.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zapsat změnu barvy auta do technického průkazu 

 13 června, 2021

Jana Vochková

4.6/5

Někdy prostě nastane situace, kdy zkrátka máte potřebu změnit svou barvu auta. V dnešní době se toto dostává hodně do popředí hlavně u mladých lidí. Každý chce nějakým způsobem svým autem před ostatními předvést, když už ho vůbec máte. Pokud tuto činnost máte v plánu, tento článek je právě pro vás. Pojí se s tím totiž několik věcí, které byste určitě měli vědět, abyste věděli, co v dané situaci dělat. Pojďme si společně tuto situaci projít. Řekneme si něco o tom, jak se jiná barva vozidla zapíše do technického průkazu. Jaké všechny možnosti vlastně vůbec máte. Popíšeme si body, které najdeme ve formuláři na změnu barvy auta a plno zajímavých věcí, které nebudou nazbyt. Tak pojďme na to!

Základy, které by vám neměly uniknout

Auto můžeme chtít přelakovat z různého důvodu. Ať už je to z důvodu, že se vám původní barva prostě už nelíbí nebo z důvodu, kdy máte na autě nějaký velký škrábanec, který už prostě jinak zamaskovat nejde. Tato situace v dnešní době nastává poměrně často, především u mladých lidí. Ti jsou typičtí tím, že mají rádi změny. Bohužel ale zapomínají na jednu, poměrně zásadní věc. I když s tímto rozhodnutím není spojeno několik papírů a zapsání změny do technického průkazu (TP) není nijak zdlouhavé, musíme brát ohled na to, že bychom si tuto záležitost měli vyřídit co nejrychleji. V případě, že byste změnu v technickém průkazu neuvedli, policie by na to určitě přišla, hrozily by vám velké pokuty. Výši pokuty, která vám hrozí v případě, že změnu nenecháte přepsat v technickém průkazu, si povíme později.

Podle zákona musí být úpravy a změny na vozidle zapsané v registru. Toto pravidlo platí jak pro přelakování auta, tak i třeba pro částečné polepení vozidla, které zabírá více jak 50 % plochy (firemním logem, obrázky, které se vám líbí či s vámi nějak souvisí,…). Samozřejmostí je, že se toto pravidlo nevztahuje pouze na auta, ale také na motorky, dodávky či jiná motorová vozidla. Víme, že skoro na vše existují různé samotné formuláře. U tohoto to ale tak neplatí. Žádný samostatný formulář na změnu barvy vozidla nenajdete! Jednoduše musíte vyplnit Žádost o zápis změny údajů v registru silničních vozidel, který si můžete vyzvednout na úřadě ve vaší obci či stáhnout na internetu, kde v dnešní době najdete už úplně vše. Toto je velká výhoda, protože se nemusíte zatěžovat s běháním po úřadech. Vše si doma můžete pečlivě přečíst a vyplnit.

Úprava vozidla

Úpravu vozidla, ať už tedy změnu barvy či oblepení auta různými obrázky, musíte zpravidla nahlásit do 10 pracovních dnů od jeho provedení. Bavili jsme se dnes už o tom, že pokud toto neuděláte, tak vám hrozí pokuty. Pojďme si říct, o jakou částku se zhruba jedná. Za porušení tohoto zákona můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun. A co? To už není taková procházka růžovým sadem, že? Myslím, že všechny věci je dobré řešit včas, než abyste se pak museli doplácet takových hodnot. Problémy mohou nastat již při silniční či technické kontrole, kde také může dojít k určitým postihům. Není to vážně žádná sranda. A jen tak zaplatit kvůli přelakování auta 50 tisíc, nebude asi to, co byste si zrovna přáli.

Jak nahlásit změnu barvy vozu?

Tuto změnu můžete nahlásit jednoduše na úřadě v obci, která disponuje více obyvateli. Na vesnicích tuto změnu dnes již ve většině případů nemůžete provést. Než půjdete na vámi zvolený úřad, měli byste si připravit pár dokumentů, které budou potřeba:

  1. originál technického průkazu
  2. originál osvědčení o registraci silničního vozidla (malý technický průkaz)
  3. vyplněnou žádost o zápis změny do registru (můžete si ji najít buď na internetu, nebo na příslušném úřadě)
  4. správní poplatek 50 Kč

Ano, za tuto službu dáte opravdu jen 50 Kč, které fungují jako správní poplatek. Tak co, je lepší tuto situaci vyřešit ihned a zaplatit jen 50 Kč, než se potom doplácet až 50 tisíc korun?

Ověření totožnosti

Pro ověření vaší totožnosti po vás na úřadě budou chtít buď občanský průkaz, nebo doklad o povolení pobytu v ČR. Říkali jsme si také o tom, že auto, které polepíte firemním logem, musí být také zapsané v registru. Pokud na úřadě budete chtít provést změnu na firemním (služebním) vozidle, k těmto čtyřem základním věcem si s sebou přineste ještě:

  1. výpis z obchodního rejstříku (pro firmy)
  2. živnostenský list (pro živnostníky)

To ale není tak úplně všechno. Jsou tu ještě další věci, které byste měli mít s sebou třeba v případě, že vozidlo nepatří vám. Pokud na úřad přijde někdo, komu auto nebude patřit, ale například jeho vlastník neměl čas tuto záležitost vyřídit, je nutné mít ještě souhlas vlastníka silničního vozidla. A jak vůbec ten samotný proces probíhá? O tom si teď něco málo povíme.

Jak probíhá samotný proces přepisu barvy?

Věřte nebo ne. Není to žádná věda, které byste se měli bát. Samotný proces netrvá vůbec dlouho, tudíž se nemusíte bát, že na úřadě strávíte věčnost. Postačí, když na úřadě vydáte zde již zmíněné dokumenty a vyplněný formulář pro změnu údajů. Zaměstnanci vše zkontrolují, a pokud bude vše v pořádku, zapíšou novou barvu do registru technického průkazu. Se zápisem rovněž získáte osvědčení o registraci silničního vozidla.

Jak zapsat změnu barvy auta do technického průkazu

Body, které najdete ve formuláři na změnu barvy vozidla 

V tomto dokumentu můžeme najít:

  1. registrační značku vozidla
  2. druh vozidla
  3. identifikační číslo vozidla (VIN)
  4. vlastník silničního vozidla (jméno a příjmení fyzické osoby či právnické osoby)
  5. rodné číslo
  6. identifikační číslo
  7. adresa místa pobytu fyzické osoby (nebo sídlo právnické osoby či místo podnikání fyzické osoby)
  8. PSČ
  9. ve zkratce sepsané důvodu, čeho vlastník žádá o provedení změny
  10. vesnice či město, kde je smlouva vyhotovena
  11. datum
  12. podpis žadatele
  13. číslo technického průkazu
  14. osvědčení o registraci vozidla

Toto vše budete muset vyplnit, pokud o tuto změnu budete žádat. Na rozdíl od jiných problémů a žádostí, které se řeší, je tahle jedna z těch, která vám nezabere opravdu hodně času. Vše si můžete předpřipravit v pohodlí domova a jen hodit na úřad, kde vám zaměstnanec vše zkontroluje a změnu zapíše. Nemusíte se ničeho bát, ale jak jsme si dnes říkali – VŠE ŘEŠIT CO NEJRYCHLEJI, ABYSTE NEMUSELI ZBYTEČNĚ PLATIT VYSOKÉ POKUTY!

Přelakování či autofólie?

Dnes tato činnost žádná věda. Máme tolik prostředků a pomocníků, kteří nám tuto činnost velice usnadní. Mnoho let se provádí změny barvy laku klasickým způsobem – tudíž kompletním přelakováním. Po přelakování získá vůz novou barvu a je jako nový. Tato sranda ale není zas tak levná, jak si asi představujete. V závislosti na laku se ceny pohybují mezi 40 000 až 60 000 korun. Je tedy vhodné, pokud si vyberete barvu vozidla, která se vám líbí, již rovnou při jeho pořízení.

Na druhou stranu ale chápu, že vše staré, oprýskané a třeba i se škrábanci, někoho po čase omrzí. V případě, pokud budu chtít barvu vozidla změnit pomocí autofólie, její ceny se pohybují mezi 15 000 až 25 000 korun. Je to sice podstatně levnější, ale stále žádná hitparáda. Pokud se fólie nalepí na vozidlo správně, nejste schopni rozpoznat, zda se jedná skutečně o fólii či lak. Samozřejmě je na vás, jakou možnost si vyberete. Každému z nás může vyhovovat jiná možnost, ale mám pocit, že každý spíše sáhne po té levnější – tudíž po autofólii.

Výhody změny barvy laku pomocí fólie

Změna barvy laku pomocí autofólie disponuje hned několika výhodami. My si zde některé z nich uvedeme a řekneme si také, proč zrovna je tato výhoda výhodou.

  1. Snadné odlepení – autofólii snadno odlepíte i po několika letech. To je hlavní důvod, kvůli čemu si lidé právě tuto možnost vybírají. Jak už jsme si říkali, je to podstatně levnější a zkrátka – pokud se vám barva fólie nebude líbit, můžete ji jednoduše odlepit.
  2. Velký výběr barev – fólie najdeme v několika barvách (ať už to jsou pastelové či metalické). Z těchto barev si určitě každý vybere tu, která se mu na jeho autíčku bude nejvíc líbit. Když to přeženeme, tak lze říci, že každý měsíc či každý půlrok můžete mít jinou barvu vozidla. Někomu se určitě bude zdát, že si z tolika barev nemůže vybrat tu nejlepší, ale po sednutí si k tomu a třeba po porazení s kamarádem určitě vyberete tu nejvhodnější.
  3. Ochrana původního laku – po odlepení fólie lak, který byl na autě, zůstane jako nový, bez jakéhokoli škrábance či sedření. Tato vlastnost autofólií je také jednou  z těch, díky které si lidé autofólie vybírají. Kdo by nechtěl mít auto v takovém, jako před nalepením autofólie?
  4. Rychlost změny barvy – to už jsme si dnes několikrát říkali, ale pro větší úspěšnost ještě jednou. Změna barvy je velice snadná a rychlá díky tomu, že se dá fólie stáhnout i po několika letech.
  5. Špičkový a krásný vzhled – mnoho firem dokáže nalepit fólii tak, že opravdu nerozeznáte rozdíl mezi lakem a fólií. Je dobré si na to vybrat odborníka, který vám s tím poradí a pomůže. Tato práce se opravdu vyplatí.

Pojišťovny vám dokážou s tímto hodně pomoct. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například www.epojisteni.cz. Je ale vždy dobré se se vším obrátit na odborníka (ať už v tom, aby vám to dobře přelakoval či v tom, aby vám správně nalepil autofólii). Přeci jen to není úplně levná sranda a pokud byste to měli špatně udělané, vyhodili byste akorát peníze.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eva
eva
31.5.2024 12:09

Kdybychom si natřeli VW T4 od spodu po úroveň horního okraje světel, počítá se to jako více, než 50% plochy? Auto má po celém obvodě okna. Navíc nevím, jestli se počítá i střecha jako součást této plochy, ale tipuji, že celá karoserie. Od oka se těžko odhadne, jestli se jedná o víc než polovinu plochy. Je lepší i v tomto případě zajít na úřad barvu změnit?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}