.st0{fill:#FFFFFF;}

Kde najít nejlevnější povinné ručení na motorku 

 14 března, 2022

Jana Vochková

5/5

Povinné ručení je důležité nejen pro automobil, ale také pro majitele motocyklů. Kdo a proč musí být řádně pojištěn a jak si vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Proč je potřeba povinné ručení

Povinné ručení je nutné ze zákona pro veškerá motorová vozidla, tedy i pro ta jednostopá. Česká legislativa stanovuje, že pokud se budeme pohybovat po dálnici, silnici, místní komunikaci a účelové komunikaci, vozidlo mít pojištěno musíme.

Je to z toho důvodu, že důsledky dopravních nehod jsou mnohdy fatální a škody dosahují značných výšek. Zejména se to týká škod na zdraví, neboť pokrýt je potřeba náročnou léčbu poškozených včetně léčení různých dodatečných následků nehod (rehabilitace).

Na konci loňského roku Česká kancelář pojistitelů ve svých statistikách vedla už 8 858 953 pojištěných vozidel.

Které škody povinné ručení nekryje

V první řadě nelze z povinného ručení hradit škody, které způsobíte úmyslně. Dále se z něj neplatí škody, které utrpěl viník dopravní nehody. K tomuto účelu se používá havarijní pojištění.

Pojišťovna odmítne vyplatit plnění také tehdy, pokud zjistí, že se jedná o škodu vzniklou v souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek. Počítat s její pomocí nemůžete ani v případě škod vzniklých při jízdě bez řidičského oprávnění

A v neposlední řadě si raději odřekněte i dávku adrenalinu: Do oblasti pojistné ochrany v rámci povinného ručení nepatří ani škody vzniklé při závodech.

Na které typy motocyklů se vztahuje povinné ručení

Povinné ručení se vztahuje na všechny typy motocyklů. To znamená:

  • motocykly
  • mopedy
  • skútry
  • babety

Ručení se tedy vztahuje na všechny kategorie podle zdvihového objemu motoru:

  • 50 cm3
  • 51–350 cm3
  • 351–500 cm3
  • více než 500 cm3

Povinné ručení je přirozeně nezbytné si zařídit i na další specifické typy vozidel, jako jsou čtyřkolky a trojkolky.

Mají některé motocykly z povinného ručení výjimku?

Specifickou kategorii mezi motocykly tvoří skupina elektrických skútrů, u nichž skutečně povinné ručení platit nemusíte.

Jedná se o stroje, které nepřesahují hodnotu 250 W v trvalém výkonu, respektive 1000 W při chvilkovém výkonu v maximální zátěži, dále je jejich rychlost omezena na 25 km/h a jsou vybaveny šlapkami.

Přestože se výbavou jedná o plnohodnotné skútry, z pohledu legislativy jsou při těchto parametrech považovány takové stroje za elektrokolo. A protože kolo taktéž nemusíte nikde registrovat, ani za něj platit pojištění, platí pro tento segment analogicky podobná pravidla.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení?

Při sjednávání povinného ručení je potřeba brát v potaz některé podstatné parametry:

Technické parametry

Technické parametry konkrétní motorky hrají zásadní roli. Podstatný je hlavně objem válců a výkon stroje. Některé pojišťovny v potaz berou i stáří motocyklu, nicméně do výsledné ceny ručení se to nijak výrazněji nepropisuje.

Prakticky můžeme říci, že podobně jako u aut platí i u motocyklů, že čím je vozidlo větší, tím je povinné ručení dražší. Za malý motocykl v kategorii do 50 cm3 tak můžete zaplatit kolem 1 500 Kč, nicméně u větších motorek se cena poměrně snadno může vyšplhat i na 10 000 Kč.

Naopak relativně příznivě vychází povinné ručení na skútry, kde můžete počítat s částkou přibližně od 500 Kč na rok. Obdobně nízké sazby se vztahují na mopedy, neboť tyto stroje nezpůsobují vážné dopravní nehody. Naopak jejich řidiči bývají spíše oběťmi dopravních kolizí.

Kde najít nejlevnější povinné ručení na motorku

Osobní informace řidiče

I motorkář musí počítat s tím, že se pojišťovna bude zajímat o něho samotného. Výrazně si na povinném ručení připlatí hlavně mladí řidiči.

Stejně staří motoristé s týmž strojem však přesto nemusejí u totožné pojišťovny platit shodnou částku. Jak je to možné? Vliv má totiž i místo bydliště. Pojišťovny některé lokality vnímají jako více rizikové a promítají to i do sazeb povinného ručení. Primárně se to týká velkých měst.

Dalším důležitým kritériem vztaženým k řidiči je i bonus nebo malus. Bonus je sleva, kterou můžete získat za bezeškodní průběh, tedy za měsíce, během nichž jezdíte bez nehod. Maximální výše bonusu činí 65 %.

Naopak malus vám povinné ručení zdraží, a to v maximální výši až 150 %. Prakticky to tak znamená, že povinné ručení vás bude stát při výrazné nehodovosti až 2,5x víc ve srovnání se standardní sazbou. Při průměrné ceně povinného ručení 5 000 Kč, tak může zodpovědný řidič zaplatit cca 2 500 Kč, zatímco motorista, kterému se nehody nevyhýbají, musí do peněženky sáhnout až pro 12 500 Kč.

Pojistné limity

Pojistné limity jsou stěžejním prvkem každé dobré pojistky. Vzhledem k tomu, že řidiči často nejsou schopni nijak realisticky schopni výši škody a docházelo by k patovým situacím příliš nízkých limitů, které k pokrytí nestačí, řeší tuto oblast přímo zákon.

Ten určuje limit 35 000 000 Kč u škod na zdraví i na majetku. Stanovuje se tak pro oba typy škody zvlášť a v takovéto podobě se i uvádí. Označení limitů má podobu čísel oddělených lomítkem, tedy například 35/35.

Běžně ale nejnižší limit není dostačující a spíše se nedoporučuje. Pojišťovny mají k dispozici řadu vyšších limitů, maximálně nabízejí až 250 000 000 Kč.

Sice si za ně připlatíte, ale pojistku vám nezdraží nijak radikálně. Dvojnásobný limit určitě nepředznamenává dvojnásobnou cenu. Jednoznačně si tak sjednejte alespoň limit 100 000 000 Kč.

Asistenční služby

Ačkoli platí, že povinné ručení primárně chrání motoristovo okolí, z pojistky už můžete těžit také vy sami.

Výrazným benefitem jsou z tohoto pohledu asistenční služby. Pomohou vám řešit poruchy nebo poškození v důsledku zaviněné i nezaviněné nehody. Hodit se vám mohou například v případě, že motocykl potřebujete odtáhnout, případně se sami nebudete jak mít dostat domů. V rámci asistence je pokryto navíc třeba i náhradní ubytování.

Asistenční služby pro motorkáře tak zajistí stejný komfort jako ty, které jsou určeny řidičům osobních automobilů. Základní varianta asistence už bývá v ceně, nicméně zaplatit si můžete i nadstandardní službu.

Co mám dělat, pokud v zimě na motocyklu nejezdím

V případě, že svůj motocykl využíváte například jen během letní sezóny nebo na skútru do zaměstnání jezdíte pouze v letních měsících, kdy tomu odpovídá počasí, můžete ušetřit. Povinné ručení totiž není nutné platit celý rok.

Řešením je sezónní pojištění. Sjednáte si ho pouze na ty měsíce, kdy váš motocykl skutečně vyjede. Musíte ale do depozitu na konci sezóny řádně uložit registrační značky. Ovšem pozor, nezkoušejte pojmout sezónní pojistku jako cestu k finanční úspoře. Sjednávejte si jej jen tehdy, pokud určitě víte, že na silnice nevyrazíte.

V tuzemsku tuto pojistku nabízejí poskytovatelé primárně pro motorky, některé pojišťovny ji mají i pro auta (Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA).

Jak na povinném ručení na motorku ušetřit

Chcete-li na povinném ručení skutečně ušetřit, především si pečlivě porovnejte jednotlivé nabídky pojištění.

Poskytovatelů dnes existuje řada a pro motoristu může být tak rozsáhlý výběr matoucí. Na druhou stranu se pojišťovny o klienty doslova přetahují a nabízejí jim různé atraktivní slevy či doplňkové služby.

Nechte si proto jednoduše jednotlivé nabídky povinného ručení pro váš motocykl porovnat za pomocí internetového srovnávače. Srovnávač je prakticky jednoduchý kalkulátor, který dokáže zpracovat zadané vstupní informace a vygenerovat relevantní nabídky společně s cenou.

V Česku se hlavně ve sféře pojištění objevuje řada takovýchto webů. Vyberte si proto skutečně seriózního partnera, který vám opravdu pomůže ušetřit. K těm nejznámějším patří web ePojištění.cz.

Proč nejezdit bez povinného ručení

Ačkoli jezdit bez pojištění může vypadat jako zdánlivě dobrý nápad, jak zbytečně pojišťovně neplatit tisíce korun, jde skutečně jen zdánlivě o rozumnou myšlenku.

Problém jízd bez povinného ručení tkví jednak v tom, že případná škoda jde na vrub vám. Ačkoli si myslíte, že zrovna vám se nemůže nic stát, nikdy neriskujte. Případná nehoda se již nedá vrátit a jen se štěstím při ní dojde pouze ke škodě materiální.

Nepojištění řidiči navíc od roku 2018 musejí platit povinný příspěvek do garančního fondu ČKP. Platí se za každý den bez pojištění, a protože má systém příspívání sankční charakter, vycházejí platby pochopitelně dráž než povinné ručení.

Kromě toho vám už jenom za to, že vás hlídka bez pojištění odhalí, hrozí pokuta, jejíž výše se pohybuje od 5 000 Kč.

Pokud povinné ručení „pouze“ zapomenete včas zaplatit, pojišťovna z toho většinou vyslovenou katastrofu neudělá. Pošle vám upomínku, takže se vynasnažte reagovat obratem. Zaplatíte-li pojistné hned vzápětí, bude celý problém bez následků vyřešen.

Co můžeme v povinném ručení očekávat do budoucna

Na konci loňského roku vykazovalo povinné ručení z pohledu motoristů příznivý trend. Ve srovnání s rokem 2020 došlo ke zlevnění. Cena se snížila o 290 Kč. Ve srovnání s rokem 2019 bylo zlevňování ještě markantnější, dokonce až o 1 133 Kč.

Do vývoje cen však „promlouvá“ inflace. Lze tedy předpokládat, že tento trend se v roce 2022 zvrátí a povinné ručení zdraží. Nicméně by to navzdory vysoké inflaci nemělo být zdražování nijak výrazné.

Důvodů pro opatrný optimismus při výhledu na následující měsíce je hned několik: Patrná je klesající cena ropy, zažehnaná je, zdá se, krize spojená s nedostatkem čipů. Jediné, s čím motoristé nemohou počítat, je klesající cena servisních úkonů, ta se pravděpodobně nezmění.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}