.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak v autě správně brzdit 

 15 října, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Všichni se neustále ženeme vpřed a chceme být z místa A na místě B, co nejrychleji. Ale někdy, abyste byly rychlí, byste měli spíše naopak zpomalit. Efektivní brzdění je jedna z nejdůležitějších dovedností ve vašem životě, jednak kvůli bezpečnosti na silnici, udržování rychlosti a plynulosti provozu. Jakmile zvládnete správnou techniku brzdění, nejenže zkrátíte brzdnou dráhu, ale odvrátíte případnou autonehodu. Mějte na paměti, že nejkratší brzdnou dráhu si nezajistíte tím, že pořádně dupnete na brzdový pedál a budete jen čekat, až se auto zastaví. Dále je také důležité myslet na přenos váhy auta a naučit se rozpoznat, na které nápravě máte dostatek trakce – a jedno jestli budete brzdit, zatáčet nebo zrychlovat.

Jak zastavit auto na křižovatce

Zkuste brzdit do otáček lehce nad volnoběh a teprve pak sešlápněte spojku a dobrzděte. Tímto způsobem jednak krásně využijete brzdný účinek motoru a u novějších modelů i vypnutí přívodu paliva při brzdění motorem. Rada – čím méně máte vyšlápnutou spojku, tím lépe, neboť zbytečně nenamáháte spojkové ložisko nebo další systém, který spojku rozpojí. Z toho vyplívá, že buď dobrzdit na zařazenou rychlost, nebo na vyřazenou. Někdo umí dobrzdit podřizováním společně se současným brzděním.

Při neutrálu se zvyšuje spotřeba paliva. Pokud se používá neutrál na každičké křižovatce, pak se zaručeně projede více paliva. Proto si raději najděte dobrého sponzora.

Nejlépe uděláte, když si podřadíte na 2 a pak pomalu dobrzdíte. Pokud chcete používat neutrál, tak jedině na dojezd velmi krátkého úseku. Zkusme si vzít příklad. Člověk jede v autě a tentokrát bude dodržovat rychlost 50km/h. Na zastavení u křižovatky vám zbývají necelé 4 vteřiny, což není mnoho. Takže si zapište pravidlo: čím dříve zareaguji, tím větší šance, že nezpůsobíte katastrofu.

Jak pracovat se spojkou

Obecně u ovládání automobilu platí, že si máte nastavit vše tak, aby vám to vyhovovalo. Dělat věci tak, aby vám vyhovovaly a měli jste pohodlí. Ovšemže existují způsoby – manýry, které se za volant nehodí, jako například ručkování po volantu. Tento způsob řízení jednak nedovoluje přesnost, ani řešit případné krizové situace. U ovládání pedálu je to stejné, někomu vyhovuje jedna věc a druhému druhá. Například u meziplynu při brzdění je mi jasné, že ovládání obou pedálů horní poloviny nohy dovoluje daleko více, ale někomu lépe sedí styl pata-špička.

Ovládání spojkového pedálu se řadí u mě mezi malichernosti, je naprosto jedno jestli máte svoji patu na zemi nebo „ve vzduchu“. Upřímně, nevidím v tom problém a ani rozdíl. Obě polohy by vám měli dovolit dobrou ovladatelnost pedálu. Je jen na vás, co vám lépe sedne. Jediné, co byste mohli namítnout je, že větší část nohy může znamenat pomalejší manipulaci s pedálem.

Vezměte si třeba i řazení. Udává se, že správné řazení se provádí třemi prsty a zápěstím, ovšem u některých modelů aut je řazení příliš tuhé, takže se stejně nemůžete řídit příručkou – použijete loket nebo rameno. Čili vždy se musíte přizpůsobit výbavě vozu a smířit se s tím. U pedálu závisí na poloze a délce jeho chodu. Asi jako většina, mám tendenci nohu pokládat, ale při mých zkušenostech, musím patu neustále zvedat, mám větší nohu a tím pádem si mi takto lépe vejde do prostoru mezi pedálem a spodní částí palubní desky.

Největší chyba, kterou dělají jak začátečníci, tak už i zkušenější řidiči je, že odkládáte nohu na pedál. Jednak tím neuvěřitelně namáháte spojkové ložisko a pak při větší odstředivé síle se může snadno stát, že se o spojku začnete opírat a vytvoříte si tak problém. Po přeřazení rychlosti, si máte nohu položit hezky vedle, kde už se zapřít můžete bez obav.

Kdy dochází k ničení spojky?

  • Spojka funguje při prokluzu – proces funguje jen krátkodobě. Jestliže na spojkovém pedálu hodláte dále stát, třeba v případě, kdy stojíte v koloně, na křižovatce či necháváte vyjet jiné auto z parkoviště – tím vším podporujete pálení spojkového obložení.
  • Následujícím zlozvyk je taky velice oblíbený. Mluvím o opření nohy o spojkový pedál, pro odpočinutí nohy. Pro tyto účely máme prostor vedle spojky, ovšem pro řidiče je asi pohodlnější dát nohu na spojkový pedál. Ženy dávají na pedál nohu zejména v krizových situacích.
  • Samozřejmě, že k opotřebení spojky dochází i v momentě, že nohu jemně položíte na spojku. V této chvilce začne vznikat nový silový impuls, který má za úkol ovládat spojku. Ta je mezitím trvale mírně rozpojena. O to více jsou citlivější hydraulicky ovládané systémy, než kdysi hojně využívané lanovody.
  • V případě, kdy neustále mírně sešlapáváte pedál, a to třeba jen při opřené noze na pedálu, dochází k zahřívání disků a tím pádem k mnohem rychlejšímu vyhlazení – to vše vede k předčasnému vyměňování součástek.

Kdy je třeba vyměnit spojku?

  • Spojku si můžete otestovat za studena. Pokud uslyšíte klepání na volnoběh a zvuk zmizí při sešlápnutí spojkového pedálu, pak si můžete být jisti, že je se spojkou něco v nepořádku. Při horším opotřebení je klepání opravdu hlasité a neutichá ani po sešlápnutí spojkového pedálu.
  • Opotřebené obložení poznáte jen tak, že šlápnete na plyn, ale lehce, není třeba túrovat motor. Zvýšíte tím otáčky motoru, ale auto prostě nezrychlí. Špatně fungující spojkové ložisko se projevuje chrastivým zvukem, když sešlápnete spojku.

Kdy brzdit se spojkou?

  • Základní brzdění v krizové a nouzové situaci nám velí, abychom sešláply spojku a zmáčkly brzdový pedál a to maximální možnou silou. Pro úspěšné předvedení tohoto procesu je nutné udržet správný posed za volantem. Důležité je, abyste za každé situace, ať už je jakákoli, udrželi klidnou hlavu, prostě nezmatkovat. Traduje se, že nejhorší smrt je z leknutí a na silnici k tomu dochází dost často.
  • Jakmile však na krizi doopravdy dojde a nebudete mít kam uhnout, je potřeba velmi dobře brzdit.

Brzdění motorem – spojka

Podívejme se na princip brzdění motorem – u benzínového motoru se uzavře škrticí klapka a tím vznikne v sání podtlak, který zpomaluje písty. Laicky, brzdění motorem znamená pouze jedinou věc, a to, že máte za jízdy zařazeno a pustíte plyn. Spojka v tomto případě nijak nefiguruje, tedy až do chvíle, kdy při brzdění motorem musíte podřadit. Motor se nám tedy otáčí díky kinetické energii vozu, která do něj přes převodovku vstupuje od hnaných kol. Motor při tom nespotřebovává žádné palivo, hlavně pokud je auto modernější a vybavený vstřikováním paliva.

Motor se jen promazává a volně protáčí, jako by byl stále hnán palivem. Velké opotřebení motoru tedy není seznamu, a další dobrou zprávou je, že i spojka netrpí žádnou podstatnou zátěží. Samo sebou jasné je, že jakmile necháte spojku prokluzovat ve snaze regulovat brzdnou sílu motoru, nebo nespoléháte na nežádoucí škubnutí při rychlém uvolnění spojky po přeřazení. To je jediné opotřebení, které autu hrozí. Ovšem k poškození si můžete dopomoct, když podřadíte příliš brzy z prudkého kopce. Opotřebení motoru je tedy jen nepatrně odlišné od toho, které utrpí na volnoběh, neboť motor ve své podstatě nemá žádnou zátěž.

S chlazením motoru také potíž nebude, jelikož je neustále vstřikováno palivo a tedy nedochází k hoření směsi, motor dokonce i chladne.

Jak v autě správně brzdit

Jak vypnout motor auta

Doufám, že každý si je vědom, že při vypnutém motoru se automaticky připravíte o spoustu asistentů v podobě posilovače brzd a řízení, které ke svému chodu potřebují elektrický proud. S největší pravděpodobností byl každý v autoškole párkrát důrazně upozorněn, aby ho ani nenapadlo během jízdy vypínat zapalování nebo snad vytáhnout klíček – tím si zablokujete řízení. Něco takovéhoto nemůžete v současnosti udělat omylem.

Popojíždění v koloně se spojkou

Podívejme se nejprve na začátečníky – těmi jsme byly všichni. Přidat plyn a pomalu pouštět spojku, v momentě kdy spojka zabere a auto se probudí k životu a pohybuje se, spojku pustí – udělají hop, hop. Každému chvíli trvalo, než se naučili najednou pustit spojku do určité polohy, ve které zabírá a podržet ji v té poloze, až do té doby, než se auto úplně rozjede. Až poté ji pustit úplně, a když je k tomu přidržen úměrně plny, ani to neškubne. Je jasné, že to chce nácvik. Nicméně starší řidiči to dělají podvědomě úplně stejně a vůbec se nad tím nezalamují.

Chcípnutí motoru při rozjezdu

Podrobný návod vám představí v autoškole. Ale představte si stojící auto, sešlápnete spojku a zařadíte rychlost jedna. Pomaličku přidáváte plyn a opatrně pouštíte spojku. Některému občanovi to v tomto momentě chcípne a zanadává si – velmi běžné a praktické. Pokud vše uděláte správně, auto by se mělo rozjet, pokud ne, upozorňuji, že máte na své straně ještě překážku, a to ruční brzdu. Tudíž prosím uvolněte ji a hned se rozjedete. Nepanikařte, pro rychlejší jízdu zařadíte dvojku a pak trojku, ve městě raději dodržujte rychlost, jinak jsou z vás všichni hned nervózní, dokonce i policisté se s vámi budou chtít seznámit.

Přeji hezkou jízdu, pokud možno bez nehod, a pokud ještě nemáte sjednané pojištění, běžte na epojisteni.cz, kde ví jak porovnat nabídky pojišťoven na povinné ručení.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}