.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak ukončit povinné ručení 

 8 března, 2022

Jana Vochková

5/5

Sjednat povinné ručení je lehké, těžší najít kvalitní služby a spolehlivou pojišťovnu. Ale, co dělat, když si vyberete špatně? Nebo, na začátku jste byly s pojišťovnou spřízněni, ale teď vám podmínky nevyhovují? Čtěte dál, ať víte co dělat!

Smlouva o zajištění budoucího vyrovnání a pro někoho jen otravná položka na seznamu plateb. Ať tak, či onak, musíte ji platit. Ale na výběr máte tolik nabídek, a když se naskytne lepší nabídka z méně peněz, tak proč se nevrtnout tam, kde je lépe?

Obsah

> Lze provést zrušení povinného ručení online nebo emailem?

> Jak provést zrušení povinného ručení z důvodu prodeje aut

> Jak provést odstoupení od smlouvy

> Jaká je výpovědní lhůta povinného ručení

> Jak získat peníze zpět při zrušení povinného ručení

Smlouva o povinném ručení je nejčastěji uzavíraná na dobu neurčitou. Pojistným obdobím je myšlen termín na jeden rok, který není ovlivněn frekvencemi splátek. Frekvence lze nastavit na roční, pololetní nebo čtvrtletní formu splátek. Pojistné období se pokaždé automaticky samo prodlouží o jeden rok a to od data, které je uvedeno v pojistné smlouvě.

Výhodou pro vás je, že osoba, která je pojistníkem, nemusí kontrolovat platnost smlouvy o povinném ručení. Celá automatizace se stará, aby vaše pojistka byla stále aktivní. Díky tomu, že platnost smlouvy je na rok, nemusí pojistník pojistku sjednávat na dobu neurčitou.

Moudré by tedy bylo, abyste případné změny uváděly a prováděly před uplynutím smlouvy povinného ručení. Výpověď je rázem jednodušší a sjednání obratem bezproblémové. Stačí pouze najít na vyhledávačích levnější a lepší pojistku, která bude více vyhovovat vaší současné situaci.

Co je ale potřeba zajistit a udělat v případě, kdy u současné pojišťovny máte v úmyslu zrušit povinné ručení? Nikomu se nechce neustále obcházet pobočky pojišťoven a čekat ve frontách.

U jaké pojišťovny jste pojištěni?

Někomu už se jistě stalo, že nevěděl, u které pojišťovny máte sjednané povinné ručení. Prostě jste mohli za tu dobu zapomenout nebo pojistku založil někdo jiný z rodiny, takže na vás přešla z dědictví. Zjistit svou pojišťovnu můžete lehce, snadno a rychle. Pokud máte po ruce pojistnou smlouvu, stačí se začíst, protože v dokumentu musí být uvedena.

Název pojišťovny je také uveden v zelené kartě, kterou mimochodem musíte mít sebou ve vozidle. Je tu možnost, že ji máte v autě zahrabanou a najdete ji společně s osvědčením o registraci vozidla, což taky neuškodí, protože jde o malý technický průkaz. Další možností, jak si zjistit zprostředkovatele pojištění je, zajít na internet, najít stránky pro registr značek – Česká kancelář pojistitelů. V databázi najdete vše potřebné.

Jak provést zrušení povinného ručení?

Vyhlédli jste si lepší podmínky povinného ručení u jiné pojišťovny? Bohužel většina pojišťoven není schopna akceptovat důvod pro zrušení pojištění, jakým je přejití ke konkurenci. Kdo by to taky chtěla akceptovat, že? Naštěstí pro nás, tu máme spousty případů, ve kterých máte právo na své straně k odhlášení povinného ručení.

Zrušit sjednanou smlouvu lze písemně, podepsaným formulářem o výpovědi, který si vytisknete z webových stránek pojišťovny a zašlete jej na korespondenční adresu dané pojišťovny. U některých pojišťoven, lze vypovědět smlouvu elektroniky, kdy podepsaný formulář o výpovědi oskenujete do emailu a poslat ji na danou adresu.

V rámci svědomitého chování, je lepší do pojišťovny zavolat a zjistit zda je možné vypovědět smlouvu emailem.

Jak ukončit povinné ručení

Jakým způsobem povinné ručení nechat vypovědět

Způsobů ke zrušení pojistných smluv, se nám nabízí na seznamu hned několik. Je dobré vyhodnotit, jaké techniky budou pro vás pohodlnější, jednodušší a levnější, než ostatní.

 • Při končícím období uzavřené smlouvy
 • Při vzniku nové smlouvy
 • Po pojistné události
 • Při prodeji nebo změně vlastníka
 • Při vyřazení vozidla z evidence
 • Kvůli zvýšení ceny pojistného u povinného ručení
 • Ukončení zcela bez důvodu

Ať už si zvolíte, jaký chcete způsob k odchodu ze smluvních podmínek, se vyplatí jen a pouze, když jste si předem našli jiného lepšího poskytovatele.

 1. Výpověď ke konci pojistného období

Jde o nejčastější využívání výpovědi smlouvy. Výpověď bude třeba učinit v písemné formě a doručit ji 6 týdnů před výročním dnem. Datum, kdy končí pojistné období, vyčtete v pojistném dokumentu nebo zelené kartě. I když výpověď pošlete předčasně, stejně bude ukončena až k datu ukončení pojistného období.

 1. Výpověď do 2 měsíců od sjednání

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. No každopádně, pokud jste přišli na to, že vám nově sjednané pojištění nesedí, podmínky nejsou dostačující nebo jakýkoliv jiný důvod, můžete smlouvu vypovědět. Pojišťovna vám přeplatky, což jsou nespotřebované zásoby pojistky, vrátí na váš účet nebo přes poštovní poukázku na, vámi uvedou adresu.

 • Smlouva by měla být ukončena za 8 dní ode dne doručení vaší výpovědi
 1. Výpověď do 3 měsíců od oznámení pojistné události

Když máte svůj den a stane se pojistná událost, můžete sami ukončit pojistnou smlouvu do 3 měsíců od podání oznámení vzniku nehody. Pokud máte u pojišťovny vzniklý přeplatek, vrátí vám veškeré finance na váš uvedený účet nebo pošlou poštovní poukázkou na vaši adresu.

 • Smlouva je vypovězena za 1 měsíc od doručení vaší zprávy a všech potřebných dokumentů.
 1. Výpověď přes tzv. dohodu

Zde přichází problém. Potřebuje svolení pojišťovny k odchodu ke konkurenci, ale tu nikdy nedostanete. Uvede důvod, proč odcházíte od pojišťovny. Jediný důvod, proč by měli, akceptovat váš odchod je ten, že nejste spokojeni s jejich službami, dát najevo vaši nespokojenost a uvedení v omyl při sjednávání smlouvy. Přeplatek vám pojišťovna zase vrátí.

 • Smlouva bývá ukončena hned ke dni, kdy obě strany dojdou k dohodě.
 1. Změna vlastníka vozidla nebo prodej vozidla

I toto bývá nejčastější důvod ke změně pojištění. Pojištění ovšem skončí ke dni oznámení výpovědi. Při prodeji vozidla dochází ke změně vlastníka a doporučuji oznámit vzniklou situaci ihned. Na nic nečekejte. Pojišťovny předepisují pojistné dle zákona k datu nahlášení změny. Změnu je potřeba doložit dokumenty, jako je kopie kupní smlouvy nebo technického průkazu.

 1. Změna pojistných nákladů

I k takovým to překvapením se pojišťovny uchylují. Prostě, si zpoplatní služby, podle toho, jak se jim to hodí, ale proč si to nechat líbit? Pokud se vám podmínky nelíbí, můžete zahájit ukončení smlouvy od 1 měsíce od oznámení této změny. K tomu je pojišťovna vázaná vám doložit dokumenty o obměnách pojistného na následující pojistného období minimálně 2 měsíce před ukončením aktuálního pojistného období.

 • Smlouva je vypovězena k datu ukončení pojistného období.
 1. Nezaplatili jste pojistné

I takto lze ukončit pojištění, ale je to dost nebezpečné. Nezaplacení neznamená, že vám ihned ukončí smlouvu. Nejprve vás pojišťovna osloví a vyzve k uhrazení dlužné částky. Po celou dobu, kdy jsou vašimi pojistiteli, mají přístup i k pojistnému, za vaši smlouvu. Pojišťovny i vymáhají dlužné částky i poplatky s tím spojené. A navíc vám naskakují i úroky. Takže plaťte vše včas a ukončujte smlouvy rozumným postupem.

Nachystejte dokumenty

Může přijít i taková situace, kdy vy jako osoba nejste pojistníkem vozidla a jdete vypovědět smlouvu. K výpovědi smlouvy potřebujete i zplnomocnění k danému problému. Plná moc nemusí být notářky ověřená, ale je dobré zajít na poštu a nechat si podpis ověřit. Pak budete mít vše kryté.

Při rušení povinného ručení, kvůli prodeji vašeho vozidla, si k výpovědi ze smlouvy nachystejte přílohu číslo dvě – což je kopie vaší kupní smlouvy. Důkaz o změně majitele doloží velmi snadným způsobem. Doložíte kopii velkého technického průkazu, kde bude vyznačen nový majitel.

V případě, že je auto dočasně či trvale vyřazené z evidence hned poté, co úspěšně prošlo ekologickou likvidací vozidel, musíte samozřejmě poskytnout pojišťovně kopii velkého technického průkazu, kde bude uvedeno, že vozidlo bylo odhlášeno. Nebo u zaniklých vozidel bude v záznamu uvedeno zrušeno.

Kdy vaše původní pojištění zanikne

Povinná ručení stejně jako havarijní pojištění zanikne v takřka ve všech případech v den doručení vaší zprávy o výpovědi.  Čili od toho dne, už vaše pojištění není mezi platnými. K výjimkám patří bezdůvodná výpověď, nebo výpověď, kterou jste byly nuceni udělat v rámci navýšení cen, kdy ale musíte počkat na doběhnutí data pojistky.

Přeplatek vám vrátí, když…

Ať už vypovídáte smlouvu z jakéhokoliv důvodu, nemusíte mít strach, že byste přišli o své peníze. Pojišťovna je vázaná k tomu, aby vám finanční prostředky vrátila, pokud ještě nedoběhlo sjednané období. Jak už jste si mohli přečíst výše, peníze k vám doputují buď na váš bankovní účet, nebo formou poštovní poukázkou.

 1. Zrušení povinného ručení u AXA

Pojišťovna AXA ke zrušení povinného pojištění nabízí přehled na svých webových stránkách. K dispozici vám dávají možnost nastudovat dokumenty v PDF, kde najdete formulář k vyplnění. Nabídka pojišťovny je omezená na tři balíčky a můžete požádat i o připojištění (ochrana skel, úraz, náhradní vozidlo, asistence, ochrana proti vandalismu, poškození a odcizení)

 1. Zrušení povinného ručení u Allianz

Zákazník musí svoji výpověď ze smlouvy provést písemnou formou. Žádost o ukončení je dovolené provést přes emailovou komunikaci na adresu z kontaktních údajů pojišťovny Allianz. Nebo v dalším případě, lze dokumenty zaslat poštou. Všechny kontaktní údaje jsou uvedeny zřetelně na webových stránkách. Pokud si chcete pojistit celý průběh, běžte osobně na jejich pobočku.

 1. Zrušení povinného ručení u Kooperativy

U této pojišťovny se vám otevírají hned tři cesty, jak dát vědět o vypovězení ze smlouvy. Osobní schůzku nikdy nepodceňujte, telefonicky se taky domluvíte a poštovní služby lze využít vždy. Formulář potřebný k vyplnění a vytisknutí a samozřejmě s vaším podpisem, najdete na stránkách Kooperativy.

 1. Zrušení povinného ručení u ČSOB

Smlouvu u ČSOB jednoduše a rychle ukončíte na pobočce, stejně jako u konkurence. Nabízí hned několik možností, které se vám mohou přihodit a s tím sepsaly i návod, jak se z dané situace rychle vymanit. Žádost o zrušení požadují od klientů písemnou formou. Formulář mají dostupný na webových stránkách. Pokud si chcete sepsat vlastní formulář, uznají i ten.

 1. zrušení povinného ručení u ČPP

ČPP je zkratkou pro Českou podnikatelskou pojišťovnu, která se stala poměrně vyhledávanou pojišťovnou. Pro velký zájem pojišťovna vytvořila přehledný web, kde najdete rady a také formulář pro vyplnění od odstoupení od smlouvy. Nabídky povinných ručení jsou vskutku zajímavé, nejen proto, že nabízí asistenční služby zdarma. Zda zákazník zvládne nenabourat, může si potom vybrat benefity.

 1. Zrušení povinného ručení u Generali pojišťovny

K výpovědi smlouvy klienti nejvíce používají formulář poskytovaný od pojišťovny a raději navštíví pobočky osobně. Ale zaměstnance lze informovat telefonicky, přes agenta, který vám pojistku uzavíral. Všechny podmínky a jejich podrobnosti naleznete na jejich stránkách nebo kontaktujte podporu.

 1. Zrušení povinného ručení u pojišťovny Uniqa

Zrušení tu probíhá stejně, jako u předešlých pojišťoven. Zákaznická linka je neustále k dispozici a snaží se klientům vyhovět k jejich spokojenosti.

K lepšímu srovnání nabídek od pojišťoven, jejich slev, nabídek, asistencí a cen, využijte e-pojisteni.cz, které vám nabídne víc, než si myslíte.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}