.st0{fill:#FFFFFF;}

Kalkulačka pojištění vozidel – povinné a havarijní 

 1 května, 2017

katka.martinova

Ohodnotit

Provoz automobilu, motocyklu nebo jiného motorového vozidla obnáší řadu povinností. Jednou z těch nejpodstatnějších je bezesporu povinné ručení. V těsném závěsu za ním stojí havarijní pojištění, které rozhodně není vhodné opomíjet. Jak se však výše těchto dvou typů pojištění vlastně určuje a jaký je jejich účel? Právě to se dozvíte v tomto článku. A nechybí ani tip, jak naleznete nejvýhodnější povinné ručení a havarijní pojištění během pár minut, pouhými několika kliknutími.

Neplacení povinného ručení může mít velmi nepříjemné následky a může mít soudní dohru. Jen si představte situaci, kdy autem, na které se nevztahuje platné povinné ručení, způsobíte závažnou dopravní nehodu. I v případě, že vyváznete bez zranění, následky pro vás mohou být fatální. Poškozený po vás může vymáhat náhradu způsobené škody, což může být pro vás i vaši rodinu v podstatě likvidační. Přitom stačí tak málo!

Naopak havarijní pojištění není sice povinné, ale jeho absence může mít také velmi nepříjemné následky. Pro většinu lidí je totiž automobil naprosto nepostradatelný, a proto bývá nezbytné jej neodkladně nahradit. Povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení: jak na něj?

Jak vypočítat cenu povinného ručení?

Na výslednou výši povinného ručení má vliv řada faktorů, přičemž platí, že každá pojišťovna přikládá jednotlivým aspektům různou váhu a neexistuje tedy jednoznačný návod, jak cenu povinného ručení vypočítat. Přesto se však vyplatí vědět, co všechno může výši povinného ručení ovlivnit, ať už pozitivně, nebo negativně.

Podstatné faktory určující cenu povinného ručení:

  • Objem a výkon motoru: Samozřejmě platí jednoduchá rovnice. Čím větší je objem motoru, tím vyšší je povinné ručení.
  • Věk osoby sjednávající pojištění: Konečnou výši pojistky ovlivňuje také věk řidiče. Mladý řidič bude platit vyšší částku, ale s přibývajícími roky a tedy i zkušenostmi se výše pojištění upravuje.
  • Adresa trvalého bydliště: Vliv na výši povinného ručení má také adresa trvalého bydliště řidiče, který pojištění sjednává. Ve větších městech je pojištění vyšší, naopak menší vesnice v tomto ohledu představují jasnou výhodu.
  • Bonus: Dobrý řidič může získat od pojišťovny zajímavý finanční bonus za roky, po které nezpůsobil žádnou nehodu. Při maximálním počtu bonusových měsíců tato sleva dosahuje až padesáti procent.

Ve hře jsou však i další faktory, které jednotlivé pojišťovny více čí méně zohledňují. Jedná se zejména o model a značku vozidla, dále například druh paliva a celkový počet míst k sezení. Některé pojišťovací společnosti zohledňují také datum první registrace vozidla. Jiné zase berou v potaz to, zda pojištění sjednává podnikatel, nebo fyzická osoba. Rovněž vozidlo pořízené za účelem provozování taxislužby bude podléhat vyššímu pojistnému.

Na výši pojištění může mít vliv také frekvence placení. Proto při srovnávání jednotlivých nabídek vždy porovnávejte údaje vztahující se k jednotlivým nabídkám.

Je tedy zřejmé, že nejrůznější bonusy mohou konečnou částku výrazně snížit, nebo naopak zvýšit. Možná se vám nabídka nějaké pojišťovny bude zdát příliš vysoká, ale to může být dáno právě tím, že v ní ještě není zahrnut některý bonus. Vyplatí se tedy pátrat, neboť úspora za povinné rušení se může pohybovat v řádu stokorun i tisícikorun ročně.

Proč si založit povinné ručení?

Zde se nabízí vskutku jednoduchá odpověď: Protože je to povinné! To už ostatně naznačuje i název tohoto druhu pojištění, které musí mít každé vozidlo, které se pohybuje po pozemních komunikacích. Někdy se také můžete setkat s termínem „zákonné pojištění odpovědnosti vozidel“. A k čemu tedy nepříliš populární povinné ručení slouží?

Mnoho řidičů také vybírá povinné ručení pouze na základě jediného kritéria, nejnižší ceny. To však není úplně dobré řešení, neboť povinné ručení má ochránit ty účastníky provozu, kterým vy svým jednáním způsobíte nějakou škodu. Proto by limity plnění neměly být příliš nízké.

A jak je to se zelenou kartou?

Mezinárodním osvědčením o povinném pojištění vozidel je takzvaná zelená karta. Tu samozřejmě obdržíte při sjednání pojištění. Ovšem i při jeho sjednání přes internet je zelená karta nezbytná. V tomto případě zelenou kartu obdržíte emailem. Většinou se jedná o dočasný exemplář s platností jeden nebo dva měsíce, díky kterému však můžete okamžitě vyjet. Právoplatnou zelenou kartu dostanete následně poštou, po úhradě pojistného ručení. Povinné ručení

Havarijní pojištění: jak na něj?

Jak vypočítat cenu havarijního pojištění?

I v tomto případě se výpočet u jednotlivých pojišťovacích institucí výrazně odlišuje. Při volbě nejlepšího havarijního pojištění je třeba neřídit se pouze cenou, ale vhodné je ověřit si také spolehlivost dané pojišťovny, například na základě recenzí a ohlasů jiných zákazníků. Důležitá je také výše limitů, protože případná náhrada škody bude vyplacena právě vám. Podstatný je také rozsah asistenčních služeb, které nespočívají pouze v zajištění opravy vozidla, ale také v eventuálním odtahu.

Proč si založit havarijní pojištění?

Zatímco povinné ručení uchrání ty, kterým jste vy způsobili škodu, havarijní pojištění má úplně jiný účel. Právě tento typ pojištění je při pohybu po pozemních komunikacích neméně důležitý, neboť pokryje škody na vašem vozidle.

Mnoho řidičů však podceňuje důležitost havarijního pojištění, které sice není povinné, ale přesto by mělo být samozřejmostí. Přece jenom i menší kolize může napáchat značné škody na vašem vozidle. Platí tedy, že povinné ručení by mělo jít ruku v ruce s havarijním pojištěním pro vaši dokonalou ochranu.

Kde najít levné povinné a havarijní pojištění vozidel?

Ceny povinného ručení se díky velké konkurenci drží poměrně nízko, a proto by byla škoda této příznivé situace nevyužít. Využijte možnosti porovnat si desítky nabídek od tuzemských pojišťoven na  ePojisteni.cz a zjistěte, zda za povinné ručení a havarijní pojištění neplatíte zbytečně moc. Srovnání nabídek pojišťoven netrvá déle než dvě minuty, přičemž běžně dosahuje téměř dvou tisíců. Dalším pozitivem je možnost získat speciální nabídku nebo slevu, která jinak zůstává pro běžné zákazníky nedostupná. Velmi podstatné je také právní poradenství, díky němuž můžete od pojišťovny případného viníka maximální možnou kompenzaci. S užitečným nástrojem může být nalezení výhodného povinného ručení a havarijního pojištění na míru vašeho vozu překvapivě snadné, navíc může být otázkou pár minut. Neméně snadné je také vyřízení nové pojistné smlouvy, nemusíte se bát přehnaného papírování!

Jaká připojištění jsou užitečná?

V poslední době se velké popularitě těší také pojištění auta proti krádeži, které se pohybuje v řádech několika stokorun ročně v případě starších vozidel. Pro některé řidiče je nedocenitelné také pojištění proti střetu se zvěří a samozřejmostí by mělo být také pojištění proti živlům a vandalismu. Mnoho řidičů nedá dopustit na připojištění čelních skel, které dokáže předejít mnoha nepříjemnostem. Některé nabídky povinného ručení už reflektují tento, případně jiný typ připojištění. To je tedy nutné vzít v potaz při porovnávání jednotlivých nabídek.

Zvažujete, že si najdete levnější povinné ručení? Máte už zkušenosti ze změnou pojišťovací společnosti?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}