O každé vozidlo je nutné se postarat. Nejedná se pouze o umytí vozidla zvenku, vyčištění palubky nebo vyluxování vozu, aby všichni na oko viděli, jak je vozidlo čisté a leskne se. Musíte se také postarat i o součástky, které jsou pod kapotou. Sice nejsou vidět, ale zaručují správné fungování vozidla. Čištění motorového prostoru je velice náročné, vyžaduje dostatek pečlivosti a trpělivosti. Pokud si ale věříte, jistě to s opatrností zvládne každý i bez následků poškození.
Čistit motor je všeobecně správné rozhodnutí nejen pro hezký efekt při prodeji, ale také pro váš dobrý pocit, když otevřete kapotu před veřejností. Zároveň také učiníte prevenci před hrozícím nebezpečím, které může být spojené s požárem, který vznikne kvůli netěsnící olejové hadičce, která může vážně narušit elektrickou instalaci rozvodů. Vypadá velice nevkusně, pokud se chlubíte moderním vozidlem, které je čisté jen na povrchu. Nejvíce špíny se do motoru dostává převážně u vozidel, které nemají spodní kryt. Z mytí motoru si tak udělejte tradici, kterou budete dělat alespoň 2x během roku. V zimě se na mytí nikdo hrnout nebude, ale po zimě je ideální čas. Vozidlo si nahromadilo mnoho nečistot z posypaných silnic apod., takže jarní kontrola přichází určitě vhod.
Pokud si nejste s mytím motoru jistí, jistě vám poradí váš automechanik. Vhodnější rady vám ale poskytnou lidé, kteří svoje auta různě upravují na tuning nebo závody na čtvrt míle. Jejich vozidla bývají vystavována, takže celková čistota je nezbytnou součástí. Mytí motoru je u nich na denním pořádku, mají tedy dostatek zkušeností a jistě se o ně rádi podělí s nováčky.
Jak se na mytí motoru připravit
Než se pustíte do očisty vašeho motoru, musíte si vyhradit dostatek času. Očista vám bude trvat přibližně 1 – 2 hodiny. Také nemůžete vůz po jízdě, když je motor zahřátý. Pokud jsou pod kapotou nějaké datové údaje (například na výměnu oleje), zapište si je. Může se stát, že při mytí se tato čísla zmizí a budete je muset dopsat, musíte si tedy sehnat fixy.
Pomůcky
Na mytí si musíte připravit veliké množství věcí, které budete potřebovat. Mezi základní patří hadříky z mikrovlákna, které mohou být vhodné i na umytí vnitřní strany vozu. Při jejich výběru buďte velice pečlivý, protože pokud narazíte na nekvalitní, budou vám při vysušování motoru zanechávat chlupy všude, kde s ním přejedete. Nezbytné jsou také gumové rukavice a odstraňovač mastnoty, který se díky motorovému oleji může usazovat. Poté také kartáče na mytí, čističe trubek a ubrousky na utření špinavých rukou. Připravte si také veliké pytle na odpadky, vosk ve spreji, kyblík s vodou a vysavač. Budete také potřebovat spreje na oživení barvy plastů. Je vhodné zajít do obchodů, které se na čištění specializují. Benzínové stanice sice nabízí přípravky, ale v malém množství a za zbytečně vysoké ceny. Nemáte také na výběr z více značek jako v obchodech, která se na vozidla specializují.
Příprava
Máte-li připravené pomůcky, budete si muset připravit vozidlo. U starší druhů vozidla je nezbytné jako první vyjmout baterii. Novější vozidla nemají baterii pod kapotou u motoru, ale v kufru u rezervy. Nemusíte jí tak vyndavat celou, ale postačí pouze ji odpojit. Baterii poté vyčistěte suchým hadrem nebo štětečkem, abyste ji nevraceli zpět od prachu. Zkontrolovat je také potřeba všechny kapaliny, aby byly dostatečně zavřené a nedostala se vám voda do motorového oleje nebo brzdové kapaliny. Z motoru také sundejte kryt, který sice zabraňuje nečistotám, ale při uklízení vám bude akorát překážet.
První čistění
Než se pustíte do úplného čistění, musíte si udělat přípravu. Důležité je zbavit prostor největších nečistot. Menší větvičky nebo lupení hravě odstraníte rukou. Poté začněte po bočních stranách vnitřní strany kapoty, kde může prosakovat prach kvůli špatnému těsnění. Většina lidí na tato místa využívá vysavač. Ten je tak nenahraditelným pomocníkem, který ušetří čas i práci. Je-li ale vaše vozidlo starší a vysavač má veliký tlak, není tak vhodné ho využívat, abyste nevysáli součástky, které musí zůstat na svém místě, aby motor správně fungoval. Někdy stačí pouhá chvilička nepozornosti a čeká vás balík peněz na kontrolu u automechanika. Pokud tomu tak je, vezměte suchý hadřík, kterým prach otřete nebo vzduchový kompresor, kterým nečistoty odfouknete.
Druhé čistění
Na mytí prostoru pod kapotou není vhodné využívat tlakového mytí – wapku. Samozřejmě se vám do prostoru dostane voda, když jezdíte v dešti, ale příliš mnoho vody může vážně poškodit motor. Pokud se vám do motoru voda dostane, nechte ho dostatečně vyschnout, abyste poté neměli problémy se startováním vozu. Vezměte si pytel na odpadky nebo jiný igelit, který vám zakryje motor. Poté si vezmete houbu nebo kartáč, který namočíte do vody a začnete omývat od vnitřní strany kapoty a postupně jděte níže. Kapotou se vždy začíná z důvodu nejvíce usazených nečistot. Jistě si nechcete umýt vše okolo a pak nanést špínu zpět, protože kapotu necháte na konec. Na očistu využijte saponáty na mastnotu nebo čističe motorů, které jsou k dispozici na jakémkoli internetovém portálu s tématikou aut nebo v kamenných obchodech a benzínových pumpách. Po vyčistění opět otřete vlhkým hadrem. Je-li splněno, odkryjte samotný motor a můžete pokračovat. Vezměte si navlhčený hadřík z mikrovlákna a otřete motor. Sundaný motorový kryt si položte vedle auta, kde ho můžete umýt pod hadicí. Kryty se většinou vyrábí z plastu, takže není problém ho umýt pod proudem vody a poté odložit na sluníčko a nechat vyschnout.
Vysušení
Připravte si čistý hadřík z mikrovlákna a celý motorový prostor znovu otřete. Vysušíte tak všechnu přebytečnou vodu, která někde zůstala. Již po vysušení všech prostor uvidíte první změny vzhledu. Vysušení můžete také urychlit tím, že vozidlo nastartujete. Přebytečná voda se tak zahřátím vozidla odpaří.
Vosk
Je-li prostor vysušený, vezměte si vosk nebo oživovače plastu a můžete začít prostor leštit. Začněte opět od vnitřní strany kapoty a postupně jděte dolů. Nevyplatí se využívat jakékoli olejové výrobky. Kromě skutečnosti, že na sebe okamžitě vážou prach, jsou dost mastné.
Jak vybírat vhodné prostředky na mytí
Při kupování prostředků na mytí se soustřeďte na prostředky, které máte vyzkoušené a osvědčené. Pokud se do čištění motoru pouštíte poprvé, zeptejte se na názor prodejce. Na výběr pak máte čističe podle ceny a také množství, které se stanovuje na základě nečistot motorového prostoru. Zjistěte si také, zda jsou přípravky vhodné pro naředění nebo ne.
Druhy přípravků na mytí
- Starší vozy – máte-li starší vozidlo, většinou máte přehled o celém motoru, protože není jakkoli chráněný. Budete tedy potřebovat přípravek, který se může dostat zcela všude a nevznikne žádné poškození.
- Novější vozy – u novější vozu je potřeba být velice opatrní. Většina součástí motoru je sice zakrytá, ale nikdy přesně nevíte, co se kde může skrývat. Mytí je tedy vhodné většinou zespoda, pokud máte vozidlo na zvedáku.
Pokud jste důkladně vyčistili motorový prostor, udělejte rovnou i pravidelnou kontrolu. Zjistěte si hladinu motorového oleje a stav vaší brzdové kapaliny. Také zkontrolujte, zda máte správnou hustotu vašich pneumatik. Přehuštění nebo podhuštění není pro ježdění vhodné.