.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zrušit pojistku na auto? 

 22 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Stejně jako já, tak i vy určitě vlastníte motorové vozidlo, za které ze zákona musíte platit povinné ručení. V životě ovšem mohou nastat situace, kdy se rozmýšlím, zda pojištění nepřestanu odvádět. Vžijte se do mé situace, kdy vlastním automobil a rozhoduji se, jestli nepřesídlím k jiné pojišťovně, protože se mi povinné ručení zdá až nesmyslně vysoké. Pojďme si tedy společně projít situaci, kdy chcete zrušit pojistku na auto, ovšem vůbec nevíte, jak na to.

Proč povinné ručení vlastně rušit?

Povinné ručení se nejčastěji ruší v situaci, kdy vlastníte postarší osobní nebo nákladní automobil na hranici životnosti, a rozhodujete se, zda jej nadále budete udržovat při životě, nebo zda jej ekologicky zlikvidujete. Může se ovšem také stát, že nebudete spokojeni se stávajícími podmínkami, stejně jako moje maličkost, a proto budete hledat jinou, pokud možno výhodnější nabídku. Peníze přeci nerostou na stromech, tudíž nemá cenu vyhazovat nesmyslně vysoké částky za nevýhodné povinné ručení, které například nezahrnuje odtah ze zahraničí nebo podobně užitečné věci.

Jak tedy povinné ručení zrušit?

Pokud jste se podobně jako já již rozhodli, že pojistku na své osobní auto zrušíte, pak musíte dodržet zákonem stanovený postup. Takové zrušení musí proběhnout vždy písemně, podle náležitých pravidel. Použiji formulář na webu své pojišťovny, protože pouze u něj mám jistotu, že mi jej přijme. I když by vám pojišťovna měla přijmout jakýkoliv vhodný a k tomu určený formulář, je lepší, když použijete její originální vzor. Samozřejmě můžete výpověď napsat i vlastními slovy, což bych ovšem moc nedoporučoval. Zvyšuje se tak riziko chyby, neboť se můžete snadno zamotat do právnických terminologií, ze kterých se už nemusíte dostat. Nebude vám hrozit žádný postih, ovšem mohlo by to celý proces zrušení povinného ručení prodloužit.

Formulář nesmím zapomenout odeslat

Po vcelku jednoduchém vyplnění formuláře jej nesmím zapomenout odeslat. Nejlepší je použití doporučené zásilky, u které máte jistotu, že si ji druhá strana opravdu převezme a nesmete ji pod stůl. Tento dopis odešlete na sídlo vaší pojišťovací společnosti, nebo na adresu, kterou uvádí pro příjem zásilek. Samozřejmě se také můžete vydat osobně na pobočku, což udělám i já. Tento postup má hned několik výhod. Jednou z nich je stoprocentní jistota, že se vaší záležitostí bude někdo zabývat, další je pak fakt, že bude osobně podaná žádost vyřízena rychleji, než písemně odeslaný formulář.

Formulář můžete poslat i elektronicky

Rozhodně nedoporučuji zasílat takto důležitý formulář obyčejnou poštou jako prostý dopis. V případě odmítnutí pojišťovny totiž nemáte v ruce jediný důkaz, že jste formulář skutečně odeslali. Pokud vlastníte datovou schránku, pak můžete výpověď ze smlouvy zaslat i touto cestou. Vaše pojišťovna ovšem musí mít povoleny zprávy od soukromých příjemců, což nemusí být pravidlem. Za soukromou zprávu totiž musí pojišťovna zaplatit 18 korun, a ne každý chcete takovou částku investovat do komunikace se svými zákazníky. Proto se o této možnosti přesvědčte předem.

Co všechno musím ve výpovědi uvést?

Vyplňování formulářů sice není složitou činností, avšak snadno by se mohlo stát, že na něco zapomenu. Správně vyplněná výpověď z povinného ručení musí obsahovat číslo pojistné smlouvy, aby mě vůbec mohla pojišťovna identifikovat. Určitě nechci zrušit pojištění sousedovi nebo dokonce někomu úplně cizímu. Další náležitostí je jméno nebo obchodní název pojistníka společně s bydlištěm případně adresou sídla. Vyplnit musím i korespondenční adresu důležitou pro zaslání následného vyrozumění a hlavně důvod k výpovědi. K těm se dostaneme později, a proto se jimi nyní nebudeme příliš zaobírat. Zapomenout nesmím ani na datum a vlastnoruční podpis, bez kterého by tento právní dokument nenabil potřebné platnosti.

Nemusím náhodou uvést i detaily o vozidle?

Údaje o vozidle do žádosti o výpověď z povinného ručení uvádět nemusím. Všechny potřebné informace jsou totiž obsaženy v čísle pojistné smlouvy. Pojišťovna si z něho sama zjistí veškeré potřebné údaje, takže se nemusíte o nic starat. Může se ovšem stát, že číslo neznáte nebo jste jej jednoduše zapomněli. V takovém případě musíte vozidlo co nejdetailněji popsat a identifikovat, aby nedošlo k záměně za jiný automobil.

Výpověď ke konci pojistného období

U přemýšlení nad vypovězením smlouvy o povinném ručení může snadno nastat zjištění, že se vaše stávající smlouva blíží ke konci. O její rozvázání musíte požádat nejpozději do šesti týdnů před koncem pojistného období. Škody vzniklé při pojistné události pak můžete uplatňovat až do skutečného zániku smlouvy, tedy do posledního dne její platnosti. Některé pojišťovny nabízí i možnost výpovědi k nejbližší platbě. Proto se nejprve podrobně informujte, jaké podmínky panují právě u vaší pojišťovny.

zrušení pojistky na auto

Výpověď dohodou

Pro obě strany nejrychlejší vypovězení je forma dohody. Tu jsem zvolil v mém případě i já, neboť je žádost vyřízena neprodleně a do několika týdnů zaniknou závazky obou stran. Problém by mohl nastat pouze ve vzájemném vyrovnání. V písemné žádosti proto musím uvést datum ukončení povinného ručení a způsob vzájemného vyrovnání závazků, aby byly obě strany plně uspokojeny. Do dvou měsíců od uzavření smlouvy nové lze podat výpověď formou dohody bez udání důvodu. Od dne podání výpovědi pak běží osmidenní výpovědní lhůta, po jejímž konci smlouva jednoduše smlouva přestane platit.

Výpověď do 3 měsíců od pojistné události

Od smlouvy o povinném ručení můžete odstoupit i v případě, že se vám nelíbí způsob, ani jednání v případě nároku na pojistné plnění. Pokud se do třech měsíců od inkriminované události nic nestane, můžete samozřejmě požádat o výpověď ze smlouvy. V tomto případě je rozhodující datum doručení výpovědi, takže tento proces rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Od tohoto dne začíná běžet výpovědní lhůta trvající jeden měsíc. Pojišťovna by vám neprodleně měla vrátit přeplatek na pojistném, a to formou poštovní složenky nebo převodem na váš bankovní účet.

Po zrušení si nezapomeňte sjednat pojištění nové

Pokud jste si již staré povinné ručení zrušili, mějte na paměti, že s daným vozidlem nesmíte vjet na silnici. Není totiž ze zákona pojištěno proti škodám, a proto se nemůže účastnit silničního provozu. Ještě před zrušením jsem se tedy měl pustit do hledání nových nabídek, abych nemusel do nové pojišťovny vyrazit hromadnou dopravou. Naštěstí se dnes povinná ručení dají sjednat i přes internet, takže se jejich pořízení stane otázkou několika málo minut.

Kde mám novou nabídku hledat?

Zdaleka nejlepší je použití nezávislého srovnávače nabídek komerčních pojišťoven, u kterých ihned uvidíte rozdíly v jejich povinném ručení. Jedním z nejpoužívanějších je portál epojisteni.cz, jenž jsem při hledání využil i já. Jednoduše jsem zadal do online kalkulátoru všechny potřebné údaje včetně detailů o vozidle a ihned mi byla nabídnuta zajímavá cena. Můžete si tedy vybrat buď nejlevnější, nebo podle vás nejlepší nabídku. Při takto sjednaném povinném ručení navíc dostanu i zajímavý dárek. Většinou se jedná o poukaz do velkého elektronického obchodu na zajímavou částku.

Zrušení povinného ručení není nikterak složitý proces, který jsem zvládl bez větších problémů. Jestliže jej provádíte u provozovaného vozidla, stejně jako já, pak si nezapomeňte co nejdříve sjednat pojištění nové, abyste mohli daný automobil nadále používat.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}