Rozhodl jsem se, že si pořídím nový vůz. Ne, že bych měl tak volné prostředky, abych si koupil zcela nový vůz, ale slušný ojetý vůz jsem si dovolit mohl. Můj výběr se zúžil na tři typy a rozhodoval jsem se až v prodejně na základě zkušební jízdy.

Když jsem si auto vybral a mohl odjet, uvědomil jsem si, že na silnici nevyjedu bez pořádného autopojištění. Jako nový majitel automobilu mám ze zákona povinnost sjednat si takzvané povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel).

Povinné ručení totiž kromě toho, že je opravdu povinné, pokryje a řeší veškeré náklady na náhradu škod způsobených pojištěným vozidlem, tedy:

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

 • věcné škody (škody na majetku způsobené provozem vozidla),
 • škody na zdraví nebo usmrcením (bolestné, náklady na léčbu, náhrada za ztrátu výdělku při pracovní neschopnosti atd.),
 • škody, které mají povahu ušlého zisku,
 • náklady na právní zastoupení.

Doba přeje rychlým rozhodnutím, a tak jsem se rozhodl sjednat si pojištění ještě v prodejně, tedy před vyjetím.

výběr autopojištění

Jak na pojištění?

Upřímně řečeno nemám zcela jasnou představu, jak se pohybuje cena pojištění osobních automobilů u různých pojišťoven. Obcházet jednotlivě pobočky se určitě nevyplatí. Předně pojišťoven je velká řada a ztráta času takovýmto vyhledáváním by byla značná.

Připojil jsem se tedy na internet, a to jednoduše přes mobil a rozhodl jsem se vybrat pojištění online.

Chytrý srovnávač

Naštěstí se mi hned nabídlo několik online srovnávačů, mezi nimiž mě nejvíce oslovil portál ePojisteni.cz. Netušil jsem, že lze tak velmi rychle a snadno získat přehled o nabízených pojištěních v ČR.

Portál funguje intuitivně, což mám rád. Nejsem příznivcem složitých, nepřehledných a nečitelných stránek. Portál mě jednoduchou cestou navedl na poptávkový formulář, kde jsem vyplnil základní údaje o svém novém automobile.

Jde to snadno

Všechny potřebné podklady jsem měl ve velkém technickém průkaze. Políčka se vyplňují zcela bez problémů a tam, kde jsem si nebyl jistý co napsat, mi pomohla praktická rychlá nápověda.

Díky tomu jsem se asi za dvě minuty dostal k porovnání cen za pojištění. Tato online kalkulačka zcela zdarma a přehledně sestavila širokou nabídku povinného ručení od všech důležitých pojišťoven, které jsou na trhu.

Výběr podle různých parametrů

Zobrazila se mi celková nabídka a na jednom místě jsem si mohl vybrat pojištění  podle ceny a dalších parametrů.

Co ovlivňuje cenu

Já osobně kladu na cenu velký důraz. Proto se mi taky líbilo, že pojištění byla řazena právě podle tohoto parametru

Je mnoho okolností, které mohou cenu pojištění ovlivnit. Jde hlavně o typ vozidla, jeho stáří, a také objem a výkon motoru.

Cenu ovlivňuji i já jako majitel. I můj věk a počet měsíců, které uběhly beze mnou zaviněné nehody. Tyto měsíce pak pojišťovny převádějí na tzv. bonusy, které cenu pojištění dokáží velmi výrazně snížit. Toto všechno správný srovnávač dokáže zpracovat a zajistit tak výběr té nejvýhodnější pojistky tak nějak „na míru.“

Asistenční služby

Dalším důležitým kritériem je podle mého typ a množství asistenčních služeb. Čím víc dokáže v rámci pojištění pojišťovna nabídnout, tím lépe. V případě nehody se hodí jakákoli pomoc a ve vypjaté situaci obzvláště. Asistenční služby s non-stop provozem i v zahraničí považuji za základ. Ne všechny úkony jsou úplně zdarma a existuje řada časových i cenových limitů, na které je vhodné brát zřetel.

Součástí kvalitního pojištění vozidla by měla být i další připojištění. Všiml jsem si, že některé pojišťovny dokonce nabízejí připojištění, která bývají obvykle obsažena v havarijním pojištění – například pojištění krádeže, škody na vlastním vozidle nebo škody způsobené živly. Rozhodně bych mezi užitečná připojištění zařadil také úrazové pojištění řidiče a osob ve vozidle, osobních věcí a zavazadel nebo také pojištění přívěsného vozíku.

Pojistné limity

Mezi další ukazatele, které ovlivní výběr pojištění pak řadím maximální částku, kterou pojišťovna v případě nehody vyplácí. Jde o tzv. pojistné limity pro škody na majetku a újmy vzniklé ublížením na zdraví či usmrcením. Je vhodné se zaměřit, pokud možno, na vyšší limity. Zejména u újmy na zdraví se požadavek náhrady škody může vyšplhat i na více než desítky milionů korun. Spolehlivější pojistnou ochranu tak nabízejí dražší varianty povinného ručení.

Odkazy, které pomohou

Za zvlášť užitečné považuji také tyto rychlé odkazy, které mě přesměrovaly na důležité stránky:

 • Povinné ručení – srovnání
 • Povinné ručení – ceník
 • Výpočet povinného ručení
 • Slovník pojmů – pojištění vozidel
 • Nejčastější dotazy
 • Vzory smluv – pojištění vozidel
 • Pojistné podmínky – pojištění vozidel
 • Vše o asistenčních službách
 • Zjistěte si, jaký máte BONUS
 • Pojišťovací poradna
 • Aktuality

Tyto odkazy a srovnání všech parametrů mi srovnávač nabídl během několika vteřin. Názorně a přehledně.

Sjednání pojištění za pár vteřin

Dalším logickým krokem tedy bylo si vybrané pojištění také sjednat. Vše jde jednoduše a hlavně online. Vyplnil jsem zbývající údaje o sobě jako pojistníkovi a formulář odeslal. Rozhodl jsem se pro tuto možnost, protože jsem měl auto již koupené a chtěl jsem s ním odjet. Tedy abych měl vše vyřízeno co nejrychleji. Musím konstatovat, že mě potěšila i dodatečná sleva, kterou jsem získal za sjednání pojištění online. Spolu s bonusy a dalšími doplňky jsem byl se sjednáním a cenou pojištění nadmíru spokojen. Využil jsem i výhodu stejného poskytovatele – u jedné z pojišťoven mám pojištěn dům a tato pojistka mi nyní zvýhodnila cenu povinného ručení. Čím víc totiž má člověk pojistek od jedné pojišťovny, tím více bonusů a slev získá.

Je možné využít i odbornou pomoc, kterou portál nabízí a pojištění sjednat s podporou pracovníků ePojisteni.cz po telefonu. Odborníci mohou poradit či doporučit ještě další výhodné doplňkové služby. Klientská sekce webu pracuje velmi efektivně a spolehlivě. V případě potřeby lze na sebe zanechat kontakt a pracovníci zavolají zpět sami, což také ušetří peníze.

Smlouva e-mailem

Již za několik vteřin mi přišla e-mailem smlouva. Smlouvu jsem si přečetl, zkontroloval jsem zadané údaje, elektronicky podepsal a poslal zpět. Je možné si nechat poslat smlouvu i v papírové podobě a vyřešit vše tradiční cestou. Ale je to zdlouhavější cesta.

Snadná úhrada

Podle pokynů k platbě jsem pojištění také hned uhradil.  Pokud platím kartou, částka je ihned připsána, a tak mi za pár okamžiků přišla na e-mailovou adresu také zelená karta.

Obdobným způsobem je možné sjednat i havarijní pojištění. To se sjednává především pro pokrytí vlivu

 • Dopravní nehody
 • Odcizení celého vozidla nebo jeho části
 • Vandalismu
 • Živelné události (požár, krupobití, blesk, sesuv půdy, pád kamení, tlak sněhu, povodně, záplavy, vichřice)

Některé pojišťovny nabízejí výhodné balíčky, které spojují obě pojištění a finanční náklady na koupi takového pojištění nejsou tak závratné. I tyto pojistky srovnávač porovná a vyhodnotí jeho výhody

Takto velmi jednoduše a neskutečně rychle jsem si sjednal pojištění svého vozu. Přednosti takto kvalitního srovnávače jsou jednoznačné. Sjednání bylo okamžité, přehledné a velmi jednoduché. Pořád tedy na první místo řadím celkovou úsporu času. Obejít takové množství pojišťoven by mi zabralo víc než celý jeden den, srovnání by nebylo tak přehledné a ani pojistku bych tak rychle nezískal.

Jak vybrat autopojištění

Štítky:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na