.st0{fill:#FFFFFF;}

Pojištění auta proti krádeži: srovnání a zkušenosti 

 23 července, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Každý z nás něco vlastníme, něco, co nám patří, co je naším majetkem. Samozřejmě, někdo má těch majetků víc, jiný zase, méně. Podstata je však stále stejná. Pečovat o to a chránit to, co je naše.

V dnešní době je již více – méně samozřejmostí, že v každé rodině najdeme minimálně jedno auto. A přestože jde o majetek, jehož hodnota každým dnem klesá, neboť se jedná o spotřební věc, určitě si ho chceme chránit co nejlépe. Jedním ze způsobů, jak uchránit automobil před krádeží, je pojištění auta proti krádeži.

Pojištění auta – typy

V České republice existují dva základní typy pojištění motorového vozidla. První druh pojištění vyplývá každému majiteli auta ze zákona. Jedná se o povinné smluvní pojištění /PSP/, které jsme povinni platit, v opačném případě riskujeme pokutu a problémy. Toto pojištění slouží pro případ, že způsobíme škodu na druhém motorovém vozidle.

Druhým typem pojištění auta je havarijní pojištění, které již není zákonem stanoveno. Jeho uzavření je na našem dobrovolném rozhodnutí.

Povinné ručení versus havarijní pojištění

Hlavní rozdíl mezi těmito pojištěními je ten, že v případě povinného ručení je krytý viník, který způsobil škodu. A bez povinného smluvního pojištění by musel škodu nahrazovat v plném rozsahu na vlastní náklady. Havarijní pojištění kryje škody, které si na vlastním autě neúmyslně způsobíme sami, nebo nám auto poškodí živel, nebo dojde k jeho odcizení – krádeži.

Jaké jsou možnosti pojištění proti krádeži auta, co všechno tento typ pojištění zahrnuje a jaká je cena havarijního pojištění?

Havarijní pojištění auta proti krádeži – krytí škod i cena

Už výše jsme zmínili, že havarijní pojištění nevyplývá ze zákona, ale jeho uzavření je na našem dobrovolném rozhodnutí. Podstatou tohoto pojištění auta je krytí škody/škod, které si zapříčiníme na vlastním automobilu buď sami, neúmyslně, nebo nám auto poškodí živelná událost, nebo přijde ke krádeži.

Co všechno kryje havarijní pojištění auta? Jedná se o škody, které vznikly v důsledku:

  • dopravní nehody
  • živelné události /vichřice, povodeň, oheň, popadané stromy, kameny apod./
  • vandalismu, poškození, zničení nebo krádeže motorového vozidla.

Pokud uzavřeme havarijní pojištění auta, které bude krýt všechna tato potenciální rizika, tak mluvíme o plném pojištění. Samozřejmě existují i ​​jiné varianty havarijního pojištění, které nezahrnují všechny typy krytí škod. Nejčastější variantou je pojištění auta proti krádeži /odcizení/ a živelné události. Ve většině případů u majitelů auta rozhoduje výše částky havarijního pojištění.

Co všechno ovlivňuje výši havarijního pojištění motorového vozidla

Obecně lze říci, že výše pojištění auta se odvíjí od několika faktorů. Všeobecné faktory zohledňují podmínky pojištění, jako jsou například výše limitů při plnění pojištění, výše spoluúčasti, rozsah pojištění a v neposlední řadě i způsob uzavření pojištění – na pobočce vybrané pojišťovny nebo formou online. V případě druhého způsobu je možnost porovnat si jednotlivé typy a nabídky havarijního pojištění například prostřednictvím portálu epojisteni.cz.

Dalšími faktory rozhodujícími o výši pojištění auta jsou kategorie vozidla a konkrétní typ vozidla. Pod kategorií rozumíme druh vozidla /motocykl, osobní auto, nákladní automobil apod./ Pokud jde o konkrétní typ vozidla, sem patří faktory jako cena auta, výbava, věk a opotřebování, počet ujetých km, zdvihový objem válců nebo i výkon motoru. Některé pojišťovny berou v úvahu i účel používání motorového vozidla.

Princip bonusu/malusu

Zůstává ještě třetí kategorie faktorů ovlivňujících výši pojistného, a to jsou faktory týkající se pojištěné osoby/pojištěnce – jeho věk, bydliště, počet najetých kilometrů, škodní/bezškodný průběh v minulosti, čili systém uplatnění bonusu/malusu.

V případě bezškodového průběhu může pojištěnec získat bonus – výhody na pojistném v podobě nižší ceny, naopak, v případě, že způsobil škodu v minulosti, tak mu může „hrozit“ od pojišťovny malus – navýšení pojistné částky. Můžeme to vnímat jako jistou formu odměny či trestu/sankce.

Na co se havarijní pojištění auta nevztahuje – výjimky

Když se rozhodneme sjednat havarijní pojištění vozidla, máme na výběr z více variant, pojišťoven, cenových relací či způsobů sjednání pojištění. Ale ještě předtím, než přistoupíme k tomuto kroku, bychom měli vědět, ve kterých případech nemáme nárok na pojistné plnění, abychom předešli zbytečným nedorozuměním. Jedná se o tzv. výjimky z havarijního pojištění:

  • vznik škody způsobené opotřebováním auta při běžném používání
  • vznik škody, která byla zapříčiněna nesprávnou obsluhou vozidla
  • škody, které způsobily nesprávně provedené opravy
  • škody, které způsobil alkohol či omamné látky při řízení motorového vozidla
  • škody způsobené osobou, která vedla vozidlo bez řidičského oprávnění

Odcizení/krádež auta – jak postupovat

Určitě se všichni shodneme na tom, že krádež či odcizení našeho majetku je velmi nepříjemná událost. Většinou se dostaví šok a potřebujeme jistý čas na to, abychom se vzpamatovali a začali racionálně uvažovat.

V první řadě bychom měli neprodleně krádež nahlásit na policii. S potvrzením, které na policii dostaneme, je třeba následně jet do pojišťovny, ve které máme vozidlo pojištěno.

Pojišťovna zahájí své šetření, za jakých okolností bylo vozidlo odcizeno a hlavně, zda pojištěnec dodržel pojistné podmínky, aby měl nárok na pojistné plnění. Pod těmi podmínkami se rozumí například, zda byly zdolány jisté překážky při odcizení auta, zda bylo vozidlo dostatečně zabezpečeno proti krádeži, zda majitel vlastní druhý klíč od vozidla apod.

Ve většině případů pojišťovna po skončení svého šetření vyplatí peníze pojištěnci ve lhůtě 15 dnů, pokud samozřejmě splnil všechny pojistné podmínky výše zmíněné.

Pojištění auta proti krádeži: srovnání a zkušenosti

Co dělat v případě, že jste vlastníky historického vozidla?

V případě, že jste majitelem veterána, máte také povinnost uzavřít povinné smluvní pojištění, které však může být za výrazně nižší cenu než v případě běžného vozidla. Je však třeba zdůraznit, že za veterána se pokládá vozidlo, které je starší třiceti let.

Základní rozdíl je v tomto případě i v tom, zda má automobil akreditaci historického vozidla nebo ne. O ceně povinného smluvního pojištění rozhoduje i fakt, zda jezdíme na veteránovi každý den, nebo jen sporadicky.

Jak získat akreditaci historického vozidla?

Pokud váš veterán splňuje dvě základní podmínky – má akreditaci historického vozidla a jezdíte s ním jen občas, v takovém případě můžete na povinném ručení ušetřit nemalé peníze.

Podmínkou pro získání akreditace historického vozidla je, že musí vaše auto absolvovat odbornou atestaci v příslušném veteránském klubu.

Zde je několik pravidel, která musí váš vůz splňovat, aby zmíněnou akreditaci získal:

  • původní vybavení nebo identická replika původní výbavy
  • odpovídat původním návrhům výrobce v době výroby
  • nepoužívat vozidlo pro běžný každodenní provoz

Pokud vozidlo splní všechny tyto základní podmínky, patřičný úřad jej zaeviduje do registru historických vozidel. Následně jako majitel obdržíte speciální zelenou registrační značku, která začíná písmenem V – označení/registrace pro historická vozidla.

Havarijní pojištění veterána

Pokud vlastníte historické vozidlo a obáváte se jeho odcizení, můžete si na něj uzavřít i havarijní pojištění. Podmínky jsou zde však jiné než v případě auta, které není veteránem. Na historické vozidlo se uzavře havarijní pojištění formou tzv. úpisu a potřebný je i odhad ceny veterána soudním znalcem.

Další možností je sjednat připojištění proti krádeži vozidla, které bude součástí povinného smluvního pojištění, ale uzavřeno jako samostatné pojištění. Můžete tak ušetřit peníze a zároveň budete mít jistotu finančního odškodnění v případě krádeže vašeho „miláčka“.

V České republice nabízí pojištění veteránů hlavně pojišťovna UNIQA, ČSOB pojišťovna nebo Česká pojišťovna.

I na pojištění auta můžete ušetřit

V dnešní době, kdy ze všech stran posloucháme nebo čteme o prudkém zdražování, růstu cen potravin, ropy, plynu, elektřiny, vody apod., hledáme možnosti, jak ušetřit peníze alespoň tam, kde je to možné.

V případě pojištění vozidla, to, naštěstí, možné je. Jak? Jednoduše! Stačí, když uzavřete pojištění auta online.

Ještě dříve než se rozhodnete pro konkrétní pojišťovnu a konkrétní typ pojištění, můžete si pomocí portálu epojisteni.cz porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a druhů pojištění, které nabízejí.

Většinou tam najdete podrobnosti o tom, co která pojišťovna nabízí, co vše zahrnuje/kryje dané pojištění vozidla a na co všechno máte nárok při pojistném plnění, pokud k němu přijde. Takový přehled vám ušetří nejen peníze, ale také čas, který byste strávili návštěvou více pojišťoven.

Závěr

Abychom si svůj majetek ochránili co nejlépe a nejdéle, je třeba o něj dobře pečovat. Platí to io vozidle, které vlastníme.

Jedním ze způsobů ochrany našeho automobilu je uzavření havarijního pojištění.

Na trhu existuje několik pojišťoven, které tento typ pojištění nabízejí za splnění určitých podmínek. V podstatě jsou tyto podmínky pojišťoven stejné, ale zároveň každé pojištění má svá specifika.

Při výběru havarijního pojištění vozidla bychom kromě výše pojištění měli brát v úvahu také možnosti krytí škod v případě, že nastane pojistná událost.

Majitelé veteránů si také přijdou na své, protože i oni mohou využít nabídky připojištění vozidla proti krádeži, pokud jejich veterán splní podmínky a získá akreditaci historického vozidla.

V neposlední řadě můžeme využít služeb portálu epojisteni.cz a z pohodlí domova si porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a jejich produktů. A navíc ušetřit tak peníze, pokud uzavřeme pojištění online.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}