.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit povinné ručení pro vůz Dacia 

 27 července, 2020

Jana Vochková

5/5

Dacia je bezesporu jednou z nejvýraznějších značek automobilů dnešní doby. Vždyť se také pyšní téměř čtyřmi miliony doposud prodaných vozů.

O původu značky Dacia

Její kuriózní název není odvozen od ženského jména, jako je tomu v případě Mercedesu, ale od antického státu Dácie. Dacia dnes sídlí ve městě Mioveni. Za druhé světové války se zde vyráběla vojenská letadla. Výroba poté přešla k automobilovému průmyslu. Vznikla v roce 1966 v Rumunsku a poté byla odkoupena firmou Renault v roce 1999. Ovšem spolupráce s Renaultem začala už v roce 1968. Kooperace Rumunů s Francouzi přinesla své ovoce.

Hlavním atributem vozů této značky je schopnost vypořádat se s nekvalitním povrchem vozovky. Rumunsko mělo odjakživa špatné klima a cesty velmi nekvalitní a neudržované. Proto bylo třeba udělat vůz tak odolný, aby tyto obtíže dokázal překonat. Dacia se nesnaží o žádné výstřelky při konstrukci vozidel. Motory jsou slabší. Žádný nadupaný osmiválec zde nelze očekávat. Ani závodní pneumatiky. Jde jí především o jízdní vlastnosti v naprosto nehostinných podmínkách. Auta nejsou esteticky atraktivní na pohled. Aspoň většina z nich není. Jejich krása se skrývá v jejich využitelnosti, uvnitř.

povinné ručení Dacia

A tak vznikla první Dacia 1100, dnes již veterán. A po ní Dacia 1310. Známé jsou také Dacia Nova, Dacia Gamma či Dacia Sollenza. Do České republiky se Dacia dostala v roce 2005 díky modelu Logan a okamžitě si získala pozornost. A prodejnost byla, a doposud je, nadprůměrná. Výhodou těchto vozidel je velký prostor interiéru, bezpečnost a schopnost odolávat tvrdým přírodním podmínkám. Nevýhodou je často neatraktivní vzhled, slabý výkon a u některých modelů horší jízdní vlastnosti. Auto dobré na rodinný výlet, odvoz většího množství zboží, pro nedělní cestu do kostela. Na závody bych ho ale raději nebral. 

Aktuální produktová nabídka

V dnešní době je velmi oblíbený model Duster, prostorné a moderní SUV. Lze si zvolit, jestli chcete pohon pouze na přední kola, nebo na všechny čtyři. Záleží hodně na typu motoru, který vůz bude mít. Spotřeba se pohybuje mezi 5-8 l/100 km. Na německé dálnici s ním moc rychle nepojedete, vytáhne maximálně 180km/h. Model Sandero je menší. Je vyráběn od roku 2008. Motory jsou jak benzínové, tak naftové. Za cenu menšího výkonu, mezi 50-60 kW, disponují průměrnou spotřebou pouze 4,7l/100km. Na tom se už dá hezky ušetřit. Dacia Dokker a Lodgy jsou jako dvě dvojčata. Modely jsou téměř identické. Jsou to dva rivalové, které od sebe oddělují pouze malé detaily. Při porovnání cen můžeme zjistit, že Dokker je o něco levnější. Má křídlové dveře, což se hodí ve špatném počasí. Je ale o něco hlučnější a pomalejší. Lodgy je rychlejší, tišší, lépe se do něj nastupuje díky posuvným dveřím. Je to takový sedmimístný, rodinný vůz. Za zmínku ještě stojí Dacia Dokker Van. Jedná se o moderní dodávku, kterou jistě ocení mnoho přepravních a kurýrních společností. Její cena je překvapivě nízká. Nejdražší modely se cenově pohybují okolo 260000 Kč. Za to dostane zákazník čtyřválcový benzínový motor o síle 102 kW. Hlavní je zde ale velký úložný prostor a bezpečnost všech pasažérů. 

Dacia Logan MCV

Při výběru vozidla od Dacie mne také zajímaly dvě další důležité vlastnosti. Bezpečnost a interiér. Vsadil jsem na Logan MCV a musím říci, že zklamán jsem rozhodně nebyl. Je to taková prodloužená verze původního, kratšího Loganu. Obecně je známo, že jde o vůbec nejlevnější Combi v Česku. S cenou jsem se hravě vešel do 200 000 Kč. Interiér byl opravdu prostorný. Mám početnou rodinu a často jezdíme na dlouhé výlety. Není potřeba si hledat hotel k přespání. Stačí sklopit sedačky a v autě se pohodlně vyspí několik členů rodiny. Kufr je velký, až obří. Sedačky masivní. Palubní deska, to je samý plast. Celkově působí dost staromódně. Je znát, že bylo vozidlo vyrobeno co nejlevněji. S tím bohužel i souvisí horší jízdní vlastnosti. Motor sice vytáhne 95 koní, ovšem zrychlení z nuly na 100km/h za 12,6 sekund je velmi pomalé. Pokud člověk nikam nespěchá, tak mu to ale vadit nebude. Vůz je poměrně hlučný, hlavně co se týče motoru. Ovšem zavírání dveří naštěstí není. Menším zklamáním pro mě byla pouze pětistupňová manuální převodovka. Hodila by se aspoň šestistupňová. Pro svátečního řidiče, který chce ušetřit, je toto vozidlo ideální. Luxusní vůz, který zaujme každého, to ale rozhodně není. To raději Duster, pořádné, elegantní SUV. Za málo peněz ale hodně muziky. 

Na co je u Dacie potřeba povinné ručení

Laicky řečeno, povinné ručení je poplatek, který se ze zákona musí odvádět státu. V případě nehody jsou pak škody, které jsou mnohdy značně vysoké, zaplaceny pojišťovnou. Za neplacení povinného ručení hrozí velké pokuty. Vyplatí se tedy pravidelně ho platit. Jak je to ale s povinným ručením na tyto vozy? Velmi snadné. Žijeme v době internetu a moderních technologických vymožeností a sjednat si povinné ručení není zase takový problém. Jde to velmi rychle a snadně. Stačí mít velký technický průkaz, občanský průkaz, počítač a připojení k internetu. Na internetu je plno databází, které nabízejí nejvýhodnější možnosti pojištění. Stačí vyplnit údaje o sobě a o svém vozidle a kalkulačka na těchto webových stránkách vyhodnotí nejvýhodnější pojišťovny. Osobně mám s tímto virtuálním systémem jedině pozitivní zkušenost. Veškerá dokumentace dorazila po několika pracovních dnech, včetně zelené karty. Je to velmi jednoduchý způsob, jak si povinné ručení zařídit. Druhou možností, avšak časově velmi nevýhodnou, je zajít si přímo na pobočku pojišťovny. Proč se ale okrádat o drahocenný čas, když jde vše zařídit do pár minut? Navíc lze i komunikovat přes mobilní telefon s finančními experty, kteří vám velice rádi a s ochotou zodpoví veškeré vaše dotazy. 

Je celkem logické, že čím dražší a hodnotnější automobil vlastním, tím více musím zaplatit. V případě značky Dacia jsou ještě ceny za povinné ručení celkem rozumné, jelikož vozy zase tak drahé nejsou. Zcela primárním a určujícím faktorem je zde obsah motoru. Čím je větší, tím více zaplatíte. Jsou tu ale i další detaily, které pojišťovny berou v úvahu. Tak kupříkladu věk. Je logické, že mladí řidiči, kteří sotva udělali autoškolu, budou mít větší nehodovost než lidé, kteří už auto řídili nějaký ten pátek. Rizikovou skupinou jsou také senioři. Ti již mají zkušenosti, ovšem mají horší reakce. Také zde záleží na značce, typu a hlavně užití vozidla. 

Při hledání povinného ručení pro svého Logana MCV se mi osvědčil internetový portál epojisteni.cz. Jde si zde vykalkulovat i jiná pojištění. Například havarijní nebo cestovní. Několikrát jsem tuto možnost využil při dlouhých cestách ve své zachovalé Dacii. Lze si zde ale zařídit i pojištění domácnosti a nemovitostí. Za sebe, i svou rodinu, vřele doporučuji. Dotazník ohledně vozidla zde vyplní i technologicky slabší jedinec. Některé kolonky jsou povinné, některé ne. Zájemce zde dostane nejlevnější nabídku povinného ručení pro svůj druh vozidla a okamžitě se s vámi někdo telefonicky spojí. Kromě nejlevnější nabídky se zde zobrazuje i nabídka dražší pojišťovny, která má větší péči o své zákazníky. Je pak na každém z nás, jestli ušetří nebo si připlatí. Já si raději připlatil. Za povinné ručení svého vozidla dávám hezkých, necelých 5000 Kč, což není zrovna astronomická částka. Cena vozů je zde opravdu nízká. Logan MCV je nejlevnější, okolo 200 000 Kč. Nejdražší je současně Lodgy s cenou 365 000 Kč. Nejdražší Lodgy, model s názvem Celebration, se už vyšplhal na úctyhodných 434 000 Kč. Ceny ale mohou být ještě vyšší. Auto si lze na webových stránkách nakonfigurovat dle libosti a nechat si ho na zakázku vyrobit. 

Samotná Dacia nabízí pojištění pro své vozy na svých oficiálních webových stránkách. Tato značka spolupracuje s pojišťovnami jako Allianz, Kooperativa, Uniqa nebo Česká pojišťovna a nabízí své vlastní možnosti pojištění. Nejde ale o nejlevnější společnosti, o se musí brát v potaz. Se zákazníkem se spojí dealer a společně podepíší pojistnou smlouvu. Velkou výhodou je zde možnost přefakturování pojistného. Pokud jste neměli žádnou nehodovost v minulé pojistné smlouvě, bude to v případě povinného ručení zohledněno. Jezdit bezpečně a bez nehod se tedy opravdu vyplatí. Dacia má také speciální funkci Gap. V případě, že vozidlo bude ukradeno a po policejním šetření nebude do 30 dnů nalezeno, pojišťovna vyplatí klientovi peníze, za které si může koupit nové vozidlo této značky. To samé zde platí, pokud  auto zničí živelná katastrofa nebo se vůz kompletně zničí během dopravní nehody. Dobrá funkce, kterou každá automobilka nemá. Samotné pojištění vozidla se zde dá i platit formou splátek, které jsou zapsány ve splátkovém kalendáři. 

Je už na klientovi, zda se svěří do rukou přímo této firmy, nebo dá přednost stránkám, které mu cenu povinného ručení vypočítají. Je dobré si zde také zařídit i další pojištění. Dacia nabízí například pojištění čelního skla nebo zavazadel, úrazové pojištění osob, pojištění asistence a též pojištění nákladů na nájem náhradního vozidla. Člověk nikdy neví, kdy některou z těchto dodatečných možností bude v budoucnu potřebovat. Raději si tedy i toto opatření zařídit. 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}