Elektromobily a plug-in hybridy patří v automobilovém segmentu zatím k příslovečným Popelkám. Proč a jakým způsobem to mohou změnit alespoň z části dotace? Pro koho jsou dostupné?
Elektromobily v Česku
Na úvod několik statistik: V Česku se během loňského roku prodalo 2646 elektromobilů. Dominoval mezi nimi zástupce tuzemské produkce Škoda Enyaq iV. Prodalo se celkem 738 vozů. Do nejsilnější trojice se vešel ještě Hyundai Kona Electric v počtu 206 vozidel a pomyslnou třetí příčku získala Tesla Model 3. Těch se v Česku prodalo 201.
Statistiky rovněž uvádějí, že počet registrací vozů v Centrálním registru vozidel stoupl v meziročním srovnání o 3 905 registrací.
Majitelé si registrovali také automobily na ekologický pohon. Konkrétně dominovala jasně kategorie PHEV, v jejímž rámci bylo zaznamenáno hned 3 735 vozidel. Na pomyslné druhé příčce se ocitl segment bateriových elektrických vozů, a to v počtu 2 646.
Budeme-li tyto údaje porovnávat, zjistíme, že registrace elektrických vozidel na baterii téměř o pětinu klesly, bezmála o 90 % se naopak meziročně zvýšil počet registrací plug-in hybridních vozidel.
Češi tedy nové technologie uznávají. Většina z nich zmiňuje několik hlavních důvodů: Zásadní motivací je životní prostředí, Lidem jednoznačně není lhostejná změna klimatu. Vlastníci elektromobilů však po ruce mají i další argumenty: Elektrická auta se vyznačují ekonomickým provozem a jsou vhodná především do měst. A jak někteří s úsměvem připouštějí: Patří zkrátka mezí fanoušky technologických inovací a jednoduše si tak nová auta nemohli nechat ujít.
Jak vyplývá z průzkumu, který si nechala vypracovat Generali Česká pojišťovna, hned 43 % Čechů má zájem o vůz na hybridní nebo čistě elektrický pohon. Dominuje pak varianta hybrid nebo mild hybrid, zatímco k čistě elektrickému vozidlu by se přiklonilo kolem 10 % lidí.
Podmiňovací způsob je ovšem na místě. Zásadní překážkou pro rozšíření elektromobilů je zatím v tuzemsku pořizovací cena. Ta odrazuje, jak vyplývá ze stejného průzkumu, hned 54 % zájemců. Cena elektromobilu je tak prozatím výraznější překážkou než třeba i nutnost dobíjení.
Proč jsou elektromobily a plug-in hybridy drahé
Faktorů vstupujících do cenotvorby je hned několik. Automobilky jsou nyní ve fázi investování do nových technologií a cena nově vyrobeného vozidla s elektromotorem tak odráží nutnou návratnost těchto investic.
K tomu je nutné započítat i investice do nových výrobních kapacit. Dalším aspektem, který prodražuje ceny současných elektromobilů, je akumulátor. Odhadovaná cena za 1kWh se pohybuje kolem 650 až 1200 dolarů. U lithium-iontového akumulátoru s kapacitou 24-26 kWh, který má předpokládaný dojezd kolem 160 km, se tedy cena může vyšplhat na 16 000 až 30 000 dolarů.
Smysl pořízení elektromobilu se tak začíná „lámat“ zejména u provozních nákladů, a to zejména při vyšším nájezdu a možnosti levnějšího dobíjení. Ve většině případů lze u elektromobilů dále počítat s levnějším servisem oproti vozu se spalovacím motorem. Na druhou stranu ceny oprav po dopravních nehodách jsou většinou vyšší.
Vyplatí se vám proto sjednat si kvalitní pojištění. V první řadě by to mělo být dobře navržené povinné ručení. Zvažte také, zda se vám vyplatí havarijní pojistka. Primárně na nové či dražší vozy je jednoznačně užitečná.
Pochopitelně i při výběru vhodného pojištění jsou důležité ceny. K tomu, abyste si dokázali vybrat dobře navrženou pojistku, která bude za příznivou cenu, lze využít internetové srovnávače. Na tuzemském trhu už působí několik podobných projektů, které se zaměřují nejen na pojištění, Jedním z těch nejspolehlivějších je portál ePojištění.cz.
Na elektromobily lze získat i dotaci
Elektromobily tak stále nejsou pro každého. Z pohledu boje proti emisím je však přechod k tomuto typu dopravy prakticky nevyhnutelný.
Aktivní podporu tomuto sektoru zajišťují dotace. Ty na elektromobilitu v Česku nejsou žádnou novinkou. Podnikatelům se skrze Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, rozdělilo už v minulých letech celkem 0,64 miliardy korun. Tento systém podpory měl za cíl umožnit pořízení 1100 elektromobilů a 465 dobíjecích stanic, včetně 108 rychlonabíječek.
Pro období 2021 až 2027 již připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. V jeho rámci je rovněž zahrnuta podpora vozidel na alternativní pohon.
Prvotní podporu motoristům chystají také automobilky. Jde však zatím o poměrně omezené speciální nabídky zaměřené spíše na dobíjení vozů. Nejzajímavější nabídku má v tomto směru jihokorejská Kia, která nabízí tzv. Kia čip. Ten každého majitele v průběhu prvního měsíce opravňuje k neomezenému využívání nabíjecích stanic v síti PREpoint v tuzemsku.
Dotací se dočkáme až v roce 2022
Ačkoli se hovořilo o tom, že výzva bude vypsána už na konci roku 2021, nakonec se „elektromobilisté“ v loňském roce museli obejít bez dotací. Na řadu tak dotace přijdou až letos.
Dotační výzvu pro rok 2022 zajišťuje české ministerstvo průmyslu a obchodu. Nazvaná je Elektromobilita pro podnikatele a umožňuje požádat o dotace na pořízení elektromobilů.
Financování bude zajištěno z Národního plánu obnovy. Tento program je určen k opětovnému oživení tuzemské ekonomiky pomocí prostředků z Evropské unie. V souhrnu by se pro podporu elektromobility mělo vyčlenit až 940 milionů korun.
Prakticky by se tak z této sumy měl podpořit nákup 3 525 elektromobilů, 30 vodíkových osobních vozidel a 1 000 cargo e-kol.
Jaké jsou podmínky pro poskytnutí dotací
Podpora by měla být poskytnuta podle konkrétního vzorce, který bude kalkulovat s rozdílem mezi cenou vozidla s elektrickým pohonem a cenou vozu se spalovacím motorem.
Žádat o podporu mohou firmy a OSVČ, které v Česku podnikají minimálně dva roky. Výše podpory se bude odvíjet od velikosti podniku. Velké podniky, které mají až 3 000 zaměstnanců, mohou dosáhnout na dotaci v hodnotě 40 % rozdílu těchto cen. Firmy do 50 zaměstnanců by měly dostat až 60 %.
Protože se ale počítá s tím, že se bude dotace vztahovat pouze na vozy za maximální cenu 1,25 milionu korun bez DPH, bude to prakticky znamenat, že velké podniky dostanou 250 tisíc korun, střední 281 tisíc korun a ty malé pak 337 tisíc korun.
Mezi další podmínky patří i to, že podnik musí vykazovat nulové nedoplatky vůči státním institucím a poskytovatelům podpory z Evropské unie. Požaduje se i dostatek prostředků na financování z vlastních zdrojů.
Žádost má být koncipována tak, aby ve výsledku byla co nejjednodušší. Žádosti o podporu bude možno podávat na portálu MS2014+.
Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) pro programové období 2014–2020 (MS2014+) si klade jako svůj hlavní cíl usnadnit přípravu a podávání žádostí o podporu a realizaci projektů právě hrazených z evropských dotací.
Dosud byla oprávněně řeč pouze o podnikatelích. Fyzické osoby si o dotaci požádat nemohou, zatím mají tak běžní motoristé smůlu.
Elektromobil s dotací i na operativní leasing?
Zatím otazníky se vznášejí nad jednou specifickou podmínkou. Jde o elektromobily pořizované do firem na operativní leasing. Jestli na takováto auta půjde rovněž získat dotaci, to dosud není jisté.
Firmy si přitom paradoxně zatím elektromobily pořizují právě tímto způsobem. Důvod tkví přitom již v prvních řádcích tohoto textu: Elektromobily představují vysokou finanční investici a rozložit tak jejich cenu do nižších pravidelných splátek je pro celou řadu podniků přijatelnější.
Podstatnou výhodou operativního leasingu je i to, že leasingová společnost na sebe přejímá riziko ztráty hodnoty pořízeného vozidla.
Možnost čerpat dotaci i na takto pořízená vozidla by tak řada tuzemských podnikatelů jednoznačně uvítala. Česká leasingová a finanční asociace uvedla, že usiluje v rámci jednání s ministerstvy o to, aby bylo možné dotace čerpat i na vozy financované pomocí externích zdrojů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu pro změnu uvedlo, že se snaží dotační program koncipovat jako „co nejsmysluplnější“.
Existuje proto šance, že se tuzemským podnikatelům možnost dotace i v rámci operativního leasingu splní. Odborníci však soudí, že i pokud by se tak nestalo, dotační program jednoznačně představuje význačný posun z hlediska rozvoje elektromobility v Česku.
Jaká budoucnost čeká v Česku elektromobily?
Odborníci by však i navzdory dotační podpoře jednoznačně uvítali v této sféře ještě výraznější intervence státu. A to jak ve formě podpory další, tak i co se týče informační osvěty.
Jinak totiž, hrozí experti dál, může Česku v tomto odvětví beznadějně „ujet vlak“. Elektromobilita přitom není otázkou vzdálené budoucnosti. Už v roce 2035 totiž Evropská unie plánuje zakázat prodej vozidel se spalovacími motory. Od roku 2025 by pak mohlo i dojít ke zpřísnění normovaného měření emisí CO2 u plug-in hybridních automobilů, které podle stanoviska EU stále nejsou dostatečně ekologické.
Některé evropské státy se však ekologickou cestou plánují vydat o mnoho let dříve, Norsko se podobný zákaz chystá nastolit dokonce už v roce 2025. Elektrická budoucnost tak již doslova „klepe na dveře“.