Možná jste už o krátkodobém povinném ručení slyšeli. Já jsem se o něm dozvěděla teprve nedávno. Pořídila jsem si motocykl a přišla řada na sjednání povinného ručení. Přišlo mi ale jako hloupost, sjednávat klasické povinné ručení, když na konci podzimu stejně končí motorkářská sezóna.
Trochu jsem hledala na internetu a po chvilce pátrání jsem narazila na termín ,,krátkodobé povinné ručení“. Přišlo mi to jako správné řešení pro motorkáře, jako jsem já. Rozhodla jsem se, si ho sjednat. Musela jsem ale ještě najít pojišťovnu, u které si můžu toto speciální pojištění sjednat. Vůbec jsem neměla představu o ceně, a tak jsem se po poradě s mnou známou rozhodla, že vyzkouším tzv. online kalkulačku. Moc mi pomohla. díky ní jsem získala přehled o nabízených poijištěních i o jejich cenách.
Do roku 2009 však bylo vše jednodušší. Odevzdali jsme značky a měli jsme klid. Bohužel byla zavedena povinnost mít zřízené povinné ručení, pokud vozidlo existuje. Tento problém řeší právě krátkodobé povinné ručení. I přestože bude povinné ručení sjednáno pouze na určitou část roku, obejdeme ním zbytečné pokutování.
Povinné ručení je pro nás, co vlastníme vozidlo, povinné ze zákona. Při jeho sjednání za nás pojišťovna zaplatí škody, které svým vozidlem způsobíme někomu jinému. Havarijní pojištění je naopak dobrovolné a při jeho sjednání nám pojišťovna zaplatí škody na vašem vozidle.
Povinné ručení se vztahuje na:
- Újmu na zdraví nebo smrt, kterou způsobíme
- Škody na věcech, které způsobíme
Co je třeba vědět pred jeho sjednáním?
Povinné ručení se vztahuje na každého z nás. Každý kdo vlastní motorové vozidlo má povinnost si povinné ručení sjednat. K povinnému ručení se doporučuje sjednat i havarijní pojištění. Tato dvě pojištění se totiž navzájem doplňují a některé pojištovny nabízejí pro jejich sjednání výhodné slevy.
Povinné ručení se vztahuje na osobní nebo užitkový automobil celkové hmotnosti do 3,5 t, které je registrované v České republice. Vztahuje se pouze na škody, které nastanou na území České republiky. Nevztahuje na zvláštní výbavu vozidla a na věci ve vozidle, které nejsou jeho součástí. Pojištění nelze sjednat pro kategorii historických vozidel, tzv. „veterány“, přívěsy, návěsy, vozidla taxislužby, autoškoly a autopůjčovny, a vozidla pro přepravu nebezpečných nákladů.
Komu se může krátkodobé povinné ručení hodit?
Krátkodobé povinné ručení využijí jak motorkáři, kteří jezdí jen o sezóně v letních měsících, tak i sezónní řidiči. Můžou tak ušetřit během zimních měsíců, kdy jsou jejich motorové vozy odstaveny v garážích.
Tento druh povinného ručení ocení i řidiči, kteří např. z pracovních důvodů musejí po větší část roku pobývat v zahraničí a obecně na cestách po světě.
Krátkodobé povinné ručení se také může hodit tomu, kdo chce ušetřit.
Kolik to bude stát?
Pojistné, které zaplatíte za měsíc se odvíjí od faktorů jako je cena klasického dlouhodobého pojištění. Nakonec ale vychází o mnoho lépe, protože nemusíte platit pojištění za celý rok, ale pouze za jeho část. Musíme se ale rozmyslet, jestli jsme opravdu těmi „sezónními řidiči“. Pokud bychom totiž jezdili po celý rok, vyšlo by nám krátkodobé povinné ručení zase naopak příliš draze.
Výhodou však zůstává, že u krátkodobého povinného ručení, se rozhodujeme my: kolik dnů či měsíců bude k vyřízení našich záležitostí potřeba.
Cena povinného ručení je závislá zejména na:
- druhu vozidla a objemu motoru
- na našem věku a místě bydliště
- počtu měsíců bezeškodního průběhu a dalších kritériích
Spoustu pojišťoven nabízí výhodné slevy. Například při sjednání pojištění prostřednictvím internetu nebo za jízdu bez nehod.
Kde ho sehnat?
Kooperativa
Pojišťovna Kooperativa nabízí krátkodobé povinné ručení na dva měsíce, které stojí 199 Kč. Problémem však je, že po dvou měsících zaniká, čímž se vystavujeme riziku pokut. Za jízdu bez nehod nám nabízejí až 50% slevu na povinném ručení.
Allianz
Pojišťovna Allianz má v nabídce povinné ručení – Sezóna (klient si sám určí měsíce, které bude jezdit), ale i možnost sjednání krátkodobého povinného ručení na nejméně tři měsíce. Za každý měsíc, který nebude jezdit, mu Allianz pojišťovna přizná slevu 7 % z ročního povinného ručení. Může takto získat slevu až 63 %.
Uniqa
Uniqa pojišťovna nabízí 30% slevu z pojistného na vybrané automobily a motocykly, při sjednání sezónního povinného ručení. Rok rozděluje na dvě sezóny: letní sezóna 1. 4. – 31. 10. a zimní sezóna 1. 10. – 30. 4. Nabízí i krátkodobé pojištění, například pro cestu do zahraničí.
Česká podnikatelská pojišťovna
U České podnikatelské pojišťovny (ČPP) je nejkratší doba pojištění na tři měsíce. Nabízený extrabenefit Profi (pro dobré řidiče, kteří předpokládají, že nezpůsobí pojistnou událost v období 3 let), lze ale získat pro sjednání povinného ručení na dobu neurčitou.
AXA
Pojišťovna AXA nabízí pouze dlouhodobé povinné ručení a to na dobu nejméně jednoho roku. Získat slevu také můžete, pokud máte u vybrané pojišťovny sjednané i jiné smlouvy na pojištění.
Jak ho sjednat?
Povinné ručení si můžete sjednat na pobočkách vámi vybrané banky, nebo také lze povinné ručení sjednat i prostřednictvím internetu. Dnes je internet dostupný všude a navíc některé pojišťovny poskytují klientům za online sjednání i výhodnou slevu. Teď jen zbývá, vybrat si to nejvýhodnější povinné ručení. Kde takové najít? Pokud jste si ještě nevybrali svou pojišťovnu, nebo se vám nechce brouzdat na internetu, vyzkoušejte takzvané online kalkulačky a srovnávače. Umí ušetřit spoustu času i vaše jmění.
Pokud jste se rozhodli pro srovnání ceny na kalkulačce, budete potřebovat na vyplnění formuláře malý či velký technický průkaz a pár osobních údajů, bez kterých to bohužel nelze. Po vyplnění čekáte maximálně minutu, protože kalkulačky jsou ohromně rychlé, poté si jen vyberete to nejvýhodnější povinné ručení. Mně osobně tato kalkulačka velmi pomohla, jelikož nejsem velký internetový znalec. Díky kalkulačce jsem si sjednala sezónní pojištění, které mi vyšlo daleko levněji, než běžné povinné ručení, které je pro mně jako motorkáře zbytečné.
Přejeme Vám příjemné vybírání povinného ručení a skvělou sezónu!