojišťovna odmítne plnění nebo významně sníží částku, která vám má být vyplacena.

Závěrem lze říci, že nepříjemným situacím je nejlepší předcházet a vyhýbat se jim, nicméně štěstí přeje připraveným, proto lze jen doporučit sjednání pojištění a spojit tak předvídavost s opatrností. A zbývá snad jen popřát jak šťastnou ruku při výběru vhodné pojišťovny a toho nejlepšího a nejoptimálnějšího pojistného produktu, tak i to, aby jste nikdy nepotřebovali tuto pojistku uplatňovat.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}