.st0{fill:#FFFFFF;}

Odtah vozidla ze zahraničí – jak zařídit a kolik to bude stát? 

 25 ledna, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Pakliže vám někdo způsobí nehodu, máte od pojišťovny nárok na úhradu všech, pojišťovnickou terminologií řečeno, účelně vynaložených nákladů. Mezi ně určitě patří i odtah vozu. Za jakých podmínek a jak řešit situaci v zahraničí?

Povinné ručení je základ

Povinné ručení musíte mít sjednané. Pokud tuto povinnost nesplníte, hrozí vám pokuta ve výši až 40 000 Kč. Případnou škodu, kterou způsobíte nepojištěným vozem, jste pak povinni sami uhradit. V případě, že ručení sjednané máte, bude škoda naopak vymáhána na viníkovi a uhradí ji jeho pojišťovna.

Klíčovým parametrem jsou u něj pojistné limity, které slouží ke stanovení maximální částky vyplacené pojišťovnou. Platí zde jednoduchá nepřímá úměra: Čím levnější ručení je, tím nižší pojistné limity má. U zvláště levných nabídek si je tudíž nutné uvědomit, že by ručení nemuselo adekvátně plnit svůj účel. Nemá ale ani smysl zbytečně přeplácet. Proto bychom se měli naučit pracovat s internetovými srovnávači. Server ePojištění.cz slouží k rychlému a přehlednému porovnání jednotlivých nabídek.

Ručení tedy primárně má pokrývat škody vzniklé po dopravní nehodě. Do škody lze započítat právě i nutný odtah vozu, pokud bylo vozidlo poškozeno natolik, že je nepojízdné. S odtahem to ale samozřejmě není úplně přímočaré.

Co to jsou přiměřené náklady

Pojišťovna se v řadě případů snaží plnění krátit. Nejčastější argumenty jsou dva: Cena odtahu je nepřiměřená a podobně je nepřiměřená i vzdálenost na cílové místo, tj. na vrakoviště, odtahové parkoviště nebo do servisu. Poškození se pak v nemalém procentu případů dostávají s pojišťovnami do sporu.

Co jsou asistenční služby

Asistenční služby jsou v praxi dnes již součástí každé pojistky u všech komerčních pojišťoven. Zpravidla do nich patří odtah a vždy můžete počítat minimálně s příjezdem asistenčního vozu k tomu vašemu, který je nabouraný.

Standardní službou je i možnost díky moderním technologiím sledovat příjezd asistenčního vozidla v reálném čase. Odkaz na mapu obdržíte prostřednictvím SMS. Systém funguje i na území Slovenska.

odtah vozidla ze zahraničí

Odborníci se shodují, že asistenční služby představují velmi užitečnou složku pojištění. Prakticky se na nich nedá prodělat. Už při první události, kdy ji využijete, se vám vložené peníze jednoznačně vrátí. Nehoda nebo porucha na cestě může vyjít velmi draho. Záleží samozřejmě na konkrétních lokalitách, nicméně lze pro alespoň ilustrační příklad uvést, že už v tuzemsku může případný odtah stát i 5 000 Kč. Stane-li se vám podobná nepříjemnost třeba v létě v Chorvatsku, cena odtahu se může vyšplhat v přepočtu na několik desítek tisíc korun.

Jak si pojištění vhodně nastavit

Každá pojišťovna se ale svými podmínkami liší. Obecně lze říci, že v základní variantě povinného ručení můžete počítat s odtahem do cca 50 km, kdežto ve variantě rozšířené můžete využít strop až 500 km.

Rozšířené limity přitom nejsou nijak výrazně dražší, jedná se o pár stokorun za rok. Peníze má smysl vydat, za jistotu pomoci na cestě investice stojí. Vše, co je nad limit sjednaného pojištění, hradí přirozeně poškozený sám.

Zajímejte se i o to, čeho se asistence týká. Běžná je právě v případě nehody. Méně častá je v případě poruchy. U produktů, které jsou na trhu v současné době dostupné, se v základních variantách tato volba ještě příliš neobjevuje.

Pozor na stáří vozidla

Často se s žádnými omezeními ohledně vozu nesetkáte. Pojišťovna vás bez problémů pojistí, ať je vaše auto jakkoli staré. Uplatnit limity ale v jejích kompetencích je. Příkladem budiž Generali, která základní asistenční služby v případě poruchy nabízí pouze na auta do stáří nejvýše 11 let.

Jiná varianta asistenčních služeb

Pojištění asistenčních služeb se dá sjednat i zvlášť, přímo u některých asistenčních společností. Můžete to využít třeba v případě, že se svým stávajícím povinným ručením jste spokojeni, ale pro jednorázovou cestu do zahraničí potřebujete využít něco navíc.

Druhou možností je asistence připojená k cestovnímu pojištění. Ta má smysl hlavně pro majitele starších vozů, kteří si zvolili u asistenčních služeb pouze základní verzi pojištění. Limity by vám měly v zásadě spolehlivě pokrýt odtah vozu po Evropě.

Asistenční služby se taktéž poskytují v rámci havarijního pojištění. Děje se tak v různém rozsahu, proto je třeba se ujistit o tom, co máte vlastně sjednáno a jak to odpovídá vašim potřebám.

Vyhněte se lovcům nehod

Motorista se s nepojízdným autem ocitá v dost svízelné situaci, které rádi využívají tzv. lovci nehod. Ti čekají, až budou moci klientovi nabídnout asistenční služby. Na první pohled výhodné, neboť poškozeného rádi ujistí, že nic platit nemusí. Reálně je situace úplně jiná: Odtažení do vzdáleného servisu a částka naprosto neúměrná.

Jediným spolehlivým způsobem, jak se vyhnout potížím, je tak spolehnout se výhradně na tu asistenční službu, kterou jste si sami zavolali. Zásadně se tak obracejte na linku asistenční společnosti, případně volejte Linku pomoci řidičům, kterou najdete na čísle 1224.

Odtah ze zahraničí

Asistenční služby i v tomto případě fungují na shodném principu jako v ČR. I tady si proto musíte dávat pozor hlavně na limity odtahu. Nastavíte-li si je nízké, celkovou sumu za odtah vozidla vám nepokryjí.

S dobře nastavenou pojistkou přitom není problém dostat se zdárně domů třeba z dovolené ve Španělsku, existují i pojistky s limity bez omezení. U těch nemusí řidič řešit ani čas, ani finance. Příkladem bezlimitního plnění je třeba Top EXTRA u Generali. Řidiči přitom mají sklony nepříjemné situace podceňovat a řeší až nastalý problém, který je za hranicemi potká.

Pokud to potká i vás a už nemáte možnost situaci řešit jinak a víte, že limit vám nestačí, vše nad rámec pojistky si samozřejmě můžete doplatit. Pojišťovny nabízejí rovněž pomoc v podobě proplaceného ubytování, nemusíte tím pádem sehnat servis okamžitě.

Kde v zahraničí pojištěni nejste

Pohlídejte si i to, kde vám asistenční služby vlastně platí. U některých poskytovatelů mohou asistenční služby v zahraničí fungovat i v základní variantě. V rozšířené pojistce jsou dostupné buď obecně po Evropě, anebo ve všech zemích, které využívají tzv. zelené karty. Výjimky však mohou být na zelené kartě proškrtané, případně jsou výluky uvedené v pojistných podmínkách.

Typickými oblastmi, které se objevují ve výlukách, jsou země od nás na východ. Je to proto, že kvůli velké vzdálenosti by byl odtah auta mimořádně drahý, případně je zde vysoké riziko poruchy, které pojišťovna podstupovat nemíní.

U Generali se tak rozhodně nepojistíte do exotických lokací jako třeba Island. Omezeně, tedy, opět řečeno terminologií pojišťoven, v rozsahu místních podmínek a možností, jsou asistenční služby poskytovány třeba v ne úplně vzdáleném Bělorusku. Lze tak říci, že v naprostém klidu může být řidič tehdy, pokud se pohybuje výhradně po zemích EU.

Jak efektivně předejít problémům

Znalost pojistných podmínek je základní zásadou, které byste se měli držet. Při cestách do zahraničí to platí obzvláště. Nespoléhejte se na to, že se nic nestane. Informace o tom, na co jste pojištěni, se pro případ potřeby i hodí mít po ruce také v papírové podobě. V krizové situaci je nejsnáze dohledáte.

Obrátit se sice můžete na asistenční operátory, kteří vám na místě řeknou, na co vlastně máte nárok. Nehoda je ale stresovou událostí, při které nebudete možná příliš schopni postupovat systematicky a držet se zadaných pokynů.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}