.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit povinné ručení pro vozy Hyundai? 

 22 července, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Ať už mate hyundai dlouho nebo jste si ji, stejně jako já, koupili teprve nedávno, možná řešíte podobnou věc. Jak si zařídit povinné ručení? Kde ho hledat a čemu věnovat pozornost při výběru?

Popíšu vám tu několik rad, které pomohli mně.

Trochu historie

Hyundai patří mezi oblíbené a kvalitní auta už od roku 1999. Hlavní továrna je v Jižní Korei, ale více jak deset let se i Česko pyšní továrnou této firmy.

Ve výrobě aut úzce spolupracuje s automobilkou Kia. Společně dosáhli největšího pokroku za deset let, než kdokoli před tím.

Mezi nejznámější patří například Hyundai i20. Tento model se vyrábí od roku 2008 a to jak v třídveřovým, tak pětidvéřovým modelu. Na svou malou velikost má slušný výkon.

Další model, který stojí za zmínku je i30. Je to pětimístný  a velmi pohodlný vůz. Oblibu si našlo u mladší, tak i u starší generace.

Mezi nejmenší SUV se objevila v roce 2018, Hyundai Kona. Pod kapotou skrývá 177 koní. A na první pohled vás zaujme svým neotřelým designem, který si našel své příznivce hojně i u nás v Česku.

V neposlední radě tu máme model Tucson. Menší SUV, které se vyrábí od roku 2007. V Kanadě dostal titul, nejlepší crossover. Je velmi přizpůsobivý terénu a při jízdě je opravdu pohodlný. Dobré odezvy si získal jak u žen, tak u mužů.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení neboli pojištění z provozu vozidla. Jeho základním účelem je ochrana zdraví a majetku třetí osoby.

Když jsem si hledala více informací, v podstatě nepojišťujete sebe ani své auto, ale zdraví a auto někoho jiného. Koho?

Vlastně kohokoli, kdo bude mít újmu na zdraví nebo majetku, vinou vašeho vozidla.

V praxi to znamená, že v případě nehody, kterou zaviníte, nebudete muset škody platit ze své kapsy, ale zaplatí je pojišťovna.

Říkala jsem si, že je to obrovská výhoda pro všechny řidiče. Ale další důvod proč si povinné ručení udělat, je důležitější. Ze zákona je totiž opravdu povinné.

Takže ještě před koupí auta jsem se začala zajímat, co by pro mou Hyundai bylo nejlepší.

povinné ručení pro Hyundai

Hyundai  vs. ostatní auta

Množství pojišťoven, od letošního roku, bere v potaz bezpečnost automobilu, podle testů nárazů.

Vzhledem k tomu, že Hyundai i30 byla ohodnocena nejvyšší známkou v bezpečnostním testu automobilů, může značně ovlivnit konečnou cenu pojištění.

Některé pojišťovny také přihlíží k celkovým zkušenostem s daným modelem. Zajímají se o jeho poruchovost a spolehlivost. V tomto ohledu Hyundai, dovolím si tvrdit, vyniká. Tudíž se nemusíte bát, že by jste kvůli nespolehlivosti automobilu platili velkou částku.

Jaké jsou kritéria pojištění?

Objem motoru

Dost často se setkáte s názorem, že větší objem motoru znamená vyšší cenu. Pokud bych měla čerpat z vlastní zkušenosti, mnohým pojišťovnám jde spíše o celkový výkon motoru.

Tyto dvě jednotky nemusí být úměrné, tudíž i cena se muže měnit, podle toho co je posuzováno.

Využití vozidla

Mezi nejčastější patří běžný provoz vozidla. Pokud však chcete využít auto jako taxi nebo ho budete využívat pro autoškolu, cena pojistného se zvýší.

Důvod je ten, že pokud u využití auta vzniká větší riziko autonehody, je důležité pojistit ho na odpovídající hodnotu. Ve většině případů se nejedná o příliš velký rozdíl, ale opět  záleží na více faktorech.

Rok výroby

Cenu povinného ručení tvoří z velké části to, jak staré máte auto. Například u mě hrál roly i pouhý rok.

Obecně sice platí, že čím je auto starší, tím dražší bude pojištění. Do jistě míry s tímto tvrzením souhlasím, ale v dnešní době se vedle staří auta také pohlíží na typu, značce a modelu. To v jakém stavu bývá jeden model, po deseti letech, nemusí odpovídat stavu auta jiného.

Zde je znovu vidět, že ceny pojištění bývají dost často velmi rozdílné, i když se na první pohled může zdát situace podobná.

Co povinné ručení obsahuje?

Samozřejmě záleží co všechno si do smlouvy dáte, ale v první radě by pojištění mělo zaručit vyplacení částky, za vámi vzniklou autonehodu, druhé straně.

Minimální částka na kterou se pojištění sjednává je 35 milionů. I když se toto číslo zda přehnané, věřte mi není. Naopak, v případě autonehody vzniknou škody, které tuto částku hravě přesáhnou.

Já jsem si pojištění sjednala na 65 milionů, ale jako asi každý, doufám že je nebudu nikdy potřebovat. Ale zároveň podle statistik úhrady škod, bývají opravdu mnohem vyšší než si dokážeme představit.

Takže si možná raději stovku na pojištění přidejte, než potom doplácet škody ze svého.

Další důležitou součástí povinného ručení je zelená karta. Ta potvrzuje existenci pojištění odpovědnosti za způsobené škody, vašim vozidlem.

Tuto zelenou kartu dostáváte při sjednání povinného ručení.

Pojištění se vztahuje na poškození zdraví a majetku nabouraného. Ale součástí povinného ručení je také úhrada ušlého zisku, způsobeného nehodou. Rovněž také úhradu za možné soudní výdaje.

Pojištění se vztahuje na vozidlo nikoli na řidiče. Z toho plyne, že pokud vaše auto bude řídit někdo jiný a způsobí autonehodu, úhrada za škody se zaplatí z vašeho povinného ručení.

Kromě těchto technických kritérií, se pojišťovny řídí dalšími faktory. Jako například, kolik má klient let, jak dlouho má řidičský průkaz nebo jak dlouho jezdí bez nehody.

Možná si říkáte, že tyto drobnosti nemůžou dělat v pojistném velké rozdíly. Také jsem si to myslela, ale pokud máte řidičák pouze pár let, cena vás asi moc nepotěší. Nebo také v případě, že jste měli nedávno nehodu a to třeba jen drobnou, opět se to odrazí na konečné ceně.

Stejně tak pokud pojišťovna zjistí nějaké zpožděné platby nebo dokonce, že dlužíte u jiné pojišťovny, automaticky se zvyšuje předpokládaná měsíční platba.

Kde najít to nejlepší pro mě?

Existují dvě varianty jak si povinné ručení vyřídit. Obě dvě sebou nesou radu výhod. Pro každého muže být příjemnější něco jiného. Důležité ale je, že obě tyto varianty, vás dovedou ke stejnému cíli.

  1. Osobně na pojišťovně
  2. On-line pře portál pojišťovny a nebo zprostředkovatele

Ke každé budete potřebovat, občanský průkaz a velký technický průkaz ( popřípadě malý TP).

Osobně

Pokud si sjednáváte povinné ručení poprvé a nebo nejste experti přes elektroniku, asi budete volit variantu osobního sjednání. Jednou z možnosti je, pokud registrujte nové auto, udělat ho přímo v budově policie.

Bývá zde oddělení, kde si během několika minut vše vyřídíte. Navíc dostanete přímo všechny informace a můžete se vyptat na nejasnosti nebo více podrobností smlouvy.

U pojišťoven je možné sjednat schůzku dopředu a zároveň sdělit informace ke smlouvě. Díky tomu nebudete muset trávit zbytečně čas vyplňováním na místě.

Za pomoci pracovníka pojišťovny si domluvíte podmínky a výhody smlouvy. Tato možnosti je vhodná pokud sami ještě přesně nevíte a potřebujete poradit.

V některých případech pojišťovny nabízejí domluvu schůzky u vás doma. To určitě potěší maminky na mateřské a samozřejmě nejen je.

Sjednávání on-line

Tento způsob je pro řadu z nás pohodlnější a celkově příjemnější. Nejsme limitováni otevírací dobou nebo špatnou náladou paní za přepážkou. Na druhou stranu chce to z naší strany trochu větší aktivitu.

Je dobré prozkoumat co pojišťovny nabízejí a podle svých možností a kritérií vybrat. To zní sice jednoduše, ale kde začít?

Když jsem si dala do vyhledávače heslo “ povinné ručení “, samozřejmě se hned ukázala nabídka různých pojišťoven, firem a podobně. Chvílemi jsem měla pocit, že se k cíli snad neproklikám.

Zjistila jsem, že na stránkách vám nabízejí kalkulačku, na které si můžete vypočítat cenu svého povinného ručení. To je sice skvělé, ale pozor ne neaktuální stránky zprostředkovatelů. Protože vám vyjde cena, které potom u dané pojišťovny neodpovídá.

Pokud třeba máte další pojištění u jedné pojišťovny a chcete si u ní založit i povinné ručení, podívejte se na recenze a zkušenosti jiných. Pomůže to k tomu, mít jasnější představu, jaké z toho plynou výhody a co to bude obnášet.  

Nakonec mi nejvíce pomohly stránky www.epojištění.cz, kde vám podle vašich informací a kritérií vyjdou různé možnosti a na vás potom je, vybrat si tu nejlepší.

Zároveň zde najdete mnoho potřebných informací k danému tématu. Vysvětlení bodů smlouvy, atd…

Také mě velmi potěšila, garance nejnižších cen. A musím říct, že je to pravda, protože za stejnou smlouvu bych jinde zaplatila více.

Závěrem

Každý řidič je jiný, stejně i auta mají svá specifika. Tím pádem i každé povinné ručení bude trochu jiné.

Je tedy důležité věnovat pozornost výběru. Na druhou stranu pokud si o tom dopředu něco zjistíte, příliš mnoho času vám to nezabere. Někdy doslova jen pár minut.

Pokud máte strach, aby jste nenaletěli nějaké podvodné pojišťovně, zkuste se raději poradit s někým zkušenějším. Nebo tam zavolejte a ptejte se na podrobnosti.

Pamatujte si, že sice nízké ceny jsou fajn, ale ne vždy se to opravdu vyplatí!

Mnoho lidí doporučuje, se v tomto obrátit, na již zaběhnuté firmy. Máte u nich větší jistotu solidárního jednání a dodržení smlouvy.

Nakonec, ale vše záleží na vás. Je nespočet možností, ze kterých můžete vybírat.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}