.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit povinné ručení pro vozy Ford 

 28 července, 2020

Jana Vochková

5/5

Ford Motor Company je nadnárodní korporace, která vyrábí automobily. Vozy Ford jsou rozšířeny i mezi českými motoristy. Na co si dát pozor, pokud pro svého Forda sháníte povinné ručení?

O značce Ford Motor Company

Historie značky Ford se datuje do roku 1903. Na předměstí Deatroitu ji založili otec a syn Fordovi, Henry a Edsel.

Svoje první vozidlo zkonstruoval Henry Ford už v roce 1886. Čtyřkolka se jmenovala Quadricycle, vážila více než 200 kilogramů a jezdila rychlostí z dnešního pohledu úsměvných 30 kilometrů v hodině.

Začátky podnikání nebyly snadné, Henry Ford však měl jasnou vizi: Vytvořit cenově dostupný automobil, který by si mohla pořídit střední třída i dělnická vrstva. Nízká cenovka současně neměla automobilu ubrat na spolehlivost.

K realizaci tohoto nápadu posloužila převratná idea: Výrobní linka, která dokáže zajistit masovou produkci vozidel. Během prvních pěti let se podařilo produkci navýšit na celkových 20 000 vozů. Automobily se označovaly podle písmen abecedy od A až do S.

O modelu T v roce 1909 slavný tvůrce prohlásil památný citát: „Každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu auta, jestliže to bude černá.“ Značka Ford svého zakladatele postupně katapultovala mezi nejúspěšnější podnikatele 20. století.

V současnosti je Ford Motor Company druhou největší americkou automobilkou. Z její produkce vzešlo mnoho oblíbených modelů vozů, jako je například Ford Mondeo, Escort, Fusion nebo Ranger. Ostatně už s prvními automobily Ford velmi úspěšně prorazil v zámoří.

V tuzemsku si značka Ford vydobyla status kvalitních automobilů. Oblíbenost dokládají i žebříčky nejlépe prodávaných ojetin, kde Fordy pravidelně zaujímají čelní příčky.

povinné ručení pro Ford

Povinné ručení na auto, co byste měli vědět

Ani to nejspolehlivější auto se bez povinného ručení neobejde. Toto zákonem vyžadované pojištění chrání majitele vozu před škodami, které způsobí na cizím vozidle. V případě, že dojde k nehodě, pokryje se škodní událost právě z pojistky.

Konkrétně se to týká věcných škod, tedy škod na majetku, dále se z povinného ručení hradí škody na zdraví nebo usmrcení, patří sem také škody mající povahu ušlého zisku. Poslední kategorií jsou náklady na právní zastoupení.

Nemít povinné ručení by tak znamenalo, že řidič by musel škodu uhradit z vlastních prostředků. V některých případech je však částka velmi vysoká. Navíc vám hrozí pokuta až ve výši 40 tisíc korun, pokud byste byli bez povinného ručení přistiženi.

Přesto se ale samozřejmě podobně nezodpovědní řidiči stále najdou. Systém s nimi počítá a část plateb proto končí v tzv. garančním fondu České kanceláře pojistitelů. Z něj se pak hradí škody, které způsobí nepojištěná vozidla.

Podle čeho vybírat povinné ručení

Povinné ručení má několik základních vlastností, které je zapotřebí správně nadimenzovat, aby nás pojistka skutečně účinně chránila. Jsou to zejména:

Pojistné limity

Minimální limit stanovený zákonem činí 35 milionů korun. Tuzemské pojišťovny nabízející povinné ručení však svorně přinášejí svým klientům i limity vyšší.

Většinou to bývá až 70 nebo 100 milionů korun. Nejvyšší limity lze nastavit na 150 milionů korun. Současným motoristům se s ohledem na ceny dnešních automobilů doporučuje nastavit si limit nejméně 50 milionů, spíše však až 100 milionů.

Připojištění

K povinnému ručení si lze také sjednat nejrůznější připojištění. Tuzemské pojišťovny se pestrou nabídkou připojištění snaží v rámci konkurenčního boje přetahovat klienty. Připojištění proto už existuje celá řada. Tím pravděpodobně nejzásadnějším je pojistit si čelní sklo, dále zahrnout riziko poškození živlem, krádež a střet se zvěří.

Dnes tak v mnoha případech již motorista nepotřebuje havarijní pojištění, má-li výše uvedená rizika již vykryta povinným ručením. Zejména majitelům starších automobilů se samostatně sjednané „havárko“ už převážně nevyplatí.

Pokud už se pro něj rozhodnete a zároveň by se vám však stalo, že si správného rozvržení pojistky nevšimnete, nemusíte mít obavu. Není totiž možné si pojistit jedno riziko dvakrát. A nezapomeňte u havarijního pojištění na pravidelnou aktualizaci smlouvy. Každé auto totiž v čase ztrácí na hodnotě a vy byste po čase pojistku výrazně přepláceli, a to zcela zbytečně.

Mezi nejčastěji sjednávaná připojištění patří:

  • připojištění skel
  • úrazové pojištění pro řidiče
  • krádež
  • vandalismus
  • asistenční služba
  • náhradní vozidlo
  • živel
  • úrazové pojištění pro přepravované osoby
  • střet se zvěří
  • pojištění zavazadel
  • pojištění GAP

Cena

Cena by při sjednávání povinného ručení neměla hrát stěžejní roli. Žádný motorista si však nepřeje na pojistce zbytečně přeplatit.

Dnešní trh s pojištěním je velmi rozsáhlý. Kdo tak chce najít skutečně nejvýhodnější nabídku, vyplatí se mu si jednotlivé poskytovatele porovnat. A abyste nemusel nabídky všech pojišťoven procházet ručně, vznikly internetové srovnávače, které ceny porovnají za vás. Jedním z nich je web ePojištění.cz.

Co ovlivňuje cenu za povinné ručení

Faktory ovlivňující výši platby za povinné ručení je možné rozdělit na dva základní okruhy. Jednak jsou to ty, které se týkají přímo osoby pojistníka. Dále záleží i na samotném vozidle. Jednotlivých kritérií mohou být až dvě desítky.

Typicky má vliv v první řadě věk klienta. Mladí novopečení řidiči jsou považováni za nezkušené, a tedy rizikové. Čeká na ně proto dražší povinné ručení. Na cenu bude mít rovněž vliv to, zda si auto chcete pojistit jakožto soukromá osoba nebo podnikatel. Rovněž se pojišťovna zaměří na vaše bydliště. Klienti z velkých měst znamenají opět pro pojišťovnu potenciálně vyšší riziko způsobené nehody, a tedy i vypláceného plnění.

Pojišťovna zohlední také to, jaký automobil máte. Zajímat se bude hlavně o výkon motoru. Čím vyšší, tím vyšší pojistné vám vypočítá. Podobná přímá úměra platí také u dalšího parametru, kterým je objem válců. Stejnou roli hraje také celková hmotnost vozidla. Pro běžného řidiče je také relevantní stáří vozidla. Čím starší auto vlastníte, tím dražší pojištění bude.

Samostatnou kategorii individuálně zohledňovaných kritérií tvoří různé typy slev, například zvýhodněné povinné ručení pro handicapované klienty. Každá pojišťovna si dále může navrhovat vlastní obchodní slevy a marketingové akce.

V minulosti navíc pojišťovny své řidiče rozlišovaly i na základě pohlaví. Ačkoli bylo prokázáno, že muži jsou skutečně těmi, kdo za volantem více riskují, v roce 2012 Soudní dvůr Evropské unie toto kritérium vyhodnotil jakožto diskriminační.

Frekvence platby

Výslednou cenu za pojistku může ovlivnit i frekvence plateb. Platit lze ročně, pololetně a čtvrtletně. Nejvíc se vyplatí platba roční, za kterou pojišťovna může vygenerovat slevu.

Jak na sjednání povinného ručení online

Sjednat si povinné ručení přes internet se vám jednoznačně vyplatí. Sjednání přes internet je pohodlné a rychlé. Zároveň nabízí řada pojišťoven pro klienty, kteří tento způsob preferují, také speciální slevy.

Jakožto motoristé byste si při sjednávání měli hlavně dát pozor na to, abyste měli zelenou kartu. Měli byste ji dostat automaticky. Tento doklad je osvědčení s mezinárodní platností napříč celou Evropou a stvrzuje, že máte povinné ručení skutečně uzavřeno.

Zelenou kartou se prokazujete v případě silniční kontroly. Pakliže ji u sebe nemáte, můžete být sankcionováni pokutou ve výši až 3 tisíce korun.

Z tohoto důvodu je určitě nutné, abyste ji po sjednání obdrželi ihned. V případě, že si sjednáváte pojištění online, dostanete dočasnou zelenou kartu e-mailem. Doklad pak může mít dvojí podobu. Pojišťovna vám může zaslat toto osvědčení s omezenou platností na dva měsíce. Jakmile pojištění zaplatíte, dostanete zelenou kartu, která už bude mít platnost na rok. Roční zelenou kartu můžete dostat také okamžitě.

S dočasnou zelenou kartou se můžete pohybovat normálně po silnici. Jakmile povinné ručení zaplatíte, vydá vám vaše pojišťovna trvalý doklad.

Výluky aneb kdy pojistka nechrání

Každá pojišťovna stanovuje tzv. výluky, tedy případy, kdy z uzavřené pojistky plnit nebude. V rámci pojistných podmínek je však běžný spotřebitel nemusí příliš řešit.

Výluky jsou totiž dány zákonem a samotné pojišťovny se tak většinou na příslušný paragraf ve svých pojistných podmínkách odkazují. Konkrétně se jedná o zákon č. 168/1999Sb. o povinném smluvním pojištění. Ve smluvních podmínkách byste proto neměli narazit na nic atypického.

Bonusy a malusy

Výše citovaný zákon je pro řidiče zásadní ještě z jiného důvodu. Pojišťovna totiž musí při výpočtu ceny za povinné ručení z titulu tohoto zákona ještě zohlednit tzv. bonus.

Respektive zvýhodňuje řidiče, kteří jezdí bez nehod. Podle počtu měsíců jim pak přidělí bonus, který dokáže cenu za povinné ručení snížit. A naopak, pokud řidič nehodu způsobí, vygeneruje mu to malus, což je vlastně jakýsi opak bonusu.

Za pojistné období, tedy za 12 měsíců, si řidič může „vyjezdit“ bonus ve výši až 10 %. Pokud tedy bude bez nehod jezdit 5 nebo více let, může dosáhnout na bonus ve výši až 60 %. Jestliže byste se rozhodli změnit pojišťovnu, lze si bonus k novému poskytovateli přenést. Malus vám naopak 12 až 36 bonusových měsíců může odebrat. Pokud žádné bonusy navíc nemáte, zvýší se vám cena za povinné ručení.

Je tak evidentní, že bonusový systém je nadmíru účinným motivačním faktorem, který si především klade za cíl, aby byli řidiči na silnicích zodpovědní a způsobovali tak co nejnižší množství dopravních nehod.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}